آموزش دیفای (DEFI)آموزش اتریوم

پروتکل Balancer – مبتنی بر شبکه اتریوم

معرفی پروتکل بالانسر

بالانسر یک صرافی مبتنی بر اتریوم می باشد. توسعه ی بالانسر از سال ۲۰۱۸ آغاز شد و سه فاز باقی مانده در سال ۲۰۲۰ به مرحله ی اجرا رسید. در سال های نخست که این پروتکل وارد بازار شده بود، چیزی نزدیک به ۱۰۰ میلیون توکن بال (BAL) که توکن بالانسر می باشد، استخراج شد. پروتکل Balancer از تمام موجودی، ۷۵ درصد این توکن ها را به ماینر ها اختصاص داد و ۲۵ درصد دیگر را میان توسعه دهندگان توزیع کرد. در این فرایند، بالانسر ۵ میلیون توکن به عموم مردم فروخت.

پروتکل Balancer به عنوان یک بازارساز خودکار (AMM)، با استفاده از استخرهای نقدینگی، به کاربران این امکان را می دهد تا دارایی های ERC20 خود را بدون نیاز به نظارت و یا سیستم متمرکز، مبادله کنند. به علاوه، کاربران پلتفرم بالانسر می توانند تا در زمان تبدیل رمزارز ها به پول نقد، سهمی در کارمزدهای مبادلات داشته باشند. پروتکل Balancer برای بالا بردن حجم تبدیل ارزهای دیجیتال به نقدینگی، از مشوق های متعددی استفاده می کند. تفاوت بارز دیگر این پلتفرم، اختیاری می باشد که این سیستم برای ساخت استخرهای نقدینگی خصوصی به کاربران می دهد.

کاربران می توانند با استفاده از دو یا چند رمزارز، به انتخاب خود، استخرهای مورد نیاز خود را ایجاد کنند. بالانسر درست همانند سایر AMM ها، مبادلات را از طریق هر استخر نقدینگی هدایت می کند. معامله‌گران پروتکل در سه دسته ی اصلی، مبادله گران، سرمایه گذاران و ارائه دهندگان نقدینگی تقسیم می شوند.

 

بازار ساز خودکار (AMM) به چه معناست؟

AMM از کلمات Automatic Market Maker برداشته شده است. این کلمه به یک شخص و یا سازمانی برمی گردد که خرید و فروش امنیت را برای حساب خود انجام می دهد. AMM ها نقدینگی را وارد بازار می کنند. با توجه به میزان امنیت مورد نیاز برای حجم خرید و فروش ها، بازار سازهای زیادی در این محوریت مشغول به کار هستند. نحوه ی کار AMM ها به این صورت می باشد که بازار سازها به محض دریافت سفارشی از سوی خریدار، فورا از موجودی حساب خود، سفارش را نهایی سازی می کنند. در کل، AMM ها روند بازار مالی را تسهیل می بخشند و سرمایه‌گذاران و مبادله کنندگان، خرید و فروش راحت تری را تجربه می کنند.

 

معرفی پروتکل بالانسر

 

پلتفرم بالانسر توسط چه کسی ایجاد شده است؟

Balancer در سال ۲۰۱۹ توسط بنیان‌گذاران Balancer Labs با نام‌ های مایک مَک‌دونالد (Mike McDonald) و فرناندو مارتینلی (Fernando Martinelli) وارد بازار شد. هر دو بنیان‌گذار از کهنه‌کار های صنعت کریپتو هستند که در سایر پروژه های دیفای و بلاکچین نیز مشارکت داشته اند.

 

مزایا و معایب پلتفرم

 • کاملا غیر متمرکز و بدون مجوز
 • استخرهای نقدینگی برای همه افراد
 • AMM های قابل تنظیم
 • پشتیبانی تنها از توکن های ERC-20
 • عدم وجود اپلیکیشن برای موبایل
 • کارمزد بالا
 • راحت نبودن برای تازه واردها
 • DEX (صرافی غیر متمرکز) تنظیم نشده

 

امنیتِ پروتکل

پلتفرم بالانسر فاقد کلیدهای مدیریتی و یا دست های پشت پرده می باشد که این موضوع، پروتکل را به بستری غیرقابل اعتماد تبدیل کرده است. به علاوه، کاربران نمی توانند استخرهای Balancer خود را ارتقا دهند. پیشتر گفته شد که فرایند ها در بالانسر، بدون کسب مجوز پیش می روند؛ بنابراین همیشه این امکان وجود دارد تا توکن معیوب و خراب، در مرحله قرارداد ها دردسر ساز شود.

 

سواپ بالانسر

پروتکل بالانسر این امکان را به کاربران خود می دهد تا با قیمت های بهینه معامله کنند. پروتکل Balancer، معاملات کارامد را از طریق ادغام نقدینگی جمع‌آوری شده از سوی سرمایه گذاران، تشویق می کند. این در حالی می باشد که با استفاده از کانترکت های هوشمند، بهترین قیمت ها را برای مبادله کنندگان پیدا می کند. کاربران می توانند تا هر ترکیبی از توکن های ERC-20 را در بالانسر مبادله کنند و به قیمت های هوشمند، محافظت از پرتوها و بهینه‌سازی کارمزد، دسترسی داشته باشند.

 

معرفی ارز بال (BAL)

در سال ۲۰۲۰، توکن مخصوص بالانسر با نام بال (BAL) وارد بازار شد و افرادی که نقدینگی وارد سایت می کردند، این ارز به آنها تعلق پیدا می کرد. ارز BAL ارزش اقتصادی نداشته و صرفا برای حاکمیت پروتکل بالانسر ایجاد شده است؛ بدین گونه که دارندگان “بال” حق دارند تا در تصمیم گیری های داخل پروتکل اعم از اجرای ویژگی جدید، هزینه های خود پروتکل و یا تغییرات ساختاریِ بزرگ مشارکت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با “بال”، به مقاله “معرفی ارز BAL” مراجعه نمایید.

 

معرفی ارز بال (BAL)

 

قیمت ارز BAL

قیمت ارز بال (BAL) در زمان نگارش این مقاله، ۷.۶۴ دلار آمریکا می باشد. حجم معاملات شده ۲۹,۷۵۵,۸۸۲ دلار است که سیر نزولیِ ۹.۱۷ درصدی را داشته است. برای اطلاع از قیمت و اطلاعات بروز ارز دیجیتال BAL به صفحه ی coinmarketcap.com مراجعه نمایید.

 

استخرهای بالانسر

استخرهای Balancer کانترکت های هوشمند را راه‌اندازی می کنند و با داشتن دو ERC-20 و یا بیشتر، ارزش خود را حفظ می کنند. هر توکن، وزنی دارد و کاربران می توانند آنها را با هر توکن دیگری در استخرها مبادله نمایند. کانترکت های هوشمند، استخرها را مجدد تنظیم می کنند تا ارزش مناسب را بدست آورند. با این فرایند، ارزش هر توکن متناسب با ارزش نقدینگی آن در استخر حفظ می شود. نکته ی دیگر اینکه صاحبان استخرها از معاملاتی که در استخرها انجام می شوند، کارمزد دریافت می کنند. پروتکل بالانسر دو نوع استخر را ارائه می دهد:

 1. استخرهای عمومی: این استخرها به تمامی افراد این اجازه را می دهد تا با اضافه کردن دارایی های دیجیتالی به بالانسر، نقدینگی ایجاد کنند. سازنده های استخرها قادر هستند تا پارامترهایی را برای استخرهای عمومی در نظر بگیرند و این پارامترها غیرقابل تغییر می باشند؛ حتی خود سازنده ها نیز حق تغییر آنها را ندارند. استخر های عمومی برای سرمایه گذارانی که قصد کسب درامد از کارمزدها را دارند، بسیار حیاتی و کاربردی می باشد.
 2. استخرهای خصوصی: در این نوع از استخرها، تنها سازنده ها حق اضافه کردن دارایی ها را دارند. سازنده ها می توانند پارامترهای استخرها را تنظیم کنند؛ پارامترهایی همچون وزن ها، دارایی های قابل قبول و هزینه ها. استخرهای خصوصی برای سرمایه دارانی مناسب می باشد که قصد دارند تا در مقیاس بزرگ، از ارزهای دیجیتالِ خاص هزینه دریافت نمایند.

طراحی این پروتکل به کلیه افراد اجازه می دهد تا با در نظر گرفتن ویژگی های استخرها، استخر مورد نظر خود را ایجاد کنند. استخرهای نام برده شده در لیست زیر برای موارد متعددی استفاده می شوند که به موقع استفاده، می بایست بررسی شوند:

 • استخر Stable
 • استخر Weighted
 • استخر  MetaStable
 • استخر Managed
 • استخر Liquidity Bootstrapping

 

استخرهای بالانسر

 

هکِ استخرهای بالانسر

در سال ۲۰۲۱، مشکلی در سیستم رخ داد که منجر به هک شد و طی این اتفاق، پول نقد، از دو استخرِ دارای توکن با کلی کارمزدهای تراکنش ها دزدیده شد. این مشکل در صورتی اتفاق افتاد که بالانسر احتیاط های جدی‌ای را در رابطه با عواقب تراکنش ها در نظر می گیرد. پروتکل بالانسر برای توکن های منطبق با ERC-20 ساخته شده است. زمانی که این توکن ها رفتار غیر طبیعی نشان دهند، عواقب خوبی را به همراه نخواهند داشت. اما لازم به ذکر است که Balancer، تمام پول هایی که کاربران در آن حادثه از دست داده بودند را پرداخت کرد.

 

Vault چیست؟

والت (Vault) سیستمی مدیریتی برای رمزارزها می باشد. این سیستم جزء مرکزی و هسته ای در بالانسر به شمار می رود. Vault یک کانترکت هوشمند می باشد که کنترل و ذخیره‌سازی توکن ها را در هر استخری، بر عهده دارد. به علاوه، والت به عنوان دروازه ای در بالانسر می باشد که کاربران وارد آن می شوند، معاملات خود را انجام می دهند و در آخر خارج می شوند. پروتکل بالانسر ادعا می کند که از زمانی که دارایی ها را به صورت فعال مدیریت نمی کنند و همه فرایند کامپیوتری شده است، کانترکت های استخرها نیز راحت تر شده اند.

 

نحوه باز کردن حساب بالانسر

ورود در این پروتکل، بسیار مستقیم و راحت می باشد. رابط کاربریِ پلتفرم، دسترسی و پیمایش را یکپارچه می کند و ابزار های مناسبی برای تجارت، سرمایه‌گذاری و برداشت توکن ها ارائه می دهد. معامله‌گران و مدیران سهام می توانند از محصولات و ویژگی های منحصر به‌فرد بالانسر استفاده نمایند تا نوآوری هایی در برنامه های مالی غیر متمرکز (dApp) ایجاد کنند.

در صفحه ی اصلی  بالانسر Balancer’s homepage، در گوشه ی سمت چپ بالا، گزینه های سرمایه گذاری (Invest)، مبادله (Trade) و ایجاد (Build) وجود دارد.

 

کارمزدها در Balancer Protocol

هر استخری کارمزد متفاوتی را در بالانسر تعیین می کند. به علاوه، میزان کارمزد می تواند مبتنی بر انتخاب توسعه دهنده ی استخرها باشد و بعضی از این کارمزد ها می توانند بین ۰.۰۰۰۱ درصد تا ۱۰ درصد باشند. دو نوع کارمزد قابل اجرا در پروتکل بالانسر را باهم ببینیم:

 1. کارمزد مبادلات صرافی بالانسر: کارمزدهای مبادلات، هزینه ای می باشد که توسط توسعه دهندگان تعیید شده و هر مبادله کننده به استخرها می پردازد. در بالانسر اما، کارمزدی برای مبادلات تعیین نشده است. در نتیجه در صورت انجام معامله ای، بالانسر کارمزدی را از کاربر دریافت نمی کند.
 2. کارمزد شبکه: این نوع از کارمزدها به بلاکچین و یا ماینرهای کریپتو پرداخت می شود و چیزی به صرافی Balancer نمی رسد. کارمزدهای شبکه ثابت نیستند؛ با هر موقعیتی تغییر می کنند و این موقعیت ها هم بسته به فشاری می باشد که بر روی شبکه وارد می شود.

 

نحوه باز کردن حساب بالانسر

 

رمزارهای قابل پشتیبانی

بالانسر از توکن هایی که مبتنی بر استاندارد  ERC-20 نیستند، پشتیبانی نمی کند؛ حتی اگر در استخرهای مشخصی هم مورد استفاده قرار بگیرند نمی توانند در بستر بالانسر فعالیت کنند. همچنین، پلتفرم بالانسر کنترلی بر روی توکن های داخل استخرها ندارد. ارز بومی بالانسر (BAL) بر روی برخی از صرافی های ارز دیجیتال که در لیست تراکنش های ایمن قرار دارند، قابل معامله می باشد. این پلتفرم ها شامل Binance، Coinbase، Kraken، و Bithub می باشند.

 

دستگاه های پشتیبانی شده

در حال حاضر، پروتکل بالانسر در هیچ یک از اپلیکیشن های اندروید و iOS  در دسترس نمی باشد. البته کاربران می توانند از صرافی تحت وبِ بالانسر بر روی گوشی و یا PC خود استفاده نمایند.

 

پشتیبانی مشتری

کاربران این امکان را دارند تا با پشتیبانیِ مشتری Balancer چت کنند و همین امکان، دلیل متمایز بودنِ پروتکل بالانسر نسبت به سایر رقبای غیر متمرکز می باشد. به علاوه کاربران به صورت رایگان می توانند به ایمیل (contact@balancer.finance)، توییتر و یا لینکدینِ بالانسر نیز پیام دهند.

 

کلام آخر

پروتکل بالانسر، پلتفرمی مناسب برای سرمایه‌گذاران رمزارز می باشد که می خواهند دارایی های دیجیتال را با قیمت های بهینه مبادله کنند. در کل این نکته را در نظر بگیرید که چنانچه قصد دارید در این پلتفرم شرکت نمایید، حتما با مبالغ پایین شروع کنید؛ چراکه نظارتی بر روی پروتکل بالانسر وجود ندارد.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا