خطرات پیرامون ادغام از زبان Coinbase

علاوه بر خطرات فنی همیشگی، ماینرها و کاربران dapp ممکن است پیش از ادغام با انتخاب‌های دشواری روبرو شوند. در آخرین روزهای منتهی به ادغام تاریخی اتریوم، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال آمریکا بینشی از خطرات مرتبط با این ارتقا را ارائه کرده است. بن رودریگز، متخصص ارشد پروتکل Coinbase توضیح داد که ادغام ممکن است خطرات فنی و عملیاتی را در کنار خطراتی برای ماینرها و کاربران dapp به همراه داشته باشد.

 

خطرات ادغام

طبق آخرین پست رودریگز، این ادغام پیچیده‌ترین ارتقای فنی است که تا به حال در کریپتو اتفاق افتاده است. به این ترتیب، خطر احتمالی اشکالات فنی و نرم‌افزاری که پس از اجرای آن ظاهر می‌شوند، مشخص است. ادغام مکانیسم اجماع اتریوم را از اثبات کار (POW) به اثبات سهام (POS) تغییر می‌دهد. طرفداران هر دو مکانیسم به طور کلی موافق هستند که اثبات سهام شامل پیچیدگی کد بیشتری نسبت به اثبات کار است.

 

این خطر با این واقعیت تشدید می‌شود که اتریوم چندین پیاده‌سازی مشتری دارد و این ادغام برای اجرا به دو کلاینت نیاز دارد: لایه اجماع (beacon chain) و لایه اجرا (Ethereum mainnet). با این حال، رودریگز معتقد است که آزمایش‌های گسترده دلیل کمی برای نگرانی در این زمینه باقی می‌گذارد. در واقع، آخرین آزمایش Shadow Fork شبکه بدون هیچ مشکلی انجام شد.

 

 

در جبهه عملیاتی، رودریگز گفت که کاهش مشارکت نودها و اعتبارسنجی برای هارد‌فورک بلاتریکس یک ریسک عملیاتی است. این زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت‌کنندگان آخرین به‌روزرسانی‌ها و پیکربندی‌ها را نصب نکرده باشند. با توجه به اینکه توسعه‌دهندگان اتریوم در حال بحث در مورد عرضه کلاینت لحظه آخری برای Merge در ۹ سپتامبر بودند، خطر در این زمینه ممکن است افزایش یابد. برای زمینه، انتظار می‌رود ادغام اتریوم در روز پنجشنبه، ۱۵ سپتامبر اتفاق بیفتد.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا