آموزش بلاکچین

بلاکچین کرونوس، پلتفرمی کامل از خدمات بلاکچینی

کرونوس که در گذشته با نام Crypto.com شناخته می‌شد که پلتفرم کامل از تمامی خدمات بلاکچینی است. از سایت‌های خبری تا صرافی معاملات در این سبد قرار دارد. همچنین با خرید توکن بومی شبکه سهام‌گذاری آن نیز می‌توانید برای کسب سود اقدام کنید، در این مقاله قصد معرفی این پروژه قدرتمند و امکانات آن را داریم، پس با ما همراه باشید.

 

بلاکچین کرونوس

سایت و صرافی مشهور Crypto.com چندی پیش خبر از راه‌اندازی بلاکچین بومی خود با نام کرونوس داد. این بلاکچین با هدف ارائه خدمات بلاکچین و کمک به مقبولیت بیشتر این فناوری در دنیای امروز شروع به‌کار کرد. بلاکچین کرونوس به‌صورت منبع‌باز طراحی شده و قرارداد‌های هوشمند اتریوم، ماشین مجازی EVM و همچنین هاب‌های کازماس پشتیبانی می‌کند.

این بلاکچین در تلاش است تا اکوسیستم کاملی را درون شبکه خود به‌وجود بیاورد. از صرافی‌های غیرمتمرکز تا توکن‌های NFT و همچنین ارائه کارت‌های اعتبار رمز‌ارزی که با کمک صرافی متمرکز Crypto.com فعالیت خواهند کرد از جمله اهداف پروژه است.

 

ارز دیجیتال CRO

ارز دیجیتال CRO توکن بومی شبکه کرونوس است. یکی از مهم‌ترین وظایف این ارز بهبود امور پرداختی صرافی متمرکز پروژه است. با استفاده از این توکن در کارمزد معاملات تخفیف گرفته و با سپرده‌گذاری آن می‌توان تا سالی ۱۴ درصد سود دریافت کرد. همچنین توکن CRO نقش مهمی در کارت‌های اعتباری رمز‌ارز داشته و به‌صورت واسط مالی عمل می‌کند.

از دیگر کاربرد‌های این رمز‌ارز به استفاده از تمامی خدمات بلاکچینی این شبکه از جمله دیفای، وام‌دهی و سهام‌گذاری‌های مختلف اشاره کرد.

در زمان نگارش این مقاله CRO با قیمت ۱۱ سنت در حال معامله بوده و سقف تاریخی آن ۹۰ سنت است.

 

CRO توکن بومی شبکه کرونوس
CRO توکن بومی شبکه کرونوس

 

امکانات بلاکچین کرونوس

کرونوس شبکه‌ای فوق سریع با کارمزد تراکنش‌های بسیار پایین است. کرونوس به گفته تیم توسعه در برنامه خود دارد تا سرعت تایید تراکنش‌ها را به ۵۰ هزار تراکنش در ثانیه برساند که به نوبه خود پیشرفت عظیمی است. درکنار سرعت از کارمزد بسیار پایینی نیز برخوردار است.

از طرفی دیگر کرونوس بلاکچینی منطبق با دو شبکه مطرح است. اتریوم و کازماس! تمامی پروژه‌های اتریومی قابلیت پیاده‌سازی در این بلاکچین را دارند. همچنین با استفاده از کیت توسعه SDK بدون داشتن دانش بالایی از بلاکچین می‌توان اقدام به ساخت و توسعه پروژه‌های بلاکچینی کرد.

 

کرونوس بلاکچین
کرونوس بلاکچین

 

چرا کاربران شبکه کرونوس را انتخاب می‌کنند؟

شبکه کرونوس امکاناتی دارد که هم کاربران عادی و هم توسعه‌دهندگان را به سمت خود جذب کرده است. در ادامه به برخی از این امکانات اشاره خواهیم کرد.

 • انطباق با EVM اتریوم: این پروژه با ماشین مجازی اتریوم کاملا منطبق بوده از همین رو توسعه‌دهندگان به سادگی قرار داد‌های هوشمند اتریوم که به زبان سالیدیتی است را می‌توانند در این شبکه پیاده کنند.
 • صندوق ذخیره پشتیبانی: کرونوس یک صندوق پشتیبانی ۱۰۰ میلیون دلاری برای حمایت از توسعه‌دهندگان dapp‌های سازگار با EVM تشکیل داده تا از توسعه شبکه حمایت کند. پروژه‌های مختلف بر اساس پتانسیل خود تا سقف ۱ میلیون دلار می‌توانند بودجه دریافت کنند.
 • بسیار مقیاس پذیر : کرونوس بر اساس موتور اجماع PoS Tendermint Core خود چندین برابر بهتر از اتریوم که بر مبنای استخراج کار می‌کند فعالیت کرده است. این شبکه تراکنش‌های سریع و ارزان را به کاربران خود ارائه می‌دهد.
 • منبع باز: کد منبع Cronos به صورت عمومی در دسترس کاربران علاقه‌مند قرار گرفته تا بتوانند آن را بررسی کنند و در بهبود آن مشارکت کنند.

 

امکانات شبکه بلاکچینی کرونوس

بلاک چین کرونوس ویژگی‌های نوآورانه‌ای را معرفی می کند که برخی از آنها در شبکه‌های دیگر کمتر دیده شده‌‎اند. این امکانات عبارتند از:

۱. پل کرونوس

همانطور که از نام آن مشخص است، پل ساختاری است که دو چیز را به هم متصل می کند. در مورد کرونوس، پل آن، کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌ها را بین بلاک چین‌های مختلف انتقال دهند و در نتیجه قابلیت همکاری را تقویت کنند. تاکنون، پل کرونوس از شبکه‌های زیر پشتیبانی می کند که همه آنها بر اساس کانال IBC (رابط ارتباطی شبکه کازماس) هستند.

 • Crypto.org
 • Cronos
 • Cosmos
 • Akash

۲.کیف پول‌ها شبکه کرونوس

کیف پول‌های بلاکچینی ابزارهایی هستند که برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌شوند. این کیف پول‌ها علاوه بر کنترل دارایی کاربران، امکان انتقال دارایی را بین کاربران مختلف تسهیل می کنند. در زنجیره کرونوس، کیف پول‌های خود میزبان زیر می‌توانند توکن‌های CRO را ارسال، دریافت و ذخیره کنند و همچنین برای تعامل در اکوسیستم کرونوس استفاده شوند.

 • Crypto.com Defi Wallet
 • Crypto.org Chain Desktop Wallet
 • MetaMask
 • MathWallet
 • Nabox
 • Trust Wallet
 • ImToken
 • CoolWallet
 • Krystal Defi
 • BC Vault

۳. Cronos Play

Cronos به توسعه دهندگان بازی یک کیت توسعه نرم افزاری (SDK) ارائه می دهد که از طریق آن می توانند بازی های خود را برای عملکرد بیشتر به اکوسیستم Cronos متصل کنند. قابلیت های اضافی که با ورود به شبکه Cronos به دست می آید شامل موارد زیر است:

 • احراز هویت بازیکن
 • NFT های درون بازی مانند ساخت، کالا و غیره
 • انتقال ارزش از طریق توکن های سفارشی که بازار درون بازی را تسهیل می کند
 • در حال حاضر، کرونوس از موتور بازی کراس پلتفرم Unity که توسط Unity Technologies توسعه یافته است، پشتیبانی می کند.

 

امکانات شبکه بلاکچینی کرونوس

 

کاربرد‌های شبکه کرونوس

شبکه‌های بلاکچینی کاربرد‌های مختلفی را در خود جای داده‌‌اند. هرچه از عمر این فناوری می‌گذر کاربرد‌های آن به دنیا بیشتر فهمانده می‌شود. روزی بلاکچین فقط در حوزه امور پرداختی کار می‌کرد اما امروزه وارد حوزه‌های بیشتری شده است. حال ببینیم شبکه کرونوس چطور؟ تاکنون در چه زمینه‌های فعالیت کرده است؟

 • NFT ها: توکن‌های منحصر به فردی که در شبکه بلاکچین ایجاد می‌شود. این توکن‌ها می‌توانند سند مالکیت دارایی‌های فیزیکی یا آثار هنری و همینطور آیتم‌های دیجیتالی مانند وسایل بازی‌های کامپیوتری باشد.
 •  Defi: فضای مالی غیرمتمرکز استفاده از بلاک چین را برای مختل کردن صنعت مالی سنتی که به شدت به واسطه‌ها برای ارائه خدمات متکی است، ممکن کرده است.
 • Metaverse: این یک محیط واقعیت مجازی است که کاملاً فراگیر است و کاربران در یک محیط تولید شده توسط رایانه با هم تعامل دارند.
 • Gamefi: مالی بازی ادغام بین بازی و امور مالی است که به موجب آن بلاک چین برای تسهیل و تشویق تعاملات در محیط های بازی از طریق توکن های ابزار سفارشی استفاده می شود.
 • Web3: آماده است که تکرار بعدی وب جهانی باشد که بر روی یک زیرساخت بلاک چین ساخته شده است که شامل اقتصادهای توکن، سازمان‌های غیرمتمرکز، توکن‌های غیرقابل تعویض و Defi و غیره است.

 

کاربرد‌های شبکه کرونوس

 

امنیت شبکه چگونه تامین می‌شود؟

این شبکه از سیستم تحمل خطای بیزانس BFT استفاده می‌کند که در شبکه‌های بلاکچینی بسیار رایج است. اکثرا بلاکچین‌های متصل به کازماس از این سازوکار برای بهینه‌تر کردن پردازش شبکه استفاده می‌کنند. همچنین با قابلیت استیکینگ و افزایش دارایی‌های سهام‌گذاری شده افزایش شبکه افزایش می‌یابد.

در شبکه کرونوس اگر مقداری مشخصی از توکن CRO را سهام‌گذاری کرده باشید، می‌توانید تبدیل شدن به اعتبارسنج شبکه داوطلب شوید. در صورت تبدیل شدن به اعتبارسنج می‌توانید اقدام به تایید تراکنش‌ها استخراج بلاک بکنید که سود مضاعفی از توکن‌های جدید تولید شده در بر خواهد داشت.

 

اکوسیستم کرونوس

این شبکه هم‌اکنون مالک اکوسیستم کاملی شامل، صرافی‌های غیرمتمرکز، دیفای، پروژه‌های NFT محور، بازی‌های بلاکچینی و بسیاری پروژه دیگر است. می‌توان گفت رشد اکوسیستم کرونوس با توجه به قدمت کم آن ستودنی است و نشان از ریشه‌های قوی پروژه دارد.

 

اکوسیستم کرونوس
اکوسیستم کرونوس

 

کرونوس سال ۲۰۲۱ را با آماری در حدود ۱۰ میلیون تراکنش، ۱.۵ میلیارد دلار TVL و ۳۲۷,۴۱۹ آدرس فعال به پایان رساند.

 

حاکمیت شبکه کرونوس چگونه انجام می‌شود؟

Cronos به عنوان یک بلاک چین منبع باز، به همه دارندگان توکن CRO اجازه می دهد تا در حاکمیت آن شرکت کنند. هرکسی می تواند پیشنهادی ارائه دهد، آن را تامین مالی کند و به آن و دیگران رای دهد تا از تصویب آن اطمینان حاصل شود. در اینجا فرآیند هشت مرحله ای تصویب پیشنهادها در شبکه آمده است:

 1. ایده پردازی
 2. تهیه پیش نویس پیشنهاد
 3. جمع‌آوری بازخورد از جامعه پروژه
 4. بازنگری پیشنهاد
 5. ارسال به شبکه اصلی
 6. سپرده گذاری ۲۰۰۰۰ توکن CRO برای فعال کردن فرآیند رای گیری.
 7. رأی گیری برای پیشنهادها فعال در شبکه اصلی
 8. پذیرش یا رد پیشنهاد بسته به نتایج رای گیری

 

آیا سرمایه‌گذاری در پروژه کرونوس سرمایه‌گذاری مناسبی خواهد بود؟

این پروژه به واسطه پشتوانه‌ای که توسط صرافی معتبر Crypto.com دارد، می‌تواند آینده درخشانی را به خود اختصاص دهد. همچنین با وجود امکاناتی مانند کارت اعتباری، قدرت پردازش بالای شبکه، تراکنش‌های سریع و مواردی از این قبیل احتمال رشد پروژه بسیار بالاست.

تیم توسعه کریپتو دات‌کام ثابت کرده هیچ‌کاری بدون برنامه انجام نمی‌دهد و برای توسعه این بلاکچین نیز برنامه‌های خاص خودش را دارد. با توجه به کارنامه تیم می‌توان به آینده این پروژه امیدوار بود.

 

آیا سرمایه‌گذاری در پروژه کرونوس سرمایه‌گذاری مناسبی خواهد بود؟

 

چگونه ارز CRO بخریم؟

ارز دیجیتال CRO در چندی از صرافی‌های معتبر در حال معامله است. البته هنوز این پروژه قوی به لیست معاملات بایننس راه نیافته است. در صورتی که این توکن به صرافی بایننس وارد شود به احتمال بالا رشد قیمتی قابل توجه‌ای مواجه خواهد شد.

هم‌اکنون از طریق صرافی مطرح در زیر نام آنها را آورده‌ایم می‌توانید این توکن را خریداری کنید.

 • Coinbase
 • Kucoin (صرافی پیشنهادی)
 • Gate.io
 • FTX
 • Huobi Global

 

کلام آخر

پروژه کرونوس از بطن صرافی موفق و معتبر Crypto.com بیرون آمده است. این صرافی یکی از پلتفرم‌های قدیمی و شناخته شده در امور مالی و معاملاتی رمز‌ارز‌هاست. از همین رو به آینده بلاکچین کرونوس و توکن CRO نیز می‌توان خوشبین بود. بلاکچینی که در مدت زمان کوتاهی موفق به رشد اکوسیستم خود شده و مسیر رشد آن همچنان ادامه دارد. سرمایه‌گذاری در این رمز ارز به دید بلند مدت می‌تواند یک سرمایه‌گذاری سود آور باشد.

امتیاز دهید

آرش طاهری

آرش یک روزنامه نگار ارز دیجیتال است که در کرج زندگی می‌کند. او خود را دیر وارد بازی کرد، زمانی که افزایش قیمت در دسامبر 2017 اتفاق افتاد وارد حوزه رمزنگاری شد. او با داشتن سابقه در حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری با تحت تاثیر قرار گرفتن از رونق ارزهای دیجیتال در سطح اجتماعی، دیدگاه متفاوتی را ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا