اخبار دیفای (DEFI)

تاثیر منفی ریزش ارزهای دیجیتال بر DeFi

DeFi به پایین‌ترین سطح سقوط می‌کند

سال ۲۰۲۲ لزوماً با یک انفجار شروع نشد، اما هجوم نزولی بعدی، بازار گسترده‌تر را به زمستان دیگری برای ارزهای دیجیتال کشاند.

رکود اخیر بازار کریپتو نه تنها به احساسات سرمایه‌گذاران خرده‌فروش آسیب رسانده است، بلکه به فضای مالی غیرمتمرکز نیز آسیب رسانده است.

بر اساس منبع محبوب و تجمیع کننده DeFi Llama، کل ارزش قفل شده در زنجیره های مختلف به سطوحی که آخرین بار در ژوئن ۲۰۲۱ مشاهده شده بود کاهش یافته است.

بیت کوین، برای اولین بار، عمیقاً در منطقه “ترس شدید” فرو رفته است زیرا این هفته در شاخص ترس و طمع بیت کوین به کمترین میزان خود در بیش از دو سال گذشته رسید.

بازارهای DeFi نیز از احساسات منفی گسترده در امان نبودند.

داده های گردآوری شده توسط DeFi Llama نشان می دهد که TVL در ۲۱ می به ۱۴۰ میلیارد دلار کاهش یافته است که بیش از ۵۰ درصد از ابتدای سال کاهش یافته است.

 

رهبر بازار، اتریوم، که اکثریت ارزش قفل شده را در خود جای می دهد، نیز به شدت سقوط کرد. نیمی از ارزش خود را از ۱۸۷ میلیارد دلار در ژانویه به ۹۲ میلیارد دلار در زمان نگارش این مقاله کاهش داد.

 

Avalanche همچنین به روند مشابهی اشاره کرد که TVL در تمام پروتکل‌های DeFi در بلاک چین در حال حاضر ۶٫۴۹ میلیارد دلار از بالاترین رکورد ۱۳٫۷ میلیارد دلاری ثبت شده در دسامبر سال گذشته است.

زیرساخت های سولانا به دلیل قطعی های متعدد آن مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود. اقدامات کاهشی که توسعه دهندگان اعلام کردند هنوز به TVL پروتکل بلاک چین لایه ۱ کمک نمی کند تا از پایین ترین سطح سالانه که نزدیک به ۴.۵ میلیارد دلار بود، خارج شود.

علاوه بر اثر سرایت، توجه به این نکته نیز مهم است که بخش DeFi در سال جاری به بستری برای فعالیت‌های کلاهبرداری تبدیل شد.

شرکت امنیتی وب ۳ و بلاک چین، CertiK اخیرا فاش کرده است که بیش از ۱.۶ میلیارد دلار رمز ارز از کاربران DeFi به سرقت رفته است که بسیار بیشتر از کل مبلغ سرقت شده در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ است.
امتیاز دهید

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا