چین لینک، برترین اوراکل غیرمتمرکز

چین لینک می‌تواند ارتباطات امن بین پروژه‌های اتریوم و داده‌های مختلف خارج از زنجیره را آسان کند. از آن‌جایی که توکن LINK Chainlink بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است، LINK با پروتکل‌های پلتفرم اتریوم سازگار است.

 

چین لینک پلتفرم و اوراکل ارزهای دیجیتال

چین لینک یک پلتفرم ارز دیجیتال و فناوری است و با نام اختصاری LINK شناخته می‌شود، که به شرکت‌های غیر بلاکچین امکان می‌دهد به طور ایمن با پلتفرم‌های بلاکچین ارتباط برقرار کنند. چین لینک میان‌ افزاری است که قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین را با داده‌های خارجی، مرتبط می‌کند. ارز چین لینک LINK برای پرداخت به اپراتورهای شبکه Chainlink و وثیقه قراردادهای قرارداد هوشمند شبکه استفاده می‌شود.

چین لینک به عنوان یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز یا لایه انتزاعی بلاکچین شناخته می‌شود. از فناوری بلاکچین برای فعال کردن محاسبات رو و خارج از بلاکچین استفاده می‌کند و از قراردادهای هوشمند ترکیبی پشتیبانی می‌کند. شرکت‌هایی که از پلتفرم استفاده می‌کنند می‌توانند به هر یک از شبکه‌های بلاکچین اصلی از جمله اتریوم، سولانا و ترا دسترسی داشته باشند. بلاکچین LINK بر بستر اتریوم پیاده سازی شده است که از پروتکل عملیات اثبات کار استفاده می‌کند.

همچنین این پلتفرم یک پروژه بلاکچین منبع باز است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کد پروژه را مشاهده کند و در آن مشارکت داشته باشد.

معرفی پلتفرم چین لینک Chainlink

 

برخی از ویژگی‌های امن اشتراک گذاری در چین لینک

پشتیبانی از فیدهای داده غیرمتمرکز: داده‌های بسیاری از منابع را می‌توان به طور ایمن جمع آوری کرد و برای قراردادهای هوشمند ترکیبی استفاده کرد.
ارائه منابع قابل تأیید به صورت تصادفی: برنامه‌ها و بازی‌هایی که به امنیت رمزنگاری به صورت تصادفی نیاز دارند می‌توانند از Chainlink استفاده کنند.
اتوماسیون فعال: قراردادهای هوشمند چین لینک می‌توانند عملکردهای کلیدی و وظایف رویداد محور را برای شرکت‌ها خودکار کنند.
پشتیبانی از قابلیت همکاری متقابل با بلاک چین: این پلتفرم قادر است تا، پلتفرم‌های بلاکچین را برای پشتیبانی از تبادل پیام‌ها، توکن‌ها و اقدامات خاص به هم متصل کند.

 

اطلاعاتی راجع به Chainlink

یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین، که در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد. اوراکل‌ها نهادهایی هستند که زنجیره‌های بلوکی را به سیستم‌های خارجی متصل می‌کنند و از این طریق به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند بر اساس ورودی‌ها و خروجی‌های منشا بلاکچین اجرا شوند.

در حالی که اوراکل‌های سنتی متمرکز هستند، Chainlink فرآیند انتقال داده‌ها بر روی بلاکچین و خارج از آن را از طریق استفاده از “قراردادهای هوشمند ترکیبی” غیرمتمرکز می‌کند. از توکن‌های LINK برای پاداش دادن به اپراتورهای شبکه، جهت بازیابی داده‌ها از فیدهای خارج از زنجیره، قالب‌بندی داده‌ها به فرمت‌های قابل دسترس و انجام محاسبات خارج از زنجیره استفاده می‌شود.

از آن‌جایی که Chainlink به بلاکچین‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌ها را با سیستم‌های خارج از زنجیره به روشی غیرمتمرکز و مقاوم در برابر دستکاری مبادله کنند، شبکه اوراکل آن موارد استفاده زیادی دارد.

برای توزیع عادلانه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، بازی سازی، پس اندازهای شخصی و تسهیل کالیبراسیون مجدد منابع رمز ارزهای دیجیتال، در میان سایر برنامه‌ها استفاده شده است. LINK یک توکن ERC-20 است، به این معنی که با سایر ارزها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی شده توسط پلتفرم اتریوم سازگار است.

وایت پیپر چین لینک در سال ۲۰۱۷ توسط Sergey Nazarov ، Steve Ellis و Ari Juels نوشته و این شبکه توسط این سه نفر در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد.

اطلاعاتی از Chainlink

 

تفاوت چین لینک با اتریوم

شبکه چین لینک از برخی جهات مکمل شبکه اتریوم و سایر بلاکچین ها است؛ می‌تواند ارتباطات ایمن بین پروژه های اتریوم و انواع داده های خارج از زنجیره را تسهیل کند. از آنجایی که توکن چین لینک بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است، LINK با پروتکل های پلتفرم اتریوم سازگار است.

توکن‌های اتریوم را می‌توان برای خرید، تسهیل قراردادهای هوشمند و پرداخت پول استخراج کنندگان برای راه‌اندازی شبکه اتریوم استفاده کرد.

اما چین لینک تنها در یک مورد استفاده می‌شود و آن پرداخت به اپراتورهای نود در شبکه چین لینک است؛ از پروتکل عملیاتی اثبات سهام استفاده می‌کند در صورتی که اتریوم در حال حاضر از روش اثبات کار استفاده می‌کند، اما به تدریج در حال انتقال به اثبات سهام است. مکانیسم اثبات سهام به شرکت کنندگان شبکه برای موافقت با عدم معامله یا فروش دارایی های ارز دیجیتال خود و استک کردن آن پاداش می‌دهد.

 

چه چیزی چین لینک را منحصر به فرد می کند؟

بسیاری از جنبه‌های منحصر به فرد در پروژه Chainlink وجود دارد. یکی از جالب‌ترین این جنبه‌های منحصر به فرد، معماری خارج از زنجیره Chainlink است. شبکه ChainLink بخشی از این معماری است که تمام گره‌ها را به هم متصل می‌کند. سپس هر یک از این گره‌ها از طریق API به ذخایر متصل می‌شوند تا با استفاده از سرویس Chainlink پاسخ‌هایی را برای هر قرارداد جمع‌آوری کنند. گره‌های Chainlink ممکن است، دارای آداپتورهای خارجی نیز باشند که به گسترش اتصالات آن‌‎ها به تقریبا هر نقطه پایانی API شخص ثالث کمک می‌کند.

تمام داده‌های خارج از زنجیره از طریق نرم افزار ChainLink Core ترجمه می‌شوند. این کار به گونه‌ای انجام می‌شود که می‌توان آن را به صورت زنجیره‌ای نیز خواند، بدون نیاز به ترجمه. وظایف فرعی SLAها نیز توسط این نرم افزار پردازش می‌شوند، به این معنی که کل عملیات دارای قابلیت انجام به صورت زنجیره‌ای یا غیرفعال است. آداپتورهای خارجی ذکر شده در بالا در ایجاد این نوع معماری بسیار مهم هستند.

این آداپتورهای خارجی امکان تعامل با نقاط پایانی API شخص ثالث را فراهم می‌کنند و شکاف بین بلاکچین و برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی را پر می‌کنند. همه آداپتورها در طرح Chainlink نوشته شده‌اند و از قابلیت همکاری کامل اطمینان حاصل می‌کنند.

 

هدف Chainlink

Chainlink قصد دارد با گسترش پشتیبانی خود از محیط های بلاکچین و تسهیل موارد استفاده جدید برای قراردادهای هوشمند به رشد خود ادامه دهد.

از آنجایی که ذخیره های قابل توجهی از داده ها و سوابق هنوز در بلاکچین نگهداری نمی‌شوند، Chainlink ممکن است فرصت های بی شماری برای اتصال شبکه های بلاکچین با اطلاعات خارج از زنجیره داشته باشد. در سال ۲۰۲۱، شبکه Chainlink با داشتن حدودا ۱۰۰۰ پروژه، بیش از ۷۵ میلیارد دلار ارزش را تضمین کرد. Chainlink حداکثر عرضه یک میلیارد توکن دارد که حدود ۴۶۷ میلیون آن تا فوریه ۲۰۲۲ صادر شده است.

اطلاعاتی راجع به Chainlink

 

آیا باید روی لینک LINK سرمایه گذاری کرد؟

ارزش LINK علیرغم دستاوردهای عظیم آن از اوایل سال ۲۰۲۰ تاکنون بی ثبات بوده است. بنابراین، ممکن است بهترین کار این باشد که در LINK تنها به عنوان راهی برای پشتیبانی از فناوری، سرمایه گذاری کنید. در غیر این صورت، درجه بالای نوسانات ممکن است برای اکثر سرمایه گذاران بسیار زیاد باشد.

Chainlink یک فناوری مهم است؛ زیرا ارزهای دیجیتال همچنان در حال تکامل هستند و وجود اوراکلی مانند آن به طور کلی کلیدی برای پایداری بلندمدت و دوام ارزهای دیجیتال خواهد بود. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که به عنوان پرکاربردترین و غیرمتمرکزترین شبکه اوراکل به استاندارد صنعتی تبدیل می‌شود، LINK ممکن است، سرمایه‌گذاری مناسبی باشد.

 

کلام آخر چین لینک

Chainlink چیزی که به عنوان “مشکل اوراکل” شناخته می‌شد را حل کرده است. مشکل اوراکل از مشکل قراردادهای هوشمند در شبکه های بلاک چین و نحوه جداسازی کامل آن‌ها از دنیای خارج نشات می‌گیرد. قراردادهای هوشمند معمولا داده‌های خارجی خود را از «Oracles» به دست می‌آورند و مشکل اینجاست. قراردادهای هوشمند فقط به اندازه اطلاعاتی هستند که توسط اوراکل‌ها به آن‌ها تحویل داده می‌شود.

اگر یک قرارداد هوشمند با کد مخرب یا داده‌های نادرست ارائه شود، قرارداد همچنان آن را پردازش می‌کند؛ چون فقط کد است و آن‌چه بیرون می‌آید غیرقابل پیش‌بینی، اشتباه یا بدتر خواهد بود. Chainlink مشکل اوراکل را به طور کامل حل کرد؛ زمانی که تیم بررسی کردند که چگونه اطلاعات را از اوراکل ها بازیابی و به اشتراک بگذارند بدون این‌که امنیت بلاکچین که قراردادهای هوشمند در حال اجرا هستند را به خطر بیندازند.

این کار با ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز انجام شد که به عنوان پلی بین اوراکل‌ها و قراردادهای هوشمند عمل می‌کند. این سیستم از پیوندی از گره‌های منفرد ساخته شده است که هر کدام به تنهایی به عنوان قراردادهای هوشمند عمل می‌کنند و اطلاعات را جمع آوری می‌کنند و در صورت نیاز ارائه می‌کنند. در حال حاضر، به جای نیاز به اعتماد کورکورانه به یک منبع، قراردادهای هوشمندی که از طریق شبکه Chainlink اجرا می‌شوند، دسترسی نامحدودی به منابعی مانند فید داده‌ها، پرداخت‌های سنتی حساب بانکی و APIهای وب دارند.

 

سوالات متداول چین لینک

آیا چین لینک یک پروتکل است؟

چین لینک یک پروتکل مدولار، تعمیم‌یافته و آگنوستیک بلاکچین برای ساخت شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را به داده‌های دنیای واقعی، محاسبات خارج از زنجیره و ارتباطات متقابل زنجیره‌ای به روشی با حداقل اعتماد و بسیار قابل اعتماد متصل می‌کند.

کدام پروتکل‌ها از چین لینک استفاده می‌کنند؟

چین لینک می‌تواند ارتباطات امن بین پروژه‌های اتریوم و داده‌های مختلف خارج از زنجیره را تسهیل کند. از آن‌جایی که توکن LINK Chainlink بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است، LINK با پروتکل‌های پلتفرم اتریوم سازگار است.

آیا چین لینک یک توکن ERC20 است؟

چین لینک (LINK) یک توکن ERC20 است که به این معنی است که می‌توانید آن را با حساب اتریوم خود مدیریت، ارسال و دریافت کنید.

چین لینک جزو لایه ۱ است یا لایه ۲ ؟

چین لینک VRF توسعه قراردادهای هوشمند متمرکز بر بازی‌های بلاکچین، امنیت، پروتکل‌های لایه دو و موارد استفاده مختلف دیگر را قادر می‌سازد و سرعت می‌بخشد.

چرا چین لینک مناسب سرمایه گذاری است؟

چین لینک می‌تواند برای اعتبارسنجی قیمت سهام و سایر ارزهای دیجیتال به منظور تسهیل معاملات اختیارات و معاملات آتی در بازار مشتقات رمزنگاری استفاده شود. استیبل کوین‌هایی که به قیمت دارایی‌های واقعی مانند طلا یا نفت متصل هستند، می‌توانند از چین لینک برای تایید قیمت این کالاها استفاده کنند.

چه چیزی چین لینک را منحصر به فرد می‌کند؟

چین لینک یک شبکه غیرمتمرکز از گره‌ها است که داده‌ها و اطلاعات را از منابع خارج از بلاکچین تا قراردادهای هوشمند درون بلاکچین از طریق اوراکل فراهم می‌کند. این فرآیند، همراه با سخت افزار ایمن فوق العاده، مشکلات قابلیت اطمینان را که ممکن است در صورت استفاده از یک منبع متمرکز منفرد رخ دهد، حذف می‌کند.

 

۴/۵ - (۴ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا