کندل شناسی، ابزاری برای ترید موفق

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کندل شناسی یکی از اصول اولیه و مهم ترید کردن است. در واقع شناخت کافی از کندل‌ها می‌تواند، در معاملات موفق شما تاثیرگذار باشد. فرقی نمی‌کند در بازار سهام ترید می‌کنید یا بازار ارزهای دیجیتال، کندل شناسی ابتدایی‌ترین مسئله برای شناخت چارت‌های تکنیکالی است. با شناخت از کندل‌‌ها می‌توان روند را تشخیص داد.

 

کندل چیست؟

کندل استیک‌ها در معاملات برای نمایش جزئیاتی مثل حرکات قیمت، قیمت باز، قیمت بالا، قیمت پایین و قیمت بسته شدن کندل استفاده می‌شوند. کندل استیک‌ها با رنگ‌های زیر متمایز می‌شوند:

 • کندل‌های سبز: روند صعودی را نشان می‌دهد.
 • کندل‌های قرمز: روند نزولی را نشان می‌دهد.

کندل استیک‌ها اندازه‌ها، شکل‌ها و حتی رنگ‌های مختلفی دارند، دلیل این امر این است که کندل استیک‌ها بر اساس قیمت هستند. از آن‌جایی که قیمت‌ها همچنان متغیر است، اندازه و شکل کندل استیک‌ها نیز به دلیل ماهیت آناتومی آن‌ها متفاوت می‌باشد. این اشکال و اندازه‌های مختلف نشان‌دهنده روان‌شناسی بازار هستند، اما در مواقعی می‌توانند در پیش‌بینی مسیر آینده بازار بسیار مؤثر باشند.

کندل‌شناسی ابزاری برای ترید موفق

 

تاریخچه کندل شناسی

کندل استیک‌ها در قرن هفدهم در ژاپن ساخته شدند، به همین دلیل است که آن‌ها را به عنوان کندل ژاپنی نیز می‌شناسند و پس از اختراع آن، مردم محلی ژاپن شروع به استفاده از کندل استیک‌ در هنگام تجارت برنج کردند. این ایده به تدریج توسط افراد مختلف و در سراسر کشورها پذیرفته شد و به پیشرفت خود ادامه داد. تصور می‌شود که کندل‌های ژاپنی در کتاب «تکنیک‌های نمودار شمعی ژاپنی» نوشته استیو نیسون به غرب معرفی شده‌اند.

در ژاپن باستان، این اصول در مورد برنج و امروزه برای ذخایر قابل اجرا است. Munehisa Homma، یک تاجر معروف برنج از شهر Sakata ژاپن، در بازار Dojima در دهه ۱۷۰۰ تجارت می‌کرد. مطالعه بیشتر در مورد کندل استیک‌ها به “روش‌های ساکاتا” یا “قوانین ساکاتا” اشاره می‌کند که بر اساس نام این بازار خاص است. گفته می‌شود که Homma در طول زندگی خود نمودارهای کندلی را با مطالعه سال‌ها داده‌های تاریخی و مقایسه آن‌ها با شرایط مختلف ایجاد کرد. این مطالعه همچنین به او کمک کرد تا نقش احساسات را بر ارزش و قیمت گذاری پشت تجارت برنج درک کند.

 

آموزش کندل شناسی حرفه ای

آناتومی Candlesticks در طول اعصار تقریباً مشابه باقی مانده است تا شکل و معنای فعلی را به ما بدهد و از ۴ مقدار متمایز تشکیل شده است که عبارتند از:

 • قیمت باز شدن
 • قیمت بسته شدن
 • بالاترین قیمت برای یک بازه معین
 • کمترین قیمت برای یک بازه معین

این مانند ترکیبی از یک نمودار خطی و یک نمودار میله‌ای است که در آن هر میله، چهار بخش مهم اطلاعات را برای یک فاصله زمانی نشان می‌دهد.

 • بدنه: بحش توخالی یا قسمت پر شده کندل را بدنه کندل می‌نامند.
 • بدنه بلند: نشان دهنده معاملات سنگین در یک جهت و فشار خرید یا فروش قوی است.
 • بدنه کوچک: نشان دهنده تجارت سبک‌تر یا فعالیت کم خرید یا فروش است.
 • سایه: به خطوط نازک بلند بالا و پایین بدنه، سایه کندل می‌گویند.
 • سایه بالایی: بالاترین قسمت سایه بالایی
 • سایه پایین: قسمت پایین سایه پایینی
 • خط عمودی: کندل‌ها حرکات قیمت را به صورت باز، بسته، بالا و پایین، روی یک خط عمودی نشان داده و تعریف می‌کنند.

کندل‌شناسی ابزاری‌برای ترید موفق

 

الگوهای کندلی

کندل‌ها، نمایش‌های گرافیکی حرکت قیمت‌ها هستند که معمولاً توسط قیمت‌های باز شدن، بالا، پایین و بسته شدن یک ابزار مالی شکل می‌گیرند. از این کندل‌ها برای شناسایی الگوهای معاملاتی استفاده می‌شود که به تحلیل‌گران فنی کمک می‌کند تا موقعیت‌های معاملاتی را بدست آورند. همچنین، گاهی اوقات شما می‌توانید کندل‌هایی با ظاهر مشابه یا گروهی از آن‌ها را پیدا کنید که اغلب ظاهر می‌شوند که می‌تواند الگوی خاصی را برای آن دوره زمانی به شما بدهد.

 

دسته بندی الگوهای کندل شناسی

تحلیل‌گران از الگوهای کندل استیک برای تشخیص نقاط عطف بازار استفاده می‌کنند و از آن‌ها برای کاهش قرار گرفتن در معرض خطرات بازار استفاده می‌نمایند. همچنین برای تشخصی الگوهای کندلی می‌توان بر اساس دو کندل و در مواقعی حتی از یک سری کندل استیک‌های متعدد استفاده کرد. الگوهای کندلی به تعدادی کندل تقسیم می‌شوند: یک، دو، سه و بیشتر. الگوهای کندلی به دو دسته کلی به نام‌های صعودی و نزولی طبقه بندی می‌شوند.

کندل نزولی

وقتی بدنه پر شد، سیاه یا قرمز، به این معنی است که بسته پایین‌تر از باز است و به کندل نزولی معروف است. این نشان می‌دهد که حرکات نزولی قیمت منجر به کاهش قیمت‌ها شد و از این رو، قیمت پایانی کمتر از قیمت افتتاحیه بود.

کندل صعودی

اگر بدنه خالی باشد، به این معنی است که کلوز کندل بالاتر از اوپن کندل بوده و آن را یک کندل صعودی معرفی می‌کند. این نشان می‌دهد که حرکات صعودی قیمت منجر به افزایش قیمت‌ها شده و از این رو، قیمت پایانی بالاتر از قیمت افتتاحیه خواهد بود.

 

انواع کندل

با تنوع کندل استیک‌هایی که در بازار رایج است، تنها با تمرین است که می‌توانید شناخت کاملی از هر یک از آن‌ها کسب کنید. انواع الگوهای کندل استیکی را در ۳ قسمت اصلی الگوها تقسیم کرده‌ایم. برای کسانی که از تکنیک‌های کندل استیک برای نظارت بر حرکت بازار استفاده می‌کنند و همچنین برای کسانی که در مورد آن‌ها یاد می‌گیرند بسیار مفید خواهد بود.

الگوهای صعودی: الگوهایی که روند صعودی را شکل می‌دهند.

الگوهای ادامه‌دهنده: الگوهایی که روند قبل را ادامه می‌دهند.

الگوهای نزولی: الگوهایی که روند نزولی را تشکیل می‌دهند.

کندل‌‌شناسی ابزاری‌برای ترید‌موفق

 

الگوهای صعودی

الگوهای صعودی می‌توانند، اولین نشانه‌های صعودی را به تحلیل‌گران نشان دهد. در زیر به بررسی این الگوها می‌پردازیم:

 • الگوی چکش
 • الگوی کندل نفوذی
 • فراگیر صعودی
 • الگوی ستاره صبحگاهی
 • الگوی سه سرباز سفید
 • الگوی ماروبوزو سفید
 • الگوی سه‌گانه داخلی
 • الگوی هارامی صعودی
 • الگوی پایین موچین
 • الگوی چکش معکوس
 • الگوی سه دره بالایی
 • الگوی گردن

الگوی چکش

الگوی چکشی یک الگوی معاملاتی صعودی است که نشان می‌دهد یک ارز به کف خود رسیده است و برای تغییر روند در موقعیت قرار گرفته است. این یک الگوی معکوس صعودی تک شمعی است که در پایان یک روند نزولی قابل مشاهده است. الگوی چکش زمانی شکل می گیرد که یک شمع به رنگ سبز در می آید و سپس بخشی از آن را از دست می دهد. با این حال، سپس قیمت کمی بالاتر از بسته قبلی بسته می شود. ظاهر چکش نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران صعودی بیشتری در ارز در حال گرفتن موقعیت هستند و ممکن است تغییر روند نزولی قریب‌الوقوع باشد.

کندل شناسی چکش

 

 

الگوی کندل نفوذی

الگوی کندل نفوذی یک الگوی شمعی است. در واقع پارامتر نفوذ درصدی از یک شمع در شمع دیگر است. خط نفوذ به عنوان الگویی است که در آن قیمت باز شدن شمع دوم کمتر از بسته شدن شمع اول است.

کندل شناسی نفوذی

 

فراگیر صعودی

الگوی فراگیر صعودی (bullish engulfing pattern) یک نمودار شمعی است که کندل پوششی کندل قبلی خودش است. در واقع قیمت اولیه و پایانی آن بیشتر از قیمت اولیه و قیمت پایانی روز قبل است. این کندل پوششی از پایین و بالای کندل قبلی بیشتر است.

کندل شناسی فراگیر

 

الگوی ستاره صبحگاهی

ستاره صبحگاهی معمولا در انتهای یک روند نزولی شکل می‌گیرد. پس می‌توان گفت یک الگوی صعودی و بازگشتی است که در انتهای یک روند نزولی شکل گرفته است. این الگو نشان می‌دهد که فروشندگان کنترل بازار را از دست داده‌اند و خریداران کنترل را در دست گرفته‌اند.

کندل شناسی ستاره صبحگاهی

 

الگوی سه سرباز سفید

الگوی سه سرباز سفید در واقع سه کندل سبز رنگ را نشان می‌دهد که کف‌ها و سقف‌های بالاتری را نشان می‌دهند. این الگو یازگشتی است و در انتهای روند نزولی شکل می‌گیرد. این الگو صعودی است.

کندل شناسی سه سرباز سفید

 

الگوی ماروبوزو سفید

مارابوزو از آن دسته کندل‌ها است که شدو یا سایه از بالا و پایین ندارد و کندل صعودی است. کندل مارابوزو به ما نشان می‌دهد که قیمت در طول این کندل دائم صعودی بوده است.

کندل شناسی مارابوزو

 

الگوی سه‌گانه داخلی

الگوی سه گانه داخلی یکی از االگوهای برگشتی در انتهای روند نزولی، موجب تغییر روند خواهد شد. در واقع نشان دهنده حرکت صعودی است.

کندل شناسی سه گانه داخلی

 

الگوی هارامی صعودی

الگوی هارامی از یک کندل بلند و یک کندل کوتاه تشکیل شده است که کندل کوچک‌تر در دل کندل بزرگ‌تر است. این الگو صعودی قدرت صعودی بسیاری خواهد داشت.

کندل شناسی هارامی صعودی

 

الگوی پایین موچین

الگوی پایین موچین از یک کندل قرمز و یک کندل سبز از بالا سایه شده تشکیل شده است. این الگو در پایان یک روند نزولی شکل می‌گیرد و الگوی برگشتی صعودی است. با توجه به این الگو می‌توان به تغییر روند نزولی به صعودی امیدوار بود.

کندل شناسی پایین موچین

 

الگوی چکش معکوس

الگوی چکش معکوس یک کندل با شدوی بلند است که در پایین خود یک حجمی را دارد اما سایه بلندی در بالای آن شکل گرفته است. این اگو در انتهای روند نزولی دیده می‌شود.

کندل شناسی چکش معکوس

 

الگوی سه دره بالایی

الگوی سه دره در بالای الگو شکل می‌گیرد. در واقع قیمت روند نزولی را نشان می‌دهد و قیمت سه بار از سطح حمایتی خود بالا می‌رود و بالای سر خود یک مقاومت را می‌بیتند.

کندل شناسی سه دره بالایی

 

الگوی گردن

الگوی گردن در واقع اعتبار برخورد را نشان می‌‎دهد. در الگوی گردن کف کندل اول سقف کندل بعدی است. یا حتی برعکس. یعنی می‌تواند سقف قیمت کندل اولیه، کف کندل ثانویه باشد.کندل شناسی گردن

 

الگوهای نزولی

الگوهای نزولی می‌توانند، اولین نشانه‌های صعودی را به تحلیل‌گران نشان دهد.

 • الگوی مرد حلق آویز
 • الگوی پوشش ابر سیاه
 • الگوی پوشای نزولی
 • الگوی ستاره عصرگاهی
 • الگوی سه کلاغ سیاه
 • الگوی ماروبوزو سیاه
 • الگوی کندلی سه درون
 • الگوی هارامی نزولی
 • الگوی ستاره دنباله‌دار
 • الگوی بالای موچین
 • الگوی سه‌گانه خارجی نزولی

 

الگوی مرد حلق آویز

مرد حلق‌ آویز الگویی است که از یک کندل پین بار تشکیل شده است و نشان از این دارد که در روند صعودی خریداران اجازه ریزش بیشتر را نداده‌اند. اما اخطاری برای روند محسوب می‌شود. در این الگوی شدو باید سه برابر حجم بالایی کندل باشد.

کندل شناسی مرد حلق آویز

 

الگوی پوشش ابر سیاه

الگوی پوشش ابر سیاد الگویی نزولی است که پس از کندل سبز و صعودی در انتهای مسیر صعودی شکل می‌گیرد. کندل بعدی یک کندل قرمز است که از کف کندل قبلی بالاتر است اما سقف آن نیز بالاتر است.

کندل شناسی پوشش ابر سیاه

 

الگوی پوشای نزولی

الگوی پوشای نزولی در اواخر روند صعودی شکل می‌گیرد و یک کندل بزرگ قرمز بعد از یک کندل ضعیف‌تر سبز شکل می‌گیرد. این کندل پوششی کندل قبلی خود را پوشش خواهد داد و کف و سقف کندل قبلی خودش را ساپورت می‌کند.

کندل شناسی پوشای نزولی

 

الگوی ستاره عصرگاهی

الگوی ستاره عصرگاهی از سه کندل ساخته می‌شود. کندل اولی یک کندل صعودی با بدنه بزرگ است و کندل بعدی یک کندل دوجی خواهد بود که بلاتکلیف است. کندل سوم از کف کندل اول نیز بیشتر ریزش کرده و پوشش می‌دهد. این نشانه‌ای از روند نزولی در ادامه است.

کندل شناسی ستاره عصر گاهی

 

الگوی سه کلاغ سیاه

الگوی سه کلاغ سیاه شامل سه کندل قرمز پیاپی است. این در شرایطی اتفاق می‌افتد که ابتدای روند نزولی قرار داریم و فشار فروش سنگین است. این سه کندل همگی با سقف‌ها و کف‌های پایین‌تر شکل می‌گیرد.

کندل شناسی سه کلاغ سیاه

 

الگوی ماروبوزو سیاه

مارابوزو یک کندل منفرد است که بدنه بلندی دارد و در دو طرف آن سایه‌ای دیده نمی‌شود. هنگام تشخیص این کندل باید به رنگ آن توجه کرد. همانطور که پیش از این اشاره کردیم رنگ کندل‌ در روند صعودی سفید یا سبز و در روند نزولی قرمز یا سیاه است. بدنه کندل بلندتر در کنار تایم فریم طولانی‌تر، قدرت و اعتبار بیشتر کندل را نشان می‌دهد.

کندل شناسی مارابوزو سیاه

الگوی کندلی سه درون

این الگوی برگشتی با سه کندل خود انتهای روند صعودی و آغاز روند نزولی را ندا می‌دهد. کندل اول صعودی و کندل دوم یک کندل کوچک بدون حجم و کندل سوم حجم سنگین و رنگ قرمز دارد و زیر دو کندل قبلی خودش بسته می‌شود.

کندل شناسی سه درون

 

الگوی هارامی نزولی

الگوی هارامی نزولی نیز کندلی است که در انتهای روند صعودی شکل می‌گیرد. این الگو نزولی است و از دو کندل سبز و یک قرمز تشکیل شده است.

کندل شناسی هارامی نزولی

 

الگوی ستاره دنباله‌دار

الگوی ستاره دنباله دار کندلی با شدوی بزرگ و بدنه کوچک است. این کندل از بالا خالی شده و فروشندگان اجازه افزایش قیمت را نداده اند. این کندل قرمز نیز نزولی است.

کندل شناسی ستاره دنباله دار

 

الگوی بالای موچین

الگوی بالای موچین دو کندلی است. این الگوی نزولی پس از یک کندل کوچک صعودی شکل می‌گیرد که پس از آن یک کندل قرمز پوششی زده شود.

کندل شناسی بالای موچین

 

الگوی سه‌گانه خارجی نزولی

الگوی کندلی سه گانه خارجی نزولی، یک الگوی نزولی است که از ۳ کندل تشکیل شده و حاصل یک کندل کوچک سبز و دو کندل قرمز سنگین است که معمولا در انتهای مسیر صعودی شکل می‌گیرد.

کندل شناسی سه گانه خارجی

 

الگوهای ادامه‌دهنده

الگوهای ادامه‌دهنده می‌توانند، ادامه مسیر را در روند قبلی رقم بزنند.

 • کندل دوجی
 • کندل فرفره
 • کندل سه واحد رد شده
 • کندل سه‌گانه صعودی
 • کندل شکاف تاسوکی صعودی
 • کندل شکاف نزولی تاسوکی
 • کندل دیلم

کندل دوجی

کندل دوجی کندلی است که از دو طرف خریداران و فروشندگان را سردرگم می‌کند. این کندل تغییر جهت روند را رقم می‌زند و باید یک الگوی ادامه دهنده تلقی شود.

کندل شناسی دوجی

 

کندل فرفره

کندل فرفره مثل کندل دوجی از بالا و پایین شمع خود سایه دارد. به نحوی که خریداران و فروشندگان درگیری سنگینی دارند و این یعنی بسته شدن کندل در میانه حجم. این الگوی فرفره نیز ادامه دهنده است.

کندل شناسی فرفره

 

کندل سه واحد رد شده

الگوی کندلی سه واحد رد شده نشان از حرکت نزولی دارد که پس از ریزش سنگین خود سه کندل صعودی کوچک و کم حجم را ثبت می‌کند و سپس می‌ریزد. این مسیر با کندل آخری که کندل پوششی است ادامه پیدا می‌کند و ریزش بیشتری را رقم خواهد زد.

کندل شناسی سه واحد رد شده

 

کندل سه‌گانه صعودی

الگوی کندلی سه گانه صعودی یک الگوی صعودی است که با یک کندل سبز پر قدرت آغاز می‌شود. این الگو با سه کندل نزولی و قرمز کوچک ادامه پیدا می‌کند و سپس یک کندل سبز پر قدرت، سه کندل قرمز قبلی را پوشش می‌دهد. این الگو صعودی است و گاوها در این موقعیت کنترل بازار را در دست دارند.

کندل شناسی سه گانه صعودی

 

کندل شکاف تاسوکی صعودی

در الگوی کندلی شکاف تاسوکی صعودی، ابتدا با دو کندل بالا می‌رود، سپس یک کندل کوچک قرمز شکل می‌گیرد که البته در بین کندل دوم و سوم یک گپ قیمتی به وجود می‌آید.

کندل شناسی شکاف صعودی

 

کندل شکاف تاسوکی نزولی

الگوی کندل شکاف نزولی تاسوکی دارای یک گپ در بین کندل دوم و سوم است. دو کندل قرمز پیاپی و در نهایت یک کندل سبز با یک گپ می‌تواند مسیر را تغییر دهد.

کندل شناسی شکاف نزولی

 

کندل دیلم

الگوی دیلم حاکی از ادامه روند قبلی است. یعنی هم می‌تواند نزولی باشد، هم صعودی. این الگوی صعودی با یک کندل بزرگ صعوی آغاز می‌شود. سپس یک گپ اتفاق می‌افتد و پس از آن سه کندل نزولی قرمز شکل می‌گیرد. در نهایت یک کندل سبز در انتظار است.

کندل شناسی دیلم

 

چرا به کندل شناسی نیاز داریم؟

مزایای خواندن الگوهای کندلی برای معاملات را می‌توان به شرح زیر فهرست کرد:

نمودارهای کندلی بازار را با جزئیات به تصویر می‌کشند. نمودارهای کندل استیک، عملکرد قیمتی که در دارایی‌ها رخ داده است را با جزئیات به ما نشان می‌دهند. پس از مقدار کمی استفاده به موقع، تجزیه و تحلیل الگوی نمودار کندلی، این الگوها می‌توانند نقش مهمی در زندگی روزمره یک معامله‌گر ایفا کنند.

تجزیه و تحلیل احساسات با نمودارهای کندل، ساده‌تر است. حرکت قیمت ابزارهای مالی در بازارها معمولاً با تصمیمی که تحت تأثیر احساساتی مانند طمع، ترس و امید اتخاذ می‌شود، اتفاق می‌‌افتد. با الگوی کندل استیک‌ها، می‌توانید با موفقیت تغییرات بازار را بدون اجازه دادن به احساسات سر راه بخوانید. این به عنوان احساسات سرمایه گذار نیز شناخته می‌شود. نمودارهای کندل استیک این کار را با نمایش تعامل بین خریداران و فروشندگان انجام می‌دهند که اغلب در حرکت قیمت منعکس می‌شود.

تفسیر آسان‌تر چارت. الگوهای کندلی از نظر بصری مجموعه‌ای واضح و آسان از الگوها را ارائه می‌دهند که دقت بالایی دارند. با استفاده از نمودارهای کندل استیک‌ها، ترکیب با برخی از تحلیل‌های فنی اولیه، می‌توانید به راحتی الگوهایی را که در بازار ظاهر می‌شوند، مشاهده کنید. همچنین، هنگام معامله می‌توانید، از این الگوها سود بگیرید.

 

مزایا و دلایل آشنایی با کندل شناسی

مزایا و دلایل استفاده از کندل شناسی در معاملات عبارتند از:

 • درک کندل شناسی بسیار در دسترس و  آسان است.
 • کندل شناسی را می‌توان همراه با سایر شاخص‌ها استفاده کرد.
 • توضیحات دقیق‌تری از رخدادها و اتفاقات در بازار و تعاملات بین خریداران و فروشندگان
 • درک احساسات سرمایه گذاران و ارزش‌های تعیین شده توسط بازار توسط کندل شناسی
 • رنگ و طول کندل‌ها در تعیین روند نزولی و صعودی تاثیر دارد.
 • نقاط عطف بازار را زودتر نشان می‌دهند و جهت بازار را تخمین می‌زنند.
 • کندل شناسی بینش منحصر به فردی را به معامله‌گران ارائه می‌دهد.
 • کندل شناسی الگوهای معکوس را نشان می‌دهد که در انواع دیگر نمودارها قابل مشاهده نیست.
 • کندل شناسی به کار معامله‌گری در انواع بازار کمک می‌کند.
 • الگوهای کندل شناسی در پیش بینی روند بازار بسیار دقیق هستند.

کندل شناسی ابزاری برای ترید موفق

 

معایب کندل شناسی برای معامله گران

معایب کندل شناسی به شرح زیر است:

یک کندل می‌تواند در هر بازه زمانی متفاوت به نظر برسد. یک الگوی کندلی ممکن است در یک تایم فریم، کاملاً شکل گرفته به نظر برسد، اما در زمان دیگری می‌تواند، کاملاً مخالف ظاهر شود. این باعث می‌شود که اعتماد ۱۰۰ درصد، به پیام الگوی کندلی دشوار باشد. بنابراین می‌تواند باعث تردید معامله گران در تصمیم گیری و اجرای معاملات خود شود. اگر کندل از اندازه کافی برخوردار باشد، در چندین بازه زمانی ظاهر شده، اما این یک اتفاق غیر معمول است.

عدم اطمینان الگوهای کندلی در فرکانس‌های بالاتر. در فرکانس‌های بالا مانند داده‌های دقیقه‌ای، الگوها کندل‌های زیادی خواهند داشت، اما نوسانات قیمت زیاد، معامله را بسیار دشوار می‌کند. این می‌تواند منجر به تأثیری بر روی عملکرد مدیریت ریسک شما در حین معامله شود.

نشانگر عقب ماندگی. در تحلیل تکنیکال، الگوهای کندل استیکی اغلب به عنوان یک شاخص عقب مانده در نظر گرفته می‌شوند؛ چون قبل از ورود به معامله باید تا پایان کندل صبر کنید. اندیکاتورهای عقب مانده فقط نتایج را ثبت می‌کنند، بنابراین فضا را برای معامله گر برای تصمیم گیری یا حدس و گمان در مورد حرکات بعدی قیمت را باقی می‌گذارد.

 

کلام آخر

الگوهای کندل استیک جالب‌ترین و ساده‌ترین راه برای پیش بینی قیمت‌ها برای ایجاد استراتژی‌های معاملاتی منحصر به فرد شما هستند. اگرچه الگوهای کندلی زیادی وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها نگاه کنید، اما تمرین خواندن و تفسیر الگوهای کندل می‌تواند به شما در پیش‌بینی و طراحی موثرتر استراتژی‌ها کمک کند. الگوهای کندلی یکی از تکنیک‌های پیش بینی مورد استفاده معامله گران در سراسر جهان است.

نمودارهای کندل استیک در بازارهای سهام، بازارهای فارکس و ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود و دانش کندل شناسی بسیار ارزشمند است. می‌توان در مورد کندل‌ها یاد گرفت و با کمی تلاش می‌توان الگوهای کندلی را به سرعت حفظ کرد و این دانش را در مدت زمان کوتاهی به کار برد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کندل شناسی به سایت candlesticker.com مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا