معرفی بهترین ارزهای دیفای سال ۲۰۲۲

بهترین ارزهای دیفای،  مجموعه متنوعی از ارزهای دیجیتال بومی پلتفرم‌های خودکار و غیرمتمرکز را نشان می‌دهند که با استفاده از قراردادهای هوشمند کار می‌کنند. اینها دسترسی کاربران را به مجموعه ای از برنامه ها و خدمات مالی ساخته شده بر روی بلاکچین فراهم می کند که ۷۵ میلیارد دلار ارز دیجیتال در آن قفل شده است. توکن های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) دارای ارزش بازاری ۱۳۹ میلیارد دلاری هستند که سهم نسبتا کمی از کل بازار ۱.۷۷ تریلیون دلاری ارزهای دیجیتال است.

 

لیست بهترین ارزهای DeFi

امور مالی غیرمتمرکز یک اکوسیستم بهم پیوسته از پروتکل‌ها، پلتفرم‌ها و خدمات مالی غیرمتمرکز است. در زیر لیست معرفی برترین توکن های دیفای بر اساس آمار دو سایت Coinmarketcap.com و Coingecko.com برای شما عزیزان آمده است:

 

ارز LUNA – ارز بومی شبکه Terra

LUNA بزرگترین توکن DeFi با ارزش بازار ۳۰ میلیارد دلار است. این ارز بومی شبکه Terra است، جایی که برای وثیقه‌سازی مکانیسم‌هایی استفاده می‌شود که از استیبل کوین‌های الگوریتمی Terra پشتیبانی می‌کنند و مانند TerraUSD (UST) وابسته به دلار آمریکا است. Terra همچنین در مکانیسم اجماع اثبات سهام شبکه استفاده می‌شود، جایی که اعتبار سنجی‌ها توکن‌ها را به اشتراک می‌گذارند و برای تامین امنیت شبکه پاداش دریافت می‌کنند.

 

ارز LUNA - ارز بومی شبکه Terra

 

ارز AAVE – ارز پروتکل Aave

Aave یک پروتکل وام دهی پیشرو است که از توکن بومی AAVE برای ایمن‌سازی پروتکل و مشارکت در حاکمیت استفاده می کند. AAVE را می توان از طریق ماژول ایمنی برای به دست آوردن پاداش AAVE استیک کرد.

 

ارز AAVE - ارز پروتکل Aave

 

ارز SNX – ارز پروتکل Synthetix

Synthetix یک پروتکل مشتقات پیشرو است که توسط توکن بومی خود SNX پشتیبانی می شود. Synthetix به سادگی مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود. این بدان معناست که کاربران Synthetix برای مدیریت دارایی های رمزنگاری که ایجاد می کنند نیازی به اعتماد به یک موسسه یا شخص خاصی ندارند. آنها فقط باید اعتماد کنند که کد آن همانطور که نوشته شده اجرا می شود.

 

ارز SNX - ارز پروتکل Synthetix

 

چهارمین ارز از بهترین ارزهای دیفای ارز DAI – ارز پلتفرم MakerDao

DAI یک استیبل کوین است که به دلار آمریکا متصل است، نوسانات را کاهش می دهد و چندین ویژگی DeFi مانند وام، استقراض یا تجارت را فعال می کند و برای حفظ ثبات قیمت، ارزش DAI توسط MakerDAO، جامعه مدیریت غیرمتمرکز آن تنظیم می شود.

 

ارز DAI - ارز پلتفرم MakerDao

 

ارز MKR – ارز پروتکل Maker

Maker پروتکل وام دهی غیرمتمرکز است که مسئول ایجاد DAI است. MKR برای رأی گیری در مورد تصمیمات پروتکل از طریق داشبورد رأی گیری Maker استفاده می شود و با استفاده از بخشی از کارمزدهای پایداری که از وام های معوق جمع‌آوری شده است سوزانده می شود.

میتوانید “قیمت لحطه ای ارز میکر” را مشاهده کنید.

ارز MKR - ارز پروتکل Maker

 

ارز YFI – ارز پلتفرم Yield Farming

yEarn یک تجمیع کننده نقدینگی خودکار است که تعدادی فرصت های درآمدی مختلف yield farming را ارائه می دهد. این پروتکل توسط توکن بومی YFI اداره می شود.

 

ارز YFI - ارز پلتفرم Yield Farming

 

ارز LINK – ارز شبکه ChainLink

توکن LINK، ارز اصلی شبکه غیرمتمرکز چین لینک است که قراردادهای هوشمند را با داده های دقیق و واقعی مانند گزارش های آب و هوا یا اطلاعات قیمت تغذیه می کند.

 

ارز LINK - ارز شبکه ChainLink

 

ارز COMP – ارز پروتکل Compond

COMP به عنوان توکن حاکمیت بومی در پشت پروتکل وام دهی پیشرو، توسط کاربران برای وام دادن یا استقراض دارایی ها به دست می آید.

COMP برای کنترل تصمیمات پروتکل مهمی استفاده می شود که می توان در داشبورد مدیریت Compond به آن رای داد. COMP نسبت به میزان بهره تعلق گرفته به بازارها تخصیص می یابد، به این معنی که دارایی هایی که بیشترین سود را ایجاد می کنند، بیشترین COMP را در روز به دست خواهند آورد.

 

ارز COMP - ارز پروتکل Compond

 

ارز UNI – ارز صرافی Uniswap

Uniswap صرافی غیرمتمرکز پیشرو در DeFi است و یونی توکن بومی این صرافی میباشد. امروزه، UNI را می توان از طریق تامین نقدینگی برای استخرهای منتخب به دست‌آورد.

 

ارز UNI - ارز صرافی Uniswap

 

ارز stETH – اتریوم استیک شده در پلتفرم لیدو

stETH نشان دهنده اتریوم است که در پروتکل استیکینگ Lido قرار گرفته است و ارزش سپرده اولیه را با پاداش ها ترکیب می کند. بنابراین، stETH رمزی است که به شما امکان می دهد پاداش بازدهی DeFi را کسب کنید.

 

ارز stETH - اتریوم استیک شده در پلتفرم لیدو

 

ارز Sushi – ارز پلتفرم Sushiswap

SUSHI توکن حکومتی در Sushiswap و پروتکل وام دهی آن است. دارندگان SUSHI می‌توانند در اداره جامعه آن شرکت کنند و توکن‌های خود را برای دریافت بخشی از کارمزد تراکنش‌های SushiSwap به اشتراک بگذارند.

 

ارز Sushi - ارز پلتفرم Sushiswap

 

ارز KNC – ارز شبکه Kyber

شبکه Kyber یک DEX پیشرو است که ارزش خود را از طریق یک توکن بومی به نام Kyber Network Crystals (KNC) به دست می آورد. هزینه های جمع‌آوری شده از صرافی تا حد زیادی برای سوزاندن KNC استفاده می شود.

Kyber اخیراً تحت ارتقای توکنومیک کاتالیست خود قرار گرفت و مکانیسم‌های حاکمیتی کلیدی را از طریق ظهور KyberDAO معرفی کرد. با استفاده از KNC، کاربران توانایی رای دادن به تصمیمات مهم پروتکل  از جمله توزیع هزینه های جمع‌آوری شده از معاملات DEX را خواهند داشت.

 

ارز KNC - ارز شبکه Kyber

 

ارز ZRX – ارز پروتکل 0x

پروتکل 0x یک پروتکل نقدینگی DEX است که برای انتقال نقدینگی به چندین صرافی مختلف استفاده می شود. ZRX یک توکن اتریوم است که برای تامین انرژی پروتکل 0x استفاده می شود. خود پروتکل به گونه ای طراحی شده است که توکن های اتریوم را با هزینه کم مستقیماً از کیف پول شما معامله می کند.

 

ارز ZRX - ارز پروتکل 0x

 

ارز BAL – ارز پروتکل Balancer

Balancer یک پروتکل مدیریت دارایی و نقدینگی خودکار است که توسط یک توکن بومی به نام BAL اداره می شود. از زمان راه‌اندازی برنامه Liquidity Mining در ماه ژوئن، Balancer شاهد رشد قوی در همه زمینه‌ها بوده است.

BAL برای کنترل تصمیمات پروتکل مهم مانند هزینه های پروتکل، دارایی های پشتیبانی و عوامل مربوط به نحوه کسب BAL استفاده می شود.

 

ارز BAL - ارز پروتکل Balancer

 

ارز UMA – ارز پروتکل UMA

UMA یک پروتکل مشتق برای ایجاد دارایی های مصنوعی بدون مجوز است. توکن بومی UMA برای کنترل تصمیمات پروتکل استفاده می‌شود و می‌تواند برای به چالش کشیدن رجیستری‌های زیربنایی که با دارایی مصنوعی که به آن متصل شده‌اند و با آن همگام نیستند، استفاده می شود.

 

ارز UMA - ارز پروتکل UMA

 

ارز CRV – ارز پلتفرم Curve

Curve یک تجمیع کننده نقدینگی برای دارایی های یکسان مانند استیبل کوین و رپد بیت کوین میباشد. توکن بومی آن CRV از طریق Curve DAO برای حق حاکمیت با وزن زمان و ضریب نقدینگی در استخراج نقدینگی CRV استیک می شود.

 

ارز CRV - ارز پلتفرم Curve

 

ارز ALPHA – ارز پلتفرم Alpha Finance

Alpha Finance یک جمع‌آورنده ییلد فارمینگ است که در پشت Alpha Homora قرار دارد، محصولی برای وام دادن ETH غیرفعال که برای فارم با اهرم استفاده می‌شود. پلتفرم ریسک‌پذیر توسط ALPHA اداره می‌شود و بخشی از بازده به خزانه‌داری جامعه که از طریق حاکمیت مدیریت می‌شود، هدایت می‌شود.

 

ارز ALPHA - ارز پلتفرم Alpha Finance

 

ارز INDEX – ارز پروتکل Index Cooperative

Index Cooperative یک پروتکل مدیریت شاخص حکومت‌های اجتماعی است که در پشت DeFi Pulse Inmdex قرار دارد. توکن حکومتی INDEX برای تصمیم گیری در مورد نحوه تشکیل شاخص ها و نحوه استفاده از دارایی های موجود در آن شاخص ها در فراحاکمیت پروتکل های مربوطه استفاده می شود. تیم پشت Index Co-op همان تیم Set Protocol و TokenSets است.

 

ارز INDEX - ارز پروتکل Index Cooperative

 

ارز REN – ارز پروتکل Ren

پروتکل رن یک پل برای انتقال دارایی ها به اتریوم با استفاده از RenVM است. برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی در شبکه، کاربران باید ۱۰۰,۰۰۰ REN به عنوان وثیقه برای میزبانی یک darknode ارسال کنند. آنهایی که دارک نود را اجرا می کنند، حق دارند سهمی متناسب با تمام کارمزدهای معاملاتی که از پروتکل جمع‌آوری می شود، دریافت کنند.

 

ارز REN - ارز پروتکل Ren

 

ارز NXM – ارز پروتکل Nexus Mutual

Nexus Mutual اعضای متقابل NXM را در ازای اتریومی که به Capital Pool سپرده می‌شود، معاوضه می‌کند تا در برابر آسیب‌پذیری‌های قرارداد هوشمند محافظت شود. از ETH برای جبران خسارت طرف آسیب دیده استفاده می شود. اعضا می‌توانند NXM را در قراردادهای مختلف برای جمع‌آوری بخشی از هزینه‌هایی که هنگام خرید به وجود می آید، استیک کنند.

 

ارز NXM - ارز پروتکل Nexus Mutual

 

ارز BNT – ارز شبکه Bancor

Bancor یک DEX است که توسط توکن بومی خود BNT تغذیه می شود. بخشی از کارمزد معاملاتی که از صرافی جمع‌آوری می شود بین دارندگان BNT توزیع می شود. Bancor در حال حاضر در حال ارائه یک ارتقاء به ورژن دو است که سهام BNT را از طریق BancorDAO معرفی می کند.

 

ارز BNT - ارز شبکه Bancor

 

یکی دیگر از بهترین ارزهای دیفای ارز LRC – ارز پروتکل Loopring

Loopring یک پروتکل تبادل لایه ۲ است که راه حل های مقیاس پذیری را برای بهینه‌سازی توان عملیاتی اتریوم ارائه می دهد. LRC را میتوان برای به دست آوردن بخشی از کارمزد معاملاتی در DEX و هم در برنامه هایی مانند Loopring Pay استیک کرد.

 

ارز LRC - ارز پروتکل Loopring

 

ارز NMR – ارز پلتفرم Numerai

Numerai یک صندوق تامینی مبتنی بر هوش مصنوعی است که مسئول ایجاد Erasure است. Erasure یک پروتکل استیک است که در آن کاربران NMR را به استیک میکنند تا به پیش‌بینی‌های خود اعتبار دهند. NMR اخیراً در Coinbase فهرست شده است.

 

ارز  NMR - ارز پلتفرم Numerai

 

ارز bZx – ارز پروتکل BZRX

bZx یک پروتکل وام دهی و مارجین است که در محصولاتی مانند Fulcrum و Torque وجود دارد. همینطور توکن بومی این شبکه bZx میباشد. BZRX برای پوشش کسری‌های پروتکل استفاده می‌شود و می‌توان آن را از طریق bZxDAO برای کارمزدهای معاملاتی و تورم استیک کرد.

 

ارز bZx - ارز پروتکل BZRX

 

ارز DOUGH – ارز پروتکل PieDAO

PieDAO یک پروتکل مدیریت دارایی خودکار است که دسترسی به انواع شاخص های DeFi را ارائه می دهد. ارز بومی DOUGH برای کنترل شاخص‌ها استفاده می‌شود و هنگام معامله شاخص‌ها، هزینه‌هایی را به دارندگان DOUGH ارائه می‌کند. در حال حاضر DOUGH را می توان از طریق تعدادی از برنامه های استخراج نقدینگی به دست‌آورد.

 

ارز DOUGH - ارز پروتکل PieDAO

 

ارز MTA – ارز پروتکل mStable

mStable یک جمع‌کننده نقدینگی برای توکن‌های Same-Peg به نام mASSETS مانند mUSD است. این پروتکل توسط یک ارز بومی به نام MTA اداره می شود که می تواند از طریق ویژگی Earn برای هزینه های پروتکل و تورم MTA استیک شود. MTA با یک پیشنهاد اولیه DEX عرضه شد، اما تصمیم گرفت از Mesa برای دستیابی به قیمت منصفانه استفاده کند تا از پیشروی ربات جلوگیری کند.

 

ارز MTA - ارز پروتکل mStable

 

کلام آخر

امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi می تواند در سیستم مالی در آینده یک پیشرفت بزرگ ایجاد کند. با استفاده از فناوری بلاکچین، این موج جدید از برنامه‌ها و خدمات به کاهش هزینه‌های تراکنش و بهبود خدمات مالی و امنیت کمک می‌کند و در عین حال تجربه‌ای یکپارچه را از هر کجای دنیا برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند. مردم دیگر مجبور نیستند در سیستمی شرکت کنند که برای آنها کار نمی کند، چرخه را می توان با حذف شرکت کنندگان مرکزی قطع کرد و این دقیقاً همان چیزی است که به شکل DeFi عرضه میشود.

امتیاز دهید

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا