اخبار هک و امنیت

۹۷% از هک‌های کریپتو در پروژه‌های DeFi اتفاق افتادند

در این گزارش آمده است که بخش بزرگی از وجوه جنایی که در فضای DeFi در گردش است به سازمان های مورد حمایت کره شمالی مرتبط است.

شرکت تحلیلگر بلاکچین Chainalysis گزارش جدیدی با تمرکز بر فعالیت های غیرقانونی روی بلاکچین منتشر کرد و اشاره کرد که پروتکل های DeFi محبوب ترین هدفی هستند که هکرها به دنبال آن هستند و پولشویی در این فضا در دو سال گذشته افزایش یافته است.

 

DeFi به عنوان هدف اصلی هکرها

از زمان رونق DeFi در تابستان ۲۰۲۰، تراکنش های غیرقانونی DeFi به طور پیوسته افزایش یافته است. گزارش Chainalysis نشان می دهد که پولشویی و هک DeFi دو فعالیت مجرمانه اصلی در چنین پروتکل هایی بوده اند. در مجموع، ۱.۷ میلیارد دلار دارایی دیجیتال توسط مجرمان در سال ۲۰۲۲ به سرقت رفت که ۹۷ درصد آن از پروتکل های DeFi بود. این انبار عمدتاً از دو سرقت هشدار دهنده به دست آمده است: شکستن پل رونین به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار در پایان ماه مارس و حمله ۳۲۰ میلیون دلاری Wormhole در فوریه. این گزارش نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۲، بیشتر سرمایه های سرقت شده – بیش از ۸۴۰ میلیون دلار – به دست هکرهای مرتبط با کره شمالی رفته است.

علاوه بر هک، پول شویی انجام شده از طریق DeFi نیز در سال های گذشته به طور مداوم رشد کرده است، به طوری که پروتکل های DeFi 69٪ از وجوه مبتنی بر رمزنگاری مرتبط با فعالیت های مجرمانه را به خود اختصاص داده اند. این گزارش ماهیت اکثر چنین پروتکل‌هایی را – که به کاربران اجازه می‌دهد یک توکن را با دیگری مبادله کنند – به مشکل ردیابی حرکت دارایی‌های دیجیتال نسبت می‌دهد. همچنین، فقدان الزامات KYC برای اکثر پروژه های DeFi، آنها را برای مجرمان جذاب تر کرده است. در این گزارش از نمونه بدنام Lazarus Group مرتبط با کره شمالی استفاده شده است که سال گذشته ۹۱ میلیون دلار ارزهای رمزپایه را بر اساس چندین پروتکل شستشو داده است. طبق گزارش‌ها، این گروه توکن‌های دزدیده شده را به ETH و BTC مبادله کرده، آن‌ها را به حساب‌هایی در صرافی‌های متمرکز منتقل کرده و سپس دارایی‌ها را نقد کرده است.

 

NFT Wash Trading

یکی دیگر از نتایج قابل توجه در این گزارش مربوط به NFT Wash Trading است – نوعی دستکاری در بازار که به طور مصنوعی یک دارایی غیر نقدی را افزایش می دهد. کیف پول‌هایی که توسط یک واحد کنترل می‌شوند می‌توانند NFT‌ها را در این بین معامله کنند و به شرکت‌کنندگان بازار این تصور غلط را بدهند که تقاضا برای دارایی بالاتر از سطح واقعی آن است. این گزارش نمونه ای را شناسایی کرد که از طریق دستکاری بیش از ۶۵۰۰۰۰ وزن تراکنش تولید کرده است. بیان کرد که این رویدادها در یک پلتفرم رخ داده است زیرا بازار پاداش‌های تشویقی را برای معامله NFT در قالب توکن اصلی پلتفرم پرداخت می‌کند.کاربران می توانند به سادگی با انجام تراکنش های بیشتر بین حساب ها، توکن های بیشتری کسب کنند. در همین حال، جمع‌آوران NFT ممکن است فریب بخورند و باور کنند که بازار بیش از آن فعالیت معاملاتی دارد.

امتیاز دهید

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا