استخراج بیت کوین به زبان ساده

حتما تا به‌حال در مورد بیت کوین و فناوری بلاکچین شنیده‌اید، این روز‌ها در همه‌جا در مورد این رمز‌ارز، معاملات و استخراج بیت کوین صحبت می‌شود. حتی بسیاری از افراد که دانش کافی از جزئیات این فناوری ندارند هم، با رویای کسب سود وارد بخش‌های مختلف این بازار از جمله معاملات و بحث پر هزینه استخراج می‌شوند. حال به راستی استخراج به چه معناست؟ بیت کوین از کجا استخراج می‌شود؟ هدف چیست؟ چگونه با چند کامپیوتر می‌توان به درآمد رسید؟ اگر این سوال‌ها در ذهن شما می‌چرخد پاسخ آن در ادامه این مقاله وجود دارد، پس تا انتهای آموزش استخراج به زبان ساده، همراه ما باشید.

 

استخراج چیست؟

قبل از مطالعه در مورد موضوع استخراج بهتر است در مورد فناوری بلاکچین و بیت کوین اطلاعات کسب کنید. در مقاله دیگری بیت کوین را به زبان ساده توضیح داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید. همانطور که ممکن است بدانید، بلاکچین زنجیره‌ای از بلاک‌ها است که در بازه زمانی مشخص پشت سرهم تولید می‌شوند و تا ابد ادامه پیدا می‌کنند. این بلاک‌ها حاوی اطلاعات هستند، اطلاعاتی از جمله آمار تراکنش‌های شبکه، قرارداد هوشمند و یا هرچیز دیگر که به شبکه بلاکچین مرتبط است.

اگر به‌طور خلاصه در یک جمله بخواهیم توضیح دهیم، استخراج به معنی تولید بلاک جدید و ادامه این زنجیره دنباله دار است. به همین سادگی! حال این اتفاق چگونه روی می‌دهد؟ با استفاده از توان پردازش کامپیوتر‌های قدرتمند! کامپیوتر‌های استخراج‌کننده اقدام به حل مسائل ریاضی پیچیده می‌کنند، هر کامپیوتر یا اعتبارسنجی که زود‌تر موفق به حل این مسئاله شود بلاک جدید را استخراج کرده و پاداش می‌گیرد.

پس به‌طور خلاصه استخراج بیت کوین به‌معنی رقابت اعتبارسنج‌ها برای تولید بلاک جدید با هدف دریافت پاداشی است که با ایجاد کوین‌های جدید شبکه انجام می‌شود.

BTC.Mining
BTC.Mining

 

استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

حالا که با مفهوم اساسی استخراج آشنا شدید، بهتر است در این قسمت کمی جزئی‌تر این مسئاله را بررسی کنیم. زمانی که در شبکه‌ی بلاکچین تعدادی تراکنش‌ ایجاد می‌شود. داده‌های مربوط به تراکنش‌ها داخل استخری به‌نام مم‌پول (Mempool) وارد می‌شود. حالا اعتبارسنج‌های شبکه یا همان ماینر‌ها اقدام به برداشتن این تراکنش‌ها از مم‌پول و تایید آنها می‌کنند. این عمل ممکن است به‌صورت همزمان توسط چند اعتبارسنج اتفاق اوفتد اما همواره فقط یک نفر می‌تواند زودتر بلاک را استخراج کند.

در شبکه همه اعتبارسنج‌ها به‌ مم‌پول دسترسی دارند، اما استخراج بلاک با کمک کامپیوتر‌های بسیار قدرتمند یا جمع تعداد زیادی دستگاه استخراج انجام می‌شود. این کامپیوتر‌ها شروع به انجام محاسبات ریاضی پیچیده‌ای می‌کنند که توسط الگوریتم شبکه طراحی می‌شود. پس از حل پازل بلاک استخراج شده، به زنجیره متصل می‌شود و آمار تراکنش‌ها در بلاک بارگذاری می‌شود. هر بلاک بیت کوین می‌تواند تا ۲۰۰۰ تراکنش درون خود جای دهد.

عمل استخراج تنها در شبکه‌های بلاکچینی که ساز و کار اثبات کار (Proof Of Work)، دارند انجام می‌شوند. در این سازوکار قدرت کامپیوتری حرف اول آخر را می‌زند و هش ریت معیار سنجش امنیت و توان پردازش شبکه است.

برای دیدن لیست ماینرها و آموزش استفاده از آنها به این صفحه سر بزنید: آموزش ماینرها

 

هش ریت، اندازه‌گیر سختی استخراج بیت کوین

هرکامپیوتری که برای استخراج به شبکه بیت کوین متصل می‌شود، بسته به قدرت پردازش خود به هش ریت شبکه می‌افزاید. هش ریت به‌معنی توان محاسباتی کل شبکه است که از قدرت تمامی استخراج‌کنندگان متصل به آن بدست میاید. در واقع هش ریت معیاری برای سنجش ۲ چیز است. یک امنیت شبکه، زیرا هرچه هش ریت بالاتر باشد احتمال وقوع حمله ۵۱ درصدی کمتر خواهد شد. حمله ۵۱ درصد مستقیما با هش ریت شبکه رابطه دارد زیرا برای انجام این نوع حمله نیاز به اخذ بیش از ۵۱ درصد قدرت شبکه است.

مورد دوم سنجش سختی استخراج است. از آنجایی که در طول دوران هر هاوینگ مقدار پاداش هر بلاک ثابت می‌ماند، برای کنترل میزان استخراج بنابر استقبال ماینر‌ها، سختی شبکه در نظر گرفته شده است. وقتی هش ریت افزایش می‌یابد، سختی استخراج بیشتر می‌شود. هرچه سختی بالاتر رود استخراج سخت‌تر و شانس استخراج بلاک برای ماینر‌ها کمتر می‌شود، زیرا رقابت بیشتری برای انجام اینکار در حال انجام است.

هدف نهایی ایجاد سختی شبکه کنترل تورم بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری که از این مکانیز استفاده می‌کند است. اگر چیزی به نام سختی شبکه وجود نداشت با هجوم استخراج‌کنندگان تا کنون تمامی بیت کوین‌ها استخراج شده و شبکه با مشکلاتی رو‌به‌‎رو می‌شد.

Bitcoin hashrate
Bitcoin hashrate

 

هاوینگ چیست؟

هاوینگ یکی از مهم‌ترین رویداد‌های بیت کوین که در کد اصلی آن توسط خود ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است. این رویداد به معنی نصف کردن پاداش هر بلاک طی دوران‌های ۴ ساله است. از روزی که بیت کوین شروع به‌کار کرد، هر ۴ سال هاوینگ در حال انجام است. این رویداد یکی دیگر از تصمیم‌ها برای کاهش تورم بیت کوین و ادامه دار کردن عمل استخراج برای سالیان طولانی است. معمولا هر ۴ سال پس از اجرای هاوینگ، قیمت بیت کوین وارد روند‌های صعودی می‌شود.

 

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

پس از آنکه رفته رفته بیت کوین به محبوبیت رسید، هجوم استخراج‌کنندگان برای بدست آوردن این ارز دیجیتال بالا رفت و این امر نیز هش ریت شبکه را به شدت افزایش داد. دیگر کامپیوتر‌های معمولی سوده نبود و نیاز به استفاده از تعداد بالایی از کامپیوتر‌های قدرتمند در شبکه احساس شد. از همین رو برخی ماینر‌ها با ایجاد استخر‌های استخراج با یکدیگر ادقام شده‌اند.

استخر استخراج به این معنی است چندین ماینر هش ریت خود را باهم دیگر ادقام کنند تا بتوانند با قدرت بیشتر و احتمال برد بیشتری برای استخراج بلاک اقدام کنند. استفاده از استخر استخراج برای ماینر‌های کوچک نیز مناسب است زیرا اگر آنها به تنهایی اقدام به ماین کنند ممکن است حتی در طول ۲ سال نیز موفق به استخراج یک بلاک نشوند، اما استخر استخراج هش ریت آنها را با استخر ترکیب می‌کند و پس از استخراج بلاک بسته به هش ریت هر ماینر سود بدست آمده را تقسیم می‌کنند.

 

درآمد استخراج بیت کوین چگونه است؟

بدست آوردن مقدار درآمد یک ماینر به متغییر‌های زیادی بستگی دارد. میزان پاداش بلاک، سختی استخراج، قیمت بیت کوین، برق مصرفی، هزینه خرید دستگاه، هزینه نگهداری و استهلاک دستگاه‌ها همگی باید به درستی و دقت محاسبه شود تا بتوان به درآمد زایی ماینینگ پی‌برد. اگر استخراج به قصد بدست آوردن در کف‌های قیمتی و نگهداری کوین‌های بدست آمده انجام شود در بلند مدت می‌تواند بسیار سود ساز باشد.

حتما قبل از اینکه تصمیم به هزینه کردن برای استخراج بگیرید، تمامی موارد بالا و هزینه‌های احتمالی در کنار سودآوری را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

 

استخراج بیت کوین در ایران

استخراج آزاد در ایران غیر قانونی است، مگر با مجوز و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت. طی کردن روند برای اخذ مجوز هم به سادگی انجام نخواهد شد. همچنین استخراج‌کنندگان قانونی از درآمد استخراج خود تنها برای واردات کالا به کشور می‌توانند استفاده کنند. به‌طور کلی استخراج در این غیرقانونی است. مزراعی که خود مختار تاسیس و شروع به استخراج‌کنند، خیلی زود با هشدار برای توقف فعالیت مواجه خواهند شد.

با این حال اگر استخرا‌‌ج‌کننده خانگی هستید و می‌خواهید در گوشه خانه خود به‌عنوان پس انداز استخراج انجام دهید، می‌توانید سراغ لایت کوین، دوج کوین و اتریوم بروید. ارز دیجیتال اتریوم با استفاده از کارت گرافیک استخراج شده و به صرفه نیز است. با استخراج اتریوم به کمک یک عدد کارت گرافیک نسبتا قوی بین ۲تا ۳ دلار در روز می‌توانید درآمد کسب کنید.

استخراج در ایران
استخراج در ایران

 

کدام ارز‌های دیجیتال با عمل استخراج تولید می‌شوند؟

به‌طور کلی تمامی ارز‌هایی که از بلاکچین اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند به کمک کامپیوتر‌های قوی استخراج می‌شوند. قطعا معروف‌ترین و بزرگترین آنها بیت کوین است، اما رمز ارز‌های دیگری نیز هستند که با استفاده از این سازوکار، قابل استخراج هستند. در زیر نام آنها را آورده‌ایم؛

 • اتریوم Ethereum
 • بیت کوین Bitcoin
 • بیت کوین کش Bitcoin cash
 • لایت کوین Lite Coin
 • دوج کوین Doge Coin
 • مونرو Monero
 • ریون کوین Raven Coin
 • اتریوم کلاسیک  Ethereum classic

لازم به ذکر است که اتریوم به زودی از حالت اثبات کار خارج شده و به سمت اثبات سهام حرکت می‌کند. این به روز رسانی استخراج اتریوم را برای همیشه متوقف خواهد کرد.

 

کلام آخر

در این مقاله فارغ از مباحث فنی و ریاضی در مورد استخراج صحبت کردیم. مفاهیم بنیادی استخراج را توضیح دادیم و کمی درباره سودآوری آن صحبت کردیم. استخراج یکی از مواردی است که افراد تازه‌کار با امید کسب درآمد منفعل وارد این بازار پر ریسک می‌کند. اگر اطلاعات کافی در مورد این مسئاله مهم نداشته باشید نه تنها سود نکرده بلکه قطعا با ضرر نیز مواجه خواهید شد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

‫۱۸ نظرها

 1. سلام
  وقتی که استخراج به پایان برسه تکیلف ماینر ها چی میشه؟
  وقتی استخراجی صورت نگیره چرا اصلا باید ماینر ها کار کنن؟

  1. سلام و احترام
   ماینر ها در ثابت ماندن شبکه، تایید تراکنش ها و از همه مهم تر امنیت شبکه بیت کوین نقش بسیار پررنگ و مهمی دارند و پس از اتمام استخراج ماینر ها همچنان کار خود را انجام میدهند چون بدون ماینر ها هیچ تراکنشی صورت نمیگرد.
   از طرفی هم مبلغ هزینه ی تراکنش ها به عنوان پاداش به ماینر ها خواهد رسید.

 2. سلام دوتا سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  ایا تعداد واحدهای بیت کوین ثابت است؟ روزانه چند بیت واحد به بازار افزوده میشود؟

  1. سلام و درود

   بله، در کل ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود دارد و به هیچ وجه کم و زیاد نمیشود.

   میشه گفت روزانه به صورت میانگین ۹۰۰ بیت کوین به شبکه اضافه می شود.

  1. درود و احترام
   شما میتونید با استفاده از اکسپلور یا مرورگری که برای بلاکچین ارز مورد نظر خود وجود دارد این پیگیری رو انجام بدید.
   به عنوان مثال برای ارز بیت میتونید از آدرس زیر استفاده کنید:
   https://blockchain.info/

  1. درود بر شما
   ببینید شما قادر به ساختن بیت کوین نیستید!!
   برای بدست آوردن بیت کوین باید از راه هایی مثل ترید و ماین کردن استفاده کنید.
   و اگر منظورتون از درست کردن همون ماین کرده بوده باشه میتونید از آموزش های مربوط به بخش ماینینگ سایت ما که در لینک زیر براتون قرار میدم استفاده کنید:

   آموزش ماینینگ: https://www.arzido.com/learn/mining-learning/

  1. درود و احترام

   خیر سازنده ی بیت کوین که به ساتوشی ناکاموتو معروف است هنوز معلوم نیست که دقیقا چه شخص یا اشخاصی هستند.
   میتونید از مقاله زیر هم برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید.

   ساتوشی ناکاموتو سازنده مرموز بیت کوین: https://www.arzido.com/satoshi-nakamoto/

  1. سلام و احترام
   خیر روی سایر بلاکچین ها هم میشه از استفاده کرد البته با مفهوم رپد بیت کوین برای درک بهار این مسئله پیشنهاد میکنم حتما این مقاله رو که براتون لینک میکنم بخونید.
   معرفی Wrapped Bitcoin و توکن WBTC (رپد بیت کوین): https://www.arzido.com/wrapped-bitcoin/

  1. سلام و احترام
   صرافی های کوکوین – کوین بیس – کوینکس جز صرافی های معتبر هستند، که امکان مبادلات بیت کوین هم دارند؛ همچنین برای اطلاع از سایر صرافی ها و آموزش مربوط به آنها میتونید از لینک لینک زیر به بخش آموزش صرافی ها در سایت ما دسترسی پیدا کنید.
   آموزش صرافی ها: https://www.arzido.com/learn/exchanges-learning/

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا