پلتفرم اودیوس، ۹۰% درآمد بیشتر برای هنرمندان

پلتفرم Audius

گوش دادن به موسیقی با رشد پلتفرم‌های پخش موسیقی بسیار راحت‌تر از گذشته شده است. هنرمندان با مشکلات و چالش‌هایی در صنعت سنتی موسیقی، همچون شفافیت و درآمد پایین و کنترل اندک روی توزیع، مواجه هستند. پلتفرم Audius به عنوان یک پروتکل لایه ۲، قصد دارد تا این چالش‌ها را با قدرتمند کردن خالقان موسیقی و کمک به مدیریت آنها از طریق توکن بومی، از بین ببرد. پلتفرم سال ۲۰۱۸ توسط Forrest Browning و Roneil Rumburg بنیانگذاری شد. پلتفرم Audius ابتدا بر یک زنجیره جانبی اتریوم با نام “شبکه POA” ایجاد شد. سال ۲۰۲۰ به دلیل افزایش تقاضا برای پخش محتوا و مواجه شدن با مشکلات مقیاس‌پذیری، اودیوس تصمیم گرفت تا مدیریت محوای خود را به بلاکچین Solana منتقل کند.

 

بنیانگذاران پلتفرم Audius

 

اودیوس پلتفرمی برای پخش موسیقی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین است که هدف آن ارائه کنترل بیشتر به هنرمندان بر موسیقی خود می‌باشد. هنرمندان به هنگام آپلود محتوا در پلتفرم Audius می توانند رکوردهای تغییرناپذیری را تولید کنند که توسط شبکه غیرمتمرکز نودها ایمن می‌شوند. Audius اتصالی مستقیم بین هنرمندان و طرفدارانشان ایجاد می‌کند و به همین دلیل کلیه واسطه‌های قدیمی خذف می‌شوند. چگونگی کسب درآمد از طریق موسیقی در این پلتفرم نیز به خود هنرمندان برمی‌گردد. توزیع موسیقی‌ها می تواند رایگان باشد و یا اینکه با تعیین هزینه‌های سفارشی برای طرفداران، قفل محتوای انحصاری را برای آنها باز کنند. 

پلتفرم موسیقی اودیوس بر خلاف سایر پلتفرم‌های مشابه، از درآمد هنرمندان کسر نمی‌کند و هنرمندان ۹۰ درصد درآمد خود را در Audius می‌توانند به صورت ارز دیجیتال بومی (AUDIO)  دریافت کنند. ۱۰ درصد دیگر این درآمد به سهامدارانِ پشتیبان از شبکه اودیوس تعلق دارد. بیش از ۱۰۰,۰۰۰ هنرمند در این پلتفرم میزبانی می‌شوند. به علاوه پلتفرم اودیوس توانست تا در سال ۲۰۲۱ از ۲.۹ میلیون کاربر عبور کرد. 

 

معرفی پلتفرم Audius

 

چه چیزی در Audius قابل گوش دادن است؟

اودیوس یک پلتفرم مستقل است، اما از هنرمندان برجسته نیز استقبال می‌کند. بیش از ۱۰۰,۰۰۰ هنرمند در این پلتفرم فعالیت می کنند که لیستی از هنرمندان نسبتاً معروف را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت:

 • Skrillex
 • Weezer
 • deadmau5
 • Russ
 • Mike Shinoda
 • Diplo
 • Madeintyo
 • Odesza
 • Disclosure
 • Alina Baraz
 • Wuki

 

what to listen in audius

 

عموماً هنرمندان با آپلود یک یا دو تِرَک شروع می‌کنند و به محض اینکه پاسخ‌های مثبت دریافت کنند، به توسعه آنها می‌پردازند.

 

نحوه عملکرد Audius

هدف از ایجاد اودیوس بر طرف کردن مشکلات هنرمندان بود که با استفاده از آن، خالقان موسیقی می توانند موسیقی خود را آپلود و نحوه توزیع آن را با استفاده از نودهای غیرمتمرکز تعیین کنند. نحوه کسب درآمد (دریافت ارز بومی اودیوس) برای هنرمندان بدون اینکه مالکیت خود را قربانی کنند، چندین روش دارد:

 • تبدیل شدن به ۵ آهنگ برتر هفتگی
 • تبدیل شدن به آهنگ برتر طی ۵ هفته متوالی
 • تبدیل شدن به ۱۰ برنامه API برتر ماهانه
 • اولین آپلود پس از تأیید حساب‌های رسانه‌های اجتماعی

 

نحوه عملکرد پلتفرم آدیوس

 

همچنین پلتفرم Audius امکان ارتباط گرفتن هنرمندان با جامعه را از طریق توکن‌های هنرمند ایجاد می‌کند. توکن‌های هنرمند دسترسی به محتواهای محدودشده را همچون آهنگ‌های منشتر نشده، مسابقات ریمیکس و غیره را امکان‌پذیر می‌کند. گاهاً این پلتفرم بر اساس سطح تعامل طرفداران و هنرمندان، توکن در اختیار هنرمندان می‌گذارد. پشتیبانی از USDT و سایر ارزهای دیجیتال برای باز کردن قفل محتواهای پولی، از سری برنامه‌های آینده‌ی پلتفرم اودیوس هستند.

 

توکن بومی پلتفرم (AUDIO)

توکن رمزارزی اودیوس یک توکن ERC-20 است که به عنوان توکن حاکمیتی در پلتفرم اودیوس عمل می‌کند. منبع کل این توکن یک تریلیون است. نگهداری این توکن قابلیت‌های زیر را ارائه می‌دهد:

 • ایمن‌سازی شبکه
 • ایفای نقش به عنوان توکن حاکمیت
 • مشارکت در مدیریت Audius
 • دسترسی به محتوای انحصاری 
 • پاداش گرفتن از طریق استیکینگ

 

امنیت پلتفرم Audius

امنیت آن با استفاده از نودهای غیرمتمرکز تأمین می‌شود. هر شخصی با نگهداری و یا استیک کردن توکن AUDIO می‌تواند این node ها را تولید کند. هرچه میزان استیک کردن بیشتر باشد، شانس استفاده از این نودها توسط کاربران برای گوش دادن به موسیقی بالاتر می‌رود. این افراد به دلیل کمک به اجرای عملکرد پلتفرم، توکن بومی را از طریق انتشار مداوم توکن و هزینه‌های کارمزد، کسب خواهند کرد. 

 

امنیت پلتفرم Audius

 

دو نوع نود در اودیوس وجود دارد:

 1. Content nodes: نودهای محتوایی، میزبانی، ایمن‌سازی و مدیریت محتوا را با به کارگیری هنرمندان انجام می‌دهند.
 2. Discovery nodes: نودهای اکتشافی، امکان جستجوی سریع به هنرمندان را از طریق فهرست‌سازیِ فراداده و موسیق‌های آپلود شده در دفتر کل محتوای اودیوس ایجاد می‌کند.

 

حاکمیت پلتفرم Audius

توکن بومی اودیوس با نام اختصاری AUDIO وظیفه حاکمیت پلتفرم را بر عهده دارد. استیک‌کننده‌های این توکن می‌توانند با عنوان نودهای محتوایی و اکتشافی در عملکرد شبکه شرکت کنند. چنانچه کاربران همواره در ایجاد ارزش برای شبکه فعال باشند، می‌توانند به آپدیت‌های شبکه رأی دهند. استیک‌کننده‌ها لزوماً نیازی به اجرای یک نود پیش از اعلام نظر خود ندارند. جامعه تماماً تشویق می‌شوند تا افکار و نظرات خود را در پروتکل به اشتراک‌ بگذارند. به ازای هر توکن، حق یک رأی به دارنده‌ی آن داده می‌شود. 

 

دسترسی‌ها

توکن آدیو به طرفداران و هنرمندان امکان باز کردن قفلِ ویژگی‌های انحصاری پلتفرم را می‌دهد؛ این فرایند هم با نگهداری و استیک کردن توکن امکان‌پذیر می‌شود. ویژگی‌های انحصاری نیز شامل تجربه‌های خاص، گوش دادن به موسیقی‌های منتشر نشده، ملحق شدن به مسابقه‌های ریمیکسی و غیره می‌باشد.

 

دسترسی‌ها در آدیوس

 

کاربرانی که مقدار مشخصی از AUDIO را در کیف پول اودیوس نگهداری می‌کنند قادر هستند تا قفل ۴ سطح از VIP را باز کنند تا مزایای بیشتری را نیز دریافت کنند. هرچه میزان توکن بیشتر باشد، سطح VIP آنها نیز بالاتر خواهد بود. ملزومات و مزایای هر سطح می‌تواند در حاکمیت جامعه تغییر کند.

 

تفاوت Audius با سایر پلتفرم‌های پخش موسیقی

یکی از بزرگترین تفاوت‌های بین اودیوس و سایر پلتفرم‌‎ها همچون Spotify، استفاده از بلاکچین برای اجرای غیر متمرکز است که به هنرمندان و تولیدکننده‌های محتوا اجازه‌ی کنترل بیشتر بر محتواهای خود می‌دهد. طبق گفته‌های بنیانگذاران، ۹۰ درصد درآمد پلتفرم مستقیماً به هنرمندان داده می‌شود و این در حالی است که سایر پلتفرم‌ها در صنعت سنتی موسیقی تنها ۱۲ درصد را به هنرمندان اختصاص می‌دهند.

تفاوت دیگر بین آنها دارندگان توکن AUDIO است که آنها با انتخاب هنرمند بودن و یا طرفدار بودن می‌توانند در روند تصمیم‌گیری شبکه حضور داشته باشند. نگهداری از یک توکن منجر به داشتن یک حق رأی در حاکمیت پلتفرم می‌شود. افراد می‌توانند نظرات موافق و یا مخالف خود را بر خلاف سایر پلتفرم‌ها، در پلتفرم AUDIUS اعلام کنند. 

 

تفاوت Audius با سایر پلتفرم‌های پخش موسیقی

 

یکی دیگر از توانایی‌های AUDIUS، کمک به هنرمندان برای پرورش پایگاه و جامعه طرفداران خود است. اودیوس اولین پلتفرمی است که با تیک‌تاک (TikTok) همکاری داشته است. این همکاری کاربران تیک‌تاک را قادر می‌سازد تا آهنگ‌ها را در پلتفرم Audius مستقیماً روی ویدئوهای خود اضافه کنند. همچنین اودیوس با یک بازی بلاکچینی DeFi Land در قالب یک رادیو FM همکاری کرد. 

 

کلام آخر

پلتفرم AUDIUS ممکن است ظاهراً شبیه به سایر پلتفرم‌های موسیقی باشد، اما امکانات جدیدی را برای صنعت موسیقی و هنرمندان ایجاد می‌کند. اودیوس توسط جامعه‌ای از هنرمندان، طرفداران و توسعه‌دهندگان مدیریت می‌شود. همچنین این پلتفرم نحوه استفاده و کاراییِ بلاکچین را در زندگی‌های امروزه، اعم از دنیای واقعی و متاورس، بیان می‌کند.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا