بلاکچین کاردانو، طرفدار محیط زیست!

معرفی بلاکچین کاردانو

کاردانو بلاکچینی غیرمتمرکز با مکانیسم اجماع اثبات سهام طراحی شده است که به مراتب نسبت به اثبات کار مزایا بیشتری را ارائه میکند و با توکن بومی خود با نام ADA قدرت میگیرد.

بلاکچین کاردانو در سیستم‌ها و اپلیکیشن های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار میگیرد. اتریوم با یک سری مشکل در رابطه با کندی شبکه و مقیاس پذیری مواجه شد و همین موضوع باعث شد تا ایده تأسیس کاردانو به میان بیاید.

بلاکچین اتریوم با به کارگیری از PoS و قراردادهای هوشمند توانست تا به اکوسیستمی چند منظوره در حوزه های مختلف همچون امور مالی، NFT، بازی‌ها و متاورس تبدیل شود و به توسعه دهندگان کمک کند تا پروتکل هایی غیرمتمرکز ایجاد نمایند.

 

معرفی بلاکچین کاردانو

 

تاریخچه کاردانو

Charles Hoskinson توسعه‌ی کاردانو را از ۲۰۱۵ آغاز کرد و در نهایت سال ۲۰۱۷ پلتفرم آن را منتشر کرد. این شخص یکی از بنیانگذاران اتریوم هم بوده است که در رابطه با مسائل تجاری شدن و یا نشدن اتریوم با ویتالیک بوترین و تیم آن به مشکل خورد. به همین دلیل به سمت تأسیس کاردانو آمد تا بلاکچینی با ثبات‌تر، قابل همکاری‌تر و مقیاس پذیرتر راه‌اندازی کند.

کاردانو خود را همیشه جایگزینی برای اتریوم میداند. هر دو پلتفرم برای اپلیکیشن های مشابه همچون قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار میگیرند و به دنبال ایجاد سیستمی منسجم و غیرمتمرکز هستند. 

در کل کاردانو خود را نسل سوم بلاکچین میداند و این درحالی است که اتریوم نسل دوم است. همچنین هدف نسخه پلتفرم بلاکچینی آن هم ارائه خدمات بانکی به افراد غیر بانکی است. 

 

تاریخچه کاردانو

 

جامعه کاردانو

جامعه‌ای غیرمتمرکز شامل دانشمندان، مهندسان و رهبران فکری توانستند تا Cardano را با یک هدف مشترک ایجا کنند؛ هدف آن هم “ایجاد یک پلتفرم تکنولوژی برای تغییر درست در نیازهای دنیا” بود.

 این گروه بر این باور هستند که آینده هیچ ربطی به گذشته نباید داشته باشد و تنها با استفاده از تکنولوژی میتوان به آینده امیدوار بود. به علاوه ارزش یک فرایند هم به نتیجه‌ای است که رقم میزند و نباید آن را با چالش های مواجه شده سنجید. 

هر دارنده‌ی ارز ADA هم میتواند در بلاکچین کاردانو استیک کند. به علاوه، امکان قرض دادن این ارز به سایر استخرها و یا استیک کنندگان هم امکان‌پذیر است که در نهایت پاداش آن را هم دریافت خواهند کرد. با این وجود افراد بسیاری قابلیت استفاده از ادا و بلاکچین کاردانو را خواهند داشت.

 

کاردانو چگونه کار میکند؟

بلاکچین کاردانو درست همانند سایر شبکه های بلاکچینی باید تراکنش ها را ارزیابی کنند تا افراد اطمینان حاصل کنند که یک ارز مشابه دو بار مورد استفاده قرار نمی گیرد. این نکته را هم در نظر بگیرید که سیستم غیرمتمرکز عمل میکند و در نتیجه توسط هیچ ارگانی هدایت و یا مدیریت نمی شود. 

 

کاردانو چگونه کار میکند

 

بیت‌کوین و اتریوم از مکانیسم اثبات کار (PoW) بهره می‌برند و به همین دلیل، کاربران می‌بایست از کامپیوترهای گران قیمت استفاده کنند تا کوین را با حل محاسبات ریاضی به دست آورند. این فرایند علاوه بر زمان بر بودن، مصرف برق و انرژی بسیاری را هم درگیر می‌کند.

این نکته را هم در این بخش عنوان کنیم که اتریوم به تازگی در ۱۵ سپتامبر به اثبات سهام مهاجرت کرده است.

این در حالی است که بلاکچین کاردانو ویژگی استیکینگ را به کاربران خود ارائه میدهد تا با سپرده‌گذاری ارز ADA در پلتفرم بتوانند تا به سود برسند و در حاکمیت و مدیریت شبکه هم مشارکت داشته باشند.

 

لایه های بلاکچین کاردانو

اکوسیستم Cardano به عنوان نسل سوم پلتفرم های بلاکچینی ایجاد شده است که شامل دو لایه اصلی میباشد. در این بخش به این لایه های اساسی بلاکچین خواهیم پرداخت:

 

لایه های بلاکچین کاردانو

 

 1. لایه توافق کاردانو (CSL): توسعه‌دهندگان کاردانو همواره در تلاش بودند تا ارزش یک تراکنش را از اطلاعات محاسباتی آن جدا کنند. به همین جهت، این لایه برای مدیریت حرکتِ ارز میان دریافت‌کننده و ارسال‌کننده طراحی شده است. به عبارتی، CSL لایه مسیریابی برای کلیه سیستم های کنترلی به حساب میرود. کاربران این لایه زبان Plutus و Marlowe را برای کنترل جابجایی ارز و بالا بردن حمایت پروتکل انتخاب کرده‌اند.
 2. لایه محاسباتی کاردانو (CCL): این لایه محاسباتی به تکثیر پلتفرم قرارداد هوشمند بیت کوین مربوط است. CCL ماژول های امنیتی سخت‌افزاری را به پروتکل های موجود اضافه میکند. در کل هر دو لایه در بلاکچین کاردانو به اکوسیستم اجازه می دهند تا تغییرات لازم را برای ارائه تراکنش های سریع‌تر و ایمن‌تر ایجاد کنند. همچنین هر کاربری با اطلاعاتی غیرمرتبط با فرایند را حذف خواهند کرد.

 

ارز کاردانو ADA

شبکه کاردانو با به کارگیری از توکن بومی خود قادر است تا حکومت شبکه و پلتفرم را پیش ببرد. این توکن برخلاف ببیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال قابلیت استخراج ندارد و کاربران با توجه به مکانیسم اثبات سهام بلاکچین کاردانو میتوانند تا به‌جای استخراج، ارزهای خود را استیک و یا همان قفل کنند. به علاوه افراد با توجه به میزان توکن ادا نگهداری شده، میتوانند به اعتبار دهنده های شبکه تبدیل شوند.

برای کسب اطلاعات جامع و بیشتر در رابطه این توکن، حتماً به مقاله “معرفی توکن ADA” ما مراجعه نمایید.

 

قیمت ارز کاردانو

در رابطه با قیمت توکن ADA هم باید گفت که این بازار پر از نوسانات است، اما قیمت این کوین در زمان نگارش مقاله ۰.۴۵۴۳۶۸ دلار آمریکا می باشد. برای اطلاع از ریز جزئیات همچون قیمت و یا توکن عرضه شده حتماً به صفحه “کوین ADA” مراجعه کنید.

 

مزایا و معایب کاردانو

 • طرفدار محیط زیست: بلاکچین کاردانو از جمله سیستم هایی می باشد که به شدت به محیط زیست اهمیت میدهد. Hoskinson در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که کاردانو ۱.۶ میلیون برابر، به صرفه تر از بیت کوین است. 
 • تراکنش های سریع‌تر: فرایند کلیه تراکنش ها در کاردانو به مراتب سریع‌تر از بیت کوین و اتریوم انجام میشوند. بلاکچین کاردانو توانایی انجام بیش از ۲۵۰ تراکنش را در ثانیه دارد.
 • شبکه‌ای از پیش بررسی شده: تیم کاردانو رابطه‌ای نزدیک با افراد دانشگاهی دارد تا تحقیقات مورد نیاز را برای هدایت توسعه بلاکچین ایجاد کند. این ویژگی به پلتفرم کمک میکند تا بقای سیستم تضمین شود. 

 

مزایا و معایب کاردانو

 

 • رسیدن رقبای معتبرتر: کاردانو همواره در تلاش است که نسخه‌ی بهتری را در بلاکچین ایجاد کند، اما هستند رقبایی که از مزیت سابقه بیشتر و جذب توسعه دهندگان برخوردار اند. در حال حاضر مزیت اصلی کاردانو اثبات سهام است که فعلاً با ادغام این مکانیسم در اتریوم، این ویژگی نفی میشود.
 • مشکل در برجسته شدن: بازار ارزهای رمزنگاری شده بسیار شلوغ شده و جلب توجه‌ کار آسانی نخواهد بود. طبق گفته‌ها، بلاکچین کاردانو مقاوم پذیر نیست و رقبای بسیاری در این صنعت وجود دارند.

 

امنیت بلاکچین کاردانو

کاردانو از مکانیسم اثبات سهام بهره میگیرد تا شبکه و پروتکل خود را ایمن کند. این مکانیسم سفارشی به کمک شبکه می آید تا به رشدی پایدار دستیابی پیدا کند و تأثیر کمی را روی محیط زیست بگذارد. پروژه کاردانو اعلام کرده است که این مکانیسم علاوه بر افزایش امنیت شبکه نسبت به PoW، قابلیت مصرف کمتر انرژی را هم دارد.

 

امنیت بلاکچین کاردانو

 

آنطور که گزارش شده است، مصرف انرژی در کاردانو به مراتب ۴ برابر به صرفه‌تر از بیت کوین است. روشی کاملاً نوآورانه به طور مستقیم در طراحی بلاکچین کاردانو به کار گرفته شده است تا فعال بودن شرکت‌کنندگان کلیه نود‌های شبکه تضمین شود. به همین جهت، به شرکت‌کنندگان شبکه به طور منظم با ارز ADA پاداش داده میشود. 

 

استیکینگ در بلاکچین کاردانو

سیستم کاردانو با استفاده از مکانیسم PoS اجرا میشود و در نتیجه، استیکینگ توانایی یک نود (node) برای باز کردن یک بلاک در بلاکچین است. استیکِ یک نود با میزان توکن ADA نگهداری‌شده برابر است که آن را هم شرکت‌کننده استخر انجام میدهد. 

 

استیکینگ  در بلاکچین کاردانو

 

در نظر داشته باشید که صاحبان توکن ها، قابلیت برداشت این توکن های نگهداری شده و قفل شده را نخواهند داشت. در نهایت هم کاربران دارای آدا، پاداشی در قالب کارمزدها دریافت خواهند کرد. میزان این پاداش ها هم بسته با میزان توکن استیک شده قابل تغییر است. کاربران با ملحق شدن به استخرهای استیکینگ، که افراد دورهم جمع شده اند، بلاکچین را بروزرسانی، بلاک‌های جدید را باز و پاداش دریافت می‌کنند. 

 

توکن های داخل کاردانو

توکن‌هایی که در بلاکچین کاردانو قابل پشتیبانی اند را نمیتوان تک به تک نام برد، اما برخی از آنها را با شما به اشتراک می‌گذاریم. در صورتی که به دنبال کلیه این توکن ها هستید، حتماً به صفحه cryptorank سر بزنید تا جزئیات توکن ها را هم مشاهده نمایید.

 • MELD
 • WMT
 • XRAY
 • NMKR
 • DING
۵/۵ - (۲ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا