آموزش بیت‌ کوین

لایتنینگ بیت کوین چیست؟

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

لایتنینگ بیت کوین به مفهوم لایه دوم در بالای بلاکچین اصلی اشاره دارد. هدف این لایه کاهش ترافیک عبوری از بلاکچین اصلی بیت‌کوین است. بیت‌کوین از زمان پیدایش خود با مشکل مقیاس‌پذیری روبرو بوده است. درخواست‌های بسیار زیاد و ظرفیت کافی شبکه وجود ندارد. با توجه به سیستم پر مصرف انرژی اثبات کار (PoW)، تراکنش‌ها با سرعت بسیار آهسته اعتبارسنجی می‌شوند. علاوه بر این، ماینرها مایل هستند تراکنش‎‌های با پرداخت بالاتر را در اولویت قرار دهند و تراکنش‌های کوچک‌تر را اغلب در انتهای خط انباشته می‌کنند.

در سال ۲۰۱۵ حدود پنج میلیون کاربر بیت‌کوین وجود داشت. اگر نیمی از آن‌ها روزانه فعال بودند؛ انتظار بیش از دو میلیون درخواست تراکنش در روز را باید داشته باشیم. بلاکچین بیت‌کوین بیش از هفت تراکنش در ثانیه را می‌تواند پردازش کند. این به هیچ وجه به ظرفیت مورد نیاز برای یک عملیات روان بدون وقفه نزدیک نیست. در همان سال، دو توسعه‌دهنده، Thaddeus Dryja و Joseph Poon تصمیم گرفتند که شبکه لایتنینگ را ایجاد کنند. این پروتکل لایه دوم برای تسریع تراکنش‌ها و رفع انسداد ترافیک در بلاکچین اصلی وجود دارد.

 

لایتنینگ بیت کوین چیست؟

مشکل فناوری بلاکچین به عنوان زیربنای ارز دیجیتال بیت‌کوین، مقیاس‌پذیری است. فقدان مقیاس پذیری تا حد زیادی به دلیل نیاز گره‌های بیت‌کوین برای نظارت و تایید تراکنش‌ها از طریق بلاکچین بیت‌کوین است که سقفی برای تعداد تراکنش‌هایی که می‌توانند در هر ثانیه پردازش شوند، تعیین می‌کند. در حالی که گره‌های بیت‌کوین لایه‌ای مورد نیاز از امنیت را برای محافظت در برابر تهدید مجرمان سایبری ارائه می‌کنند. راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری خارج از زنجیره مثل شبکه لایتنینگ، می‌توانند دریچه جدیدی را برای دارایی‌های رمزنگاری قدیمی مثل بیت‌کوین ایجاد کنند.

وقتی در نظر بگیرید که آلت‌کوین بیت‌کوین کش می‌تواند به طور متوسط ​​۶۱ تراکنش در ثانیه را پردازش کند؛ متوجه می‌شوید که بیت‌کوین برای غلبه بر محدودیت‌های فناوری بلاکچین به شبکه لایتنینگ نیاز دارد. پیاده سازی راه‌حل بیت‌کوین شبکه لایتنینگ، به فعال کردن تراکنش‌های همتا به همتا سریع‌تر کمک می‌کند. به زبان ساده، شبکه لایتنینگ برای قرار گرفتن در بالای یک شبکه بلاکچین طراحی شده است.

 

چه کسی ایده شبکه لایتنینگ بیت کوین را مطرح کرد؟

شبکه لایتنینگ ریشه در تفکرات ساتوشی ناکاموتو، خالق مستعار بیت‌کوین دارد؛ اما توسط محققان جوزف پون و تادئوس درایجا، در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۶ یک وایت پیپر درباره شبکه لایتنینگ منتشر کردند، رسمیت یافت. آن‌ها استدلال کردند که شبکه‌ای از کانال‌های پرداخت خرد می‌تواند، مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه بیت‌کوین را حل کند؛ نه این‌که شبکه بیت‌کوین را تغییر دهد تا امکان تراکنش‌های بیشتر فراهم شود. لایتنینگ لبز، یک آزمایشگاه مهندسی بلاکچین، به راه‌اندازی نسخه بتا شبکه لایتنینگ در مارس ۲۰۱۸ کمک کرد.

 

لایتنینگ بیت کوین

 

شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

شبکه لایتنینگ بیت کوین جدا از شبکه بلاکچین عمل می‌کند؛ اما با بلاکچین اصلی کار و ارتباط برقرار می‌کند. شبکه لایتنینگ برای کار با بلاکچین بیت‌کوین به گره‌ها و نرم‌افزارهای خاص خود نیاز دارد. برای انجام معاملات سریع بیت‌کوین در سراسر شبکه لایتنینگ، بدون نیاز به منتظر ماندن برای تایید بلوک، دو همتا باید به دنبال خرید و فروش بیت‌کوین به یکدیگر باشند. ابتدا باید یک کیف پول لایتنینگ BTC multisig به منظور ارائه یک سکوی امن برای هر تراکنش همتا به همتای بیت‌کوین ساخته شود.

اول از همه، کیف پول باید در بلاکچین بیت‌کوین ذخیره شود. سپس با استفاده از قابلیت قرارداد هوشمند که بیشتر به اتریوم نسبت داده می‌شود، یک دفتر کوچک به نام «کانال» ساخته می‌شود. این کانال‌ها فقط برای خریدار و فروشنده قابل مشاهده است. معاملات نامحدودی را می‌توان بین این دو طرف به سرعت بدون نیاز به به روز رسانی هرگونه اطلاعات موجود در بلاکچین بیت‌کوین انجام داد. با هر تراکنش بیت‌کوین همتا به همتا، هر دو طرف باید ترازنامه اصلاح شده را امضا کرده و با آن موافقت کنند که میزان بیت‌کوین در کیف پول متعلق به هر طرف را تایید کند.

 

هزینه شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ بیت کوین کارمزدهای بسیار کمی را دریافت می‌کند؛ با کارمزد پایه برای هر تراکنش ۱ ساتوشی (یا ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ BTC)، معادل حدود ۰.۰۴ دلار آمریکا می‌شود. شبکه لایتنینگ می‌تواند یک میلیون تراکنش در ثانیه را پردازش کند و به طور موثر اطمینان حاصل کند که هزینه‌ زیادی ندارد. در مقابل، بلاکچین اصلی بیت‌کوین می‌تواند حدود هفت تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این یکی از دلایلی است که کانال‌های شبکه لایتنینگ تراکنش‌های نزدیک به آنی را بین طرفین فعال می‌کنند.

 

لایتنینگ

 

مزایا و معایب شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ برای بیت‌کوین در حال افزایش است و بسیاری آن را سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه غیرمتمرکز برای تکمیل تراکنش بیت‌کوین می‌دانند. بر این اساس، علاقه به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین همراه با دیده شدن شبکه لایتنینگ، با آگاهی بیشتر خریداران از این تقویت کننده سرعت تراکنش، در حال افزایش است. در ادامه عمیق‌تر به جوانب مثبت و منفی پرداخت‌های شبکه لایتنینگ بیت کوین می‌پردازیم:

مزایای لایتنینگ بیت کوین چیست؟

مزایای شبکه لایتنینگ مشخص است. پس از اعمال شدن بر روی بیت‌کوین، می‌تواند برای این ارز دیجیتال تغییر کند.

۱. سرعت (تراکنش در ثانیه): در تئوری، شبکه لایتنینگ کل پهنای باند تراکنش موجود در اکوسیستم بیت‌کوین را به شدت افزایش می‌دهد و سرعت تراکنش‌های سریع‌تر یک محصول جانبی است. با کنار گذاشتن کل بلاکچین بیت‌کوین از طریق تراکنش‌های خارج از زنجیره، افراد می‌توانند، بیت‌کوین را با زمان تراکنش‌های نزدیک به آنی بین یکدیگر انتقال دهند.

۲. حریم خصوصی: لایتنینگ بیت کوین به اندازه مونرو خصوصی و ناشناس نیست. شبکه لایتنینگ خصوصی‌تر از استفاده از شبکه اصلی بیت‌کوین است. به این دلیل که تراکنش‌ها تنها پس از بسته شدن کانال‌های پرداخت، روی بلاکچین رونویسی می‌شوند. در حالی که دولت‌هایی که مشتاق محدود کردن ارزهای دیجیتال هستند؛ معتقدند مجرمان از آن برای ناشناس بودن استفاده می‌کنند.

اما بلاکچین بیت‌کوین کاملا برعکس است. به عنوان یک دفتر کل عمومی، هر کسی می‌تواند هر تراکنشی را که دوست دارد و کیف پول‌هایی که در آن تراکنش مشارکت داشته، ببیند. شبکه لایتنینگ خصوصی‌تر از رفتن مستقیم به بلاکچین بیت‌کوین است؛ زیرا تراکنش‌های خارج از زنجیره فردی در شبکه اصلی ثبت نمی‌شوند.

۳. هزینه‌ معامله: یکی دیگر از مزایای شبکه لایتنینگ کارمزد تراکنش‌های کمتر است. در بلاکچین معمولی بیت‌کوین، تراکنش‌های با کارمزد بالاتر توسط ماینرها در اولویت قرار می‌گیرند؛ یعنی در دوره‌های شلوغی، برای پردازش تراکنش‌های خود در یک زمان معقول باید هزینه بیشتری بپردازید. اما با لایتنینگ، به سادگی می‌توانید یک کانال بین طرف دیگر باز کنید و هر طور که می‌خواهید بیت‌کوین ارسال کنید.

 

لایتنینگ بیتکوین

 

معایب لایتنینگ بیت کوین چیست؟

در حالی که شبکه لایتنینگ بیت کوین یک راه حل قدرتمند برای مشکلات اصلی بیت‌کوین است، اما معایبی نیز دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

۱. فرسایش انگیزه‌ها: در حالی که شبکه لایتنینگ هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، اما این مسئله لزوما برای بلاکچین خوب نیست. به‌عنوان یک شبکه غیرمتمرکز، بیت‌کوین به‌دلیل یک موجودیت مرکزی عمل نمی‌کند؛ بلکه به این دلیل است که افراد زیادی داوطلبانه در ازای دریافت پاداش‌های استخراج، به‌عنوان ماینر و اعتبارسنجی شرکت می‌کنند. اگر شبکه لایتنینگ کارمزدها را کاهش دهد، افراد را از تائید تراکنش‌ها منصرف می‌کند؛ چون پاداش‌های تشویقی آن‌‎ها کاهش می‌یابد. به‌علاوه، گره‌ها در شبکه لایتنینگ پرداخت‌ها یا هزینه‌های کافی را دریافت نمی‌کنند.

۲. خطرات و امنیت معاملات: در شبکه لایتنینگ، دو طرف در یک کانال پرداخت از یکدیگر بهره می‌برند. این شامل بستن کانال توسط یکی از طرفین می‌شود و بدون ارائه خدمات، وجوهی را پاداش می‌گیرند. یا کانال را به زمانی که برای اولین بار باز شده است، تنظیم مجدد می‌کند. سپس به شخصی که کالا یا خدمات خریده است، اجازه می‌دهد بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای تراکنش را انجام دهد. حملات مخرب به شبکه لایتنینگ، یکی دیگر از خطرات امنیتی لایتنینگ بیت کوین است.

۳. تکیه بر بیت‌کوین: شبکه لایتنینگ تا حد زیادی با آینده بیت‌کوین گره خورده است. اگر رمزارز دیگری جای آن را بگیرد، شبکه لایتنینگ بیشتر کاربرد خود را از دست می‌دهد تا زمانی که توکن‌های دیگر به آن متصل شوند. شبکه لایتنینگ تصور می‌کند بیت‌کوین تقاضای بیشتری از سوی افرادی که علاقه‌مند به استفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای مبادلات روزانه هستند، دارد. این دور از واقعیت است. بیت‌کوین خود را به عنوان طلای دیجیتال تثبیت کرده است؛ اما نوسانات قیمت آن مردم را از استفاده مکرر از آن منصرف می‌کند.

 

دیگر مشکلات شبکه لایتنینگ بیت کوین

یکی از مشکلاتی که شبکه لایتنینگ برای رفع آن طراحی شده است، کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین است. کارمزدها همیشه به طرز عجیبی بالا هستند و گاهی اوقات هزینه آن‌ها از خود صورت حساب بیشتر است. استفاده از یک کانال خصوصی از پرداخت هزینه برای هر تراکنش جلوگیری می‌کند. کاربران فقط باید یک بار برای باز کردن و یک بار در زمان بسته شدن، هزینه پرداخت کنند. در حالی که هزینه کم کاربران بیشتری را جذب می‌کند، اما گره‌ها را تشویق نمی‌کنند تا این پرداخت‌ها را تائید کنند.

اگر گره‌های کافی وجود نداشته باشد، خدمات و شرکت‌ها به زودی مجبور خواهند شد، برای پرداخت از طریق شبکه لایتنینگ هزینه‌ای را از مشتریان دریافت کنند. طراحی شبکه لایتنینگ بیت کوین مدلی است که پرداخت‌های بیت‌کوین را به جریان اصلی تبدیل کند. توسعه‌دهندگان آینده‌ای را متصور شده‌اند که می‌توانید برای یک فنجان قهوه با استفاده از بیت‌کوین هزینه پرداخت کنید. اما مشکل این‌جاست که جریان اصلی همیشه ارزان نیست و بیت‌کوین نوسانات شدیدی دارد که باعث افزایش قیمت یک فنجان قهوه خواهد شد.

 

لایتنینگ نتورک

 

گره های شبکه لایتنینگ چیست؟

اگرچه شبکه لایتنینگ بیت کوین در آینده خارج از زنجیره عمل خواهد کرد؛ اما همچنان به گره‌های شبکه لایتنینگ نیاز دارد تا برای انتقال وجوه و نظارت بر بلاکچین اصلی بیت‌کوین با یکدیگر تعامل داشته باشند. هر گره شبکه لایتنینگ مسئولیت نظارت بر زنجیره بلوکی را دارد که در آن توکن‌ها را حفظ می‌کند. این خطر وجود دارد که اگر یک گره بلاکچین زیربنایی را نظارت نکند، احتمال سرقت وجوه ممکن خواهد بود. گره‌ها در شبکه لایتنینگ باید یادداشت کنند که چه کسی چه چیزی را در هر کانال لایتنینگ منتقل می‌کند.

گره‌ها فقط باید اعتبار تراکنش‌های بیت‌کوین را که مستقیما با آن‌ها سروکار دارند، نظارت کنند. در حالی که گره‌های بیت‌کوین وظیفه بسیار بزرگ‌تری برای تائید تک تک تراکنش‌های پردازش شده در شبکه بیت‌کوین دارند. سه تیم توسعه‌دهنده لایتنینگ لبز، ACINQ و بلاک استریم در حال حاضر سخت کار می‌کنند، تا این گره‌های شبکه لایتنینگ را بسازند. شبکه لایتنینگ بیت کوین، هنوز در مراحل ابتدایی خود است؛ اما در حالی که تمام مشکلات بیت‌کوین را حل نخواهد کرد؛ اما یک گام بزرگ رو به جلو خواهد بود. همچنین امکان دارد هنگام تراکنش با آلت‌کوین‌های دیگر مثل لایت‌کوین با شبکه لایتنینگ روبرو شوید.

 

کلام آخر لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ بیت کوین این پتانسیل را دارد که انقلاب بزرگ بعدی بیت‌کوین باشد و رشد شدید آن در سال ۲۰۲۲ گواهی بر این امر است. کاربرانی که به پرداخت‌های لایتنینگ دسترسی دارند، از ۱۰۰۰۰۰ در تابستان ۲۰۲۱ به بیش از ۸۰ میلیون در مارس ۲۰۲۲ رسیدند. علاوه بر این، لایتنینگ لبز قصد دارد، پتانسیل لایتنینگ را با اجازه دادن به کاربران برای تجارت انواع دیگر توکن‌ها گسترش دهد. بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال در حال اضافه کردن پشتیبانی تراکنش‌های شبکه لایتنینگ هستند. Bitfinex یکی از اولین‌ها در سال ۲۰۱۹ بود که قابلیت لایتنینگ را به صرافی خود اضافه کرد.

شبکه لایتنینگ یک مفهوم همیشه در حال تکامل است که تفاوت قابل توجهی در بلاکچین بیت‌کوین ایجاد می‌کند. با این حال، این شبکه راه حلی برای تمام چالش‌های پیش روی بیت‌کوین نیست. همچنین، با ایجاد تغییرات و بهبودهای جدید در شبکه، احتمال بروز مشکلات جدید در اکوسیستم ارز دیجیتال وجود دارد. سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه و سایر پیشنهادات مثل عرضه اولیه کوین (ICO) بسیار پرخطر و گمانه زنی است. از آن‌جایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است؛ همیشه باید قبل از تصمیم‌گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت lightning.network مراجعه کنید.

 

لایتنینگ نتورک بیت کوین

 

سوالات متداول لایتنینگ

آیا می‌توان روی بیت‌کوین لایتنینگ سرمایه‌گذاری کرد؟

لایتنینگ بیت کوین در حال حاضر در سراسر اکوسیستم وسیع ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌شود. البته از لایتنینگ می‌توانید استفاده کنید اما سرمایه‌گذاری در این فضا به نظر زود است.

گره‌های لایتنینگ چگونه کسب درآمد می‌کنند؟

با ارسال تراکنش‌های دیگر گره‌های لایتنینگ از طریق گره خود، بیت‌کوین کسب می‌کنند. البته اطمینان حاصل کنید که گره شما با ارسال بیت‌کوین به آدرس کیف پول گره خود و ایجاد کانال با سایر گره‌ها تامین مالی شده است تا بتوانید با شرکت در شبکه لایتنینگ بیت کوین شروع به کسب بیت‌کوین کنید.

چه صرافی از شبکه لایتنینگ بیت کوین پشتیبانی می‌کند؟

تعداد فزاینده‌ای از صرافی‌های ارز دیجیتال از شبکه لایتنینگ پشتیبانی می‌کنند؛ از جمله Kraken، OKEx، Bitstamp و Bitfinex، و همچنین اپلیکیشن معاملات مالی Robinhood. با این حال، دو صرافی بزرگ، Binance و Coinbase، هنوز پشتیبانی ارائه نکرده اند.

آیا شبکه لایتنینگ بیت کوین، کوین دارد؟

شبکه لایتنینگ توکن جدیدی را پیاده‌سازی نمی‌کند.

هزینه شبکه لایتنینگ چقدر است؟

مثل بسیاری از شبکه‌‎ها، هرچه افراد و شرکت‌‎های بیشتری به آن بپیوندند، مفیدتر می‌شود. بدیهی است که با کارمزد کمتر از ۱ سنت، تراکنش‌های لایتنینگ ارزان‌تر از استفاده از شبکه بیت‌کوین هستند.

شبکه لایتنینگ بیت کوین چقدر سریع است؟

شبکه لایتنینگ قادر به انجام ۱۰۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه است؛ در حالی که بلاکچین اصلی بیت‌کوین می‌تواند حدود ۷ تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

هزینه اجرای یک گره بیت‌کوین چقدر است؟

برخلاف استخراج، اجرای یک گره بیت‌کوین بسیار پرهزینه نیست و حدود ۱۵۰ تا ۴۰۰ دلار است.

تراکنش لایتنینگ چقدر طول می‌کشد؟

زمان تسویه تراکنش‌های شبکه لایتنینگ کمتر از یک دقیقه است و می‌تواند در میلی ثانیه رخ دهد. زمان تایید در بلاکچین بیت‌کوین، برای مقایسه، به طور متوسط ​​هر ده دقیقه یکبار اتفاق می‌افتد.

آیا شبکه لایتنینگ خصوصی است؟

بله، توسعه‌دهندگان لایتنینگ نگرانی‌هایی مربوط به حریم خصوصی و راه حل‌های احتمالی مربوط به شبکه لایتنینگ بیت کوین را در کنفرانس بیت‌کوین ۲۰۲۲ مورد بحث قرار دادند.

آیا شبکه لایتنینگ امن است؟

شبکه لایتنینگ برای سرعت بخشیدن به زمان پردازش تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های مرتبط با بلاکچین بیت‌کوین طراحی شده است. با این حال، شبکه لایتنینگ هنوز هزینه‌های مرتبط با آن را دارد و می‌تواند در معرض کلاهبرداری یا حملات مخرب باشد.

آدرس لایتنینگ چیست؟

آدرس لایتنینگ یک شناسه اینترنتی است که به هر کسی اجازه می‌دهد، بیت‌کوین را از طریق شبکه لایتنینگ برای شما ارسال کند. بدون اسکن کدهای QR یا چسباندن فاکتورها لازم نیست.

لایتنینگ اتریوم چیست؟

اتریوم لایتنینگ یک ارز دیجیتال است که به هر کسی در هر کجای دنیا این امکان را می‌دهد تا بدون مراجعه به یک مرجع مرکزی، پرداخت‌های سریع، آسان و ارزان را در هر زمان انجام دهد.

آیا لایتنینگ بیت کوین متمرکز است؟

خیر؛ شبکه لایتنینگ یک سیستم غیرمتمرکز برای پرداخت‌های خرد فوری و با حجم بالا است که خطر واگذاری نگهداری وجوه به اشخاص ثالث مورد اعتماد را از بین می‌برد.

فاکتور لایتنینگ چیست؟

فاکتور لایتنینگ شامل مبلغی که باید پرداخت شود، مقصد پرداخت، ابرداده و یک پیام است. فاکتورها معادل لایتنینگ آدرس هستند که هر دو از گیرنده پرداخت برای تسهیل در پرداخت برای پرداخت کننده ارسال می‌شوند. فاکتورهای لایتنینگ به دلیل طولشان معمولاً به صورت کدهای QR نشان داده می‌شوند.

ظرفیت لایتنینگ بیت کوین چقدر است؟

ظرفیت کل شبکه لایتنینگ در کانال‌های عمومی به ۴۲۹۰ بیت‌کوین رسیده است.

چگونه یک کیف پول لایتنینگ ایجاد کنم؟

به سادگی برنامه Bitcoin Lightning Wallet را در تلفن اندرویدی خود یا کیف پول بولو والت که برای iOS و Android کار می‌کند، دانلود کنید. با این کار، می‌توانید یک کانال لایتنینگ باز کنید و شروع به انجام تراکنش با سایر کاربران کنید.
امتیاز دهید

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا