قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس

قوانین کریپتو در کشور قبرس

قبرس از جمله کشورهایی است که با وضع قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس، از ارزهای رمزنگاری‌شده حمایت می‌کند. در همین راستا سازمانی را تحت عنوان کمیسیون بورس و اوراق بهادار قبرس (CySEC) ایجاد کرد و کلیه سازمان‌های مالی و سرمایه‌گذاری را مجبور به گرفتن مجوز از این ارگان کرد. به علاوه، CySEC باید فرایند سرمایه‌گذاری، توان سرمایه‌گذاری و ریسک‌های احتمالی ارزهای دیجیتال سازمان‌ها را نیز بررسی کند. بانک مرکزی کشور اعلام کرده است که کریپتو غیر قانونی نیست، اما باید کنترل شود. 

همچنین قوانین ضد پولشویی اروپا نیز در این کشور حاکم است که با همکاری CySEC موظف‌اند کلیه امور مربوط به ارزهای دیجیتال را بررسی و کنترل کنند.

 

موارد مورد نیاز پیش از خرید کریپتو در کشور

برخی موارد وجود دارند که پیش از خرید ارزهای رمزنگاری شده طبق قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس باید تهیه شوند:

 

 

موارد مورد نیاز پیش از خرید ارز دیجیتال در کشور

 

  • پاسپورت، کارت ملی و یا گواهینامه جهت تکمیل فرایند احراز هویت KYC
  • اتصال اینترنت امن و خصوصی؛ استفاده از Wi-Fi عمومیابداً پیشنهاد نمی‌شود. 
  • یک تلفن‌همراه جهت انجام تأیید دو مرحله‌ای (۲FA)
  • حساب بانکی و یا کارت اعتباری برای انتقال و سپرده‌گذاری جهت خرید ارزهای دیجیتال
  • کیف‌پول کریپتو برای ذخیره دارایی‌ها. تقریباً کلیه صرافی‌ها کیف‌پول‌های داخلی را جهت ذخیره ارزهای رمزنگاری‌شده ارائه می‌دهند، اما بسیار اهمیت دارد که افراد دارایی‌های دیجیتالی خود را به ولت‌های شخصی خود انتقال دهند.

 

خرید ارز دیجیتال در قبرس

خرید بیت‌کوین و سایر رمزارزها طبق قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس، با فرایندی ساده انجام می‌شود و عموماً بیشتر از ۱۰ دقیقه به طول نمی‌انجامد. اولین کاری هم که برای خرید باید انجام دهید، ثبت‌نام در پلتفرم، اپلیکیشن و یا صرافی مورد نظر است و در ادامه بایستی فرایند احراز هویت KYC را پشت سر بگذارید. صرافی‌ها اغلب با بیشتر دستگاه‌ها از جمله دسکتاپ و تلفن‌همراه‌ها قابل تطبیق خواهند بود و امکان برداشت سرمایه و انتقال آن را به کیف‌پول‌های شخصی افراد را ایجاد خواهند کرد. 

۱.ایجاد حساب در یک صرافی قبرس: صرافی‌های قابل اعتماد متعددی در این کشور مشغول هستند که افراد می‌توانند در آنها ثبت‌نام کنند. از جمله معروف‌ترین آنها که دارای بیش از ۲۰ میلیون کاربر هستند، eToro و Bitpanda می‌باشند. افراد می‌بایست صرافی‌ها را از جهات متفاوت مقایسه کنند تا گزینه مناسب خود را پیدا کنند. در نهایت، صرافی با توجه به علاقه، ارزهای دیجیتال و روش‌های پرداختی مورد نظر شما انتخاب خواهند شد. نکته‌ای هم که در اینجا وجود دارد، بَعدها امکان ثبت‌نام در سایر صرافی‌ها نیز وجود دارد.

 

 

تکمیل فرایند تأیید احراز هویت یا همان KYC

 

۲.تکمیل فرایند تأیید احراز هویت یا همان KYC: پس از تکمیل ثبت‌نام در صرافی، نوبت تکمیل این بخش فرا می‌رسد. با توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس، مرحله تأیید هویت و آدرس جزعی جدا نشدنی از اکثر صرافی‌ها در این کشور است. عکس از هر دو طرفِ کارت ملی خود را در این بخش نیاز خواهید داشت. به طور معمول می‌توان گفت که تأیید هویت افراد در لحظه انجام خواهد شد، اما در بدبینانه‌ترین حالت ممکن، ظرف ۲ روز تأیید خواهد شد.  

۳. سپرده‌گذاری طبق قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس: همانطور که در بخش قبلی گفته شد، کارت اعتباری و یا حساب بانکی برای خرید ارزهای رمزنگاری‌شده در صرافی‌ها مورد نیاز است. از جمله روش‌های پرداختی در این کشور، Neteller، انتقال بانکی، China Union Pay، کارت اعتباری، Giropay، پی‌پال و Yandex هستند که در هر صرافی متفاوت خواهد بود. زمان انجام خرید و نشستن سرمایه در صرافی هم بسته به روش پرداخت انتخابی می‌تواند از چند دقیقه تا روزها فرق کند.

۴.خرید ارز دیجیتال: سرمایه افراد که در حساب وارد شود، قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس اجازه خرید کریپتو را به صاحبان حساب می‌دهد. در نظر داشته باشید که شما ملزم به خرید یک بیت‌کوین کامل نخواهید بود. بیشتر صرافی‌ها امکان خرید بیت‌کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال را با مقدار ناچیزی دلار هم، به کاربران می‌دهند.

 

خرید ارز دیجیتال در قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس

 

۵.انتقال کریپتو به کیف‌پول شخصی: پیش‌تر هم اشاره شد که امکان نگهداری سرمایه‌ها در خود صرافی نیز وجود دارد، اما ریسک بالایی را هم به دنبال خواهد داشت. چراکه امکان هک و سرقت دارایی‌ها در صرافی‌ها بالاتر است. از همین رو، انتقال دارایی‌های دیجیتالی به کیف‌پول شخصی و امن به محض خرید، به مراتب امن‌تر و بهتر خواهد بود. 

 

صرافی ارز دیجیتال در قبرس

صرافی‌ها از جهات مختلف می‌توانند متفاوت باشند. کاربر پسند بودن، روش‌های متفاوت برای سپرده‌گذاری، تعداد ارزهای رمزنگاری‌شده قابل پشتیبانی، کارمزدها، امنیت پلتفرم، روش‌های پرداختی و سایر ویژگی‌ها، همه و همه باید مورد بررسی قرار گیرند تا گزینه درستی انتخاب شود. به همین جهت، گزینه “info” را در بالای صفحه صرافی مطالعه نمایید. از جمله صرافی‌های مورد اعتماد می‌توان به eToro، Bitpanda، Kraken، FTX ، Cex.io، Safello، Coinmama، Uphold، Uphold، Binance و Changelly اشاره کرد که طبق قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس کار می‌کنند. به اختصار سه تا از همین صرافی‌ها را با جزئیات بیشتری با شما به اشتراک خواهیم گذاشت:

 

صرافی ارز دیجیتال در قبرس

 

  • eToro: این صرافی با بیش از ۲۰ میلیون کاربر از جمله مشهورترین صرافی‌ها در دنیا به شمار می‌آید که از ارزهای بیشمار و همچنین NFTها پشتیبانی می‌کند. کارمزد برداشت آن ۲۵ دصد، مبادله یک درصد است و انتقال هم کارمزدی ندارد. 
  • Bitpanda: بیت‌پاندا یک صرافی اتریشی با رابط کاربریِ آسان است و در راستای قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس، کیف‌پول داخلی نیز به کاربران ارائه می‌دهد. همچنین روش‌های پرداختی بسیاری را نیز در اختیار افراد می‎‌گذارد. کارمزد مبادلات در این پلتفرم به دو دسته‌ی سازنده و گیرنده تقسیم می‌شود؛  برای هر کدام کارمزدی بین ۰.۰۵ تا ۰.۱۰ درصد اعمل می‌کند.
  • Kraken: میلیون‌ها کاربر در صرافی کراکن به معاملات خود مشغول‌اند. این پلتفرم در کنار کوین‌بیس و بایننس توانسته تا در میان سه صرافی ارز دیجیتال برتر و امن دنیا قرار گیرد. صرافی کراکن برای برداشت‌ها و سپرده‌گذاری، بسته به نوع ارز مورد استفاده، کارمزد متفاوتی را اعمال می‌کند، اما در مبادلات، کارمزد ۰.۱۶ درصدی برای سازنده و ۰.۲۸ درصدی برای گیرنده اعمال می‌کند. 

 

قوانین مالیاتی ارزهای دیجیتال در قبرس

 

قوانین مالیاتی ارزهای دیجیتال در قبرس

هر گونه سرمایه‌ای که از عرضه اولیه سکه (ICO) بدست آید مشمول مالیات می‌شود چراکه درآمد محسوب می‌شود. با این حال باید این نکته را نیز در نظر داشت که قبرس از جمله کشورهایی با کمترین و جذابترین شرایط نرخ مالیات ۱۲.۵ درصدی می‌باشد. گفته می‌شود که طبق قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس، لزوما مالیات برای درآمد از ارزهای رمزنگاری شده در نظر گرفته نمی‌شود، اما میزان بودجه جهت مبادله بسیار حائظ اهمیت است. شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال حتماً مشمول مالیات خواهند بود.

 

استخراج ارزهای دیجیتال در قبرس

 

استخراج ارزهای دیجیتال در قبرس

در حال حاضر هیچ قانون و یا محدودیت خاصی برای چگونگی استخراج کریپتو وجود ندارد. برخی کشورها، افراد و یا سازمان‌ها را مجبور می‌کنند تا مجوزهاییی را جهت ماینینگ از ارگان خاصی کسب کنند، اما قوانین ارزهای دیجیتال در قبرس در این باره قانونی اعمال نکرده اند. بنابراین این امر را نمی‌توان قانونی و یا غیر قانونی دانست.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا