کارمزد بیت کوین یا Bitcoin Transaction fee چیست؟

هزینه تراکنش بیت کوین

کارمزد بیت کوین یک جز ضروری از شبکه بیت کوین میباشد، زمانی که ساتوشی ناکاماتو بلاکچین بیت کوین را ایجاد کرد، کارمزد شبکه بیت کوین را به منظور جلوگیری از تراکنش های هرزنامه اعمال کرد زیرا تراکنش های هرزنامه میتوانستند سرعت شبکه را کند و یا حتی بسیاری از تراکنش ها را مسدود کنند. کارمزد بیت کوین ماینر ها را تشویق میکند تا تراکنش ها را تائید کنند و زمانی که ماینر ها سود آور باشند نگه داشته میشوند. با سود آور بودن ماینر ها، تعداد آنها در شبکه بیشتر شده و در شبکه باقی میمانند که همین امر باعث حمایت از امنیت شبکه میشود.

بسیاری از صرافی ها برای خرید و فروش بیت کوین هزینه دریافت میکنند اما لازم به ذکر است که کارمزد هایی که به صرافی ها میپردازید جدا از کارمزد های شبکه بیت کوین است. در سال ۲۰۱۰ کارمزد تراکنش برای بیت کوین ۰.۰۱ BTC اعمال شد اما بعد ها که حجم تراکنش ها افزایش پیدا کرد این قانون حذف شد، با افزایش قیمت بیت کوین هزینه تراکنش ها از نظر مقدار بیت کوین کاهش پیدا کرد اما از لحاظ دلاری افزایش داشت. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع و موارد مربوط به آن میپردازیم پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید.

 

کارمزد شبکه بیت کوین چیست؟

از نظر مفهومی کارمزد تراکنش بیت کوین تفاوت مقدار ارسالی و مقدار دریافتی است اما از سمت دیگر کارمزد های تراکنش بازتابی از سرعتی است که کاربر میخواهد تراکنش های خود را در بلاکچین بیت کوین اعتبار سنجی کند. کارمزد تراکنش بیت کوین زمانی پرداخت میشود که شما اقدامی روی بلاکچین انجام دهید برای مثال ارز دیجیتالی را ارسال کنید. هنگامی که یک ماینر یک بلاک جدید در بلاکچین را تائید میکند تمام تراکنش های داخل آن بلاک را نیز تائید کرده است و کارمزد تراکنش های مربوط به آن بلاک و پاداش را نیز دریافت میکند.

کارمزد بیت کوین1

با هر بار هاوینگ بیت کوین، هش ریت کاهش میابد و کاهش نرخ هش به طور همزمان هزینه استخراج بلوک های جدیدی را افزایش خواهد داد در حالیکه پاداش بلاک کاهش میابد. در این زمان اعتبار سنجی بلاک های جدید قدرت و انرژی محاسباتی قابل توجهی میگیرد بنابراین افزایش هزینه تراکنش های جدید ماینر ها را تشویق میکند تا اعتبار سنجی بلاک های جدید را ادامه دهند و این مسئله باعث نگه داشته شدن ماینر ها در شبکه میشود. وجود ماینر ها در شبکه برای حفظ امنیت شبکه ضروری بوده و کارمزد تراکنش نقش مهمی در این امر دارد.

همچنین پیشنهاد میشود از مقاله جذاب بیت کوین چیست به زبان ساده! – Bitcoin از ۰ تا ۱۰۰ بازدید نمائید.

 

کارمزد انتقال بیت کوین چگونه تعیین میشود؟

هزینه تراکنش های بیت کوین بر اساس حجم داده های یک تراکنش و ازدحام شبکه تعیین میشود، یک بلوک میتواند حداکثر ۴ مگابایت داشته باشد و این مسئله نشان دهنده محدودیت تراکنش های در یک بلوک است. هر چه تراکنش بیشتر و بزرگتر باشد داده های بیشتری از یک بلوک را اشغال خواهد کرد بنابراین تراکنش بزرگتر هزینه تراکنش بیشتری را خواهد داشت.

معمولا در زمان انجام تراکنش ها، گزینه ای وجود دارد که امکان انتخاب نرخ کارمزد را به شما خواهد داد، این نرخ کارمزد بر حسب ساتوشی و نسبت به میزان داده ای است که تراکنش شما در بلاکچین مصرف میکند. نسبت به زمانبندی انجام تراکنش، نرخ کارمزد شما متغیر است و اگر بخواهید تراکنش شما سریعتر انجام شود کارمزد شما بیشتر خواهد بود اما اگر برایتان مهم نیست که یک یا چند روز منتظر بمانید، میتوانید تراکنش خود را کارمزد کمتری انجام دهید.

کارمزد تراکنش با سرعت انجام تراکنش ارتباط مستقیم دارد، هر چه میزان کارمزد تراکنش بیشتر باشد سرعت انجام تراکنش بیشتر خواهد بود زیرا اکثر ماینر ها تراکنش هایی با کارمزد بالاتر را هدف قرار میدهند تا تائید کنند. البته لازم به ذکر است هر زمان که تراکنش های شبکه کاهش پیدا کند کارمزد ها نیز کاهش پیدا خواهند کرد و هر چه شبکه شلوغ تر باشد میزان تراکنش ها بیشتر خواهد بود.

کارمزد بیت کوین2

 

چگونه در کارمزد تراکنش های بیت کوین صرفه جویی کنیم؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم زمانی که تعداد تراکنش ها در شبکه زیاد باشد کارمزد تراکنش بیشتر خواهد بود، برای انجام تراکنش های بیت کوین با کارمزد کمتر بهتر است تراکنش های خود را به زمانهایی موکول کنید که شبکه خلوت تر است، برای مثال ساعت هایی در روز وجود دارد که شبکه خلوت تر است یا روز های آخر هفته که تراکنش های کمتری در شبکه انجام میشود. در هنگام خرید بیت کوین و مبادلات بیت کوین دقت کنید از کدام صرافی استفاده میکنید و قبل از استفاده هزینه های تراکنش مربوط به هر صرافی را بررسی کنید تا بتوانید از کمتری فی استفاده کنید.

لایتنینگ یک شبکه برای سرعت بخشیدن به پرداخت ها است که از یک پروتکل خاص پرداخت خارج از زنجیره استفاده میکند، شبکه لایتنینگ کانال های پرداخت خارج از شبکه ایجاد میکند و پس از بسته شدن کانال ها با بلاکچین ترکیب میشود، با استفاده از این راه حل شما میتوانید زمان پردازش تراکنش های خود را کاهش دهید و علیرغم سرعت بالا، کاربران میتوانند کارمزد های بسیار پایینی را با شبکه لایتنینگ تجربه کنند.

از سوی دیگر در زمان پرداخت ها و انجام تراکنش ها میتوانید از ارز های دیجیتال دیگری استفاده کنید که کارمزد آنها کمتر از بیت کوین است، برای مثال ارز هایی مانند ترون، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش و بسیاری از ارز های دیگر در بازار وجود دارند که کارمزد کمتری برای تراکنش های آنها نیاز است. نسبت به نیاز خود میتوانید از ارز های دیجیتال دیگر استفاده کنید و در هزینه کارمزد ها صرفه جویی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایتنینگ پیشنهاد میشود از مقاله لایتنینگ بیت کوین چیست؟ بازدید نمائید.

 

خرید بیت کوین بدون کارمزد

به طور کلی شما نمیتوانید بیت کوین را بدون پرداخت هیچگونه کارمززدی بخرید و یا تراکنش انجام دهید، برخی از تبلیغات وجود دارند که به شما میگویند با کارمزد صفر میتوانید بیت کوین بخرید، حتی اگر بیت کوین را از یک صرافی با کارمزد صفر تهیه کنید باز هم برای انتقال آن به کیف پولتان نیاز است که کارمزد شبکه پرداخت کنید.

کارمزد بیت کوین3

برخی صرافی ها برای برداشت یا واریز ارز به حسابتان ااز شما کارمزد کم میکنند و این کارمزد فارغ از کارمزد شبکه بیت کوین یا ارز واریزی است، نام این هزینه ها در صرافی ها هزینه واریز یاا هزینه برداشت میباشد. علاوه بر این هزینه ها هر صرافی برای خرید و فروش ارز دیجیتال کارمزد کسر میکند و برای هر معامله ای که انجام میدهید از پول شما کارمزد کسر خواهد که معمولا کمتر از یک درصد است.

شاید با خودتان بگویید که یک درصد یا کمتر از آن هزینه زیادی نیست اما در صورت انجام معاملات مکرر باعث میتواند هزینه چشمگیری باشد. جدای از این هزینه ها برای انتقال بیت کوین به کیف پول شخصی خود باید هزینه تراکنش یا کارمزد تراکنش مربوط به شبکه را پرداخت کنید. پس در اینجا متوجه میشویم که خرید بیت کویت بدون پرداخت کارمزد امکان‌پذیر نخواهد بود ممکن است بتوانید بیت کوین را بسته به صرافی انتخابی یا زمان انتقال آن با کارمزد کمتری خریداری کنید اما خرید بیت کوین بدون کارمزد امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

جمع‌بندی

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم به طور کلی کارمزد، هزینه عملیاتی است که بر روی بلاکچین بیت کوین انجام میدهید برای مثال کارمزد تراکنش هزینه انجام تراکنش است. هر چه شبکه شلوغ تر باشد به نسبت آن هزینه تراکنش ها بیشتر خواهد بود و هر چه هزینه بیشتری برای کارمزد تراکنش بپردازید تراکنش شما در زمان کمتری انجام میشود. کارمزد نقش مهمی در شبکه دارد و از انجام تراکنش های هرزنامه جلوگیری میکند. تراکنش های هرزنامه باعث کندی شبکه و ازدحام بی دلیل میشوند اما با کارمزد از این مسئله جلوگیری شده است. در بالا به بررسی تراکنش های بیت کوین و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا