استیبل کوین DJED چیست؟ استیبل کوین کاردانو

استیبل کوین جد

بازار ارزهای دیجیتال به سرعت در حال پیشرفت است و پیش بینی سرعت این پیشرفت برای کارشناسان بسیار سخت شده است، اکوسیستم های مربوط به استیبل کوین ها در چند سال گذشته بسیار پیشرفت کرده اند و مسیر بلوغ را طی میکنند، بسیاری از کاربران برای تراکنش های مختلف خود از استیبل کوین استفاده میکنند زیرا بدون در نظر گرفتن زمان و موقعیت مکانی میتوانید آنها را انتقال دهید.

استیبل کوین DJED را یکی از امیدوار کننده ترین پروژه های استیبل کوین است و میتواند از پیشرفته‌ترین آنها نیز باشد، استیبل کوین جد بر بستر کاردانو بوده و میتواند روند تسویه تراکنش ها را به صورت قابل توجهی بهبود بخشد، در ادامه به بررسی دقیق استیبل کوین Djed و موارد مربوط به آن میپردازیم.

 

معرفی استیبل کوین Djed

امروزه استیبل کوین های بسیاری بر بسنر بلاکچین های مختلف در حال معامله و مبادله میباشند، در اجلاس سال ۲۰۲۱ کاردانو موضوع راه‌اندازی یک استیبل کوین با نام Djed اعلام شد، همانطور که متوجه هستید استیبل کوین ها ارز های دیجیتالی هستند که پشتوانه آنها یک دارایی با ثبات است و این دارایی با ثبات میتواند طلا یا دلار آمریکا باشد و از طریق استیبل کوین ها شما میتوانید دارایی خود را در یک بازار بی ثبات، ثابت نگه دارید و دچار نوسان های کمتری شوید. در این مقاله به بررسی ۰ تا ۱۰۰ استیبل کوین Djed میپردازیم.

استیبل کوین دی جد6

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله بلاکچین کاردانو را مطالعه نمایید.

 

COTI Network چیست؟

COTI همان مخفف Currency of The Internet است که به معنی ارز اینترنت میباشد، این راه حل توان تراکنشی بالا با کارمزد های کم را ارائه میدهد، نحوه کارکرد آن از طریق یک نمودار غیر چرخه ای جهت دار (DAG) میباشد و نحوه کارکرد آن تقریبا شبیه به شبکه IOTA است. از این طریق COTI شبکه ای است که تراکنش های پر سرعت ارائه میدهد و امکان انجام حدود ۱۰,۰۰۰ تراکنش بر ثانیه نیز وجود دارد در حالیکه VISA در ساعات اوج تراکنش حدود ۴,۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را پشتیبانی میکند.

COTI امیدوار است از طریق ترکیب دفتر کل توزیع شده و سیستم های پرداخت سنتی، نسل بعدی سیستم های پرداختی غیر متمرکز را راه‌اندازی کند که شامل تراکنش های فوری، ایمن و مقرون به صرفه است، از مهمترین چالش های حال حاضر بلاکچین، تمرکز زدایی و مقیاس پذیری است که COTI از طریق مدل DAG خود به آن پرداخته و سعی در رفع آن داشته است. COTI با ارائه راه حل جامع خود یک مکانیزم اعتماد نوآورانه به وجود آورده، همچنین میانجیگری غیر متمرکز، کیف پول با ارز های دیجیتال و صرافی ارز بومی از دیگر امکانات COTI است که باعث تمایز بین COTI و سایر رقبا شده است.

استیبل کوین دی جد

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میشود از مقاله استیبل کوین چیست؟ + معرفی ۱۰ استیبل کوین برتر بازدید نمائید.

 

نحوه کار شبکه COTI

COTI این امکان را فراهم میکند تا افراد بدون اتکا به واسطه های مالی بتوانند پرداخت ها را با سرعت بالا و مقرون به صرفه انجام دهند، شبکه امکان پذیرش ۱۰۰,۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را دارد همچنین به اندازه روش های پرداخت سنتی و بلاکچین، امنیت در خود جای داده است و از الگوریتم زنجیره اعتماد یا Trust Chain برای جلوگیری از خطاها و کلاهبرداری ها استفاده میکند.

افزایش مقیاس پروتکل های مبتنی بر بلاکچین همانند بیت کوین نیازمند افزایش مصرف انرژی است و بدون این امر، بسیار چالش برانگیز خواهد بود. برای حل این مشکل COTI از DAG استفاده میکند که هر تراکنش آن با یک امیتاز اعتماد نشان داده میشود. افزودن یک تراکنش به دفتر کل نیازمند پیوند آن تراکنش به دو تراکنش قبلی که آستانه امتیاز یکسانی دارند میباشد، امتیاز اعتماد با زمان تائید تراکنش مرتبط است و کاربرانی که امتیاز اعتماد بالایی دارند از تائید سریع و توان عملیاتی بالاتری در تراکنش ها برخوردار میشوند.

 

ویژگی های شبکه COTI

Coti network دارای ویژگی هایی است که باعث بهتر شدن آن میشود، COTI علاوه بر تامین نیاز های پرداخت مصرف کننده و تقاضای بازار، راه حل جامعی برای برطرف کردن نیاز های مصرف کننده و تاجر ارائه میکند که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

استیبل کوین دی جد2

دفتر کل توزیع شده مبتنی بر DAG

با DAG میتوانید داده های بیشتری را به صورتی شاخه ای، درختی ذخیره کنید و تراکنش های بیشتری را به صورت کارآمد و همزمان تائید کنید، هر چه از شبکه بیشتر استفاده شود، مقیاس پذیر تر خواهد شد و با استفاده از DAG، کاربران از تراکنش های فوری و بدون کار مزد برخوردار خواهند شد و نیازی به صبر برای پایان یک تراکنش برای شروع تراکنش و معامله بعدی نیست.

اثبات اعتماد یا Proof of Trust

الگوریتم اثققات اعتماد COTI یک ترکیب از الگوریتم اثبات کار و تراست چین است که یک جایگزین مناسب و عملی کم مصرف برای خود الگوریتم اثبات کار میباشد و از DAG برای حل مشکل مقیاس پذیری با اختصاص امتیاز به هر کاربر شبکه استفاده میکند، این مسئله باعث رفتار خوب در شبکه شده و کاهش هزینه ها و افزایش استاندارد های خدمات را رقم میزند.

تراکنش های جدید به دو تراکنش قبلی خود مرتبط میشوند و زنجیره ای به نام تراست چین را تشکیل میدهند و این الگوریتم اثبات اعتماد لازم برای تائید یک تراکنش را تعیین میکند و به کاربرانی با امتیاز بالاتر، تراکنش های سریع تر را پاداش میدهد.

ایجاد استیبل کوین

مولتی DAG مربوط به COTI در بالای تراست چین امکان تولید ارز هایی با وثیقه فیات، وثیقه ارز دیجیتال، بدون وثیقه و مواردی از این قبیل را دارد و شرکت ها میتوانند ارز یا سکه خود برای تجارت را در شبکه COTI تولید کنند، همچنین میتوانند سکه هایی برای دادن تخفیف یا پاداش به مشتریان خود را تولید کرده و از آن استفاده کنند.

مولتی DAG و قرار داد های هوشمند

قرار داد های هوشمند COTI روی زنجیره و غیر متمرکز هستند و همانند قرار داد های هوشمند اتریوم هستند. هر مرحله از اجرای هوشمند در یک خوشه مولتی DAG مستند میشود و قبل از دریافت توسط چندین گره تائید میشود، از آنجایی که DAG یک شبکه بدون بلاکچین است در عملیات هزینه Gas وجود ندارد و قرار داد های هوشمند COTYI با کمترین هزینه عمل میکنند.

پرداخت در COTI

با ساختن یک حساب COTI Pay میتوانید پرداخت های آنلاین و آفلاین کریپتو و فیات خود را پردازش کنید، این گزینه به کاربران امکان استفاده از کارت های اعتباری و سکه های مخصوص افراد را میدهد، علاوه بر این کاربران میتوانند سود سپرده های خود را دریافت کنند و برای وام های تجاری خود درخواست بدهند.

با کارت های COTI Visa کاربران COTI Pay میتوانند از پرداخت های سریع و ایمن، امتیازات وقاداری، خرید های کریپتو و فیات و پاداش هایی مربوط به برگشت های نقدی استفاده کنند، همچنین بازرگانان میتوانند از طریق Coti Pay زیر ساخت خود را با مشکل کمتر ارتقا دهند، فرصت های تجاری خود را گسترش داده و هزینه های اضافی واسطه ها را حذف کنند.

 

استیبل کوین Djed چیست؟

نوسانات ارز های دیجیتال یکی از مواردی است که باعث عدم پذیرش انبوه آن شده است، از آنجایی که ارزش یک ارز در بازار میتواند در مدت زمان کوتاهی نوسان های زیادی داشته باشد میتوان گفت که عموم ارز های دیجیتال برا مبادلات روزانه، تا کنون مناسب نبوده اند، در این بین استیبل کوین جد اولین ارزی است که از تائید رسمی اطمینان حاصل میکند.

استیبل کوین دی جد3

همانطور که متوجه هستید استیبل کوین ها اولین ارز های دیجیتالی هستند که با پشتوانه طلا یا دلار به وجود آمده اند و با قیمت آنها در ارتباط مستقیم هستند، پروتکل استیبل کوین Djed همانند سایر استیبل کوین ها به بانک نیاز ندارد و قرار داد آن به نحوی طراحی شده است که یک مسئول خرید و فروش هوشمند در بازار برای حفظ ارزش پایدار آن وجود داشته باشد.

قرار داد های هوشمند حول این استیبل کوین، ثبات قیمت را تضمین میکنند و در نتیجه این سکه برای تامین مالی غیر متمرکز یا DeFi مفید واقع میشود. بنابر این روش کار به این صورت است که یک قرارداد هوشمند با افزایش قیمت، ارز آزاد میکند و در صورت کاهش قیمت اقدام به خرید میکند و این امر باعث ثبات قیمت خواهد شد.

در صورت علاقه به استیبل کوین ها پیشنهاد میشود از مقاله ارز دیجیتال با پشتوانه طلا + معرفی ۴ ارز برتر بازدید نمائید.

 

کاربرد های استیبل کوین Djed

استیبل کوین های جد کاربرد های بسیاری در زمینه های مالی دارد. از این استیبل کوین به عنوان یک جایگزین روش بانکداری برای کسب و کارهایی که فاقد بانک هستند میتوان استفاده کرد، استیبل کوین جد کنترل بیشتر وجوه را به کاربران میدهد و باعث میشود سرمایه آنها تحت تاثیر ورشکستگی یا مشکلات بانکها قرار نگیرند. همچنین شما به صورت ۲۴ ساعته میتوانید از استیبل کوین ها استفاده کنید و هیچگونه محدودیت زمانی همانند بانکها نخواهید داشت.

استیبل کوین ها در طول زمان پایدار هستند و با  استفاده از استیبل کوین ها شما از نوسانات بازار ارز های دیجیتال و ارز هایی همانند بیت کوین در امان خواهید بود، همچنین میتوانید برای ذخیره دارایی های خود از استیبل کوین ها استفاده کنید. برای انتقال پول به افرادی که در کشور های دیگر هستند میتوانید از این استیبل کوین استفاده کنید و  بدون روبرو شدن با چالش هایی همانند حواله های بانکی بین المللی و محدودیت های بانکی، انتقال خود را در کمترین زمان و سریع ترین حالت انجام دهید.

 

ارز Shen چیست؟

Shen یک توکن ذخیره ای با یک مکانیزم منحصر به فرد است که حالت الگوریتمی ارز Djed را حفظ میکند، کاربران با خرید و فروش ارز Shen، ارتباط Djed با USD را حفظ میکنند و در عین حال سهمی از کارمزد تراکنش ها در استخر ذخیره را به دست می آورند، SHEN یک ارز دیجیتال قابل معامله میباشد و کاربران میتوانند از نوسانات قیمت به عنوان یک انگیزه کسب درآمد استفاده کنند.

استیبل کوین DJED از این ذخیره برای شارژ و جمع‌آوری هزینه های پایه استفاده میکنند که برای تراکنش های تسهیل شدهتوسط استیبل کوین جمع میشود، دارندگان ارز SHEN سهمی از این استخر تراکنش به عنوان انگیزه ای برای مشارکت ذر حفظ نسبت ثابت استیبل کوین دریافت خواهند کرد.

استیبل کوین دی جد4

 

نسبت ذخیره SHEN

SHEN دارای نسبت ذخیره حداقل و حداکثر میباشد و زمانی که این نسبت به حد مورد نظر برسند، عملکرد های خاصی از پروتکل خاموش خواهند شد. هنگامی که نسبت ذخیره به حداقل سطح خود یعنی ۴۰۰% برسد یک قرار داد از حذف وجوه ADA از قرار داد جلوگیری میکند و به کاربران اجازه نمیدهد که DJED جدید مینت کنند یا ارز SHEN خود را بسوزانند. این مسئله به جلوگیری از دستکاری شدن استیبل کوین کمک کرده که نقدینگی بیشتری به ذخایر اضافه کنند یا دارایی اصلی برای DJED را برداشت کنند.

هنگامی که نسبت ذخیره به ۸۰۰ % برسد قرار داد اجازه مینت ارز SHEN را نمیدهند تا زمانی که نسبت به زیر حد لازم برگردد و این مسئله برای حفظ انگیزه برای دارندگان SHEN ایجاد شده است. توضیحات بالا را میتوانید در وبسایت Djed.xyz که وبسایت اصلی این استیبل کوین است مشاهده کنید.

 

خزانه COTI چیست؟

Coti treasury یا خزانه Coti همان استخری است که در آن کاربران میتوانند COTI واریز کنند و به میزان مشارکت خود در این استرخ پاداش دریافت کنند. سود های این استخر در زمان نوشتن این مقاله حدود ۸۴% APY میباشد که بر اساس میزان سپرده و مدت زمان قفل کردن، متفاوت خواهد بود. میتوانید سپرده COTI را هر زمان شارژ کنیدو همانطور که در بالا اشاره کردیم جمع‌آوری هزینه ها از سوزاندن و ضرب کردن Djed در آینده به این خزانه واریز خواهد شد و بین سهامداری COTI تقسیم میشود که باعث افزایش APY خواهد شد.

استیبل کوین دی جد5

 

جمع‌بندی

استیبل کوین Djed یک استیبل کوین الگوریتمی است که توسط توسعه دهندگان کاردانو و Coti.io راه‌اندازی شده است، ثبات قیمت در این استیبل کوین با استفاده از قرار داد های هوشمند و معاملات غیر متمرکز حفظ خواهد شد. نوسان قیمت توسط پروتکل های ریاضی حذف خواهد شد و نیازی به بانک در آن نیست. در بالا به بررسی استیبل کوین جد و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا