بایننس اسمارت چین چیست؟ + BSC چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه وارد بحث بایننس اسمارت چین شویم، باید خود زنجیره بایننس را برای شما شرح دهیم. Binance Chain یک پلتفرم دیجیتالی است که امکان خرید، فروش، مبادله و سایر اتفاقات را برای ارزهای دیجیتال مهیا می‌کند. اما، ایراداتی هم در بخش کدنویسی آن وجود داشت که Binance Smart Chain برای حل آن مسائل ایجاد شد. بلاکچینی که در راستای زنجیره اصلی بایننس کار می‌کند و دارای ویژگی‌های بینظیری برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) است.

 

اسمارت چین چیست

دنیای کریپتو واقعاً پر از اتفاقات مترقبه و پلتفرم‌های متنوع است. افراد فعال در این حوزه بدون شک در جریان امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند. دیفای مکانیسم مالی مجازی است که تراکنش‌ها را بدون دخالت واسطه انجام می‌دهد. در همین راستا، خدمات و سیاست‌های تراکنش در اسمارت چین نیز بر مبنای قوانین غیرمتمرکز اجرا می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که پروژه‌های این بلاکچین کاملاً پروژه‌های دیفای هستند.

اسمارت چین

مسئله دیگر عدم دریافت هرگونه اطلاعات شخصی از سوی بلاکچین است. افرادی که قصد مبادله و یا خرید تا ۲ عدد بیت‌کوین را در طول روز داشته باشند، نیازی به ارائه اطلاعات شخصی خود به اسمارت چین ندارند، اما برای مبادلات بیشتر حتماً بایستی احراز هویت انجام شود.

 

اسمارت چین چگونه کار می‌کند؟

این زنجیره با استفاده از مکانیسم اجماع اثبات سهام می‌تواند تا هر بلاک را تنها در ۳ ثانیه دریافت کند. به علاوه، افراد با استیک کردن توکن بومی پلتفرم با نام “BNB” قادر خواهند بود تا به اعتباردهنده‌ها تبدیل شوند. اعتباردهنده‌ها در صورت ارائه بلاک معتبر، کارمزدهای تراکنش‌های آن را دریافت خواهند کرد.

توکن BNB بر خلاف توکن‌های سایر پروتکل‌ها دارای تورم نیست. تیم بایننس همواره در حال سوزاندن کوین هستند و به همین جهت منبع BNB در طول زمان کاهش می‌یابد.

با این حال، بایننس اسمارت چین (BSC) مستقل، اما به عنوان مکمل زنجیره اصلی بایننس عمل می‌کند. ابن بلاکچین دارای ساختاری دوگانه است که امکان انتقال دارایی‌ها از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر را برای کاربران خود فراهم می‌کند. به علاوه، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز قوی و بینظیری هم در پلتفرم ایجاد می‌شوند که با در نظر گرفتن همین موضوع، می‌توان ترید کردن را در بلاکچین بایننس جذاب دانست. 

اسمارت چین چگونه کار می‌کند

توکن‌های BEP-2 و BEP-8 در زنجیره بایننس می‌توانند به راحتی به توکن‌های BEP-20 که استاندارد جدید BSC هستند، تبدیل شوند. این توکن قابلیت تبدیل شدن به جایگزین ERC 20 را دارد، چراکه انتقال توکن‌های BEP-20 از یک زنجیره به زنجیره دیگر هم با استفاده از کیف‌پول Binance Chain به راحتی انجام می‌شود. این ولت در مرورگرهای کروم و فایرفاکس در دسترس است که جلوتر توضیح مختصری در این باره خواهیم داشت.

 

بنیانگذار اسمارت چین

همانطور که در جریان هستید، بایننس اسمارت چین نسخه بهبود یافته‌ی زنجیره اصلی است. در نتیجه بنیانگذار هر دوی آنها یک شخص است؛ Changpeng Zhao بنیانگذار و مالک پلتفرم می‌باشد و در حال حاضر به عنوان مدیرعامل در این پلتفرم فعالیت می‌کند. علاوه بر خود بلاکچین، صرافی بایننس نیز یکی از بزرگترین صرافی‌ها از لحاظ حجم مبادلات در این صنعت می‌باشد و همچنین این پلتفرم یک صرافی مختص کاربران آمریکایی با نام Binance US را ارائه کرده است.

زنجیره بلاکچین ۲۰۱۷ بنیانگذاری شد و نسخه پیشرفته و بهبودیافته آن در سال ۲۰۱۹ تأسیس شد. موقعیت پلتفرم در ابتدا در چین بود که بعدها به ژاپن منتقل شد.

 

حاکمیت بلاکچین بایننس اسمارت چین

بیشتر توکن‌های این صنعت به عنوان توکن حاکمیتی عمل می‌کنند. حاکمیت مجازی به این صورت پیش می‌رود که پلتفرم به کاربران خود اجازه عنوان کردن پیشنهادات خود را می‌دهد. پیشنهادات افراد می‌توانند شامل انتقادات هم باشند. دنیای کریپتو مجازی است و کلیه پلتفرم‌های این حوزه باید همواره به دنبال بهتر شدن و بروز بودن باشند تا بتوانند در این صنعت باقی بمانند. 

در رابطه با بایننس اسمارت چین هم این موضوع صدق می‌کند و توکن آن، BEP 20، توکن حاکمیتی بوده و هر کاربری باید نظر خود را در رابطه با آن اعلام و با نگهداری توکن، در حاکمیت شبکه شرکت کند.

حاکمیت بلاکچین بایننس اسمارت چین

 

مزایا و معایب بایننس اسمارت چین

پلتفرم بسیار ایمن و قابل دسترس برای عموم است.

 • مقیاس‌پذیری آن را نمی‌توان در نظر نگرفت و سرعت انجام تراکنش‌ها نیز بالا است. بایننس اسمارت چین استفاده از قراردادهای هوشمند را برای DAppهای مقیاس‌پذیر بیشتر، ضمانت می‌کند.
 • کارمزدهای پایین برای تراکنش‌ها اعمال می‌کند. بایننس با ارائه کارمزدهای پایین و خدمات داخل زنجیره‌ای باعث شده است تا کاربران انتخاب سختی بین اتریوم و آن داشته باشند.
 • رابط کاربری آسان و کاربر پسند بلاکچین حسابی به همه‌گیری آن کمک کرده است.
 • تیم پشتیبانی خدمات BSC متعهد شده اند تا مشکلات کاربران خود را برطرف کند.
 • برخورداری و ارائه قراردادهای هوشمند در بلاکچین نیز از جمله مزایای آن به شمار می‌رود.
 • پروژه‌های فردی ریسک‌پذیر و در معرض خطر هستند. امنیت این بخش باید بهتر شود.

 

امنیت بلاکچین Binance Smart Chain

BSC بر شبکه‌ای ایمن ایجاد شده است و دارای الگوریتم بسیار امنی می‌باشد. با این وجود همیشه در برابر هک‌ها در امان نبوده است. پروتکل این بلاکچین تیم‌های امنیتی و پروژه‌هایی را ایجاد کرده است تا بر سیستم نظارت داشته باشند. به علاوه، آنها در تلاش اند تا قبل از اینکه موردی برای شبکه تهدیدآمیز باشد، به حل آن اقدام کنند. به همین منظور، کلیه سیستم امنیتی بایننس به طور منظم در حال بررسی هستند.

امنیت بلاکچین Binance Smart Chain

شبکه بایننس پروژه‌ها را تأیید و از ممیز خود رد می‌کند. با این حال، پیشنهاد می‌شود تا به منظور جلوگیری از ریسک‌ها، اطلاعات خود را بلا ببرید، در جامعه بلاکچین شرکت کنید و بررسی بیشتری را انجام دهید. غیرمتمرکز بودن امن است، اما افراد علاقه‌مند به این صنعت باید طریقه سرمایه‌گذاری را در این حوزه یاد بگیرند.

 

کیف‌پول بایننس اسمارت چین

معیارهای امنیتی این ولت درست همانند صرافی بایننس عمل می‌کنند. به علاوه، تأیید هویت دو مرحله‌ای و تأیید آدرس‌های ایمیل در این کیف‌پول به کارگرفته شده است تا به کاربران اطمینان داده شود که دسترسی کامل روی دارایی‌های خود داشته باشند.

 

کیف‌پول بایننس اسمارت چین

بدون شک افراد علاقه‌مند در این صنعت به دنبال ولت‌های غیرحضانتی هستند که بایننس اسمارت چین به کمک آنها آماده است؛ به این شکل که ولت هیچ کدام از اطلاعات فردی، کلیدهای خصوصی و عمومی افراد را در خود ذخیره نمی‌کند و کنترل کامل دارایی دیجیتالی را به صاحبان آنها می‌دهد. به علاوه، بیمه فدرال با این پلتفرم همکاری دارد و در صورتی که دارایی افراد دچار مشکل شود و یا به سرقت رود، کلیه سرمایه آنها را به دلار آمریکا باز خواهد گرداند. 

 

DAppهای مشهور بایننس اسمارت چین

بدون شک در جریان هستید که BSC پلتفرمی برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. بنابراین DAppهای بسیاری توسط توسعه‌دهندگان مختلف در این اکوسیستم منتشر شده است. برخی از مشهورترین ها شامل اپلیکیشن‌های زیر می‌شوند:

DAppهای مشهور بایننس اسمارت چین

 1. PancakeSwap: اینDAppیک پروتکل بازارساز خودکار به شمار می‌رود که شباهت بسیاری به Uniswap دارد. کاربران می‌توانند تا توکن‌‌های BEP-20 خود را سواپ کنند. به علاوه افراد تنها با ارائه نقدینگی در استخرهای این اپلیکیشن و بدون دخالت خود، قادر خواهند بود تا به درآمد برسند. 
 2. Venus: پلتفرمی غیرمتمرکز برای وام‌دهی و قرض گرفتن توکن BEP-20 به شمار می‌رود. این اپلیکیشن نیز شباهت زیادی به Aave در بلاکچین اتریوم دارد. Venus یک بازار پولی غیرمتمرکز است که نرخ سوددهی را با استفاده از الگوریتم‌ها تعیین می‌کند. 
 3. Autofarm: این پلتفرم یک تجمیع‌کننده سود در بایننس اسمارت چین است که به صورت خودکار به کاربران اجازه می‌دهد تا بهترین سود خود را انتخاب کنند. 
 4. BurgerSwap: یکی دیگر از بازارسازهای مشهور در BSC این اپلیکیشن است که سواپ توکن BEP-20 و ارائه نقدینگی را برای کاربران خود ممکن می‌کند. 

 

کارمزدهای بایننس اسمارت چین

دسترسی به BSC از طریق ایجاد حساب در بایننس و کیف‌پول ارز دیجیتال است. ساختار کارمزد این بلاکچین به گونه‌ای است که هزینه زیادی را اعمال نمی‌کند و همچنین تکمیل تراکنش‌ها هم به سرعت انجام می‌شود. در کل می‌توان گفت که تعامل نادر و بینظیری را نسبت به سایر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ارائه می‌کند و با وجود سرعت‌ بالا، کارمزد کمی را در نظر می‌گیرد. 

کارمزد بایننس اسمارت چین

کارمزد بلاکچین چیزی بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۳ دلار آمریکا است که در مقایسه با سایر پروتکل‌های بلاکچینی بسیار کم است که این موضوع را هم مدیون برخورداری از مکانیسم اثبات سهام است. به علاوه، کاربران بلاکچین اسمارت بایننس چین می‌توانند تا کارمزد مدنظر خود را تعیین کنند. بنابراین افراد بهتر است تا برای تراکنش‌های غیر اضطراری از کارمزد کمتر استفاده کنند.

 

مارکت پلیس بایننس

marketplace واقعا گسترده و شامل انواع تکنولوژی‌های مالی است. هیچ شخصی مالک مارکت‌پلیس نمی‌باشد؛ چراکه آن با کلیه شرکت‌کننده‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود. به همین دلیل، مسئولیت سرمایه‌ها تماماً با خود سرمایه‌گذاران است و شبکه بایننس اسمارت چین هیچ ضمانتی در این زمینه ارائه نمی‌کند.

 

ترید در بایننس اسمارت چین

مبادله کردن پروژه‌های BSC بسیار راحت است. در بخش‌ها پیش در رابطه با برخی از پروژه‌های پلتفرم صحبت کردیم. ترید کردن BSC درست همانند زنجیره اصلی عمل می‌کند. 

DAppهای مشهور بایننس اسمارت چین

 1. اول از همه، بایستی حسابی را در بلاکچین بایننس اسمارت چین ایحاد کنید.
 2. سپس وارد حساب شده و اطلاعات مورد نیاز را تأیید نمایید.
 3. در این مرحله باید به پروژه مناسب و مورد نظر وارد و اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.
 4. کیف‌پول دیجیتالی خود همچون متامسک را به حساب خود متصل و راه‌اندازی کنید.
 5. حساب را باید در این مرحله شارژ کنید و هر توکنی را که پروژه نیاز دارد، سواپ کنید.
 6. در آخر هم که تکمیل تراکنش و دریافت تأیید، مورد نیاز است. 

 

استیک کردن در پروژه های اسمارت بایننس چین

استیکینگ به زبان ساده همان سرمایه‌گذاری می‌باشد. هر پروتکلی دارای نرخ سود و مکانیسم‌های متفاوتی برای استیکینگ است. این فرایند کمی شبیه به ترید کردن انجام می‌شود. افراد موظف اند تا به جای خرید و فروش مستقیم توکن‌ها، ارزها را با توکن مناسب مبادله کنند. سپس بایستی آنها را در پروژه‌ی در دسترس سرمایه‌گذاری کنند.

استیک کردن در پروژه های اسمارت بایننس چین

 1. حسابی را در صفحه اصلی زنجیره بایننس (Binance chain) برای بایننس اسمارت چین ایجاد کنید.
 2. پسووردی قوی برای بازگرداندن حساب انتخاب کنید.
 3. اطلاعات مورد نیاز را ارائه و تأیید کنید و حساب را به کیف‌پول دیجیتالی متصل کنید. 
 4. سپس ولت را به پروژه مورد نظر خود متصل و تأیید نمایید.
 5. در این مرحله باید کیف‌پول را با استفاده از پلتفرم صرافی ارز فیات، شارژ نمایید و سپس حساب بایننس را پر کنید. 
 6. دارایی را در استخر نقدینگی سرمایه‌گذاری و کشت سود را آغاز کنید.
 7. در نهایت، درصدی از کارمزد هر تراکنش کامل‌شده به شما داده می‌شود و سود سرمایه را هم دریافت خواهید کرد.

 

سؤالات پرتکرار

بایننس اسمارت چین برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

اکوسیستم BSC حسابی در بازار به چشم می‌خورد و توکن بومی خود BNB هم حجم زیادی در بازار مبادله شده است. همچنین پیش‌بینی‌ها هم حاکی از افزایش ارزش و قیمت این توکن بوده است. امنیت پلتفرم هم همیشه به صورت ثابت، خوب عمل کرده است. 

آیا Coinbase، بایننس اسمارت چین را می‌پذیرد؟

طبق بیانیه‌های رسمی، کوین‌بیس از بایننس اسمارت چین و یا خود زنجیره بایننس پشتیبانی نمی‌کند. البته که در آینده‌ای نزدیک ممکن است که این ادغام صورت پذیرد. 

آیا کراکن از بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند؟

خیر. Kraken از کوین‌های این بلاکچین پشتیبانی نمی‌کند. به طور دقیق‌تر از توکن‌های BEP 20 و BEP 2 پشتیبانی صورت نمی‌گیرد. 

آیا لجر از بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند؟

بله. به راحتی و با استفاده از اپلیکیشن لجر و اتصال ولت به دستگاه، می‌توان بایننس را از مِنو دریافت و نصب کرد. 

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا