دیفای لاما چیست؟ بررسی کامل پلتفرم DeFi Llama

امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) یکی از بزرگترین ترندها در صنعت بلاکچین به شمار می‌رود و قابلیت پیشی گرفتن از سیستم امور مالی سنتی را دارد. در کل باید گفت که دیفای قصد دارد تا خدماتی واضح، مشخص و امن را ارائه دهد. پلتفرم‌هایی همچون دیفای لاما هستند که به افراد کمک می‌کنند تا به صورت انفرادی قادر به بررسی پروژه‌های دیفای باشند.

 

DefiLlama چیست؟

پلتفرم دیفای لاما به عنوان یکی از بزرگترین تجمیع‌کننده‌های TVL شناخته می‌شود که ارزش کل قفل شده در دیفای را دنبال می‌کند. TVL مخفف “Total Value Locked” ارزش حال حاضر ارزهای دیجیتالِ سپرده‌گذاری شده در استخرهای نقدینگی و وام‌دهی و یا استیک شده در پروتکل‌های دیفای می‌باشد که جلوتر بیشتر راجع به آن خواهیم گفت.

DefiLlama چیست

افراد علاقه‌مند و فعال در حوزه ارزهای دیجیتال و دیفای با استفاده ار DefiLlama می‌توانند پروتکل‌های بزرگ دیفای را در دنیای کریپتو شناسایی کنند و دیدی بهتر نسبت به این بازار داشته باشند. این پلتفرم ادعا می‌کند که اطلاعات درست و شفافی را بدون تبلیغات و حامی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. لیست پروژه‌های دیفای موجود در کلیه زنجیره‌ها و داده‌های معتبر از پروتکل‌های دیفای را در پلتفرم دیفای لاما می‌توانید پیدا کنید. اطلاعات موجود در پلتفرم را تیمی مجرب جمع‌آوری می‌کند و در Github دیفای لااما جمع شده و نگهداری می‌شوند.

 

مزایا و معایب دیفای لاما

 • کمک به کاربران برای بررسی کلیه دنیای دیفای (بیش از ۱۷۵۰ پروتکل و ۱۳۰ زنجیره)
 • امکان جستجو دقیق و عمیق در پروتکل‌های بزرگ دیفای
 • دارای اطلاعات ارزش‌های قفل شده برای زنجیره‌ها و پروتکل‌های متفاوت
 • رایگان بودن پلتفرم
 • ادغام API به صورت رایگان
 • رابط کاربری کمی دشوار برای تازه‌کاران
 • اطلاعات بیش از حد در هنگام جستجو

 

کل ارزش قفل شده در دیفای (TVL)

مهم‌ترین ویژگی قابل ارائه در پلتفرم به TVL مربوط می‌شود. کل ارزش قفل شده در دیفای به کلیه دارایی‌های سپرده‌شده در پروتکل‌های دیفای برمی‌گردد. هرچه رشد TVL بیشتر باشد، نشانگر بالا رفتن فعالیت و اعتماد به نفس کاربران این حوزه است. این شاخص بر اساس ارزش دلاری توکن‌های قفل شده در قراردادهای هوشمندی همچون زیر ایجاد می‌شود:

کل ارزش قفل شده در دیفای (TVL)

 • استخرهای استیکینگ: دارایی‌های قفل شده در چندین استخر بلاکچینی با الگوریتم اثبات سهام (PoS) در این بخش قرار دارند. استیک‌کننده‌ها نیز با قفل کردن این دارایی‌ها می‌توانند به سود برسند.
 • وام‌دهی: پروتکل‌های دیفای قادر هستند تا در قالب پلتفرم‌های وام‌دهی فعالیت کنند و با استفاده از قراردادهای هوشمند به فرایند وام‌دهی مشغول شوند.
 • نقدینگی: این موضوع برای کلیه افراد مشغول در این حوزه بسیار حائظ اهمیت است و اعتماد افراد جلب می‌شود. به کاربرانی هم که به افزایش نقدینگی کمک می‌کنند، مشوق‌های ماینینگ ارائه می‌شود.

به خاطر داشته باشید که TVL معیار سنجش سود و درآمد افراد از سپرده‌گذاری نیست و صرفاً کل ارزش قفل شده در اکوسیستم DeFi می‌باشد. این شاخص در دو صورت متغیر خواهد بود؛ زمانی‌که کاربران دارایی‌های کریپتویی خود را برداشت و یا در دیفای سپرده‌گذاری کنند، این شاخص تغییر خواهد کرد. مورد دیگر زمانی خواهد بود که قیمت‌ توکن‌های قابل پشتیبانی در پروژه‌های دیفای تغییر کند.

 

نحوه عملکرد DefiLlama

با وارد شدن به سایت رسمی DefiLlama می‌توانید مستقیم وارد داشبورد شوید و جدول TVL را در رابطه با فعالیت‌های مختلف دیفای مشاهده نمایید. صفحه اصلی پلتفرم اطلاعاتی را همچون موارد زیر ارائه می‌دهد:

نحوه عملکرد DefiLlama

 • رتبه‌بندی TVL برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر مبنای دلار آمریکا
 • TVL از بلاکچین‌های متفاوت
 • پروتکل‌های نسل سوددهی
 • صرافی‌های غیرمتمرکز
 • درصدهای تغییر یافته در طول روز، هفته و ماه

رتبه‌بندی‌ها بر اساس زنجیره‌های جداگانه همچون اتریوم، ترا، فانتوم و یا بایننس اسمارت چین قابل تغییر هستند و به علاوه افراد می‌توانند تا مرور کلی بازار را مشاهده کنند. با انتخاب هر بلاکچین، اپلیکیشن‌های مبتنی بر آن قابل روئیت خواهند بود. یکی دیگر از ویژگی‌های بینظیر در این بخش مربوط به زنجیره‌ها می‌باشد که با مراجعه به بخش “Chains” می‌توان زنجیره‌های سازگار با زنجیره مورد نظر را هم پیدا کرد. این گزینه به افراد کمک می‌کند تا به بهترین صرافی‌های DeFi برای بزرگترین زنجیره‌ها، بدون تحقیق به صورت انفرادی، دست یابند.

 

DAppهای قابل پشتیبانی در دیفای لاما

هزاران اپلیکیشن‌های امور مالی غیرمتمرکز در بیش از ۱۳۵ بلاکچین لیست شده در دیفای‌لاما قرار گرفته است. تنها موضوعی که در این بخش باید عنوان شود، سست یودن این لیست‌بندی است؛ چراکه برخی از برنامه‌هایی که در لیست اضافه شده اند، بعدها ممنوع شده و حذف شدند. اما یک مزیت بینظیری این پلتفرم برای کاربران خود ارائه می‌دهد و آن هم ساده‌سازی جداول برای افراد است. به این شکل که برخی از پلتفرم‌ها که در چندین شبکه اجرا می‌شوند را به روشی ساده توضیح می‌دهد.

 

بخش های پلتفرم دیفای لاما

در صفحه اصلی سایت پلتفرم می‌توان به شاخص‌ها و بخش‌های متنوع آن رجوع کرد که در این بخش برخی از آنها را با شما مرور خواهیم کرد:

بخش های پلتفرم دیفای لاما

 1. زنجیره‌های دیفای: گزینه “Chains” در داشبورد دیفای لاما به کاربران کمک می‌کند تا زنجیره‌های لایه یک را مشاهده نمایند. به علاوه، بزرگترین بلاکچین‌های دیفای نیز قابل بررسی می‌باشند. بلاکچین اتریوم همواره بزرگترین بلاکچین به شمار می‌رود؛ چراکه در زمان نگارش مقاله، ۵۷.۷۶ درصد بازار به همراه ارزش ۵.۷۸ میلیارد دلاری مطعلق به اتریوم است. اما این موضوع را هم باید در نظر بگیریم که به دلیل افزایش کارمزد گس در اتریوم، سلطه‌ی آن روند نزولی داشته است.
 2. اوراکل‌های دیفای: سرویس‌های اوراکل برتر در بخش “Oracles” قابل مشاهده هستند. اوراکل‌های بلاکچین به اکوسیستم غیرمتمرکز کمک می‌کند تا با دنیای بیرون ارتباط بگیرند، داده‌ها را بررسی کنند و امنیت را بالا ببرند.
 3. ایردراپ‌های دیفای: افراد می‌توانند پروتکل‌های دیفای را که قصد ارائه ایردراپ دارند، در دیفای لاما پیدا کنند و زودتر نسبت به کسب درآمد اقدام کنند.
 4. استیبل‌کوین‌های دیفای: کلیه Stablecoinهای معروف بازار در این پلتفرم قابل مشاهده هستند. این کوین‌ها بر اساس مارکت کپ رتبه بندی می‌شوند.  

 

سؤالات پر تکرار

دیفای لاما با چه نوع سازمان و کاربری کار می‌کند؟

انواع سازمان‌ها و کاربرانی که دیفای لاما با آنها کار می‌کنند شامل مشاغل متوسط، کوچک، شغل‌های آزاد، سازمان‌های غیرانتفاعی، کارآفرینان و دولت

زبان مورد استفاده در محصولات دیفای لاما چیست؟

تنها زبان قابل ارائه انگلیسی می‌باشد.

پشتیبانی پلتفرم دیفای‌لاما به چه شکلی است؟

 پشتیبانی مشتریان پلتفرم به صورت آنلاین صورت می‌گیرد.

DefiLlama چه اپلیکیشن‌ها و خدماتی را باهم ادغام می‌کند؟

لیست این اپلیکیشن‌ها را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت: Aave، Arbitrum، Avalanche، BNB Chain، Celo، CoinGecko، Ethereum، Fantom، Fuse، Harmony، Instadapp، Polygon ، Solana، SushiSwap، Terra و Uniswap.

آیا دیفای لاما دارای API است؟

 بله

آموزش‌های پلتفرم دیفای‌لاما به چه صورت ارائه می‌شود؟

 آموزش‌ها در قالب فایل در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.  
امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا