اخبار بیت‌ کویناخبار ارز دیجیتالاخبار بلاکچیناخبار جهان

شواهد غیرمستقیم برای شناسایی خالق بیت کوین

جستجوی ساتوشی ناکاموتو، مخترع مرموز بیت کوین، در ۱۳ سال گذشته یک مسئله جالب و مداوم بوده است. از سال ۲۰۱۴، ده‌ها به اصطلاح نامزد ظاهر شده اند، اما هیچ یک از آنها این جامعه بزرگ را متقاعد نکرده اند که خالق بیت کوین هستند. علاوه بر این، روزنامه‌نگاران نشریاتی مانند نیوزویک به چند فرد خاص اشاره کرده‌اند و تقریباً هر یک از آنها نقش داشتن در ایجاد دارایی رمزنگاری پیشرو در جهان را رد کرده‌اند. در اکتبر سال ۲۰۱۱، یک روزنامه‌نگار فکر کرد که هویت ناکاموتو را کشف کرده است، یا احساس می‌کرد به اندازه کافی شواهد قانع کننده در مورد کشف خود ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد شخصی که پیدا کرده است ممکن است اولین ارز دیجیتال را ایجاد کرده باشد.

 

قرار دادن چهره اشتباه در پشت بیت کوین

بیش از هشت سال پیش، لیا مک‌گراث گودمن، روزنامه‌نگار نیوزویک، داستانی به نام چهره پشت بیت کوین (The Face Behind Bitcoin) منتشر کرد و در این مقاله ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو یک فیزیکدان بازنشسته به نام دوریان ناکاموتو بود. علیرغم انکار دوریان از ابتدا، خبرنگار نیوزویک افشاگری درباره زندگی دوریان منتشر کرد. او ادعا کرد که چندین شباهت بین دوریان و مخترع ناشناس بیت کوین وجود دارد.

 

دوریان از این افشاگری راضی نبود و به مردم گفت که احساس می‌کند قربانی شده است و تاکید کرد که سوالات گودمن را اشتباه متوجه شده است. بیت کوین‌داران از داستان نیوزویک گودمن چندان راضی نبودند و جامعه با اشاره به اینکه روزنامه‌نگار نیوزویک با نشان‌دادن عکسی از خانه‌اش در کالیفرنیا، دوریان را مورد آزار و اذیت قرار داد، از تفسیر قربانی خطاب کردن دوریان حمایت کردند. گودمن به خاطر داستانش با واکنش‌های زیادی مواجه شد، اما او تنها روزنامه‌نگاری نبود که سعی کرد هویت ناکاموتو را به یک فرد خاص نسبت دهد.

 

من ساتوشی نیستم، حتی اگر بودم به شما نمی‌گفتم!

تقریباً دو سال و نیم قبل از افشاگری گودمن در مورد دوریان ناکاموتو، یک روزنامه نگار از نیویورکر سعی کرد همین کار را انجام دهد. در ۳ اکتبر ۲۰۱۱، زمانی که بیت کوین (BTC) به ازای هر واحد ۵.۰۳ دلار معامله می‌شد، جاشوا دیویس از نیویورکر ادعا کرد که مخترع مرموز را کشف کرده و نام او مایکل کلیر است.

 

دیویس برای اولین بار درباره Clear زمانی که در کنفرانس Crypto 2011 شرکت کرد و شروع به برجسته کردن شرکت‌کنندگانی کرد که در بریتانیا یا ایرلند زندگی می‌کردند، آشنا شد. شش نفر از رمزنگارانی که او برجسته کرد، همگی در دانشگاه بریستول حضور داشتند، اما زمانی که او در مورد دخالت آنها با بیت کوین پرسید، یکی از آنها گفت: این موضوع اصلا برای ما جالب نیست!

 

دیویس خاطرنشان کرد که کلیر دانشجوی کارشناسی ارشد رمزنگاری از کالج ترینیتی در دوبلین بود. Clear در سال ۲۰۰۸ موفق به دریافت برترین جایزه در مقطع کارشناسی علوم کامپیوتر در کالج شد. در سال ۲۰۱۱، کلیر در جریان تحقیقات گزارشگر با دیویس ملاقات کرد و او به روزنامه‌نگار گفت که دوست دارد مشخصات خود را نامعلوم و دور از دیدگان نگه دارد. دیویس گفت که این جوان ۲۳ ساله به او گفت که از ده سالگی برنامه‌نویسی کرده است و رمزنگار نیز در ++C بسیار مهارت دارد. دیویس در سرمقاله خود تاکید کرد که کلیر زمانی که از او در مورد بیت کوین سؤال شد، پاسخگو و آرام بود.

 

Clear به دیویس گفت:

منطقه تمرکز من در حال حاضر رمزگذاری کاملاً همومورفیک است. من اخیراً حتی بیت کوین را دنبال نمی‌کنم.

 

کلیر همچنین به دیویس گفت که پایگاه کد بیت کوین را بررسی خواهد کرد و در ایمیل بعدی، کلیر اصرار داشت که می تواند ساتوشی را شناسایی کند. کلیر همچنین گفت که او معتقد است پس از تمام اقداماتی که مخترع برای ناشناس ماندن انجام داد، ناعادلانه خواهد بود که ناکاموتو را شناسایی کند.

 

Clear گفت:

اما ممکن است بخواهید با یک فرد خاص صحبت کنید که با مشخصات نویسنده در سطوح مختلف مطابقت دارد.

 

شخصی که Clear از آن نام برد، فردی به نام Vili Lehdonvirta بود و او بلافاصله دست داشتن در اختراع بیت کوین را تکذیب کرد. سپس دیویس دوباره با کلیر تماس گرفت و به او گفت:

Lehdonvirta همه چیز را انکار کرده است.

 

سپس نویسنده نیویورکر دوباره از کلیر پرسید که آیا او ساتوشی ناکاموتو است یا خیر. کلیر پاسخ داد:

من ساتوشی نیستم. اما، حتی اگر من بودم به شما نمی گفتم.

 

کلیر همچنین افزود که از بین بردن بیت کوین بسیار سخت خواهد بود. کلیر اصرار داشت:

شما نمی توانید آن را نابود کنید. بیت کوین حتی از یک حمله اتمی جان سالم به در خواهد برد.

 

پتنت Three Men and the Encryption Keys هفتادو دو ساعت قبل از ثبت Bitcoin.org ایجاد شد

علیرغم تکذیب، دیویس و نیویورکر تصمیم گرفتند این موضوع را درباره مایکل کلیر منتشر کنند و این داستان توسط تعدادی از رسانه‌ها در آن سال مورد توجه قرار گرفت. کلیر زمانی که با خبرنگاران نشریه Irishcentral.com صحبت کرد، بار دیگر تاکید کرد که او ناکاموتو نیست.

 

کلیر توضیح داد:

حس شوخ طبعی من وقتی گفتم حتی اگر بودم به شما نمی‌گفتم گم شده است، این به شوخی گفته شد. خنده دار بود که خبرنگار نیویورکر فکر می‌کرد من ساتوشی هستم، اما من همیشه فراتر از شوخی‌های محاوره‌ای مانند نقل قول بالا، به شدت آن را رد کرده‌ام. من هرگز نمی‌توانم به خودم اجازه بدهم که حتی از راه دور به خاطر خلاقیت و کار سخت دیگران به من اعتبار داده شود.

 

مقاله نیویورکر یکی از اولین بارهایی بود که یک روزنامه نگار سعی کرد هویت شخصی را به ایجاد بیت کوین بچسباند، اما این آخرین بار نبود. تنها یک هفته بعد، نشریه Fast Company و گزارشگر Adam L Penenberg داستان دیگری از Nakamoto را با محوریت مرموزی منتشر کردند.

 

پننبرگ معتقد بود که شواهد او قانع‌کننده‌تر است و او حق اختراعی را شناسایی کرد که سه روز قبل از ثبت bitcoin.org به نام به‌روزرسانی و توزیع کلیدهای رمزگذاری (Updating and Distributing Encryption Keys) ایجاد شده بود. این شواهد کافی برای پننبرگ بود که خالقان پتنت را زیر سؤال ببرد، نیل کینگ، ولادیمیر اوکسمن و چارلز برای.

 

درباره بیت کوین بیشتر بدانید.

 

مشابه افشاگری نیویورکر، هر سه مظنون هر گونه دخالت در ایجاد بیت کوین را انکار کردند. پننبرگ به این نتیجه رسید که هدف سرمقاله او این نیست که ادعا کند ناکاموتو را پیدا کرده است، بلکه نشان دهد چگونه با شواهد غیرمستقیم، چیزی که نیویورکر نتیجه‌گیری‌های خود را بر آن استوار کرده است، مترادف با حقیقت نیست.

 

علیرغم این واقعیت که هر دوی این سرمقاله‌ها به بن‌بست‌ها و سوراخ‌های خرگوش منتهی شدند، روزنامه‌نگارانی که به دنبال ناکاموتو بودند، با تلاش فراوان سعی کردند مخترع بیت کوین را افشا کنند و به دنیا بگویند که این فرد برجسته واقعاً چه کسی بود. تاکنون، هیچ یک از افشاگری‌های ساتوشی ناکاموتو چیزی را فاش نکرده است و حتی نگاه دقیق‌تری به مخترع بیت‌کوین نداشته است، فقط حدس و گمان و چیزهایی بود که معنای بسیار کمی دارند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا