آموزش آلت کوین‌هاآموزش ارز دیجیتالآموزش دیفای (DEFI)

ارز دای – اولین استیبل کوین غیر متمرکز

استیبل کوین Dai

ارز دای، اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز برپایه بلاکچین اتریوم است. هر دای، برابر با یک دلار آمریکاست و محبوبیت بیشتری نسبت به سایر استیبل کوین‌های دیگر مانند تتر دارد. در واقع هدف اصلی دای مقابله با نوسانات بازار است که این ویژگی به ‌نوبه خود در بین کاربران محبوب بوده و از آن به ‌طور چشمگیری استقبال می‌شود.

این توکن در سال ۲۰۱۴، توسط Rune Christensen در اکوسیستم میکردائو ساخته شده و برای حفظ ارزش خود از معاملات مارجین استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که پشتوانه دای، ارزهایی مانند اتر می‌باشند که توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم پشتیبانی می‌شود.

اگر به‌دنبال یادگیری ارز دای هستید ولی نمی‌دانید از کجا شروع کنید، نگران نباشید چرا که ما سعی کردیم تمام مطالب مفید درباره دای را توضیح دهیم و شما را بیشتر با این استیبل‌کوین آشنا کنیم.

 

ارز دای چیست؟

دای، یک توکن ERC-20 مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم می‌باشد که ارزش آن برابر با یک دلار آمریکا است. بنابراین برای افراد تازه‌کاری که نگران نوسانات بازار هستند، انتخاب دای، بهترین گزینه ‌است. همان ‌طور که اشاره کردیم ارز دای بر روی اکوسیستم MakerDAO کار می‌کند. میکردائو یک قرارداد هوشمند برپایه شبکه‌ی بلاکچین است و توسط اتریوم و سایر ارزهای دیگر مانند بت (BAT) پشتیبانی می‌شود.

ارز دای

همچنین دارندگان این توکن می‌توانند با وثیقه‌گذاری در صندوق سپرده، دای را تولید کرده و در برابر ارزش سپرده خود وام دریافت کنند. کاربران باید توجه کنند درحال حاضر حداقل مقدار وثیقه‌گذاری برای پلتفرم اتر، ۱۵۰ درصد تعیین شده‌است. به‌عبارت دیگر تریدر باید ۱۵۰ دلار اتر در صندوق سپرده‌گذاری وارد کند تا بتواند ۱۰۰ دلار وام دریافت کند.

در نتیجه دای و مقدار کارمزد آن به‌طور خودکار به شبکه میکرودائو باز میگردد چراکه کارمزد به خود شبکه تعلق دارد، پس می‌توان گفت وثیقه‌گذاری قراردادهای هوشمند میکردائو توسط شبکه اتریوم پشتیبانی شده و درنتیجه باعث حفظ و تثبیت ارزش آن می‌شود.

 

تاریخچه ارز Dai

دای، در ۱۸ دسامبر۲۰۱۷، توسط رون کریستنسن، مبتنی ‌بر قراردادهای هوشمند شبکه‌ی بلاکچین اتریوم، بنا شده‌است. در ۱۸سپتامبر، شرکت Andreessen Horowitz با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیون دلار، حدود ۶ درصد از توکن‌های MKR را خریداری کرد.

درسال ۲۰۱۸، makerdao.com به‌ طور رسمی اساس اکوسیستم Maker را در کشور دانمارک، راه‌اندازی کرد که این اکوسیستم خدمات قابل توجه‌ای را به کاربران خود ارائه می‌دهد. در سال ۲۰۱۹، میکر دائو بر سر اینکه با سیستم مالی سنتی ادغام شود یا نه، مدتی بحث ‌و جدل داخلی را تجربه کرد. کریستنسن خواستار ایجاد مقرراتی بود که طبق آن، ارز دای براساس وثیقه‌گذاری عمل کند. نتیجه‌ی این کشمکش‌ها این بود که مدیر ارشد میکردائو (CTO) این پلتفرم را ترک کرد.

در مارس ۲۰۲۰، با توجه به وضعیت همه‌گیری کرونا و نوسانات قابل توجه بازار ارزهای دیجیتال، قیمت دای افزایش داشت و به بالاترین حد خود یعنی ۱.۱۱$ رسید، که درحال حاضر قیمت آن یک دلار می‌باشد.

به گفته رون کریستنسن، نام ارز دای، از یک کارکتر چینی 貸 گرفته شده که به‌عنوان “تامین سرمایه” ترجمه می‌شود.

 

ویژگی‌ های ارز Dai

ارز دای با بهره‌گیری از اکوسیستم میکردائو، براساس وثیقه‌گذاری در یک قرارداد هوشمند مانند صندوق سپرده‌گذاری، ارزش خود را حفظ کرده و ثابت می‌ماند. در این قسمت دلایلی  آوردیم که نشان ‌دهنده مزایای این ارز می‌باشد.

ارز دای

خدمات وام‌دهی

برخلاف سیستم وام‌دهی سنتی که عواملی مانند اطلاعات شخصی، اثبات تمکن مالی برای دریافت وام و یا واریز حداقل مبلغ سپرده را برای کاربران درنظر می‌گیرد، سیستم وام‌دهی این پلتفرم طوری طراحی شده که بدون درنظر گرفتن موقعیت اقتصادی کاربران می‌توانند وام دریافت کنند. همچنین برخلاف وام‌های سنتی که تمایل به دریافت وجوه فیات دارند این پلتفرم از توکن‌های دای و MKR نیز برای وام‌دهی استفاده می‌کند. بنابراین شرایط ویژه‌ای را برای کاربران خود، درنظر می‌گیرد.

تولید پول

کاربران می‌توانند با مراجعه به صرافی‌های معتبر، ارز دای را معامله کنند. همچنین بسیاری از مردم از ارز دای به‌ عنوان سرمایه استفاده می‌کنند، بدین ترتیب که اتریوم خود را در کیف پول میکر قفل می‌کنند، سپس با دای تولید شده اتریوم می‌خرند به این امید که قیمت آن بیشتر شود.

پس‌انداز

کاربران می‌توانند  با فعال کردن سیستم، دای را در یک قرارداد هوشمند قفل کرده و از سود حاصله آن درآمد کسب کنند. لازم به ذکر است که هیچ کارمزدی از شما کسر نشده و هیچ محدودیت جغرافیایی ندارد و افراد می‌توانند در هر زمانی که تمایل داشتند، کل یا بخشی از پس‌انداز را برداشت کنند. این قرارداد از طریق Oasis Save و سایر پرو‌ژه‌های که Dai Saving را پشتیبانی می‌کنند در دسترس است. همچنین صرافی‌های معتبری مانند OKEx و کیف پول‌هایی مانند Argent این امکانات را برای کاربران فراهم کرده‌اند.

خدمات‌رسانی در هر زمان

برخلاف سایر موسسات و سازمان‌های مالی که در زمان مشخصی فعالیت می‌کنند، این پلتفرم محدودیت زمانی ندارد. این بدان معناست که سیستم خدمات‌ مالی مانند برداشت وجه، انتقال و یا واریز را در هر زمان به کاربران خود ارائه می‌دهد.

رشد جامعه کاربری

تعداد کاربرانی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند یا برای معاملات خود آن را انتخاب می‌کنند پیوسته درحال رشد می‌باشد و طبیعی است که هر چه امکانات و پروژه‌های ادغام شده مانند DSR بیشتر شود، کاربران بیشتری را به خود جذب می‌کند.

ارز درون بازی

استفاده از ارز دای، بین پلتفرم های گیم مبتنی بر شبکه بلاکچین درحال رشد می‌باشد. طوری‌که در ژوئن ۲۰۱۹، این پلفترم با Axie Infinity، Inc همکاری کرد تا دای را به‌عنوان ارز درون بازی بین بازیکنان معرفی و محبوب کند. همچنین برخی از ویژگی‌های دیگر این پلتفرم عبارتند از:

  • این ارز، مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم است و قابلیت معامله با هر توکن ERC-20 دیگر را دارد.
  • شما می‌توانید درهر نقطه‌ای از جهان که باشید بدون مراجعه به موسساتی مانند بانک، برای شخص دیگر این ارز را انتقال دهید.
  • دای، شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین نوع استیبل‌کوین نسبت به سایر استیبل کوین های دیگر است.
  • برخلاف تتر و سایر استیبل‌کوین‌ های دیگر، دای غیرمتمرکز بوده یعنی تحت کنترل سازمان یا موسسه‌ای نمی‌باشد و یا هیچ دولتی نمی‌تواند آن را تعطیل کند.
  • از آنجایی که بازار کریپتو ممکن است دچار نوسانات شود، دای بهترین گزینه برای افراد مبتدی‌ است که تازه‌وارد این فضا شده‌اند و قصد ندارند متحمل ریسک شوند.
  • همچنین این ارز خدمات مالی مانند Defi، وام‌دهی و غیره را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

پروتکل غیرمتمرکز Maker با استفاده از سیستم DSR و توکن دای خدمات‌ رسانی مالی قابل توجه‎ای را به کاربران خود ارائه داده‌ است. علاوه ‌براین کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را در شبکه بلاکچین، به‌طور رسمی و تایید شده، مشاهده کنند تا از فضای کارکرد آن مطمئن شوند. شاید این ویژگی، یکی از برترین مزایا برای شفافیت سازی و جلب اعتماد کاربران باشد.

ارز دای

 

ارز Dai  چگونه کار می کند؟

 کاربران می‌توانند با قفل کردن این ارز به‌عنوان وثیقه، در سیستم‌های قرارداد هوشمند مانند صندوق سپرده‌گذاری، وام دریافت کنند. همچنین اگر اتر یا سایر ارزهای پایداری که توسط این پلتفرم پشتیبانی می‌شود را به‌عنوان سپرده انتخاب کنند، می‌توانند از این طریق دای جدید به‌دست آورند.

این پلتفرم با استفاده از مکانیزم خودکار TRFM نرخ هدف خود را تنظیم و به ارزش یک دلار حفظ می‌کند. اساس کار به این صورت است که اگر قیمت دای از ۱ دلار کمتر شود در این صورت TRFM افزایش می‌یابد تا درنتیجه ارزش دای بیشتر شود. هنگامی که ارزش دوباره بالا رود دارندگان سود کرده و تقاضا برای دریافت آن بیشتر می‌شود که بدین ترتیب عرضه آن کاهش می‌یابد. همچنین کاربران از طریق موقعیت بدهی وثیقه یا همان CDP توکن دای را دریافت می‌کنند. بنابراین این فرآیند باعث شده که ارزش دای به قیمت هدف خود باز گردد.

استیبل‌کوین‌های دیگر، مانند تتر (USDT) و یا پکسوس (PAX) یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که با پشتوانه دلار آمریکا رونمایی می‌شوند اما ارز دای برخلاف آن‌ها غیرمتمرکز بوده و توسط هیچ سازمان دولتی یا موسسه‌ای مدیریت نمی‌شود و از آنجایی که این پلتفرم مبتنی برشبکه بلاکچین است هیچ سازمانی اجازه کنترل دای را ندارد.

هر فعالیت مالی که توسط کاربران انجام می‌شود به‌صورت عمومی در شبکه بلاکچین ثبت و  قابل مشاهده است بنابراین این ویژگی باعث شده که کاربران در فضای امن، معامله کنند. همچنین دای یک پلتفرم دموکراتیک بوده‌ و کاربران می‌توانند برای هر تغییر در سیستم، نظرات خود را بیان کرده و تصمیم بگیرند.

همان‌طور که اشاره کردیم دای یک استیبل‌کوین مبتنی بر شبکه بلاکچین می‌باشد که به‌دلیل حفظ ارزش خود در برابر نوسانات بازار، بسیاری از خدمات مالی از جمله دیفای را به کاربران خود ارائه می‌دهد. براساس این ویژگی کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری ارزهای پشتیبانی شده توسط این پلتفرم، وام دریافت کنند که نسبت به وام‌های سنتی، همان‌طور که گفته شد، از مزیت‌های قابل توجهی برخوردار است.

 

سه مفهوم اساسی برای درک بهتر ارز دیجیتال Dai

 برای درک بهتر این موضوع که استیبل کوین دای چیست و چه تفاوتی با سایر استیبل کوین ها دارد به شرح موارد ذیل میپردازیم.

استیبل کوین چیست؟

استیبل‌ کوین یک نوع ارز پایدار است که با هدف حفظ ارزش خود در برابر نوسانات بازار طراحی شده‌است. این ارز می‌تواند یک تکه طلا یا حتی هر جسم فیزیکی باشد که ارزش آن تغییر نمی‌کند. برای مثال می‌توان به تتر، دای یا جمینی به‌عنوان استیبل کوین اشاره کرد. استیبل کوین ها در بازار ارز های دیجیتال با پشتوانه های متفاوتی ارائه میشود و روش های مختلفی برای حفظ قیمت خود به صورت ثابت را در پیش میگیرند. پشتوانه فیات، پشتوانه ارز دیجیتال مانند استیبل کوین دای و بدون پشتوانه که انواع آن در بازار قابل مشاهده است. برای اطلاعات تکمیلی در الین زمینه پیشنهاد میشود از مقاله استیبل کوین چیست؟ معرفی ۱۰ stablecoin برتر وبسایت ما بازدید نمائید.

 

MakerADO چیست؟

میکردائو سازمان غیرمتمرکز، مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم می‌باشد که با هدف توسعه فناوری برای استقراض و پس انداز ارزهای پایدار مانند دای ایجاد شده‌است. همچنین میکردائو توسط رون کریستنسن، مدیرعامل فعلی این پلتفرم بنا شده‌است. کاربران می‌توانند توسط این اکوسیستم، اتریوم را در کیف پول دیجیتالی قفل کرده و به مقدار مشخص دای دریافت کنند. در واقع هرچه اتریوم شما بیشتر باشد به همان اندازه دای دریافت خواهیدکرد.

ارز دای

توجه داشته باشید که وام‌های دریافتی این پلتفرم در مقایسه با وام‌های سنتی شرایط ساده‌تری دارد. جالب است بدانید که یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین خدمات مالی میکردائو بر روی اکوسیستم دیفای قرار دارد. کاربران به ‌واسطه این اکوسیستم می‌توانند خدمات مالی از جمله دریافت وام، ترید کردن، دسترسی همراه با پرداخت آسان را تجربه کنند. لازم به ذکر است که این خدمات گسترده بوده و ما به بخشی از آن اشاره کردیم.

همچنین MKR یک توکن ERC-20، مبتنی بر شبکه بلاکچین است. در واقع این توکن باعث تثبیت ارزش دای می‌شود یعنی اگر دای ثابت بماند، MKR بیشتری سوزانده می‌شود که در نتیجه عرضه کاهش می‌یابد. همچنین این توکن حکومتی است یعنی دارندگان آن میتوانند در تصمیم گیری های مهم مربوط به صدور Dai یا نرخ هدف و سایر تغییرات رای دهند. بررسی‌های انجام شده نشان داده‌است که در سال ۲۰۲۲، مجموع ۹.۷ میلیارد توکن تولید شده‌است.

 

قیمت ارز دیجیتال Dai

قیمت این استیب کوین همانطور که به آن در بالا اشاره کردیم همواره ثابت به ۱$ میباشد. در زمان نوشتن این مقاله ارز دای در وبسایت Coinmarketcap.com داراای رتبه ۱۴ میباشد که جزو ارز های ردهه بالا و معتبر بازار با ارزش بازار بالا به حساب می آید، در زمان نوشتن این مقاله ارزش کل بازار این استیبل کوین بیش از ۶,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰$ میباشد که مبلغ قابل توجهی در بین بازار ارز های دیجیتال است.

 

خرید ارز دیجیتال Dai

ارز دیجیتال دای یک استیبل کوین معتبر و محبوب در بین سرمایه گذاران ارز دیجیتال است که در تمامی صرافی های معتبر و مطرح قابل دسترس است، از جمله این صرافی ها میتوان به Binance، FTX، Kraken، KuCoin، Poloniex، Uniswap، Bitfinex، Sushiswap، Pancakeswap و بسیاری از صرافی های دیگر اشاره کرد که در آنها شما میتوانید به معامله و مبادله این استیبل کوین بپردازید.

 

کیف پول‌های رمز ارز دای

همان‌طور که می‌دانید کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد، به‌دلیل امنیت بالایی که دارند بهترین گزینه برای نگهداری دارایی هستند با این ‌حال کیف پول‌های گرم به‌دلیل دسترسی آسان و هزینه‌های پایین بین کاربران کریپتو رایج‌تر است و انتخاب مناسبی برای افراد مبتدی می‌باشد اما در نظر بگیرید که در مقایسه با کیف پول‌های سخت افزاری امنیت کمتری دارند.

ارز دای

شما به راحتی در هر نوع کیف پولی میتوانید ارز دای خود را حفظ و نگه داری کنید زیرا تقریبا تمامی کیف پول ها از این ارز دیجیتال پشتیبانی میکنند و این ارز دیجیتال در بستر های مختلف موجود میباشد، از جمله این کیف پول ها میتوان به MyEtherWallet، Atomic، Metamask، Coinomi، Trust wallet، Exodus wallet و بسیاری از کیف پول های دیگر اشاره کرد.

 

آینده ارز دای

تیم TradingBeast.com پیش‌بینی کرد که تا دسامبر ۲۰۲۳ قیمت هر دای به بالای ۱.۲۷۶۴۰۱  دلار رسیده و احتمال نوسان تا این سقف قیمتی نیز برای این استیبل کوین قابل پیش بینی است، این درحالی است که سازمان PricePrediction که قیمت دای را تا حدود ۰.۰۸۹۹۸۲  پیش‌بینی می‌کند. با این‌حال با توجه به سابقه ارزش دای و ثبات مداومی که برای قیمت آن وجود دارد تغییرات آن به‌عنوان استیبل‌کوین جزئی بوده و در نهایت برابر با یک دلار خواهد شد. پس تمامی قیمت های ذکر شده در بالا به عنوان نوسان بوده و در نهایت این استیبل کوین در مدت زمان اندکی قیمت خود را در ۱$ تثبیت خواهد کرد.

همان‌طور که مشخص است پیش‌بینی‌ها درمورد آینده ارزش دای، متناقض است و هیچ اتفاق نظری بین آن‌ها وجود ندارد. در واقع رشد احتمالی آینده آن به‌عوامل مختلفی از جمله راه‌ حل‌های فناوری جدید و ارائه آن بستگی دارد.

 

جمع بندی

ارزش هر دای برابر با یک دلار آمریکاست و همیشه این مقدار ثابت می‌باشد، بنابراین برای افراد تازه‌کاری که نگران نوسانات بازار هستند، انتخاب آن بهترین گزینه ‌است. زیرا با خرید ارز داری شما میتوانید در مقابله با هر نوسانی در بازار ارز های دیجیتال سرمایه خود را ثابت نگه دارید، با توجه به خدمات مالی این پلتفرم از جمله دیفای، دریافت وام از طریق صندوق سپرده‌گذاری و سایر خدمات دیگر، می‌توانید از پلتفرم محبوب و پرطرفدار میکردائو، بدون محدودیت استفاده کنید. در این مقالله به بررسی کامل استیبل کوین دای و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)

علی کریمی

مترجم زبان انگلیسی، محقق، مقاله نویس و فعال در حوزه ارز های دیجیتال از سال 2019

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا