آموزش بلاکچین

پلتفرم Chainalysis – بستری برای داده های بلاکچین

معرفی پلتفرم چینالیسس

ارزهای دیجیتال، بازارهای جدیدی را به این عرصه کشانده است و اقتصاد جهانی را بزرگتر، عادلانه تر و یکپارچه‌تر کرده است. اما ارزهای دیجیتال برای بیشتر دیده شدن و تحقق کامل پتانسیل ها، به اعتماد بیشتری نیاز دارند. اینجا جایی ‌ست که پلتفرم Chainalysis وارد بحث می شود. مقررات شفاف تر و شیوه های حسابرسی استاندارد برای ارزهای دیجیتال مورد نیاز است تا رشد فعلی آنها حفظ شود. Chainalysis برای تحقق این چشم‌انداز، اعتماد و دانش لازم را به بانک ها، کسب و کارها و دولت می دهد تا به این اقتصاد دیجیتال کمک کند.

چینالیسس که بزرگترین تحلیل داده در بلاکچین می باشد، با نهادهای امنیتی و حقوقی بیشماری در آمریکا همکاری می کند. این پلتفرم بیش از ۲۰۰۰ خدمات منحصر به ‌فرد را شناسایی کرده است که تمام آنها باهم صد ها آدرس ارز دیجیتال را مدیریت می کنند. کلیه خدمات، بیش از یک تریلیون ارزش دارند و هر هفته، بیش از ۱۰۰ خدمات جدید اضافه می شود که یک سوم آنها کلاهبرداری و بقیه خدمات قانونی می باشند.

پلتفرم Chainalysis از بیش از ۱۰۰ دارایی دیجیتالی پشتیبانی می کند که تقریبا ۹۰ درصد حجم روزانه ی بازار را به خود اختصاص می دهد. این ارزها شامل بیت‌کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، لایت‌کوین (LTC)، ریپل (XPR) و توکن ها و استیبل کوین های معروفERC-20 می شوند. پلتفرم ها و توکن های جدید همواره در حال اضافه شدن به پایگاه داده ها می باشند و آن هم منوط به این است که تمام استاندارد ها و کنترل کیفیت سختگیرانه Chainalysis را رعایت کرده باشند.

 

سازنده های پلتفرم چینالیسس

Michael Gronager که یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی KYT می باشد، از تجربه های خود برای توسعه ی صنعت کریپتو استفاده کرد و نتیجه ی آن تلاش ها هم به پلتفرم Chainalysis ختم شد. به علاوه، مایکل از بنیانگذاران صرافی کراکن هم بوده است.

Jonathan Levin بنیانگذار دوم این پلتفرم و مدیر ارشد استراتژی مجموعه، اقتصاددان بوده و به بیش از ۱۰۰ شرکت و خود دولت مشاوره های اقتصادی داده است. در حال حاضر هم رهبری تصمیمات استراتژی را بر عهده دارد.

 

سازنده های پلتفرم چینالیسس

 

پلتفرم Chainalysis چگونه کار می کند؟

تکنواوژی نوآور چِینالیسِس، آدرس ها را متصل می کند و به صورت اتوماتیک مسیر پول را ردیابی می کند. نتایج تحقیقات از لیدهای منبع باز، از هزاران سایت و پایگاه های داده جمع‌آوری می شود. با این داده ها، Chainalysis به عنوان رابطی عمل می کند که بانک ها، شرکت ها و آژانس های اجرایی قانون را بهم وصل می کند. هر کدام از شرکت کنندگان شبکه نیز از پایگاه داده ی مشابه سود می برد.

استفاده از ابزارهای پلتفرم Chainalysis که در دنبال کردن مسیرهای تراکنش ها مؤثر می باشد، به بررسی میزان ارزهای استفاده شده نیز کمک می کند. به طور مثال، اقتصاددان ارشد پلتفرم Chainalysis اعلام کرد که با استفاده از این ابزار ها متوجه شده اند که ۸۰ درصد بیت‌کوین برای امور سفته‌بازی استفاده شده و تتر نیز به عنوان ذخیره ارزش در آسیا شرقی مورد استفاده قرار می گیرد. اما با توجه به سخنان وی، از این داده ها نمی توان به عنوان روشی برای پیش‌بینی قیمت رمزارز ها استفاده کرد.

گفته می شود که پلتفرم به مدیران دارایی، ویژگی‌ای را ارائه می دهد تا بر اساس داده های آن بتوانند تصمیم گیری های دقیقی داشته باشند که خود این موضوع به پیشرفت این صنعت کمک می کند.

 

ابزارهای پلتفرم چینالیسس

پیش‌تر به کلیات این ابزار ها و ویژگی های آنها در پلتفرم Chainalysis اشاره شد اما لیستی از آنها را نیز به اشتراک خواهیم گذاشت:

 1. Chainalysis Business Data: داده های این پلتفرم به شرکت ها این قابلیت را می دهد تا مشتریان را قبل و بعد از تراکنش ها بررسی کنند و با همین روند، رابط کاربری خود را بهبود ببخشند. به علاوه، شرکت های کریپتویی با استنفاده از داده های بلاکچین چینالیسس قادر خواهند بوذ که تصمیم گیری های دقیق تری را نیز اتخاذ کنند.
 2. Chainalysis KYT: شرکت های chainalysis KYT سعی دارند تا تراکنش ها و فرایند ها را از دستی بودن خارج کنند. برای تمامی تراکنش ها، نظارت از سوی این پلتفرم صورت می گیرد. دزدی ها و پولشویی ها تماما به پلیس و نهادهای قانونی اطلاع داده می شوند تا پیگیری های لازم انجام شود.
 3. Chainalysis Kryptos: این ابزار می تواند تا رفتار بیش از ۶.۵۰۰ سرویس را بررسی و ارزیابی کند تا به کاربران اطلاعات لازم داده شود؛ این اطلاعات کمک می کند تا در رابطه با شرکت های دیجیتالی مورد نظر خود، آگاه باشید.
 4. Chainalysis Market Intel: داده های اختصاصی چینالیسس پایه ی اصلی کارِ مارکت اینتل می باشد. هر نهادی با این ابزار، مدارم قابل قبولی خواهد داشت که می توان از طریق آنها، نهادها را مورد بررسی قرار داد.
 5. Chainalysis Reactor: ری اَکتِر، نرم‌افزار تحقیقاتی می باشد که تراکنش ها را از فیلتر خود رد می کند و رفتارهای مجرمانه را شناسایی و گزارش می دهد. این سیستم تعیین می کند که چه کسانی ارزها را از طریق رسانه های اجتماعی خود نگهداری می کند.

 

ابزارهای پلتفرم چینالیسس1

 

امنیت پلتفرم Chainalysis

پلتفرم Chainalysis میان مردم، بیزینس و دولت اعتماد ایجاد می کند و به گونه ای طراحی شده است ک نرم‌افزار آن از پولشویی و کلاهبرداری پیشگیری می کند. اگر سرقتی در بلاکچین رخ دهد و سیستم قادر به شناسایی آن پولشویی باشد، چینالیسس این امکان را دارد تا مسیر تراکنش را دنبال کند و به صرافی اطلاع دهد که وجه دزدیده شده وارد صرافی آن شده است. به علاوه، در صورتی که سرقت و پولشویی به حساب هایی مرتبط با فیسبوک وارد شده باشد، پلتفرم  chainalysis می تواند پلیس را در جریان بگذارد تا رد دزدی را بزنند.

 

راه حل های پلتفرم Chainalysis برای NFT

از چالش هایی که NFT با آن برخورد می کند می توان به مواردی اشاره کرد: NFTها به دلیل عدم شفافیت برای سیاست ها و نظارت ها، به سوء استفاده متهم می شوند. به علاوه، این سیستم قصد دارد تا راه حلی برای مختل نکردن تجربه کاربری مشتریان پیدا کند.

حال، پلتفرم چینالیسس برای حل این مسائل، راه حل هایی را ارائه می کند:

 • آدرس ها و کیف پول ها به صورت خودکار بررسی می شوند تا از تعامل با شرکت کنندگان غیر قانونی جلوگیری شود.
 • از ابزارهای ردیابی استفاده می شود تا جابجایی پول ها را ارزیابی و بررسی کنند.
 • برای سیاست های ریسکی  و بهینه‌سازی مسائل داخلی، هشدارها را شخصی سازی و سفارسی می کنند تا کنترل بیشتر شود.
 • طیف کاملی از کارشناسان صنعت و پاسخگویی مورد استفاده قرار می گیرند تا حملاتی مانند هک را اصلاح و پیش‌گیری کنند.

 

راه حل های پلتفرم Chainalysis برای NFT

 

راه حل های پلتفرم Chainalysis برای Defi

هر روزه شاهد پیشرفت دیفای می باشیم و ظهور دیفای منجر به ایجاد مجموعه ای از برنامه های مالی، خدمات وام تا برنامه های کاربردی برای هنر و کلکسیون بازی شده است. چینالیسس به عنوان یک پلتفرم و توسعه دهنده، ابزارهای هوشمندی را برای مدیریت ریسک های احتمالی برای کاربران ایجاد می کند.

 

راه حل های پلتفرم Chainalysis برای Defi

 

از سری چالش هایی که کاربران Defi با آن روبرو می شوند می توان به کمبود مشاهدات لازم بر روی تراکنش ها اشاره کرد که همین دلیلی می شود تا کلاهبرداری ها پیش‌گیری نشوند. به علاوه، دیفای قصد دارد تا بدون ایجاد خلل در دارایی های مشتریان، سیاست های مورد نیاز را پیاده‌سازی کند.

راه حل هایی پلتفرم چینالیسس برای این چالش ها تعبیه کرده است، که باهم نگاهی به آنها بیاندازیم:

 • آدرس های تراکنش ها و کیف پول ها را به صورت خودکا ارزیابی می کند تا شرکت گنندگان غیر قانونی را از شرکت در این معاملات محروم کند.
 • ابزارهایی برای ردیابی استفاده می شود تا جابجایی وجوه را بررسی کنند.
 • برای مدیریت ریسکها، از کامل ترین داده ها استفاده می کند.
 • پلتفرم چینالیسس دارای تیم پشتیبانیِ پاسخگو می باشد و از حملات سایبری و هک نیز جلوگیری می کند.
امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا