آموزش صرافی‌هاآموزش دیفای (DEFI)

صرافی DODO – پروتکل معاملاتی غیرمتمرکز در Web3

معرفی پلتفرم DODO

دودو پلتفرمی غیرمتمرکز برای مبادله است که با الگوریتم بازارساز فعال (PMM) طراحی شده است و در بستر بلاکچین اتریوم و بایننس اجرا می‌شود. PMM قیمت‌دهی از سوی انسان را محدود می‌کند. Diane و Radar Bear پلتفرم DODO را در اوت ۲۰۲۰ منتشر کردند و صرافاً اعلام شده است که تیمی هم با آنها کار می‌کند که نامی از آنها گفته نشده است.

بازارسازان به این معنی است که ارگان های مالی، نقدینگی را با ایجاد چندین سفارش خرید و فروش ایجاد می‌کنند تا با سفارش های سرمایه‌گذاران تطابق داشته باشد. کل افرادی که نقدینگی ارائه می‌دهند را بازارسازان یا همان market maker می‌گویند.

پلتفرم DODO تمام محدودیت‌های ایجاد یک استخر نقدینگی برای انتشار دارایی‌های جدید را حذف می‌کند و نسبت دارایی و عمق نقدینگی، کارمزدها و سایر ویژگی‌ها را آزاد می‌گذارد تا در هر زمانی قابل تغییر باشند. به همین دلیل، دودو یک مکانیزم ارائه نقدینگی بدون مجوز را با نام “Crowdpooling” توسعه داد و همچنین راه‌حل‌های فنی قابل تنظیمی برای بازارسازان حرفه‌ای در زنجیره را هم گسترش داد.

 

معرفی پلتفرم DODO

 

سودی که استخرهای نقدینگی به معامله‌گران می‌رسد فوق‌العاده است که آنها را برای پشتیبانی از عرضه تک توکن قادر می‌کند، زیان را به حداقل خود می‌رساند و لغزش قیمتی را نیز کاهش می‌دهد. 

 

سرمایه‌گذاران در پلتفرم دودو

سرمایه‌گذاری اولیه پلتفرم DODO توسط Framework Ventures انجام شد که چیزی حدود ۶۰۰۰۰۰ دلار به پلتفرم وارد کرد.

به علاوه، Pantera Capital، Binance Labs و Three Arrows Capital سرمایه‌ای حدود ۵ میلیون دلار از طریق فروش‌های خصوصی انتقال دادند.

 

دلیل منحصر به فرد بودن DODO

این پلتفرم استخرهای نقدینگی خود را دارد و ظرفیت معامله دو توکن را در بازار دارد؛ دودو هم یک صرافی غیرمتمرکز و هم یک جمع‌کننده است.

 

دلیل منحصر به فرد بودن DODO

 

دودو با استفاده از crowdsourcing قادر است تا دارایی‌های جدید را با کمترین هزینه ممکن منتشر کند و در عین حال مجموعه‌های سرمایه‌ای را با نقدینگی بالا ایجاد نماید. قیمت‌ اولیه و نسبت دلار و توکن توزیع‌شده در پلتفرم DODO کاملاً انعطاف‌پذیر است.

یک سیستم عضویت و مکانیزمی برای اشتراک‌گذاری کارمزد در اقتصاد توکن دودو اجرا می‌شود. علاوه بر فرایند حاکمیتی خود، هزینه معاملات را کاهش می‌دهد و مشارکت IDO را به اعضای خود ارائه می‌دهد.

قراردادهای هوشمند پلتفرم DODO در مدل توکن ERC-20 ساخته شده است و به همین دلیل امکان انجام چندین معامله به صورت همزمان وجود دارد. 

توکن عضویتی اثبات دودو به دارندگان قدرت رأی‌دهی در حاکمیت جامعه را می‌دهد. این میزان رأی‌دهی نیز به میزان توکنی که افراد دارند بستگی دارد.

 

نحوه عملکرد DODO

پلتفرم دودو قیمت‌ها را با استفاده از الگوریتم PMM کاهش می‌دهد و کارمزد بسیار کمی را برای تراکنش‌ها اعمال می‌کند. ارائه دهندگان نقدینگی در پلتفرم دست سایر SEXهای دیگر نقش اصلی را دارند. با این حال، پلتفرم به طور کامل خطرات بی ثبات را حذف می‌کند. DODO عملکرد AMM (بازارسازان خودکار) را با PMM (بازارسازان فعال) جابجا کرده است تا قیمت با ثبات تری را ارائه دهد.

 

نحوه عملکرد پلتفرم DODO

 

پروتکل با رابطه مستقیم بین قیمت بازار و خود ساخته شده است. زمانی که افت قیمتی در بازار رخ دهد، سیستم به طور خودکار تنظیمات خود را انجام می‌دهد. همین امر به صرافی‌های غیرمتمرکز این امکان را می‌دهد تا آربیتراژ را برای خفظ ثبات سبد خرید خود جذب کنند. مواردی که DODO ضمانت می‌کند:

  • قیمت‌گذاری مناسب و مورد علاقه
  • کاهش هزینه و لغزش قیمت
  • استفاده بیشتر از منابع
  • قرار گرفتن تنها در معرض یک خطر
  • از بین بردن ضایعات بی‌ثبات

با توجه به همکاری پلتفرم با Chainlink در سال ۲۰۲۰، دودو قیمت‌گذاری را از اوراکل‌های چین‌لینک استفاده می‌کند. قیمت‌های واقعی و لحظه‌ای بازار به الگوریتم‌ها اجازه می‌دهد تا از اختلاف قیمت‌های بزرگ جلوگیری کند. 

 

توکن DODO

دودو توکن بومی خود را دارد که کوین‌های DODO توکن حاکمیتی پلتفرم DODO به شمار می‌روند. دودو توکنی ERC-20 است که بر بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. منبع حداکثر آن یک میلیارد DODO است که ۱۱۰,۵۵۱,۹۶۵.۰۰ آن در حال حاضر در حال گردش است.

 

توکن DODO

 

نحوه توزیع توکن DODO به این صورت است که ۱۵ درصد منبع کل به تیم اصلی، ۱۶ درصد آن به سرمایه‌گذاران، ۱ درصد به ارائه‌دهندگان نقدینگی، ۸ درصد عملیات و ۶۰ درصد به مشوق‌های جامعه تخصیص داده می‌شود.

 

استخراج توکن DODO

ماینینگ توکن دودو به هنگام انجام مبادله در صرافی DODO امکان‌پذیر می‌شود. استخر ماینینگی وجود دارد که به ازای هر بلاکی که استخراج می‌شود، ۳ توکن DODO هدیه می‌دهد. در صورتی که گزینه “Trading Mining” در پلتفرم روشن باشد، یک درصد توکن‌های استخر هدیه پس از مبادله موفق دریافت خواهد شد. به علاوه، توکن‌هایی با عنوان “توکن‌های داغ” در صرافی وجود دارد و زمانی که ماینرها از مبادلات آنها استفاده کنند، سه برابر پاداش استخر داده خواهد شد. مقصد این توکن‌ها را تیم پلتفرم DODO و اعضای جامعه دودو تعیین می‌کنند. 

 

استخراج توکن DODO

 

ویژگی‌های مهم پلتفرم DODO

دودو در کنار ویژگی‌های استیکینگ، معامله کردن و ایجاد استخر، ۳ ویژگی مهم و منحصر بفرد دیگری نیز دارد که در بخش بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

 

دستگاه فروش

با این دستگاه، هر شخصی که دارای کیف پول است می‌تواند به ایجاد بازار نقدینگی بپردازد. ایجاد اوراکل با استفاده از PMM برای توکن‌های ارائه شده آسان است. با تعریف اوراکل قیمت‌گذاری مورد نظر، دستگاه فروش DODO از اوراکل پیروی می‌کند تا بازار نقدینگی مناسب برای توکن ایجاد شود. این پروتکل در دسترس عموم قرار می‌گیرد، اما کماکان ویژگی‌های غیرمتمرکزی را دارا است. هیچ محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد و این ویژگی برای هر کاربری با کیف پول باز است و دستگاه عاری از هر گونه تداخلی است.

 

استخر اختصاصی

این ویژگی شبیه به دستگاه فروش است؛ با این تفاوت که گزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای دارد. علاوه بر این، استخر خصوصی رضایت بیشتری را برای بازارسازان به همراه دارد. از سری ویژگی‌هایی که استخر خصوصی به کاربران ارائه می‌دهد:

  • تغییر نا محدود در اوراکل قیمت‌گذاری
  • واریز یا برداشت یک طرفه
  • در دسرس بودن بدون وقفه نقدینگی 
  • آگاهی از قیمت فعال
  • بازاری با قیمت ثابت

استخرهای خصوصی به کاربران کمک می‌کنند تا بازارسازان شخصی خود باشند. آزادی در پلتفرم DODO برای ایجاد و مدیریت استخرهای نقدینگی در زنجیره وجود دارد. 

 

NFT Vault

DODO NFT Vault پروژه‌ای قیمتی است که برای ارزهای دیجیتال غیر استاندارد اختراع شده است. کاربران می‌توانند از NFTهای موجود برای ضمانت در NFT Vault استفاده کنند و یا NFT جدید ایجاد کنند. به منظور استفاده از Vault، یک استخر نقدینگی مربوط به NFT نیاز است و کل فرایند و عملیات هم توسط الگوریتم PMM انجام می‌شود. 

 

NFT Vault در پلتفرم DODO

 

راه‌های ارتباطی با پلتفرم DODO

با تیم دودو می‌توان از راه‌های زیادی استفاده کرد. از جمله‌ی آنها تلگرام و توییتر هستند. به علاوه با ملحق شدن به گروه Discord می‌توانید با کاربران و تیم DODO ارتباط بگیرید و از اخبار روز آن با خبر باشید.

 

کلام آخر

بدون شک پلتفرم DODO تأثیری در امور مالی غیرمتمرکز گذاشته است. تکنولوژی جدید (PMM) در این پلتفرم بسیار رضایت کاربران را به خود جلب کرده است و ثباتی را در قیمت بازار ایجاد می‌کند. DODO ریسک‌های موجود برای ارائه‌دهندگان را کاهش می‌دهد.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا