اخبار بیت‌ کویناخبار ارز دیجیتالاخبار جهان

بیت کوین در مقابل رایانه‌های کوانتومی!

به گفته آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده (CISA)، در حالی که رایانه‌های کوانتومی قادر به شکستن الگوریتم‌های رمزگذاری کلید عمومی نیستند، نهادهای عمومی و خصوصی باید برای تهدیدات آتی علیه رمزنگاری که در برابر رایانه‌های کوانتومی مقاوم نیستند، آماده شوند. بسیاری از ارتباطات دیجیتال امروزی، از جمله ارزهای رمزنگاری شده، از رمزگذاری کلید عمومی استفاده می‌کنند و CISA معتقد است زمانی که رایانه‌های کوانتومی به سطوح بالاتری از قدرت و سرعت محاسباتی دست یابند، می‌توانند الگوریتم‌های رمزنگاری کلید عمومی را که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، بشکنند.

 

هشدار دولت ایالات متحده به دولت‌ها و شرکت‌های خصوصی

ارزهای دیجیتالی که از تکنیک‌های رمزگذاری معاصر بهره می‌برند، می‌توانند روزی توسط رایانه‌های کوانتومی در کنار سایر ارتباطات دیجیتالی مانند ایمیل، خدمات پیام‌رسانی و بانکداری آنلاین الگوریتمشان شکسته شود. این بر اساس گزارش اخیر CISA است که در پایان ماه اوت منتشر شد. نهاد دولتی ایالات متحده در این گزارش تاکید می‌کند که انتقال به رمزنگاری پسا کوانتومی ضروری است.

 

جزئیات گزارش CISA:

تا زمانی که رایانه‌های کوانتومی توسط دشمنان ما مورد استفاده قرار گیرند، منتظر نمانید. آماده‌سازی‌های اولیه، مهاجرت آرام به استاندارد رمزنگاری پسا کوانتومی، امنیت را تضمین می‌کند.

 

بحث در مورد اینکه آیا محاسبات کوانتومی قادر به شکستن رمزگذاری کلید عمومی خواهد بود یا خیر، از زمانی که دانشمندان در سال ۱۹۹۸ درگیر اولین جفت بیت کوانتومی (کیوبیت) بودند، در جریان بوده است. کامپیوترهای کوانتومی از فیزیک پیچیده‌ای برای محاسبه معادلات قدرتمند مربوط به سیستم‌های کریپتو و ریاضی معاصر امروزی استفاده می‌کنند. CISA می‌گوید رایانه‌های کوانتومی فرصت‌های جدیدی ایجاد خواهند کرد، اما این فناوری همچنین منجر به کاهش امنیت در کریپتو می‌شود.

 

جزئیات گزارش CISA:

کشورها و شرکت‌های خصوصی فعالانه به دنبال قابلیت‌های رایانه‌های کوانتومی هستند. محاسبات کوانتومی امکانات جدید و هیجان‌انگیزی را به وجود می‌آورد. با این حال، پیامدهای این فناوری جدید شامل تهدیدهایی برای استانداردهای رمزنگاری فعلی است.

 

در حالی که محققان می‌گویند فناوری کلید عمومی بیت کوین از توابع هش یک طرفه مقاوم در برابر سیستم‌های کوانتومی استفاده می‌کند، برخی از پروژه‌های بلاکچین برای دنیای پسا کوانتومی آماده می‌شوند.

 

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین از روش‌های رمزگذاری معاصر استفاده می‌کنند و در طول سال ها بارها گفته شده است که نیاز به محافظت از ارزهای دیجیتال با رمزگذاری پسا کوانتومی وجود دارد. در سال ۲۰۲۰، زمانی که شرکت صنعتی Honeywell فاش کرد که یک کامپیوتر کوانتومی ساخته است که از شش کیوبیت مؤثر استفاده می‌کند، حامیان رمزارز شروع به بحث در مورد تأثیرات احتمالی آینده رایانه‌های کوانتومی بر بیت کوین و رمزگذاری ۲۵۶ بیتی کردند. برخی از حامیان ارزهای دیجیتال در حال حاضر خود را برای همچین رویدادی آماده کرده اند. رایانه کوانتومی کمبریج در حال کار با Honeywell بر روی پروژه‌ای است که می‌تواند در هر شبکه بلاکچینی اعمال شود.

 

علی‌رغم همه‌ی این تلاش‌ها، برخی از محققان از صمیم قلب معتقدند رایانه‌های کوانتومی در مقیاس بزرگ هرگز به نتیجه نخواهند رسید. برخی دیگر فکر می‌کنند که جدول زمانی بسیار نزدیک‌تر از آن چیزی است که مردم انتظار دارند و تعدادی از دانشمندان گفته‌اند که ممکن است تقریباً پنج سال آینده باشد. موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) فکر می کند ۱۵ سال منطقی‌تر است. در همین حال، توسعه دهندگان اتریوم در کنار پروژه دفتر کل توزیع شده بنیاد Hyperledger در حال تحقیق در مورد مقاومت کوانتومی هستند. رمزنگارانی که برای دنیای پسا کوانتومی آماده می‌‎شوند معتقدند تکنیک‌های رمزگذاری مانند AES-128 و RSA-2048 امنیت کافی را در برابر حملات رایانه‌های کوانتومی ایجاد نمی‌کنند.

 

Andreas Antonopoulos: عنصر طراحی شده توسط ساتوشی ناکاموتو یک چیز ساده و تصادفی نیست

این بحث سال‌ها ادامه داشته است و بسیاری از مردم فکر می‌کنند هشدارهای دولت و دستاوردهای اخیر فناوری مبتنی بر کوانتوم توسط هانی‌ول، گوگل، مایکروسافت و دیگران، مشوق‌هایی است که مردم برای پذیرش رمزنگاری پسا کوانتومی نیاز دارند.

 

بسیاری از مقالات، گزارش‌های تحقیقاتی و سرفصل‌های رایج ادعا می‌کنند که محاسبات کوانتومی هرگونه رمزگذاری معاصر را از بین می‌برد و حتی ترافیک و تصادفات را قبل از وقوع پیش‌بینی می‌کند. با این حال، طرفداران بیت کوین در مناسبت‌های مختلف گفته اند که رمزگذاری SHA256 به کار گرفته شده توسط ساتوشی، دشمنی سرسخت در برابر دنیای پسا کوانتومی است.

 

در بیت کوین کلید عمومی شما در ابتدا عمومی نمی‌شود. در حالی که شما آدرس بیت کوین خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارید تا بتوانند برای شما بیت کوین ارسال کنند، آدرس بیت کوین شما فقط یک هش از کلید عمومی شما است، نه خود کلید عمومی، توسعه‌دهنده نرم‌افزار و حامی ارزهای دیجیتال کریس پاسیا در سال ۲۰۱۴ این را توضیح داد و گفت تابع هش یک تابع رمزنگاری یک طرفه است که یک ورودی را می‌گیرد و آن را به یک خروجی رمزنگاری تبدیل می‌کند. منظور من از یک طرفه این است که شما نمی‌توانید ورودی را از خروجی استخراج کنید.

 

مقاله توسعه‌دهنده نرم‌افزار در سال ۲۰۱۴ در مورد این موضوع به این نتیجه می‌رسد:

همه اینها روشی پیچیده برای توضیح است. در حالی که یک مهاجم با یک کامپیوتر کوانتومی می‌تواند کلید خصوصی را از کلید عمومی استخراج کند، نمی‌تواند کلید عمومی را از آدرس بیت کوین استخراج کند زیرا کلید عمومی از طریق چندین تابع هش یک طرفه مقاوم در برابر سیستم‌های کوانتومی اجرا می‌شود.

 

در ویدئویی با حضور Andreas Antonopoulos، مبشر بیت کوین، او گفت که استفاده از آدرس‌های مختلف بیت کوین در هر مرحله، کلید امنیت بیت کوین است. آنتونوپولوس تاکید کرد که دو انتخاب طراحی رمزنگاری ساتوشی کاملاً نابغه‌وار هستند. آنچه شما استفاده می‌کنید، که آدرس بیت‌کوین است، یک نسخه هش‌شده دوگانه از کلید عمومی شما است، به این معنی که کلید عمومی هرگز توسط کسی دیده نمی‌شود تا زمانی که آن را با صرفا تراکنش ادعا کنید، این عنصر کوچک طراحی این نابغه، فوق‌العاده است. Antonopoulos در سخنرانی اصلی خود گفت: کاری که انجام می‌دهد این است که یک انتزاع لایه دوم از الگوریتم رمزنگاری زیربنایی مورد استفاده در امضای دیجیتال منحنی بیضوی ایجاد می‌کند (second layer abstraction of the underlying cryptographic algorithm used in elliptic curve digital signatures) که به شما امکان می‌دهد ارتقاهای آینده را انجام دهید.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا