متوسط

دوج چین، لایه ۲ غیر رسمی دوج کوین

بررسی Dogechain

همه چیز از یک شوخی بزرگ آغاز شد، همه سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال تا کنون بار ها نام دوج کوین را شنیده اند و از مسیر صعودی ای که این ارز طی کرده است مطلع هستند، همانطور که می‌دانید دوج کوین یک میم کوین است که از یک شوخی بزرگ شروع شد و وارد دنیای ارز های دیجیتال شد و بعد ها ایلان ماسک از آن حمایت کرد و به محبوبیت قابل توجهی رسید. در این مقاله قصد داریم به دوج چین بپردازیم که امکانات بیشتری را برای دوج کوین فراهم کرده است، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

دوج چین چیست؟

به طور خلاصه دوج چین یک راه حل غیر رسمی لایه ۲ برای دوج کوین است، یک بلاکچین غیر متمرکز که هدف آن پل زدن بر روی دوج کوین است و به کاربران این ارز دیجیتال اجازه میدهد تا به DeFi نیز دسترسی داشته باشند. دوج چین به دوج کوین وابسته نیست اما یک بلاکچین مجزا بوده که باعث میشود دارندگان ارز دوج کوین از قابلیت های بیشتری بهره‌مند شوند.

با استفاده از این پل که توسط دوج چین ایجاد شده است دارندگان دوج کوین میتوانند به بازی های بلاکچین، NFT و انواع مختلف برنامه های DeFi دسترسی داشته باشند و بدون دوج چین این قابلیت ها برای دوج کوین در دسترس نبود زیرا دوج کوین عمدتا برای پرداخت، خرید و فروش استفاده میشود. همانطور که متوجه هستید خود ارز دوج کوین دارای کاربرد های محدودی میباشد و سازندگان دوج چین قصد دارند ارز دوج کوین را تکمیل کرده تا بتوان آز آن برای اهداف بزرگتری استفاده کرد، به عبارت دیگر Dogechain به دنبال ایجاد مقیاس پذیری، امنیت، کاربرد های بیشتر و سودمندی بیشتر به شبکه دوج کوین است.

دوج چین 1

 

دلیل راه‌اندازی Dogechain

راه‌اندازی دوج چین شاید برای بسیاری از کاربران گیج کننده باشد زیرا خود دوج کوین دارای رتبه ی بالا در رده بندی های وبسایت Coinmarketcap.com میباشد پس چه دلیلی وجود دارد که برای پیشرفت بیشتر یک پروژه محبوب تلاش کرد؟ در ادامه این مقاله به بررسی موارد بیشتر در مورد این پروژه میپردازیم.

dogecoin در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و تصویر دوج در بین کاربران محبوبیت زیادی داشت، طی زمان دوج کوین بین کاربران بازار ارزهای دیجیتال محبوبیت بسیاری پیدا کرد و طی سال های اخیر با حمایت ایلان ماسک از این ارز دیجیتال، قیمت آن منفجر شد. هم اکنون دوج کوین محبوب است زیرا به هدف اولیه خود که تبدیل شدن به یک رمز ارز محبوب مورد استفاده برای تراکنش های آنلاین بود دست پیدا کرده و دارای رتبه بالایی در بازار ارز های دیجیتال است.

علیرغم این موفقیت ها، کاربرد های آن نسبت به پیشرفت کلی بازار ارزهای دیجیتال کم بوده و تنها استفاده این ارز دیجیتال پرداخت های مالی میباشد. این روزها تمامی ارز های دیجیتال قابلیت پرداخت را دارند و علاوه بر این قابلیت، طیف وسیعی از قابلیت ها و امکانات را برای کاربران خود ارائه میکنند. پس از این جا به بعد دوج کوین نیاز به راه حلی برای ایجاد کاربرد های بیشتر را خواهد داشت که دوج چین در صدد رفع این مشکل بر آمد.

دوج چین یک شبکه لایه ۲ برای دوج کوین نیست و با دوج کوین در ارتباط مستقیم نیست بلکه به عنوان پلی است که به دارندگان دوج کوین اجازه میدهد توکن های خود را به دوج چین انتقال بدهند تا بتوانند به خرید NFT بپردازند، اپ های GameFi را توسعه دهند و در انواع مختلف پروژه های DeFi شرکت کنند. با توجه به وایت پیپری که توسط جامعه رسمی دوج چین منتشر شده است هدف این پروژه گسترش موارد استفاده ارز دوج کوین و بهبود بیشتر آن است، در نتیحه دارندگان دوج کوین میتوانند ارز خود را در قرار داد های هوشمند این پروژه قرار بدهند تا توکن های اثبات سهام wDoge دریافت کنند، توکن هایwdoge در شبکه Dogechain هستند و هر زمان که نیاز داشته باشید میتوانید wDoge های خود را دوباره به دوج کوین تبدیل کنید.

توکن های wDoge کاربرد های بسیاری دارند، از جمله این کاربرد ها استفاده از این توکن در ساخت، مبادله و پرداخت Gas های مربوط به تراکنش های NFT اشاره کرد، همچنین شرکت در پلتفرم های محبوب GameFi، استفاده از صرافی های غیر متمرکز و موارد مربوط به وام یا شرکت در دیفای ها و DAO ها از جمله کاربرد هایی است که در دوج چین با wDoge میتوان به آن دسترسی داشت. علاوه بر این مسائل مکانیزم اجماع دوج کوین اثبات کار یا POW است و نمیتواند به اندازه کافی سریع باشد تا پاسخگوی میلیون ها تراکنش همزمان باشد پس زمان مناسبی برای ورود یک بلاکچین مکمل بود که میتواند تراکنش ها را سریع تر انجام دهد و قرار داد های هوشمند را فعال کند. پیشنهاد میشود از مقاله ارز دیجیتال دوج کوین از شوخی تا جذب میلیارد ها دلار سرمایه بازدید نمائید.

دوج چین 2

 

نحوه کار Dogechain

دوج چین یک بلاکچین سازگار با EVM است که بر چهار چوب Polygon Edge متکی بوده که به طور خاص برای ساخت شبکه های بلاکچین سازگار با اتریوم مقیاس پذیر طراحی شده است، Polygon Edge با EVM سازگار است، این مسئله نشان دهنده این است که توسعه دهندگان میتوانند با استفاده از پروتکل ERC20 توکن هایی را روی بلاکچین ایجاد کنند. این چهار چوب باعث میشود دوج چین از مکانیزم اثبات سهام یا POS استفاده کند که سریع تر، مقیاس پذیر تر و سازگار تر با محیط زیست است. همچنین این چهار چوب دارای قابلیت قرار داد های هوشمند است که امکان پرداخت Gas ها با دوج کوین در آن فراهم شده است.

دوج چین از EVM که همان ماشین مجازی اتریوم است استفاده میکنند، با استفاده از EVM، توسعه دهندگان با سرعت بالایی میتوانند راه حل هایی بسازند و به کار بگیرند زیرا نیاز به انجام همه کار ها از ابتدا نیست. به طور کلی و به زبان ساده میتوان گفت که دوج چین با استفاده از EVM و Polygon Edge میتواند دوج کوین را به سطحی بالا برساند که بدون ادغام این چنین فناوری ها غیرقابل دسترس است. امنیت دوج چین متکی به مجموعه ای از اعتبار دهنده ها است و توسط آنها تائید و بررسی میشود.

 

ارتباط Dogecoin با Dogechain

دوج کوین و دوج چین به هیچ وجه به هم وابسته نیستند بلکه دوج چین یک پروژه جداگانه است که هدف آن افزایش قابلیت های دوج کوین و ارائه امکانات و قابلیت های بیشتر است. رابطه بین دو بلاکچین مختلف کمی گیج کننده و عجیب است به همین دلیل بنیانگذاران دوج کوین یعنی جکسون پالمر و بیلی مارکوس تصمیم به رفع ابهام گرفتند، در پی این عمل توئیتی ارسال شد که مضمون آن تکذیب ارتباط بین دوج کوین و دوج چین بود و به طور کامل ارتباط بین این دو پروژه را رد کردند. همچنین در تاریخ ۲۶ اوت ۲۰۲۲، یکی از کاربران توئیتر با آیدی RepeatAfterVee توئیتی با این مضمون به اشتراک گذاشت که مارکوس توسعه دهنده و بنیانگذار دوج کوین پیشنهاد تعداد ۱۰ میلیارد توکن دوج را برای تبلیغ دوج چین رد کرده است و این مسئله باعث خوشحالی جامعه دوج کوین شد.

دوج چین 3

 

تاثیر دوج چین بر دوج کوین

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم این دو پروژه به یکدیگر مرتبط نیستند اما تاثیر دوج چین بر دوج کوین اجتناب ناپذیر است، حتی قبل از راه‌اندازی پروژه دوج چین، شایعاتی مبنی بر این که دوج چین یک شبکه لایه دو از دوج کوین است باعث شد قیمت دوج کوین افزایش پیدا کند. با وجود تمام این اطلاعات در مورد دوج چین، روند پیشرفت آن متوقف نشده است و همچنان برخی سرمایه گذاران بر روی این پروژه و پیشرفت آن توجه دارند.

 

ویژگی های دوج چین

یکی از ویژگی های دوج چین اجماع اثبات سهام IBFT است، این احماع به همه افراد اجازه میدهد بدون شرایط و محدودیت های خاصی در شبکه شرکت کنند که باعث ایجاد یک بلاکچین بدون مجوز و غیر ممتمرکز میشود. از مزایای IBFT میتوان به نهایی شدن فوری بلوک، یکپارچگی بالای داده ها، تحمل خطا و انعطاف پذیری عملیاتی اشاره کرد.

از دیگر قابلیت های مربوط به این مسئله سازگاری با EVM است، دارا بودن این قابلیت باعث میشود در دستیابی به قابلیت همکاری با اکوسیستم اتریوم سهولت حاصل شود. بدون سازگاری با EVM، ساخت کیف پول ها، رابط ها و DApp های جدید برای کاربران جدید دشوار است. همچنین چهار چوب دوج چین غیر متمرکز بوده و بر اساس تمرکز زدایی طراحی شده است، این بدان معناست که دارندگان توکن میتوانند پروزه های جدیدی پیشنهاد کنند، نظرات خود را به اشتراک بگذارند و در تصمیم گیری ها تاثیر گذار باشند.

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شما به راحتی میتوانید از طریق پلی که بین دوج کوین و دوجی چین زده شده است اقدام کنید و به خرید NFT، استفاده از GameFi و یا ایجاد DApps ها استفاده کنید.

 

توکنومیک دوج چین

نام این ارز دیجیتال Dogechain بوده و نماد اختصاری آن DC میباشد که کاربرد های بسیاری در این شبکه خواهد داشت، تعداد کل واحد های قابل عرضه برای این ارز دیجیتال برابر با ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که طبق داده های وبسایت dogechain.dog تعداد ۱۴,۱۵۴,۵۲۲,۹۷۰ واحد آن در زمان نوشتن این مقاله در حال گردش میباشد البته این تعداد تقریبی بوده و تعداد آمار دقیقی از آن در دسترس نیست. بالاترین قیمت در طول تاریخ این ارز دیجیتال (ATH) برابر ۰.۰۰۴۵۰۱$ بوده و پایین ترین قیمت در طول تاریخ این ارز دیجیتال (ATL) برابر با ۰.۰۰۰۳۶۳۵$ میباشد، در زمان نوشتن این مقاله قیمت دوج چین برابر با ۰.۰۰۱۰۹۶۴$ است.

دوج چین 4

 

جمع‌بندی

بسیاری از بلاکچین ها و ارز های دیجیتال که از ابتدا بر روی روش های پرداخت متمرکز بودند برای افزایش مقیاس و کاربرد ها به دنبال راه حل هایی هستند که لایه ۲ میتواند یکی از بهترین براه حل ها در این زمینه باشد. دوج چین را میتوان یک راه حل و یک لایه ۲ غیر رسمی برای دو کوین دانست زیرا قابلیت های بسیاری را برای دوج کوین و دارندگان آن فراهم میکند. در بالا به بررسی کامل دوج چین و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

‫۲ نظرها

    1. سلام دوست عزیز، برای خرید یک ارز موارد زیادی باید تحت بررسی قرار بگیره و خرید ها در تایم های مشخصی انجام بشه، مقاله ها به عنوان سیگنال خرید و فروش نیست و پیشنهاد میشود خودتان تحقیق کنید تا دید بهتری نسبت به شرایط و زمان خرید و فروش داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا