تبعات افزایش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس

بانک انگلستان روز پنجشنبه گذشته، ۲۲ ژوئن ۲۰۲۳، حرکتی تاثیرگذار انجام داد، زیرا نرخ بهره بانکی را به ۵ درصد افزایش داد که نشان‌دهنده افزایش قابل توجه ۰.۵ درصدی بود. این تصمیم نرخ بانک مرکزی را به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ رسانده و نشان‌دهنده قابل‌توجه‌ترین افزایش در سه ماه اخیر است. همزمان با این تحول، موسسه ملی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی (NIESR) مطالعه‌ای را در همان روز منتشر کرد و ادعا کرد که افزایش نرخ‌های بهره به افزایش پرداخت‌های وام مسکن تبدیل می‌شود و به طور بالقوه ۱.۲ میلیون خانوار در بریتانیا را به سمت ورشکستگی در سال ۲۰۲۳ سوق می‌دهد.

 

محققان NIESR می‌گویند که افزایش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس ثبات مالی ۱.۲ میلیون خانوار بریتانیا را به خطر می‌اندازد

در اطلاعیه‌ای قابل توجه در روز پنجشنبه، بانک انگلستان (BOE) از تصمیم خود برای افزایش ۰.۵ درصدی نرخ کلیدی بانکی رونمایی کرد و آن را به ۵ درصد رساند. با روشن کردن منطق پشت این اقدام، BOE در یک پست وبلاگی بیان کرد که تورم در بریتانیا به سطحی رسیده است که بیش از حد بالا تلقی می‌شود. با توجه به اینکه نرخ سالانه کمی کمتر از ۹ درصد است، بانک مرکزی در هدف خود برای دستیابی به نرخ تورم ۲ درصد ثابت قدم است. پست وبلاگ BOE فاش می‌کند، اگر وام مسکن یا وام دارید، این بدان معنی است که پرداخت‌های شما ممکن است افزایش یابد.

 

به دنبال تعدیل رو به بالا نرخ بانکی معیار توسط BOE، انتشار مطالعه‌ای توسط موسسه ملی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی (NIESR) یک نتیجه نگران‌کننده را روشن کرد:

نرخ‌های بهره بالاتر میلیون‌ها بریتانیایی را ورشکسته می‌کند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا