تهدید سلطه دلار آمریکا توسط بریکس، چین و کریپتو

رئیس جهانی ریسک کشور Fitch Solutions از پذیرش فزاینده ارزهای دیجیتال، تلاش‌های دلارزدایی توسط کشورهای بریکس و افزایش قدرت اقتصادی چین به‌عنوان عوامل کلیدی نام برده است که سلطه دلار آمریکا را در طول زمان از بین می‌برد. او هشدار داد که چین نفوذ بیشتری در موسسات مالی جهانی و تجارت اعمال خواهد کرد.

 

تحلیلگر توضیح می‌دهد که چرا تسلط دلار آمریکا در معرض خطر است

سدریک شهاب، رئیس جهانی ریسک فیچ سولوشنز، در مصاحبه با CNBC در روز یکشنبه توضیح داد که چرا سلطه دلار آمریکا در حال کاهش است. Fitch Solutions خدمات اطلاعات مالی را ارائه می‌دهد. این یک بخش از گروه Fitch است که شامل رتبه‌بندی Fitch، یک رهبر جهانی در رتبه‌بندی اعتباری و تحقیقات است.

 

این تحلیلگر توضیح داد که هر گونه کاهش در وضعیت دلار آمریکا به جای تغییر پارادایم، فرسایش آهسته خواهد بود. ما شاهد خواهیم بود که سلطه دلار در طول زمان از بین می‌رود.

 

شهاب سه دلیل کلیدی برای از بین رفتن سلطه دلار نام برد. اولین مورد مربوط به چین است. وی تصریح کرد:

چین بزرگ‌ترین شریک تجاری بیشتر اقتصادها است و از آنجایی که قدرت اقتصادی آن همچنان در حال افزایش است، این بدان معناست که نفوذ بیشتری در موسسات مالی جهانی و تجارت و غیره خواهد داشت.

 

ثانیا، او توضیح داد که چندین اقتصاد می‌خواهند تنوع ایجاد کنند. به عنوان مثال، روسیه در تلاش است تا خود را از بخش مالی تحت رهبری ایالات متحده جدا کند و خاطرنشان کرد که تحریم‌های اعمال شده توسط کشورهای غربی این تلاش‌ها را تسریع کرده است. شهاب همچنین به بلوک بریکس و کشورهای ASEAN اشاره کرد که تلاش‌های مشابهی برای کاهش اتکای خود به دلار انجام می‌دهند. بریکس متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. گزارش شده است که آنها در حال کار برای ایجاد نوع جدیدی از ارز هستند که وابستگی آنها به دلار آمریکا را کاهش دهد. کشورهای ASEAN شامل برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام هستند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا