آموزش آلت کوین‌ها

بیس کوین چیست و چه اتفاقاتی برای Basecoin افتاد

Basecoin چیست

Basecoin یک ارز دیجیتال بود که در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد و پروتکل آن برای ثابت نگه داشتن قیمت آن طراحی شده بود. در زمان عرضه، ارزش آن با دلار آمریکا مرتبط بود. Basecoin برای کمک به سرمایه‌گذاران طراحی شده است تا ذخیره‌ای از ارزش داشته باشند که تحت تاثیر نوسانات شدید قیمت که اکثر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین تجربه می‌کنند، نباشد. پس از مداخله کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، Basecoin (تغییر نام Basis) در دسامبر ۲۰۱۸ تعطیل شد.

 

نحوه کار بیس کوین

Basecoin توسط نادر الناجی و دو همکلاسی سابقش در پرینستون، جاش چن و لارنس دیائو تأسیس شد. Basecoin توکن های خود را به عنوان “پایدار” برچسب گذاری کرد، به این معنی که ارزش می تواند به دارایی دیگری متصل شود. این نوع ارزهای رمزپایه، استیبل کوین نامیده می‌شوند که برای کاهش نوسانات بالای قیمت (به نام نوسانات) طراحی شده‌اند که بسیاری از ارزهای دیجیتال تجربه می‌کنند.

یک Basecoin می‌تواند به دلار آمریکا (USD)، سبدی از دارایی‌ها یا شاخصی مانند شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) مرتبط باشد. CPI افزایش قیمت سبدی از کالاهای مصرفی را اندازه گیری می کند و نشانگر افزایش قیمت ها – به نام تورم – در یک اقتصاد است. در زمان عرضه، از دلار آمریکا به عنوان میخ استفاده کرد. این شرکت ادعا کرد که عرضه توکن های خود را به صورت الگوریتمی بر اساس نرخ مبادله بین خود و میخ تنظیم کرده است. به عنوان مثال، یک BASE همیشه یک دلار آمریکا ارزش دارد.

پروتکل بیس‌کوین غیرمتمرکز بود، که بررسی نحوه ارزش گذاری توکن‌های آن توسط بازار را دشوار می‌کرد. این سیستم باید به داده‌های ارائه شده توسط اشخاص ثالث تکیه می‌کرد و تعداد توکن‌هایی را که صادر می‌کرد بر اساس ارزش‌گذاری بازار تنظیم می‌کرد.

این کار را با استفاده از سه نشانه مختلف انجام داد:

  • بیس کوین
  • اوراق قرضه پایه
  • سهام پایه

سهام پایه در اختیار سرمایه گذارانی بود که در اوایل بیس کوین خرید کرده بودند اما مانند سهام نبودند. اوراق قرضه پایه مشابه یک اوراق قرضه یا ابزار بدهی معمولی نبود، اما در عوض، مشابه قراردادهای اختیار معامله و آتی بود، که مشتقه هستند زیرا ارزش خود را از یک دارایی پایه به دست می آورند.

اگر ارزش یک توکن بالاتر از یک دلار بود، Basecoin توکن های بیشتری را برای دارندگان سهام پایه آزاد می کرد. آنها را مستقیماً در بازار آزاد منتشر نکرد و در عوض به دارندگان سهام پایه اجازه داد تا توکن ها را بفروشند. این رویکرد گردشی قرار بود عرضه کلی را افزایش دهد تا زمانی که ارزش یک Basecoin به برابری با USD بازگردد.

اگر ارزش یک توکن کمتر از یک دلار باشد، بیس‌کوین اوراق قرضه پایه را آزاد می‌کند، که پس از رسیدن بیس‌کوین با دارایی اصلی‌اش، می‌توان آن را به بیس‌کوین تبدیل کرد. این تبدیل بر اساس اولین خدمت، انجام شد. به این معنی که سرمایه‌گذاران اولیه از نظر تئوری می‌توانستند قبل از سرمایه‌گذاران بعدی نقدینگی کنند.

 

نکات مهم

  • Basecoin یک ارز رمزنگاری شده در سال ۲۰۱۸ بود که ادعا می کرد با پیوند دادن کوین به یک امنیت اساسی، نوسانات قیمت را کاهش می دهد.
  • این مفهوم مورد انتقاد علاقه مندان و اقتصاددانان کریپتو قرار گرفت زیرا مکانیسم تضمین ارزش یک ارز را به اشتباه درک می کرد.
  • مخترع Basecoin در دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که Basis، مادر Basecoin، تعطیل می شود و پول را به سرمایه گذاران باز می گرداند.
  • داستان Basecoin نمادی از سرمایه گذاران Crypto Mania از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ است.

 

سایر گیره ها

 

سایر گیره ها

Basecoin اولین شرکتی نیست که ادعا می کند یک کوین پایدار دارد، زیرا Bitshares این کار را با BitUSD در سال ۲۰۱۴ انجام داد. آن سرمایه گذاری موفقیت آمیز نبود. بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه‌یافته یکی از معروف‌ترین گیره‌های ارزی، استاندارد طلا را کنار گذاشتند، زیرا دیگر قادر به حفظ آن نبودند. این امر به این دلیل رخ داد که بین آنچه بازار فکر می‌کند ارزهای ثابت ارزش دارند و آنچه بانک‌های مرکزی می‌گویند ارزش دارند، ناسازگاری وجود دارد. جبران این تفاوت از طریق ذخایر منجر به رها شدن آن در سطح جهانی در دهه ۱۹۷۰ شد.

 

نگرانی در مورد Basecoin

ادعای Basecoin مبنی بر اینکه این رویکرد سه جانبه برای مدیریت ارزش توکن مشابه نحوه عملکرد بانک‌های مرکزی است، با شک و تردید مواجه شد. اقتصاددانانی مانند جان کاکرین، نویسنده وبلاگ Grumpy Economist، به نقص‌های نظریه اقتصادی پشت Basecoin اشاره کرد. در برخی موارد، کاغذ سفیدی که نحوه عملکرد Basecoin را توضیح می‌دهد، سیاست مالی را با سیاست پولی اشتباه می‌گیرد و تاکید می‌کند که فن‌آوران پول جدید چقدر از نظریه پول در سال ۲۰۱۸ اطلاعات کمی داشتند.

به گفته کاکرین، بانک‌های مرکزی معمولاً عرضه پول را با خرید و فروش اوراق بهادار مدیریت می‌کنند. اگر بانک مرکزی بخواهد حجم پول در گردش را افزایش دهد، از بانک ها و سایر موسسات مالی اوراق بهادار خریداری می کند. اوراق بهادار خود را ایجاد نمی کند.

از سوی دیگر، Basecoin موقعیتی را ایجاد کرد که در آن افت قیمت Basecoin توسط اوراق قرضه پایه تضمین شد که ارزشی نداشت زیرا قرار بود به اندازه سهام پایه و خود کوین نقد شوند. کاکرین می‌گوید: «خریداران بیس‌کوین به زودی این درس را خواهند آموخت که اوراق قرضه نمی‌توانند سود بیشتری نسبت به پول در یک بازار نقدی بپردازند و ادعای مالکیت آینده نمی‌تواند در مواجهه با ارزهای رقابتی از پول پشتیبانی کند.»

همانطور که Chochrane گفت: “برای من جالب است که چگونه به نظر می رسد جامعه ارزهای دیجیتال به طور دردناکی درس های قرن ها را در اقتصاد پولی دوباره یاد می گیرد.” اگرچه Basecoin سعی کرد مشکل نوسانات کریپتو را با تثبیت کوین به یک دارایی حل کند، مکانیسم پشتیبانی کننده از این ثابت صرفاً خودارجاعی بود (به جای داشتن یک رابطه واقعی یک به یک بین کوین دیجیتال و ذخایر ارز سخت).

 

تفاوت Basecoin با Tether (USDT)

 

تفاوت Basecoin با Tether (USDT)

تتر (USDT) یک استیبل کوین با وثیقه فیات است، به این معنی که توسط یک ارز فیات مانند دلار آمریکا پشتیبانی می شود. تتر دلارهایی را – که ذخایر نامیده می شود – به عنوان وثیقه برای حمایت از ارز نگه می دارد. ذخایر نزد یک موسسه مالی مستقل نگهداری می شود. ارزش تتر تقریباً یک دلار است زیرا به دلار متصل است.

در مقابل، Basecoin هیچ ذخایری از ارز فیات که پشتوانه آن باشد نداشت، اما در عوض، وعده داد که عرضه ارز خود را افزایش یا کاهش دهد تا با نوسانات نرخ مبادله دلار با Basecoin مطابقت داشته باشد.

 

مقررات توسط SEC و Basis Shutdown

بیس‌کوین در سال ۲۰۱۸ نام خود را به Basis تغییر داد. این کوین یکی از کوین هایی بود که به خوبی تامین مالی شده بود، اما این شهرت در زمانی که عرضه اولیه کوین (ICO) مورد بررسی دقیق تنظیم‌کننده‌های دولتی از جمله کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) قرار گرفت. ) شیدایی در سرتاسر جهان ثروت ساخته و از دست داده بود.

نادر الناجی، مدیر عامل شرکت Basis، نامه ای در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۸ نوشت و در آن اعلام کرد که Basis به سرمایه گذاران خود پول آنها را پس می دهد و Basecoin از بین می رود. الناجی در این نامه می‌گوید که الزامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای «قرار دادن محدودیت‌های انتقال بر روی اوراق قرضه و توکن‌های اشتراک‌گذاری» (به عنوان مثال، افراد خارج از ایالات متحده نمی‌توانند آن‌ها را نگه دارند) و ایجاد یک لیست سفید متمرکز، مکانیسمی را که Basecoin بر روی آن کار می‌کند ناپایدار کرده است.

امتیاز دهید

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا