اسیلاتور CCI، آموزش کامل همراه با ویدیو

اسیلاتور CCI، یکی از مهم‌ترین ابزار‌ها برای بررسی شتاب بازار و نواحی امکان تغییر روند است. اسیلاتور CCI شکل اختصاری از عبارت Commodity Channel Indicator به معنی شاخص کانال کالا است. اسیلاتور‌ها ابزاری برای تشخیص قدرت روند و مناطق خرید و فروش افراطی در بازار هستند که معمولا بین دو محدوده بیشینه و کمینه درحال نوسان هستند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این اسیلاتور خواهیم پرداخت.

 

چگونه از اندیکاتور CCI استفاده کنیم؟

اسیلاتور CCI از نظر کاربرد بسیار شبیه به دیگر اسیلاتور‌ها است. این ابزار نیز با صعود خود نشان از افزایش مومنتوم صعودی در بازار می‌دهد و نزول آن نشان از تمایل به اصلاح قیمت است. محدوده اشباع خرید و فروش زمانی است که به پایان روند کنونی قیمت نزدیک می‌شویم. هرچند داشتن این تفکر که تنها با ورود اسیلاتور به منطقه اشباع خرید قیمت تغییر روند می‌دهد اشتباه است. بلکه این محدوده بیشتر نشان‌دهنده وجود هیجانات و معاملات افراطی در بازار است. معمولا زمانی که یک روند به پایان خود نزدیک می‌شود، وارد فاز معاملات هیجانی می‌شویم، معامله‌گران تازه کار با حس از دست دادن فرصت اقدام به خرید‌های افرطی می‌کنند. این امر در کوتاه مدت ممکن است باعث ادامه روند صعودی شود اما طولی نخواهد کشید که روند با شدتی قابل توجه تغییر خواهد کرد. پس تنها با دیدن ورود اسیلاتور به محدوده اشباع خرید ( یا فروش) نباید اقدام به معامله کرد بلکه این پدیده بیشتر نشان از ورود بازار به فضای هیجانی و افراطی بوده و ممکن است تا مدتی همان روند سابق حتی با قدرتی بیشتر ادامه پیدا کند.

اسیلاتور cci

 

شناسایی خطوط روند در اسیلاتور

در اسیلاتور CCI مانند دیگر اسیلاتور‌ها، امکان رسم خطوط روند و بررسی شکست آنها وجود دارد. شکست خطوط روند در اسیلاتور، یک روش کاربردی برای بررسی شروع تحرکات مثبت و منفی در بازار است. به مثال زیر توجه کنید که چطور خطوط روند و شکست آنها در تاثیر خود را قیمت اعمال کرده‌اند.

اسیلاتور cci1

 

واگرایی

اسیلاتور‌ها بهترین ابزار برای تشخیص واگرایی، واگرایی نیز یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها برای تغییر حرکت بازار است. واگرایی‌ها بسته به شکل و مکان پدید آمدن خود. می‌توانند جهت بازار را برای کوتاه مدت یا بلند مدت تغییر دهند. هرچه واگرایی در سطوح حمایتی معتبر‌تری پدید آید امکان تغییر روند اصلی بازار بیش‌تر است. از طرفی معمولا وقتی چندین واگرایی پشت سرهم دیده شود از اعتبار بالایی برای تغییر روند برخوردار است.

اسیلاتور cci2

 

جمع‌بندی

تمامی اسیلاتور‌ها اغلب کاربردی مشابه یکدیگر دارند. تحلیلگران با تسلط بر یک یا دو اسیلاتور به‌سادگی می‌توانند کاربرد دیگر اسیلاتور‌ها را فرا بگیرند. هرچند نیازی به استفاده از چندین و چند اندیکاتور و اسیلاتور نیست! استفاده از تعداد زیادی اندیکاتور نه تنها کمک کننده نیست بلکه باعث سردرگمی و گمراهی در بازار می‌شود. تحلیلگران مبتدی باید با کسب تجربه، نیاز خود را شناخته و ابزار مورد نظر را بر اساس نیاز خود انتخاب کنند.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا