مفاهیم پایهآموزش ارز دیجیتالویکی

زمان بلاک یا بلاک تایم چیست؟

Block Time چیست؟

زمان بلاک یا بلاک تایم، واحد اندازه‌گیری زمانی است که استخراج‌کنندگان یا اعتبار سنجی ها در یک شبکه برای تأیید تراکنش‌های درون یک بلاک و تولید یک بلاک جدید در آن بلاکچین طول می‌کشد.
بلاکچین ها اولین بار توسط بیت کوین در سال ۲۰۰۹ رایج شدند. این فناوری با ایجاد ارزهای رمزنگاری شده بیشتر رشد کرده است که هر کدام می توانند از زنجیره بلاکی متفاوت یا یکسان، روش های اعتبارسنجی و تکنیک هایی برای ایجاد بلاک های جدید استفاده کنند.

 

درک زمان بلاک

بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است که تمام تراکنش های درون یک شبکه ارز دیجیتال را ثبت می کند. شما می توانید یک بلاک در پایگاه داده را به عنوان سلولی در صفحه گسترده در نظر بگیرید که اطلاعات تراکنش در آن ذخیره می شود. ماینرها تراکنش ها را تأیید می کنند، که اینکار زمان بر است زیرا یافتن راه حل بلاک مستلزم انجام محاسبات آزمایشی و خطای زیادی از سوی رایانه ها است.

 

درک زمان بلوک

 

چند نکته برای درک بهتر بلاک تایم

  • بلوک فایلی است که تعدادی از آخرین تراکنش های ارز دیجیتال را ثبت می کند.
  • هر بلاک حاوی یک ارجاع به بلاکی است که قبل از آن وجود داشته است (به همین دلیل است که از نظر تئوری تغییر ارز دیجیتال غیرممکن است).
  • ماینرهای ارزهای دیجیتال برای حل هش با یکدیگر رقابت می کنند، که عدد هگزادسیمال تراکنش ها را تأیید کنند و برنده یک کوین کریپتو دریافت می کند.

 

تفاوت زمان بلاک بیت کوین با اتریوم

 

تفاوت بلاک تایم بیت کوین با اتریوم

هر ارز دیجیتال Block Time متفاوتی دارد. بیت‌کوین حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد، در حالی که اتریوم تنها حدود ۱۴ ثانیه طول می‌کشد. مدت زمان دقیقی که برای تولید بلاک طول می‌کشد متفاوت است و به سختی هش بستگی دارد. به عبارت دیگر، زمان های بلاک همیشه یکسان نخواهند بود.

مکانیسم‌های اجماع وجود دارد تا به شبکه اجازه دهد تا در مورد معتبر بودن یک تراکنش توافق کند. ارزهای دیجیتال می‌توانند از مکانیسم‌های اجماع مختلفی استفاده میکنند که از جمله عوامل دیگر، بر زمان لازم برای تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید است. اثبات کار و اثبات سهام دو نوع مکانیسم توافقی هستند که از روش‌های مختلفی برای تأیید یک معامله استفاده می‌کنند. اتریوم در حال انتقال به مکانیزم اجماع اثبات سهام در سال ۲۰۲۲ است، در حالی که بیت کوین همچنان بر روی مکانیسم اثبات کار قرار دارد.

امتیاز دهید

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا