اندیکاتور ATR، آموزش کامل همراه با ویدیو

اگر در یک جمله بخواهیم مهم‌ترین عامل معامله‌گری را بیان کنیم، می‌توان گفت رعایت حدضرر و حدسود، مهم‌ترین عامل معامله‌گری است. تنها با رعایت حد ضرر است که می‌توان در بازار دوام آورد. ماندگاری در بازار یکی از مهم‌ترین چیز‌هایی است که یک تحلیلگر باید به آن برسد. بازار‌های مالی همواره در تلاش برای بیرون کردن تازه کاران و افرادی هستند که اصول معامله‌گری را رعایت نمی‌کند. رعایت حد ضرر به این معنی است که معامله‌گر تعداد بیشتری حق معامله‌کردن دارد. حتی اگر بازار بر اساس تحلیل ما پیش نرود حد ضرر می‌تواند باعث نجات سرمایه ما از ضرر سنگین باشد.

حال چگونه؟ باید حد ضرر را مشخص کرد؟ این اینکار نیز اصول مربوط به خود را دارد؟ بهترین را پیدا کردن نقاط حد‌ضرر و حد سود چیست؟ در ادامه به معرفی یکی از بهترین ابزار‌های این کار خواهیم پرداخت.

 

اندیکاتور ATR چگونه کار می‌کند؟

اندیکاتور ATR یک ابزار برای تشخیص میزان نوسانات بازار است. این ابزار نشان‌دهنده قدرت یا جهت روند نیست، بلکه تنها میزان نوسانات بازار را نمایش می‌دهد. وقتی ATR به سمت صعود پیش می‌رود به معنی افزایش هیجانات و میزان نوسان بازار است. و برعکس حالت خنثی یا نزولی ATR به معنی رکود بازار است.

این ابزار قدرت ارائه سیگنال‌های خرید یا فروش ندارد. اما بهترین کاربرد آن پیدا کردن نقاط حدضرر یا حد سود با توجه به‌میزان نوسانات بازار است.

برای تشخیص نقطه حد ضرر مناسب به واسطه ATR ابتدا باید اندیکاتور را باز کرده، سپس عدد نشانگر اندیکاتور در لحظه حال را از  قیمت ورود ما به معامله کم کنیم. عدد بدست آمده بهترین نقطه برای تایین حد ضرر از نظر این ابزار است. ATR نشان‌‍‍میدهد آن مقدار نوسان منطقی بوده و بیشتر از آن ممکن است تغییر روند باشد. ATR عدد بدست آمده را از میانگین نوسانات بازار در ۱۴ دوره اخیر بدست می‌آورد.

برای بدست آوردن حد سود می‌توان مقدار نوسان ATR را ضربدر ۲ کرده و برای حد سود تایین کنید.

از اندیکاتور ATR می‌توان برای تشخیص شروع روند نیز استفاده کرد، حرکت صعودی این ابزار درکنار روش‌های تحلیلی دیگر می‌تواند هشدار‌های شروع یک روند جدید (چه نزولی و صعودی) را به نمایش درآورد.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا