اخبار بیت‌ کویناخبار ارز دیجیتالاخبار بلاکچیناخبار جهاناخبار ماینینگ

کشف کد گمشده بیت کوین

در ۷ اکتبر ۲۰۲۲، یکی از حامیان بیت کوین به نام جیم بلاسکو توضیح داد که قدیمی‌ترین آپلود نسخه ۰.۱ کد پایه بیت کوین را کشف کرده است. تصور می‌شد که کد اصلی بیش از یک دهه پیش گم شده است ولی با هک مرورگر Blasko توانست داده‌های خام نسخه ۰.۱ گم شده و فایل‌های ذخیره شده در sourceforge.net را پیدا کند.

 

Sleuth نسخه ۰.۱ کد بیت کوین گمشده ساتوشی را کشف کرد، کد خام حاوی نمادهای شخصی مخترع بیت کوین است که قبلاً دیده نشده بود!

برای بیش از ده سال تصور می‌شد که نسخه ۰.۱ کد پایه ساتوشی ناکاموتو از بین رفته است. اگر بخواهیم جست و جو کنیم، یافتن آن بسیار دشوار است و برخی از افراد تکه‌هایی از کد را کشف کرده اند. جیم بلاسکو، در ۷ اکتبر از طریق یک پست فیس‌بوک فاش کرد که با استفاده از هک مرورگر، توانسته است کدی را که مدت‌ها گم شده بود، پیدا کند. پس از کمی توضیح، بلاسکو توضیح داد که خالق بیت کوین تقریباً شش ماه طول کشید تا ذخیره ۱ میلیون بیت کوینی اولیه را استخراج کند.

 

در پست بلاسکو توضیح داده شده است:

حداقل ۶ ماه برای استخراج ۱ میلیون بیت کوین برای ساتوشی زمان لازم است. سختی شبکه در آن زمان تنها ۱ بود. علاوه بر این، بیت کوینر توضیح داد که در اواخر اوت ۲۰۰۹، مارتی مالمی کد خام بیت کوین v0.1 را در sourceforge.net آپلود کرد.

 

در پست بلاسکو آمده است:

از سال ۲۰۱۲ تصور می‌شد که کد خام و فایل‌ها به دلایلی از موتور جستجوی Sourceforge حذف شده‌اند. من می‌دانم که بسیاری از کاربران برای مدت طولانی به دنبال کد نسخه ۱ اصلی بودند و هال فینی قصد داشت در سال ۲۰۱۲ آن را برای برخی افراد ایمیل کند، اما وضعیت سلامتی او ضعیف بود و به قول خودش دیگر آنلاین نشد.

 

بیشتر بدانید: سازنده مرموز بیت کوین

 

در این پست آمده است:

مطمئن نیستم که هال آن را ارسال کرده باشد، زیرا هال اولین کسی بود که کد بیت کوین v0.1 را از ساتوشی دریافت کرد. در هر صورت، من کمی جستجو کردم و با استفاده از هک مرورگر توانستم کد اصلی را که هنوز در Sourceforge وجود دارد پیدا کنم.

 

از طریق کشف Blasko، کد پنهان آپلود شده در ۳۰ اوت ۲۰۰۹ را می‌توانید اینجا و اینجا پیدا کنید. کشف بلاسکو منحصر به فرد است زیرا اولین نسخه بیت کوین است که به روشی دست نخورده ارائه شده است و شامل تمام نمادهای شخصی ساتوشی در پایگاه کد اولیه است. بلاسکو گفت که می‌دانست نسخه‌های قدیمی‌تر و موجود پایگاه کد بیت‌کوین نسخه ۰.۱ در Github وجود دارد، با این حال، او معتقد است که این تمیزترین نسخه اصلی بیت کوین است.

 

در پایگاه کد، ناکاموتو مواردی مانند اینکه چرا base-58 به جای کدگذاری استاندارد base-64 انتخاب شد و سایر نمادها مانند کارهایی که مخترع برنامه‌ریزی کرده بود بعداً در آینده انجام دهد را توضیح می‌دهد. همچنین توضیحات عالی در مورد کدهای عملیات بیت کوین (opcode) و کارهایی که هر کدام انجام می دهند وجود دارد. کدهای عملیاتی مانند OP_CHECKSIG، OP_CHECKSIGVERIFY، OP_CHECKMULTISIG و OP_CHECKMULTISIGVERIFY.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا