آموزش آلت کوین هاآموزش دیفای (DEFI)

ارز Benqi چیست؟ بررسی پلتفرم دیفای Benqi و ارز QI

معرفی پلتفرم و ارز Benqi

در چند سال اخیر انبوهی از پروژه های مالی غیر متمرکز یا دیفای بر روی بلاکچین های مختلف راه‌اندازی شده است، دیفای و موارد مربوط به امور مالی غیر متمرکز کاربرد های بسیاری را به کاربران ارائه میدهد که همین مسئله باعث توجه کاربران بازار ارزهای دیجیتال به این نوع خدمات مالی شده است.

پلتفرم و ارز Benqi نیز از پروژه های دیفای میباشد که به ارائه خدمات مالی خاص خود در بازار ارز های دیجیتال پرداخته است، ارز Benqi بر بستر آوالانچ راه‌اندازی شده است و دارای کاربرد های بسیاری در بازار ارزهای دیجیتال میباشد، در ادامه این مقاله به بررسی کامل ارز Benqi و پلتفرم مربوط به آن میپردازیم پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید.

 

Benqi چیست؟

Benqi.fi یک پروتکل غیر متمرکز مالی یا همان DeFi است که بر روی شبکه آوالانچ اجرا شده است، این پلتفرم از دو قسمت Benqi Liquid Staking و Benqi liquidity Market تشکیل شده که در ادامه برای درک بهتر این پلتفرم به بررسی آنها میپردازیم.

پلتفرم بنکی

 

Benqi Liquid Staking (BLS)

همانطور که میدانید ارز آوالانچ برای اجماع از الگوریتم اثبات سهام استفاده میکند و AVAX ارز حکومتی بلاکچین Avalanche میباشد که برای تامین امنیت شبکه کاربران این بلاکچین به استیک کردن ارز AVAX میپردازند و بر اساس استیک کردن این ارز سود درایفت میکنند و امنیت بلاکچین و شبکه آوالانچ را تامین میکنند.

زمانی که این ارز را در شبکه قفل میکنید، این ارز دیگر برای شما قابل استفاده نخواهد بود اما پلتفرم Benqi یک راه حل برای استفاده بیشتر از ارزهای قفل شده ایجاد کرده است، شما با قفل کردن توکن AVAX خود به تامین امنیت بیشتر در شبکه خواهید پرداخت و سود استیک کردن نیز به شما تعلق خواهد گرفت.

زمانی که شما توکن خود را قفل کرده اید به شما sAVAX تعلق میگیرد که کاربرد های بسیاری دارد و میتوانید به استفاده از این ارز در پلتفرم Benqi بپردازید.

 

Benqi Liquidity Market (BLM)

در این قسمت شما میتوانید به یک تامین کننده نقدینگی تبدیل شوید یا به گرفتن وام بپردازید که البته گرفتن وام نیاز به وثیقه دارد، کاربرانی که نقدینگی را تامین میکنند به ازای تامین نقدینگی و مقدار آن سود دریافت خواهند کرد و کاربرانی که میخواهند وام بگیرند میتواانند از ارزهای موجود در این پلتفرم و وثیقه هایی که میتوانند واریز کنند استفاده کنند.

 

نحوه کار Benqi

در قسمت BLS که در بالا به آن اشاره کردیم، کاربران به استیک کردن AVAX میپردازند و sAVAX در یافت میکنند که میتوانند این ارز را در اکثر قسمت های این پروژه دیفای استفاده کنند.

با استفاده از BLS که در پلتفرم Benqi میباشد کاربران AVAX های خود را بر روی C-Chain استیک میکنند و بدون اینکه دارایی های خود را بر روی P-Chain قرار دهند، در این حالت شما بدون داشتن حداقل میزان AVAX باری تبدیل شدن به نود و با هر تعداد AVAX که دارید میتوانید از مزایای استیک کردن در P-Chain بهره‌مند شوید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میشود از مقاله ارز AVAX – توکن بومی بلاکچین آوالانچ بازدید نمائید همچنین مقاله بلاکچین آوالانچ چیست؟ – ۰ تا ۱۰۰ بلاکچین Avalanche نیز میتواند برای کسب اطلاعات بیشتر به شما کمک کند.

پلتفرم بنکی 2

قسمت دیگر BLM است، BLM یک پروتکل وام دهی و استقراض است که امکان کسب درآمد از دارایی خودتان از طریق تامین نقدینگی را امکان‌پذیر میکند و تمام این کسب درآمد ها و پروسه مربوط به آن از طریق قرار داد های هوشمند و بدون دخالت انسانی میباشد.

سود های موجود به صورت الگوریتمی بر اساس عرضه وام دهندگان و تقاضای وام گیرندگان نسبت به هر ارز محاسبه میشود و وام دهندگان بر این اساس سود دریافت خواهدن کرد و وام گیرندگان نیز با ارائه وثیقه و شرایط مشخص شده در پلتفرم میتوانند وام دریافت کنند.

 

چه چیری Benqi را خاص میکند؟

Benqi همواره سهولت در دسترسی، راحتی در استفاده و کاارمزد های کم را در اولویت قرار داده است، همانطور که میدانید Benqi بر بستر بلاکچین آوالانچ راه‌اندازی شده است و از مزایای بسیار این بلاکچین مانند مقیاس پذیری بالا، فی کم و غیر متمرکزی بهره میبرد، تیم مربوط به Benqi همواره در حال تعامل با آوالانچ و فعالان حوزه دیفای است تا کاربرد های خود را بهبود ببخشد و قابلیت های خود را گشترس دهد.

پلتفرم بنکی 4

 

ارز BENQI

ارز Benqi با نماد اختصاری QI توکن حکومتی پلتفرم Benqi است که بر بستر آوالانچ راه‌اندازی شده است، ارز دیجیتال QI نقش های اصلی مربوط به این پلتفرم راه اجرا میکند و کاربرد های بسیاری در این پلتفرم دارد. برای رای گیری و تصمیم گیری در benqi DAO از این توکن استفاده میشود که آینده پروتکل Benqi را مشخص میکند.

زمانی که شما توکن QI خود را استیک کنید میتوانید از veQI دریافت کنید که استفاده های زیادی در پلتفرم Benqi دارد، تعداد واحد های قابل عرضه برای این ارز دیجیتال برابر با ۷,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد میباشد که در زمان نوشتن این مقاله تعداد ۳,۲۵۹,۵۰۱,۷۳۸ واحد آن در گردش میباشد که مقدار ۴۵ درصد از کل عرضه میباشد.

پیش بینی میشود تا سال ۲۰۲۴ تمام تعداد واحد های این توکن در گردش قرار بگیرد البته این مسئله به روند پروژه و تصمیمات آینده تیم این پروژه نیز بستگی دارد.

پلتفرم بنکی 3

 

قیمت ارز QI

قیمت این ارز دیجیتال در زمان نوشتن این مقاله برابر با ۰.۰۰۷۸۵۴$ میباشد، بالا ترین قیمت در تاریخ این ارز دیجیتال (ATH) برابر با ۰.۴۰۸۱$ بوده و در زمان نوشتن این مقاله ارز بازار این ارز دیجیتال برابر با ۲۵,۶۷۹,۰۲۷$ است.

 

جمع‌بندی

Benqi در سال ۲۰۲۱ در ابتدا با سرمایه ۶ میلیون دلاری توسط Rome Blickchain Labs تاسیس شد، موسس این پلتفرم در حوزه دیفای و موارد مربوط به آن تخصص و فعالیت دارد، پلتفرم Benqi یک پلتفرم در حوزه دیفای یا همان امور مالی غیر متمرکز است که بر بستر بلاکچین آوالانچ راه‌اندازی شده است، از جمله خدمات این پلتفرم میتوان به استیکینگ و وام دهی اشاره کرد؛ ارز ممربوط به این پلتفرم توکن QI میباشد که کاربرد های بسیاری در این شبکه دارد، در بالا به بررسی ارز Benqi و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

امتیاز دهید

علی کریمی

مترجم زبان انگلیسی، محقق، مقاله نویس و فعال در حوزه ارز های دیجیتال از سال 2019

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

هفده − 5 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا