آموزش بیت‌ کوینآموزش اتریومآموزش ارز دیجیتال

مقایسه بیت کوین و اتریوم

مقایسه Bitcoin و Ethereum – شباهت و تفاوت آنها

ما در این مقاله قصد داریم تا با مقایسه بیت کوین و اتریوم شباهت و تفاوت این دو شبکه قدرتمند را برای شما کاربران محترم شرح دهیم. بیت کوین اولین ارز دیجیتال محبوب در جهان است و اتر، ارز دیجیتال شبکه اتریوم، دومین ارز دیجیتال محبوب به حساب می آید. پس به‌عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، مقایسه بین اتر و بیت‌کوین منطقی است. اتریوم و بیت کوین از بسیاری جهات شبیه هم هستند:

 

  • هر کدام یک ارز دیجیتال هستند که میتوان آنهارا از صرافی های آنلاین معامله و در انواع کیف پول های دیجیتال ذخیره کرد.
  • هر دوی این توکن ها غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط بانک مرکزی یا مرجع دیگری صادر یا تنظیم نمی شوند
  • هر دو از فناوری دفتر کل توزیع شده منحصر به فرد یا به عبارت دیگر بلاکچین استفاده می کنند.

 

اما با وجود تمام این ها، تمایزات بسیار مهمی بین این دو ارز محبوب بر اساس ارزش بازار وجود دارد.

بیت کوین نشان دهنده ظهور شکل کاملاً جدیدی از پول دیجیتال است که خارج از کنترل هر دولت یا شرکتی عمل می کند. با گذشت زمان، مردم متوجه شدند که یکی از نوآوری های اساسی بیت کوین، بلاکچین است که می تواند برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

به عقیده اتریوم از فناوری بلاکچین نه تنها برای حفظ یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز، بلکه برای ذخیره کدهای رایانه‌ای که می‌تواند برای تامین قراردادها و برنامه‌های مالی غیرمتمرکز و ضد دستکاری استفاده شود، بهره برد. برنامه ها و قراردادهای اتریوم توسط اتر، توکن حکومتی شبکه اتریوم تامین می شوند.

 

شباهت ها و تفاوت های بین بیت کوین و اتر

 

مقدماتی بر بیت کوین

بیت کوین در ژانویه ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد؛ و تحت عنوان یک وایت پیپر توسط ساتوشی ناکاموتو سازنده ی مرموز بیت کوین به جهان معرفی شد. ارز بیت کوین ماهیت فیزیکی ندارد و صرفا کدهای برنامه نویسی شده یا به عبارتی موجودی های مرتبط با یک دفترکل عمومی است. بیت کوین اولین تلاش برای یک ارزدیجیتال نبوده، ولی موفق ترین ارز در تلاش های اولیه بوده.

در طی چند سال ارزهای دیجیتال در بین قانون گذاران و ارگان های دولتی مورد قبول واقع شد، اما همچنان در بسیاری از کشور ها به عنوان یک وسیله پرداخت یا ذخیره ارزش به رسمیت شناخته نشده است. در اوایل رونق گرفتن ارز های دیجیتال، ارزش بازار بیت کوین تقریبا به ۸۷ درصد از کل بازار میرسید. تا رفته در نوامبر ۲۰۲۱، و با محبوبیت همزمان دیگر ارزها در بازار به ۴۸ درصد کاهش یافت.

 

مقدماتی بر اتریوم

از بلاکچین اتریوم برای ایجاد برنامه‌هایی استفاده می‌شود که فراتر از یک ارز دیجیتال هستند. شبکه اتریوم در ژوئیه ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد که بزرگترین و شناخته شده ترین پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز اپن سورس یا به اصطلاح منبع باز است. اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را برای ما فراهم می کند تا بدون هیچ گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص سومی ساخته و اجرا شوند.

اتریوم با زبان برنامه نویسی خاص خود (سالیدیتی) که بر روی بلاکچین اجرا می شود، به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا برنامه های کاربردی توزیع شده را بسازند و اجرا کنند.

کاربردهای اتریوم گسترده است و توسط ارز بومی آن، یعنی اتر (ETH) پشتیبانی می شود. در سال ۲۰۱۴، اتریوم پیش فروش توکن های اتر را شروع کرد که با استقبال چشمگیری مواجه شد. اتر مانند سوخت برای حرکت ماشین، برای اجرای برنامه ها در پلتفرم اتریوم لازم است و توسط توسعه دهندگان برای ساخت و اجرای برنامه های کاربردی بر روی پلتفرم آن مورد استفاده قرار میگیرد.

اتر عمدتاً برای دو منظور استفاده می شود:

  • یک ارز دیجیتال که در صرافی ها به روش سایر ارزهای رمزنگاری شده معامله می شود.
  • در شبکه اتریوم برای اجرای برنامه ها استفاده می شود. (برای پرداخت، ذخیره ارزش یا به عنوان وثیقه استفاده میشود)

 

تفاوت اصلی در کاربرد بیت کوین و اتریوم

 

تفاوت بلاکچین بیت کوین و اتریوم

بیت کوین و اتریوم هردو بر اساس اصل دفترکل توزع شده یا بلاکچین کار میکنند، اما لازم به ذکر است که این دو، از نظر فنی تفاوت های بسیاری دارند.

برای نمونه، ممکن است تراکنش‌های شبکه اتریوم حاوی کدهای اجرایی باشند، در حالی که داده‌های متصل به تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین معمولاً فقط برای یادداشت‌ برداری هستند.

یکی دیگر از تفاوت های اساسی این دو شبکه را میتوان زمان ایجاد بلوک دانست؛ و همچنین الگوریتم‌هایی که روی آن اجرا میشوند:

  • الگوریتم اجرایی برای بیتکوین : SHA-256
  • الگوریتم اجرایی اتریوم : Ethash

 

در حال حاضر هر دوی این شبکه ها از مکانیسم اجماعی تحت عنوان اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، که این مکانیسم به نودهای شبکه‌ اجازه می‌دهد تا در مورد وضعیت تمام اطلاعات ثبت‌شده در بلاکچین خود به توافق برسند و از حملات جدی سایبری به شبکه‌ها جلوگیری کنند.

اتریوم برای ارتقاء خود به ETH2 در سال ۲۰۲۲ به سیستم دیگری به نام اثبات سهام (PoS) انتقال پیدا خواهد کرد. مجموعه ای از ارتقاءهای به هم پیوسته که اتریوم را مقیاس پذیرتر، ایمن تر و پایدارتر می کند.  بزرگترین مشکل مکانیسم اثبات کار انرژی مصرفی زیاد برای حل مسائل پیچیده است.

در مقابل این مکانیسم اثبات کار، اثبات سهام قدرت محاسباتی را جایگزین سهام‌داری می‌کند و ماینرها را با اعتبارسنج جایگزین می‌کند، که دارایی‌های ارز دیجیتال خود را برای فعال کردن توانایی ایجاد بلاک‌ جدید به اشتراک می‌گذارند یا اصطلاحا استیک میکنند.

شبکه بیت کوین و اتریوم از نظر اهداف هم با دیکدیگر متفاوت هستند. بیت کوین با هدف جایگزینی ارزهای ملی هر کشور ایجاد شد تا هم وسیله ای برای پرداخت باشد و هم ذخیره کننده ارزش باشد.

از سوی دیگر اتریوم، پلتفرمی برای تسهیل قراردادها و برنامه‌های غیرقابل تغییر  از طریق توکن های خود در نظر گرفته شده است. هدف اصلی اتر، تثبیت خود به عنوان یک سیستم پولی جایگزین نیست، بلکه تسهیل و کسب درآمد از عملیات قرارداد هوشمند اتریوم و پلت فرم dApp است.

یکی دیگر از موارد استفاده از بلاکچین اتریوم پشتیبانی از شبکه بیت کوین است و از نظر تئوری اتریوم نباید با بیت کوین رقابت کند؛ اما محبوبیت اتریوم باعث رقابت این پلتفرم با همه ارز های دیجیتال دیگر خصوصا از دید تریدر ها شده است.

اکوسیستم اتریوم به سبب محبوبیت فزاینده dApp های آن در زمینه هایی مانند امور مالی، توکن های غیرقابل تعویض یا NFT، بازی ها و فناوری، با سرعت در حال رشد است. این باعث شده که ETH در سال ۲۰۲۱ حدودا ۵۱۰٪ افزایش یابد.

برای آشنایی بیشتر با شبکه بیت کوین مقاله “بیت کوین چیست به زبان ساده! – Bitcoin از ۰ تا ۱۰۰” را مطاعه فرمایید.

 

سوالات متداول

تفاوت اصلی در کاربرد بیت کوین و اتریوم چیست؟

بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای سنتی و همینطور وسیله ای برای مبادله و ذخیره ارزش طراحی شده است؛ و در مقابل اتریوم یک بلاکچین قابل برنامه ریزی است که در زمینه های متعددی از جمله DeFi، قراردادهای هوشمند و NFT کاربرد پیدا می کند.

چرا بیت کوین با طلای دیجیتال و اتریوم با نقره دیجیتال مقایسه می شود؟

چونکه بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود و با ارزش بازار بیش از ۱ تریلیون دلار بزرگترین ارز دیجیتال است و عرضه محدود آن (۲۱ میلیون واحد) ممکن است حفظ ارزش آن را تضمین کند. Ethereum با نقره دیجیتال مقایسه می شود زیرا دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است و مانند فلز گرانبها، کاربردهای بسیار متنوعی دارد.

سهام بیت کوین و اتریوم در بازار کریپتو چیست؟

بیت کوین دارای ارزش بازاری ۸۳۸ میلیارد دلاری است که حدود ۴۱ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل میدهد که ارزش آن کمی بیش از ۲ تریلیون دلار است.اتریوم با ارزش بازار حدودا ۳۸۲ میلیارد دلاری، سهم بازار حدودا ۱۹ درصدی را به خود اختصاص داده است.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا