Defi مقیاس‌پذیرتر از امور مالی سنتی است

گزارش جدید حاکی از آن است که علیرغم شرایط بازار که در بیشتر سال ۲۰۲۲ حاکم بود، امور مالی غیرمتمرکز (defi) همچنان پتانسیل مقیاس‌پذیری بیشتری را نسبت به صنعت مالی سنتی نشان داد. اگرچه ارزش کل قفل شده از اوج ۱۸۰ میلیارد دلاری در دسامبر ۲۰۲۱ به کمی بیش از ۵۰ میلیارد دلار تا پایان اکتبر ۲۰۲۲ کاهش یافت، بخش‌های خاصی از بازار دیفای هنوز روند بسیار خوش‌بینانه‌ای را نشان می‌دهند.

 

کاهش در ارزش کل قفل شده

طبق گزارش پایان سال Hashkey Capital، بخش مالی غیرمتمرکز (defi) پتانسیل آن را دارد که چندین برابر بیشتر از صنعت مالی سنتی مقیاس‌پذیر باشد. این گزارش پیشنهاد می‌کند که علاوه بر پتانسیل مقیاس‌پذیری، پروتکل‌های defi انعطاف‌پذیر هستند و احتمالاً از رویدادهای قوی سیاه مانند فروپاشی Terra luna/UST بدون آسیب ظاهر می‌شوند.

 

با این حال، در گزارشی با عنوان Defi Ecosystem Landscape Report، شرکت Hashkey Capital یک گروه خدمات مالی دارایی دیجیتال یکپارچه، اذعان کرد که شرایط نامطلوب بازار که عمدتاً در سال ۲۰۲۲ حاکم بود به کاهش ارزش کل دارایی‌های تحت مدیریت کمک کرده است.

 

کاهش TVL همچنین به دلیل شرایط عمومی بازار بود. قیمت‌های پایین‌تر کریپتو به دلیل نامطلوب بودن شرایط کلان به این معنی است که ارزش وثیقه‌های ارائه‌شده در Defi Lending نیز پایین‌تر است و انگیزه دریافت وام در مقابل آن وثیقه‌ها را کاهش می‌دهد. در این گزارش آمده است که فعالیت DEX (صرافی غیرمتمرکز) و حجم معاملات کریپتو نیز کمتر است.

 

بیشتر بدانید: دیفای چیست؟

 

همانطور که داده‌های گزارش نشان می دهد، TVL که در دسامبر ۲۰۲۱ به ۱۸۰ میلیارد دلار رسید، از ۱۵۰ میلیارد دلاری که در می ۲۰۲۲ مشاهده شد، به کمی بیش از ۵۰ میلیارد دلار در اواخر اکتبر کاهش یافت. بر اساس این گزارش، علیرغم این کاهش TVL، بخش‌های خاصی از بازار defi هنوز روند بسیار خوش‌بینانه‌ای را نشان می‌دهند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا