قوانین ارزهای دیجیتال در چین

قوانین کلی کشور چین

در سال ۲۰۱۹، رئیس جمهور چین و حزب کمونیسم کشور از چین خواستند تا با فناوری و تکنولوژی بلاکچین هم راستا شوند و در این بخش سرمایه گذاری و تمرکز بیشتری صورت گیرد. بانک خلق چین به عنوان اولین بانک مرکزی شناخته شده که به صورت رسمی و قانونی در ارزهای دیجیتال مشغول به کار شده است. قوانین ارزهای دیجیتال در چین را با هم مرور کنیم.

در سال ۲۰۲۰ دولت چین خبر از یک طرح و اپلیکیشن رمز ارزی برای خدمات دولتی داد. دولت دائمی خلق هم قوانین مربوط به این رمز ارز و کارکرد آن ها را انتشار داد. به علاوه، دولت چین برای تمام عموم هم این امکان را ایجاد کرد تا بتوانند در ارز دیجیتال برای خود دارایی داشته باشند. در حال حاضر هیچ قانونی برای نگهداری و یا خرید و فروش رمز ارز ها وجود ندارد و مردم چین می توانند به راحتی به این معاملات بپردازند.

قوانین کلی کشور چین در کریپتو

و اما در رابطه با عرضه اولیه ی سکه (ICO) باید گفت که در سال ۲۰۱۷ در کشور چین ممنوع شد و متعاقبا تمام صرافی‌ها و پلتفرم‌های ارائه دهنده ی معاملات ارز دیجیتال هم مسدود شدند. این اتفاق در حدی گسترده شد که صرافی ها تصمیم به مهاجرت به کشور هایی داشتند که از ارز دیجیتال استقبال می‌کردند. اما در این خصوص هم دولت چین سخت گیر بوده و قوانین شامل حال کسانی که خارج از کشور هم هستند می‌شود و حق آزادانه کار کردن را ندارند. دولت چین هیچ گونه مشکلی با نگهداری ارزهای دیجیتال ندارد. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در چین نگهداری رمز ارزها منوط به حمایت از اقتصاد ملی کشور می باشد و تمام این سخت گیری‌ها هم به همین دلیل می باشد.

در رابطه با این ارائه دهندگان اولیه سکه (ICO) باید گفت که دولت خلق چین بسیار به اقتصاد کشور اهمیت می دهد و همانطور که مشخص است، از وضعیت اقتصادی و مالی خوبی برخوردار می باشد. بنابراین بدیهی است که این ICO ها را مسدود کند. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در چین، معاملات سنگین بسیاری در دنیا انجام می‌شود که نیاز به مراقبت‌های بسیاری هم دارد تا از ریسک‌های مالی جلوگیری شود.

 

چند درصد ار جمعیت چین دارای ارز دیجیتال هستند؟

با توجه به آمار و ارقام به دست آمده باید گفت که ۱.۳۳ درصد مردم دارای ارز دیجیتال هستند که این درصد حدود ۱۹,۸۸۳,۲۶۲ نفر از مردم چین را تشکیل می‌دهد.

چند درصد ار جمعیت چین دارای ارز دیجیتال هستند

 

قوانین صرافی های ارز دیجیتال

با وجود اینکه صرافی‌های داخلی کشور از انجام معاملات رمز ارزها محروم هستند اما به عنوان راه حل این مسئله می‌توان از سایت‌ها و یا پلتفرم‌های خارجی استفاده کرد. اکثر این پلتفرم های خارجی هم در داخل چین تنظیم نمی شوند. علی رغم تحریم جوامع تجارت رمزارز ها و خدمات مرتبط در چین، در حال حاضر خدمات استخراج به صورت کامل و راحت انجام می شود. دولت چین در سال ۲۰۱۹ تأکید کرد که ماینینگ ارز دیجیتال قانونی می باشد اما کماکان از تحریم ها و محددیت‌های داخل کشور می بایست پیروی کنند.

قوانین صرافی های ارز دیجیتال در قوانین ارزهای دیجیتال در چین

با توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در چین و بعد از ابلاغیه‌ی دولت چین در خصوص انسداد معاملات ارز دیجیتال، خرید و فروش ارز دیجیتال و قیمت گذاری، صرافی‌های داخلی کار خود را در پلتفرم های داخل کشور تعطیل کردند و به پلتفرم‌های خارج از کشور که از ارز دیجیتال استقبال می کردند روی آوردند. و اما برای پیشگیری از جرایم در چین استراتژی هم دارند؛ این گونه که در معاملات ارزهایی که دولت چین با آن ها مسئله داشت از ارز های واسط استفاده می شود تا مجبور به پاسخ گویی به دولت چین نشوند؛ و یا اینکه از وام های همتا استفاده می کردند تا با سایر سرمایه گذاران در ارتباط باشند.

دسترسی به صرافی‌های خارج از کشور را هم در نظر داشته باشید که دولت چین برای جلوگیری از ارتباط گرفتن عموم به صرافی های خارج از ایران را محدود و مسدود کرده است. بنابراین می‌بایست از برنامه های تغییر آی پی استفاده شود که آن هم بنا به پیشنهاد دولت خلق، بهتر است از برنامه های تغییر آی پی مورد اعتماد و تایید شده‌ی کشور استفاده شود. چرا که ممکن است این برنامه‌ها ریسک‌های زیادی را در انجام معاملات صرافی‌ها ایجاد کند.

در صورت ارائه ی برنامه های تغییر آی پی غیر قانونی، دولت چین می تواند برخورد کند و جریمه‌ای را در نظر بگیرد

 

استخراج در قوانین ارزهای دیجیتال در چین

بر خلاف افکار عموم که چین جای مناسبی برای استخراج و یا همان ماینینگ ارز دیجیتال می باشد باید گفت که در سال ۲۰۱۸ اعلام شد که اگر مقدور باشد خروج ماینرهای بیت کوین اجرایی شود. این درخواست اجرایی نشد تا اینکه مقامات چین به دلیل آلودگی‌های محیط زیست و مصرف بالای انرژی در سال ۲۰۲۱ تصمیم به متوقف کردن این دستگاه های ماینر گرفتند.

استخراج در قوانین ارزهای دیجیتال در چین

طبق گزارشات اعلام شده، کشور چین در سال ۲۰۱۹ توانسه بود تا ۷۵ درصد انرژی مصرفی برق دنیا را به خود اختصاص دهد و یکی از این دلایل هم ارزان بودن هزینه برق در این کشور بود. همچنین هر نوسانی که در بازار ارز دیجیتال کشور چین اتفاق بیافتد، بر روی کل بازارهای این عرصه تأثیر می‌گذارد. این آمار در سال بعد یعنی ۲۰۲۰ به ۴۶ درصد کاهش یافت و به همین ترتیب و در نهایت در سال ۲۰۲۰ توسط دولت این دستگاه‌های ماینر جمع شدند. همچنین به سازمان برق هم اعلام کرد تا برق این ماینرها را قطع کنند تا تحت عنوان “پاکسازی کامل”، این نوع فرایند کسب درامد جمع شود.

در راستای قوانین ارزهای دیجیتال در چین و جمع‌آوری و خروج این ماینرها، نگرانی کاربران و دارندگان ماینرها بالا رفت و مجبور به مهاجرت به کشورهایی شدند که می‌‎توانستند ارز دیجیتال خود را استخراج کنند.

 

ارز دیجیتال ملی چین

دولت چین سال هاست که به دنبال خلق ارز ملی خود (یوان) به ارز دیجیتال ملی (یوان دیجیتال) می باشد. در نهایت ارز دیجیتال ملی در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار در ۴ شهر چین به صورت آزمایش وارد شد. در ادامه و پس از ازمایشات گوناگون این ارز دیجیتال ملی در سال ۲۰۲۱ در ابعاد گسترده‌تری وارد کشور شد و در بانک‌های مطرح کشور هم استفاده می‌شود. حتی در دستگاه‌های عابر بانک بیشماری در کشور چین هم استفاده می شود. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در چین دو بانک در کشور چین وجود دارند که از این عملیات پشتیبانی می کنند؛ بانک صنعت و نفت و بانک کشاورزی چین.

کشور چین که در این عرصه پیشرو می باشد قصد این را دارد تا یوان دیجیتال را به صورت سپرده‌های بانکی و یا نقد هم در عموم استفاده شود. قوانین ارز دیجیتال در چین و یکی از کارهای بینظیر چین در این راستا جوایز و مسابقاتی بود که دولت انجام داد. طی این مسابقه مبلغ زیادی یوان را به ۲۰۰،۰۰۰ نفر هدیه داد. اگر این کشور بتواند یوان را در این سطح بالا بیاورد و گسترش دهد، وابستگی خود را به دلار کاهش می دهد و خود را مستقل می سازد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا