قوانین ارز دیجیتال آفریقاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در مصر

قوانین کلی در مصر

کشور مصر که در آفریقای جنوبی واقع شده است، حکم مذهبی‌ای را صادر کرد مبنی بر اینکه مبادلات و تراکنش ها با ارز بیت کوین حرام می باشد. دار اَلفَتای مصر اذعان دارد که در قوانین ارزهای دیجیتال در مصر جایی برای ارز دیجیتال وجود ندارد و ارزهای دیجیتال به امنیت ملی و سیستم های مالی مرکزی کشور آسیب بزنند. همچنین این ارزهای دیجیتال با توجه به اینکه هیچ گونه کنترلی بر روی آنها نمی شود داشت می توانند در بخش فعالیت تروریستی هم مورد استفاده قرار بگیرند.

باید این موضوع را هم در نظر گرفت که حکم حرام بودن شرعی می باشد و درست است که قانون تلقی می شود، اما لازم الاجرا نیست. سال ۲۰۱۸ اعلامیه ای از جانب بانک مرکزی منتشر شد که در آن به عموم مردم هشدار دادند که ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین شامل ریسک های بزرگی می باشند. همچنین تاکیید کرد که تجارت در جمهوری عربی مصر تنها با پول کاغذی کشور امکان می پذیرد.

با این حال سال ۲۰۱۹  CBE اعلام کرد که قصد دارند قانونی را وضع کنند تا تنها ایجاد، تجارت و یا خرید و فروش ارز دیجیتال بدون مجوز منع شوند که این موضوع بیانگر این موضوع است که نظر دولت نسبت به دیجیتال در حال تغییر می باشد. تا اینکه در سال ۲۰۲۰ این قانون توسط پارلمان بانک مصر تصویب شد تا ابزارهای بانکی و دیجیتال را عرضه کنند. اما کماکان طبق قوانین ارزهای دیجیتال در مصر، این ارز ها به رسمیت شناخته نشده است.

 

علاقه ی مردم مصر به بیت کوین

بر خلاف مخالفت های دولت نسبت به ارزهای دیجیتال، مردم مصر به ارزهای دیجیتال علاقه مند شده اند. افراد ساکن در مصر سعی بر این دارند تا با مبالغ کم سرمایه گذاری و یا کار با ارز دیجیتال را آغاز نمایند تا روند کاری را یاد بگیرند.

در دوران همه گیری ویروس کووید ۱۹ که بسیاری از کشور ها زیر بار فشار شدید اقتصادی رفتند که مصر هم از این قافله جدا نماند. در سال ۲۰۲۰ که نرخ بیکاری در این کشور بالا می رود، مردم بدون توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در مصر شروع به ترید ارز دیجیتال کردند تا کمی هم که شده مشکلات اقتصادی را پشت سر بگذارند.

 

خرید و فروش

دولت مصر و اللخصوص فقیهان در این کشور به شدت با ارزهای دیجیتال و تمام فعالیت های مربوط به آنها مشکل دارند؛ فعالیت هایی همچون تجارت، خرید و فروش و یا حتی معاوضه با پول رسمی کشور. به همین دلیل به صورت رسمی امکان خرید ارزهای دیجیتال در این کشور وجود ندارد و قانون با آنها برخورد خواهد کرد.

تنها روش خرید ارزهای دیجیتال که طبق قوانین ارزهای دیجیتال در مصر هم نیست، صرافی ها می باشند که آنها هم می بایست مجوز داشته باشند. توجه داشته باشید که در صورتی که کلاهبرداری‌ای در این زمینه صورت پذیرد، جمهوری عربی مصر مسئولیتی نخواهد داشت و از قربانی ها حمایت نمی کند. چراکه دولت از اول به عموم مردم اعلام کرده است که مراقبت های لازم را داشته باشند.

 

قوانین مالیاتی در کشور

در کشوری همچون مصر که ارزهای دیجیتال در آن قانونی بشمار نمی آیند بدیهی می باشد که مالیاتی نیز برای آن در نظر نمی گیرند. قوانین ارزهای دیجیتال در مصر، ارزهای دیجیتال را با هیچ کدام از این موارد نمی شناسد؛ ارز، ارز رسمی، پول و نه با عنوان دارایی. از این رو هیچ مالیاتی را هم اعلام نکرده است. حتی خیلی از تراکنش ها و معاملات را خود دولت متوجه نمی شود که بخواهد مالیات هم در نظر گرفت.

 

شرایط استخراج در قوانین ارزهای دیجیتال در مصر

ارزهای دیجیتال در کشور به صورت قانونی مبادله نمی شوند و در نتیجه استخراج ارزها هم نمی تواند قانونی باشد. به خصوص در این بخش استخراج، انرژی برق بسیاری استفاده می شود و آسیب های زیست محیطی زیادی را هم به دنبال دارد. بنابراین فقیهان می توانند آن را هم حرام اعلام کنند.

اما هستند اشخاصی که با وجود تمام این ممنوعیت ها به ماینینگ خود در این صنعت ادامه می دهند.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

6 − 1 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا