مفاهیم پایه

مفهوم اثبات کارگزاری – Delegated Proof of Broker (DPOB)

معرفی اثبات کارگزاری یا DPoB

اثبات کارگزاری یا DPoB آخرین مدل سهامداری است که زیربنای اکوسیستم Orion است که بر روی شبکه ای از کارگزاران و سهامداران ساخته شده است و هر دو از نتایجی با بازدهی بالا در دارایی های استیک شده خود در DeFi برخوردار خواهند شد.

DPoB همه چیز را از ترمینال تجاری Orion (تجمیع نقدینگی کل بازار کریپتو در یک پلتفرم غیرمتمرکز و غیرقابل اعتماد) گرفته تا راه حل های B2B DeFi (کیت راه‌اندازی DEX برای بلاکچین، پلاگین تقویت نقدینگی برای صرافی ها، و ویجت تجارت سازمانی برای پروژه های رمزنگاری با مشتریان غیر رمزنگاری) شامل میشود.

DPoB که با استفاده از مزایای اثبات سهام طراحی شده است از دو جزء اصلی تشکیل شده است: کارگزاران و سهامداران.
کارگزاران دارای حساب های مبادله ای، نرم‌افزار کارگزار Orion را اجرا میکنند و به طور خودکار معاملاتی را که از جمع کننده نقدینگی Orion هدایت میشوند، اجرا می کنند. کارگزاران بر اساس میزان سهام ORN، توکن بومی Orion، برای انجام معاملات انتخاب میشوند.

در مورد پلتفرم جذاب اوریون پروتکل در این مقاله بیشتر بخوانید

سهامداران ORN را استیک میکنند تا بر اساس سهم پاداش متغیر ارائه شده، نسبت به انتخاب کارگزاری خود رای دهند. کارگزاران تشویق میشوند تا نرخ های جذابی را به سهامداران ارائه دهند تا بتوانند سهام خود را افزایش دهند و شانس انتخاب شدن آنها را افزایش دهند.

مزایا از طریق جریان های درآمدی مختلف Orion ایجاد میشود و ارزش توکن ORN در طول زمان حفظ می شود. Orion برای کسب درآمد بیشتر از کارگزاری غیرمتمرکز خود با ارائه دهندگان DeFi شریک شده است. این شبکه غیرمتمرکز، غیر انحصاری و دموکراتیک باقی میماند و به سهامداران این فرصت را میدهد که بدون توجه به سرمایه یا قدرت محاسباتی به نتایجی که میخواهند دست یابند.

 

جدیدترین مورد در استیکینگ: DPoB

 

چرا DPoB

تمام مکانیسم های اجماع موجود نقص دارند! ماینینگ یکی از رایج ترین مکانیسم های اجماع شناخته شده است، اما برای فناوری که به دلیل نیاز به یک جایگزین غیرمتمرکز و دموکراتیک برای دنیای مالی متمرکز به وجود آمده است، استخراج به طور فزاینده‌ای متمرکز میشود.

به عنوان مثال، دو سوم کل استخراج بیت کوین اکنون در چین از طریق بهره برداری از نیروی برق آبی ارزان صورت میگیرد. اینگونه دموکراسی استخراج دیگر وجود ندارد و افراد ضعیف تر به سادگی نمیتوانند با قدرت محاسباتی این غول های بزرگ برابری کنند که مانع بزرگی برای ورود آنها به این عرصه ایجاد می شود.

ظهور انحصارها در مکانیسم های اجماع مانند اثبات کار (PoW) نقص های ذاتی را در این شبکه ها آشکار میکند. به جای سود دموکراتیک برای همه اعضای زنجیره، تنها تعداد معدودی می توانند از مزایای آن بهره ببرند.

با این اوصاف، استخراج تقریباً به اندازه گذشته سودمند نیست و انتظار میرود که نتایج در پی رویدادهایی مانند نصف شدن بیت کوین کاهش یابد. و در حالی که ممکن است راهی مفید برای کنترل انتشار توکن های جدید باشد، اما به شدت از نظر انرژی ناکارآمد است و به محیط زیست آسیب میرساند و مقیاس آن را دشوار و پرهزینه میکند.

استیکینگ Staking به عنوان راه حلی است که به قدرت محاسباتی ماینینگ نیاز ندارد و به سهامداران اجازه میدهد تا به جای قدرت محاسباتی، ارزهای دیجیتال را به بلاکچین ها و DLT ها متعهد کنند.

از آنجایی که هیچ پازل نیروی کار فشرده ای وجود ندارد، انرژی بسیار کارآمدتر است. در ازای قفل کردن توکن ها، کاربران نود های اصلی ایجاد می کنند که تراکنش ها را مدیریت می کنند. هرچه سهام بیشتری داشته باشند، شانس بیشتری برای پردازش تراکنش دارند. در نتیجه، PoS عاری از ظهور انحصارها نیست و موانعی برای ورود همچنان وجود دارد.

شاید مهم‌تر از همه، به دلیل ماهیت تورمی ذاتی مکانیسم های اجماع موجود، سود ماینرها یا استیکر ها معمولاً به‌عنوان توکن های جدید استخراج میشوند، که در طول زمان به دارایی اصلی آسیب می‌زند.

در مورد توکن ORN، توکنی برای درآمدزایی در این مقاله بیشتر بخوانید

 

چرا DPoB

 

جدیدترین مورد در استیکینگ اثبات کارگزاری

پروتکل Orion با آگاهی دقیق از این مسائل برای ایجاد یک چشم انداز ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، مدل جدیدی را ایجاد کرده است که زیربنای کل اکوسیستم آنها است، یک پلتفرم DeFi که راه حل های B2B و B2C را بر روی جامع ترین جمع‌کننده نقدینگی در بازار ایجاد میکند.

Delegated Proof of Broker که با استفاده از ویژگی ها و مزایای PoS طراحی شده است، شبکه آنها را اداره میکند و کارآمدترین، سودمندترین، مقیاس‌پذیرترین و غیرمتمرکزترین روش اجماع بر روی پلتفرم آنها را امکان‌پذیر میکند.

از طریق DPoB، افرادی که دارایی‌ها را استک میکنند، از نتایج پربازدهی در دارایی های دیجیتال خود لذت خواهند برد. مکانیسم اجماع از دو جزء اصلی تشکیل شده است:

کارگزاران

کل اکوسیستم بر روی شبکه‌ای از کارگزارانی ساخته شده است که نرم‌افزار بروکر Orion را با حساب هایی در چندین صرافی اجرا می‌کنند. این نرم‌افزار به رایانه هایشان اجازه میدهد تا به‌طور خودکار معاملاتی را که از تجمیع کننده نقدینگی از طریق حساب های تجاری خود هدایت می‌شوند، انجام دهند، بسته به اینکه کدام صرافی در حال حاضر بهترین قیمت را ارائه میکند.

هیچ چیز استخراج نمیشود و از ماشین های کارگزاران صرفاً برای انجام تراکنش ها از طریق حساب خود استفاده میشود و DPoB را بسیار کارآمد و مقیاس پذیر می کند. مشابه مدل های سهام‌داری سنتی، کارگزاران برای انجام معاملات بر اساس میزان سهام ORN، در کارگزاری غیرمتمرکز انتخاب میشوند. کارگزاران از هر معامله ای که انجام می دهند، بخشی از کارمزد را دریافت می کنند.

سهامداران

با این حال، Orion تصمیم گرفت تا مکانیزم حکومتی دموکراتیک تر از پیشینیان خود ایجاد کند، بدون اینکه موانع زیادی برای ورود یا فرصت هایی برای ایجاد انحصار وجود داشته باشد. برای مبارزه با احتمال ظهور انحصارها در پلتفرم خود از طریق کارگزاری غیرمتمرکز، اوریون یک جزء جدایی ناپذیر ثانویه را در مکانیزم ایجاد کرده است: سهامداران غیر بروکر.

در شبکه Orion، لازم نیست همه افراد کارگزار باشند تا از نتایج به دست آمده لذت ببرند. یک استیکر غیر بروکر (NBS) برای استیک کردن توکن های ORN، بدون منابع لازم برای کارگزار بودن (حساب های چند صرافی و منابع لازم برای سهام) یا نیاز به انجام وظیفه یک کارگزار، پاداش دریافت میکند.

درعوض، سهامداران غیر بروکر می‌توانند توکن‌های ORN را برای «رای دادن» به بروکر انتخابی خود به اشتراک بگذارند و کارگزاران را بر اساس سهم پاداش متغیری که ارائه می‌کنند انتخاب کنند. هر توکن معادل یک رای به یک کارگزار بالقوه است، که به کل سهام ORN یک بروکر کمک میکند و شانس کارگزار مربوط را برای انتخاب و برای اجرای معامله افزایش میدهد.

 

غیر متمرکز، دموکراتیک

این یک روش کاملا برد – برد برای اجزای جدایی ناپذیر شبکه و خود شبکه است. کارگزاران انگیزه دارند تا نرخ های جذابی را به سهامداران ارائه دهند تا بتوانند سهم کارگزاری غیرمتمرکز خود را افزایش دهند و سهام بیشتر شانس انتخاب شدن و نتایج آنها را افزایش میدهد.

کارگزاران می توانند هر مقدار از نتایج حاصل از درآمدهای معاملاتی خود را با سهامداران به اشتراک بگذارند. یک فرآیند پاداش متغیر به این معنی است که کارگزاران با سهام کوچکتر می توانند به صورت پویا نرخ های مطلوب تری را با مشاهده رشد سهام سایر کارگزاران ارائه دهند، به نوبه خود، سهام خود را افزایش دهند و از ظهور انحصار جلوگیری کنند.

شبکه غیرمتمرکز، غیر انحصاری و دموکراتیک باقی میماند و به سهامداران در همه جا این شانس را میدهد که بدون توجه به سرمایه یا قدرت محاسباتی، مزایایی کسب کنند. کارگزاران نتایجی را دریافت می کنند که از طریق جریان های درآمدی مختلف Orion ایجاد می شود، و لزوم وجود توکن ORN را در طول زمان حفظ میکند.

 

پیشرفته‌تر کردن استیکینگ

 

پیشرفته‌تر کردن استیکینگ

با توجه به ماهیت پویا و دموکراتیک پاداش متغیر استیکینگ، فرآیند استیکینگ به تنهایی این فرصت را دارد که راهی بسیار سودمند برای کسب منافع غیرفعال باشد.

اما، اوریون که تنها به این موضوع راضی نیست، با چندین ارائه دهنده DeFi شریک شده است تا سودمندترین مکانیسم سهام در DeFi را به صنعت کریپتو ارائه دهد و از طریق پلتفرم های وام دهی از کارگزاری غیرمتمرکز Orion کسب درآمد کند. Orion از توکن های ORN موجود در کارگزاری غیرمتمرکز برای کسب سود بیشتر از طریق این پلتفرم های وام دهی، کسب درآمد خواهد کرد.

 

کاربردی فراتر از استیک کردن

مزایای DPoB بسیار فراتر از استیکینگ است. از طریق این مکانیسم حاکمیتی است که اوریون میتواند نقدینگی کل بازار کریپتو (از همه صرافی های اصلی متمرکز و غیرمتمرکز) را در یک پلتفرم غیرمتمرکز جمع کند و آن را برای تجارت به روشی غیرمتمرکز در دسترس قرار دهد.

کاربران به سادگی کیف پول خود را به هم متصل می کنند و سفارش ها را در میان صرافی های متعدد (حتی صرافی های متمرکزی که در آنها حساب ندارند) اجرا می کنند بدون اینکه مالکیت دارایی های خود را از دست بدهند. این نقدینگی بی رقیب در یک مکان غیرمتمرکز به معنای بهترین قیمت، در هر زمان و با ریسک صفر میباشد.

هر یک از محصولات B2B DeFi از طریق تراکنش های جمع کننده نقدینگی خود کار می کنند. هر تراکنش به عنوان معامله ای عمل میکند که توسط یک کارگزار انجام میشود و از کارگزاری غیرمتمرکز و توکن ORN در پایه خود استفاده میکند.

مکانیسم staking نیز نقش مهمی در حفظ توکن ORN دارد. DPoB همه طرف ها را تشویق میکند که در ازای حداکثر سود، توکن های ORN خود را از منبع در حال گردش حذف کنند. علاوه بر این، Orion صد در صد از درآمد حاصل از هزینه مجوز تولید شده از محصولات DeFi خود را برای خرید ORN از بازار آزاد و حبس آنها در کارگزاری غیرمتمرکز برای همیشه میگیرد، که باعث کاهش بیشتر عرضه در گردش میشود.

 

آینده سهامداری در اوریون

دنیای کریپتو به طور مداوم در حال تحول است و به دنبال راه حل هایی برای مشکلاتی است که در حین انجام آن ظاهر می شود. از منشاء استخراج، استیکینگ به عنوان روشی مؤثر برای کاربران به منظور تخصیص منابع برای حفظ زیرساخت ارزهای دیجیتال و دریافت پاداش برای انجام این کار، رشد کرده است.

Orion با در نظر گرفتن دقیق مزایا و معایب مکانیسم های اجماع که قبلاً برای ایجاد DPoB به وجود آمده است، دقیقاً این کار را انجام میدهد. هدف آنها این است که یک راه حل غیرمتمرکز و دموکراتیک، بدون مانعی برای ورود یا انحصار مکانیزم ها و بسیار کارآمدتر و مقیاس پذیرتر باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا