دلارزدایی در تسویه‌حساب‌های تجاری روسیه و ایران

دولت‌های روسیه و ایران شروع به حذف تدریجی استفاده از دلار آمریکا برای انجام تسویه‌حساب‌های تجاری دوجانبه کرده اند. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت ۸۰ درصد از مبادلات تجاری روسیه و ایران با ارزهای ملی تسویه می‌شود و استفاده از یوان چین را نیز در نظر دارند.

 

۸۰ درصد از تسویه‌حساب‌های تجاری روسیه و ایران شامل ارزهای ملی است

روسیه و ایران شروع به حذف تدریجی استفاده از دلار آمریکا در تسویه‌حساب‌های تجاری دوجانبه خود کرده اند. به گفته الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، درخواست برای استفاده از ارزهای ملی، از جمله روبل روسیه و ریال ایران، مؤثر بوده است و تنها مقدار کمی از این معاملات همچنان به دلار آمریکا متکی است.

 

نواک پس از دیدار با مقامات ایرانی اظهار داشت:

ما امروز در مورد این موضوعات با جزئیات صحبت کردیم و هم وزارت دارایی و هم بانک روسیه و همتایان ایرانی ما حضور داشتند. من معتقدم که تقریباً ۸۰ درصد از تسویه‌حساب‌های متقابل ما به ارزهای ملی است، ریال و روبل.

 

علاوه بر این، نواک اظهار داشت که دو کشور در حال بررسی استفاده از سایر ارزهای شخص ثالث برای تسویه معاملات دوجانبه خود هستند، از جمله یوان چین، ارزی که از قبل به طور گسترده توسط روسیه استفاده می‌شود.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا