مفاهیم پایه

DAO چیست + معرفی ۸ سازمان مستقل غیرمتمرکز

DAO چیست؟

یکی از ویژگی‌های بزرگ و اصلی ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن است. به این معنا که هیچ سازمان و یا ارگانی آنها را کنترل نمی‌کنند و در عوض میان چندین کامپیوتر، شبکه و نود (node) تقسیم می‌شوند. در نتیجه، هیچ نهاد حاکمیتی، سازمان مستقلِ غیرمتمرکز را اداره نمی‌کند و هر عضوی در DAO تلاش می‌کند تا سازمان را به هدف نزدیک کند. 

 

DAO چیست

 

در کل، اعضای جامعه درخواست‌هایی برای آینده پلتفرم ارائه می‌دهند و سپس کلیه اعضا گردهم می‌آیند تا در رابطه با آن رأی دهند. در نهایت هم درخواست‌هایی که رأی بیشتری دارند را از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می‌کنند. این ویژگی کاملاً نشان می‌دهد که DAO بر خلاف شرکت‌های سنتی عمل می‌کند و سیستم خود را دموکراتیک پیش می‌برد. کلیه اعضاء این سازمان برای هر تغییری رأی می‌دهند و حاکمیت هم متکی برر جامعه است. 

از جمله مسائلی که سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز به آن اهمیت می‌دهد، شفاف بودن کلیه عملکردهای پلتفرم است و این در حالی است که شرکت‌های سنتی و قدیمی همواره در تلاش هستند تا همه مسائل خود را مخفی کنند. از همه این موارد که بگذریم، DAO به لیستی از قوانین برای انجام عملیات‌ها، توکن برای پاداش دادن و نحوه ارائه حق رأی‌دهی نیاز دارد. 

 

DAO چگونه کار میکند

این سازمان به طور ویژه بر قراردادهای هوشمند سوار است. فرایند رأی‌گیری برای دائو ها به یک بلاکچین ارسال می‌شود و افراد بایستی از بین گزینه‌ها انتخاب کنند. توزیع قدرت رأی‌گیری در این حوزه، به تعداد کوین‌های دارندگان مربوط است. به عنوان مثال کاربری با ۱۰۰ توکن از دائو، قدرتی دو برابری نسبت به دارنده‌ای دارد که تنها دارای ۵۰ توکن است. این فرایند به دلیل انگیزه افراد به این شکل پیش می‌رود؛ چراکه کاربرانی که بیشتر در DAO سرمایه‌گذاری می‌کنند، حسن نیت بیشتری را هم نسبت به پلتفرم دارند. کاربری را با حق رأی ۲۵ درصدی تصور کنید که اگر در کارهای غیرمناسب شرکت کند، ارزش ۲۵ درصد دارایی خود را ز دست می‌دهد.

 

DAO چگونه کار میکند

 

سازمان مستقل غیرمتمرکز توکن‌ها را در خود جای می‌دهند تا برای تبدیل ارز فیات به آن توکن‌ها مورد استفاده قرار گیرند و به علاوه، اعضای سازمان هم می‌توانند در مورد نحوه استفاده آنها رأی دهند.

 

مزایا و معایب DAO

چندین دلیل برای دنبال کردن ساختار سازمان مستقل غیرمتمرکز وجود دارد که برخی از ویژگی‌ها را با شما در این بخش به اشتراک خواهیم گذاشت. به علاوه، نکات منفی را هم به شما خواهیم گفت تا در نهایت تصمیم گیرنده اصلی خود شما باشید:

  • غیرمتمرکز بودن: افرادی به صورت انفرادی تصمیمات مؤثر در سازمان را می‌گیرند و همه را یکجا جمع می‌کنند. یک DAO تصمیم‌گیری را به جای استفاده از یک شخص (مدیرعامل) و یا گروه کوچک (هیئت مدیره)، در طیف وسیعتری از کاربران غیرمتمرکز اجرا می‌کند. 
  • مشارکت داشتن: افرادِ درون یک نهاد ممکن است تا زمانی احساس ارتباط بیشتر و قدرت داشته باشند که حق رأی و حرف مستقیم در رابطه با همه موضوعات را داشته باشند. اما در کل، خود سازمان سعی بر این دارد تا افراد و اعضا را به رأی دادن، سوزاندن توکن‌ها و یا استفاده از توکن‌های خود تشویق کند و آنها را به سمت جلو بردن نهاد، به بهترین شکل، هدایت می‌کند.
  • عمومی بودن: رأی‌ها در DAO از طریق بلاکچین داده می‌شوند و برای عموم افراد قابل مشاهده است. به همین دلیل کاربران باید بهترین خود را در دادن نظر و تصمیم‌گیری بگذارند. این فرایند کمک می‌کند تا اقدامی علیه جامعه صورت نگیرد.
  • جامعه: دائو مردم را از سرتاسر جهان تشویق می‌‌کند تا به طور یکپارچه جمع شوند و چشم‌اندازی واحد ایجاد کنند. دارندگان توکن می‌توانند تا تنها با اتصال به اینترنت با سایر مالکان در هر جای دنیا تعامل داشته باشند. 

 

مزایا و معایب DAO

 

بدون شک هر پلتفرمی مشکلات خاص خود را دارد که در این بخش به برخی از محدودیت‌های سازمان مستقل غیرمتمرکز اشاره خواهیم کرد:

  • سرعت: یک شرکت عمومی را در نظر بگیرید که یک مدیرعامل دارد و خود او تصمیمات لازم را برای انجام هر اتفاقی در پلتفرم می‌گیرد. اما این در حالی است که هر کدام از اعضای دائو حق رأی دهی دارند. به همین دلیل زمان بیشتری می‌برد تا کلیه رأای‌گیری‌ها انجام شود.
  • آموزش: DAO می‌بایست افراد بیشتری را برای انجام فعالیت در پلتفرم خود آموزش دهد. بدیهی است که پیشرفت کردن تنها یک مدیرعامل به مراتب راحت‌تر است، اما دارندگان توکن، هر کدام دانش خاص خود و دسترسی متفاوتی به منابع تحقیقاتی دارند. بنابراین با توجه به ذات این نوع سازمان که افراد مختلف و متفاوتی را در درون خود جای می‌دهد، این افراد باید رشد کردن، استراتژی‌سازی و ارتباط گرفتن را به عنوان یک واحد یاد بگیرند.
  • ناکارآمدی: با توجه به صحبت‌های قبلی، دائو بسیار در معرض ریسک ناکارآمد شدن است. در نظر بگیرید که زمان زیادی برای آموزش افراد صرف می‌شود تا سازمان را بشناسند، ارتباط گرفتن را بیاموزند و استراتژی‌ها را یاد بگیرند. از همین رو، سازمان ممکن است تا درگیر آموزش و بحث در رابطه با تغییرهای مورد نیاز شود و نتواند به خوبی آنها را به مرحله اجرایی برساند.
  • امنیت: این موضوع در کلیه پلتفرم‌های دیجیتالی در بستر بلاکچین بسیار حائظ اهمیت است. خود سازمان مستقل غیرمتمرکز باید حسابی برای ایجاد اعتماد در میان کاربران تلاش کند؛ چراکه در غیر این صورت، کاربران ممکن است تا به کل سازمان بدبین شده و به ساختار شک کنند. در کل امکان سرقت در این نوع سازمان‌ها وجود دارد. 

 

دلیل نیاز به DAO

دائو دارای مزایای بسیاری نسبت به سازمان‌های سنتی دارد. یکی از این مزایای ویژه و خاص عدم نیاز به حجم زیادی اعتماد میان شرکا است. افراد به دنبال این هستند تا از جانب سرمایه‌گذاران در سیستم سنتی و قدیمی اطمینان حاصل کننند و این در حالی است که مسئله اعضای سازمان مستقل غیرمتمرکز تنها کدهای بلاکچین می‌باشد که باید امن باشند. 

 

دلیل نیاز به DAO

 

این کدها به راحتی پیش از راه‌اندازی می‌توانند امتحان شوند. به علاوه، کلیه اتفاقات در سازمان باید توسط جامعه تأیید شوند. افراد و اعضای مجموعه هم با نگه داشتن توکن بومی سازمان می‌توانند موارد مورد نیاز را انجام و تکمیل کنند. نکته‌ای که در این بخش وجود دارد، عدم برخورداری سازمان از فرایند سلسه مراتب است. به این شکل که هر شخصی نظر خود را ارائه می‌کند و سایر افراد باید نسبت به آن رسیدگی کنند.

قوانین از پیش نوشته شده‌ای هم در قراردادهای هوشمند سیستم وجود دارد که به کمک حل مسائل داخلی می‌آیند. به علاوه، سازمان به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا سرمایه‌ها را قفل کنند تا بتوانند در پروژه‌های غیرمتمرکز و یا استارتاپ‌های تازه‌کار سرمایه‌گذاری کنند و در سود و ضرر آنها نیز شریک باشند.

 

شرایط عضویت در DAO

روش‌های مختلفی برای عضو شدن در سازمان وجود دارد که هر کدام ویژگی‌هایی راا برای کاربران ایجاد می‌کند که طریقه رأی‌دهی و سایر موارد را مشخص می‌کند.

عضویت با توکن

در این نوع عضویت نیازی به مجوز نخواهد بود و بسته به توکن مورد استفاده می‌توان عضو شد. اغلب خرید توکن‌های حاکمیتی، بدون نیاز به مجوز در صرافی‌های غیرمتمرکز امکان‌پذیر است. همچنین این توکن‌ها از طریق ارائه نقدینگی و یا اثبات سهام به دست می‌آیند. نگهداری توکن حامکیتی با استفاده از هر کدام از این روش‌ها، دسترسی به رأی دهی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. 

 

شرایط عضویت در DAO

 

عضویت با سهام

سهام داشتن کمی قوانین متفاوت‌تری دارد و نیازمند مجوز خواهد بود، اما در کل به روی همه باز است. هر عضوی می‌تواند درخواست خود را با ارائه سهام و یا کاری، به سازمان ارسال کند. این سهام‌ها به افراد کمک می‌کند تا قدرت مستقیم در رأی دهی و مالکیت داشته باشند. به علاوه، کاربران می‌توانند هر زمانی که تمایل به خارج شدن از سازمان را داشته باشند، دارایی‌های خود پس بگیرند.

عضویت با شهرت

افرادی که از شهرت برخوردار باشند به راحتی می‌توانند حق رأی دهی را از آن خود کنند. بر خلاف دو روش قبلی که کاربران حق مالکیت هم داشتند، این نوع عضویت اینگونه عمل نمی‌کند. شهرت قابلیت خریدن، منتقل شدن و یا اهدا کردن ندارد؛ اعضای DAO باید از طریق مشارکت به این شهرت برسند. رأی دهی‌های داخل زنجیره‌ای نیازی به مجوز ندارند و صرافاً با ارسال درخواست جهت کسب حق رأی می‌توانند وارد سازمان شوند. 

 

انواع DAO

۸ نوع دائو اصلی وجود دارد که در این بخش با شما به اشتراک خواهیم گذاشت، اما توجه داشته باشید که انواع دیگر هم وجود دارد و همواره این لیست در حال بروزرسانی است.

۱. Protocol DAOs: این دائو برای حاکمیت پروتکل‌های غیرمتمرکز ساخته شده است. پروتکل‌ها می‌توانند شامل اپلیکیشن‌های وام‌دهی و یا قرض گرفتن، صرافی‌های غیرمتمرکز و سایر اپلیکیشن‌های DApp باشند. از جمله این سازمان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

MakerDAO

 

اولین مثال MakerDAO است که اولین استیبل‌کوین بی طرف را در جهان با نام DAI معرفی کرد. افراد می‌توانند با رأی دادن به تغییرات لازم پروتکل، در حکمرانی آن شرکت کنند. دومین مورد Uniswap می‌باشد که یکی از بزرگترین و مشهورترین سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز است که یک صرافی ارز دیجیتال هم در بلاکچین اتریوم ایجاد کرده است. هر شخصی با نگهداری توکن UNI می‌تواند در پلتفرم عضو شود تا حق رأی را هم برای مدیریت سازمان بگیرد.

۲. Grant DAOs: هدف از طراحی گرنت، کمک به تسهیل کردن استقرار استراتژی دارایی‌های سرمایه‌ای در اکوسیستم وب۳ بوده است. به علاوه، این سازمان به دنبال توسعه پروژه بزرگتر و یا نهادی مجزا در فضای دیفای است.

 

Aave Grants DAO

 

به عنوان مثال Aave Grants DAO را در نظر بگیرید که جامعه این برنامه را رهبری می‌کند و به دنبال سرمایه‌گذاری در ایده‌ها و پروژه‌هایی است که به توسعه برنامه قدرت می‌دهد. علاوه بر این، سازمان سعی دارد تا شبکه‌‌ای رقابتی برای توسعه‌دهندگان جامعه ارائه کند.

۳. Philanthropy DAOs: دائو بشر دوستانه قصد دارد تا مسئولیت‌های اجتماعی را بهبود بخشد و این فرایند را هم با سازماندهی در رابطه با یک هدف مشترک برای تأثیرگذاری در دنیای وب۳ انجام می‌دهد.

 

UkraineDAO

 

UkraineDAO یکی از بهترین مثال‌ها در این صنعت است. این برنامه کمک‌های مالی را برای سربازان اوکراینی جمع‌آوری می‌کند. به علاوه، این DAO از سازمان اوکراینی با نام “Come Back Alive” نیز حمایت می‌کند.

۴. Social DAOs: نام دیگر این سازمان، creator DAOs می‌باشد که افرادی با ذهنیت مشترک همچون سازنده‌ها، هنرمندان و خالقان را گردهم می‌آورد تا جامعه‌ای را ایجاد کند که خود آنها قابلیت مدیریت پلتفرم را داشته باشند. به همین دلیل، ورود به این پلتفرم محدودیت‌هایی همچون تعداد توکن مورد نیاز و یا مالکیت NFT خواهد داشت.

 

Friends With Benefits

 

Friends With Benefits یکی از همین سازمان‌ها است که تحت وب۳ و متمرکز بر ایجاد جامعه و پرورش خلاقیت می‌باشد. افراد با برخورداری از توکن FWB می‌توانند به این پلتفرم دسترسی داشته باشند. همچنین دارندگان توکن می‌توانند در کلیه رویدادهای اختصاصی شرکت کنند. 

۵. Collector DAOs: هدف اصلی این مجموعه جمع‌آوری نقدینگی از سوی اعضا است تا کل جامعه‌ امکان سرمایه‌گذاری در هنر NFT را داشته باشد. این فضا جایی است که هر شخصی سهمی متناسب با سرمایه خود را دارد.

 

FlamingoDAO

 

از جمله کلکسیونر مورد توجه می‌توان به FlamingoDAO اشاره کرد که افزایش خود را مدیون انفجار NFTهای گران قیمت از هنرمندانی همچون Pak، Hackatao و XCopy است. 

۶. Investment and Venture DAOs: دائو های خطرپذیر سرمایه‌ ها را برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های وب۳ تازه‌کار، پروتکل‌ها و سرمایه‌گذاری در خارج از زنجیره جمع‌آوری میی‌کند. به علاوه، امکان دسترسی به حساب را هم برای کاربران به وجود می‌آورد.

 

MetaCartel Ventures

 

MetaCartel Ventures را در نظر بگیرید که به عنوان یک DAO سوددهی توسط خود جامعه ایجاد شده است تا در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) سرمایه‌گذاری کند. 

۷. Media DAOs: رویکردی با نام بالا به پایین وجود دارد که دستوری از سوی یک ارگان صادر می‌شود و یا تحت تأثیر تبلیغ‌کنندگان قرار می‌گیرد. DAOهای رسانه‌ای دقیقا بر عکس عمل می‌کنند؛ به این شکل که محتواها را جامعه هدایت می‌کند و پلتفرم‌های رسانه‌ی سنتی دوباره اختراع می‌شوند. افراد فعال در این پلتفرم هم از سازمان سود می‌گیرند. 

 

Decrypt

 

به عنوان مثال Decrypt یکی از همین پلتفرم‌ها می‌باشد که ویژگی رأی دهی را در اختیار کاربران خود می‌گذارد و آنها می‎‌توانند هر محتوایی را که می‌خواهند مشاهده نمایند. 

۸. SubDAOs: نوع جدیدی از DAOها هم به این صنعت آمده است که زیرمجموعه اعضای دائو به شمار می‌روند. SubDAOs برای مدیریت عملکردهایی همچون مشارکت، بازاریابی، خزانه داری و کمک‌های مالی ایجاد شده است. 

 

Balancer

 

پروتکل Balancer از جمله پلتفرم‌هایی بود که با استفاده این ویژگی توانست تصمیم‌گیری ها را با افراد کمتری انجام دهد و کل DAO را به کار نگیرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا