شبکه آربیتروم، راه حلی فرای تصور شما

شبکه آربیتروم نوعی فناوری است که این اجازه را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند اتریوم با ارسال پیام بین قراردادهای هوشمند در زنجیره اصلی اتریوم و قراردادهای روی زنجیره لایه دوم آربیتروم مقیاس شوند. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا شما را با شبکه آربیتروم به عنوان یک لایه دوم مهم اتریوم آشنا کنیم.

 

شبکه Arbitrum چیست؟

آربیتروم یک Layer2 است که به طور خاص برای مقیاس‌پذیر کردن شبکه اتریوم ایجاد شده است. شبکه آربیتروم روی لایه یک سیستم مستقر می‌شود و عملیات محاسباتی را خارج از زنجیره انجام می‌دهد، بنابراین شبکه را تخلیه می‌کند. فناوری پل آربیتروم که توسط بلاکچین به کار گرفته شده است، عملکرد سریع تر و تکمیل تراکنش‌ها را تضمین می‌کند. اگرچه مستقیما روی اتریوم کار نمی‌کند؛ اما تمام مکانیسم‌های توافقی آن حفظ شده است و به‌ راحتی در شبکه پایه کار می‌کند. در نتیجه، کاربران می‌توانند از هزینه‌های کمتری بهره‌مند شوند، در حالی که تسهیلات امن و غیرمتمرکز باقی می‌ماند.

مقاله لایه ۲ اتریوم چیست؟ را بخوانید

شبکه آربیتروم

 

راه حل های لایه ۲ در اتریوم

راه حل‌های لایه ۲ در بلاکچین اتریوم برای کمک به کاهش تراکم شبکه و هزینه‌های گس تراکنش ایجاد شده است. در شکل فعلی، این یک واقعیت شناخته شده است که مقیاس‌‎پذیری یک مشکل برای بلاکچین اتریوم است. در لایه ۱، مسئله مقیاس‌پذیری را می‌توان با افزایش تعداد تراکنش‌هایی که می‌توان به طور همزمان تایید کرد، بهبود بخشید. با این حال، با توجه به وضعیت فعلی شبکه، این امر مستلزم آن است که امنیت شبکه، تمرکززدایی یا هر دو به خطر بیفتد.

ETH2 به دنبال ایجاد تغییرات مهم امنیتی در لایه ۱ است؛ اما این کار کمی طول می‌کشد و شبکه به راه حل‌های فوری نیاز دارد. خوشبختانه، انتظار می‌رود، شبکه اصلی تا پایان سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شود. ETH2 یک ارتقا در نظر گرفته می‌شود و به طور موثر شبکه را به یک پلتفرم اثبات سهام (PoS) تبدیل می‌کند.

با این وجود در کوتاه مدت، راه‌حل‌هایی مثل جمع‌آوری‌های دانش صفر (ZK) را می‌توان برای مقیاس‌سازی لایه ۲ استفاده کرد. یکی از این نمونه‌های راه‌حل لایه ۲ اتریوم، آربیتروم است. تمام افزوده‌های جدید به یک زنجیره معتبر هستند، مگر این‌که توسط یک شرکت‌کننده ظرف حدود یک هفته به چالش کشیده شود.

مجموعه‌های ZK از اثبات رمزنگاری به عنوان ابزاری برای تایید هر بلوکی که به شبکه اضافه می‌شود، استفاده می‌کنند. این امر نیاز به اعتماد به اعتبارسنجی‌ها را از بین می‌برد. شاید فناوری ZK-rollup پیشرفته‌ترین فناوری لایه ۲ باشد؛ اما همچنان پیچیده‌تر از Optimistic Rollups است که نیاز به توسعه بیشتر دارد.

رول آپ‌ها یکی از پر تقاضاترین راه حل‌های لایه ۲ هستند. این قراردادهای هوشمند تعداد زیادی از تراکنش‌های خارج از زنجیره را تایید می‌کنند و حداقل مقدار داده را به شبکه اصلی ارسال می‌کنند. هدف این است که از مسدود شدن شبکه اصلی محاسبات و ذخیره وضعیت جلوگیری شود.

آربیترام چیست؟

 

تاریخچه شبکه آربیتروم

شبکه آربیتروم در ۲۸ می ۲۰۲۱ به عنوان یک گزینه اضافی لایه ۲ برای توسعه دهندگان اتریوم راه‌اندازی شد. با استفاده از راه حل لایه ۲ سازگاری کامل با EVM، توسعه دهندگان اکوسیستم اتریوم استقرار برنامه‌های DeFi خود را آسان‌تر می‌کنند. در زمان راه اندازی، وبلاگ رسمی این شرکت حدود ۲۵۰ تیم را گزارش داد که درخواست دسترسی برای راه‌اندازی توسعه‌دهنده زنجیره‌ای با عنوان Arbitrum One توسط سازندگان را داشتند. پس از راه‌اندازی سیستم، در دو ماه اول با محدودیت سرعت محافظه‌کارانه برای ایمنی وجوه کاربران کار می‌کرد.

یکی از بنیانگذاران و دانشمند ارشد این پلتفرم، اد فلتن، استاد بازنشسته علوم کامپیوتر و امور عمومی در دانشگاه پرینستون است. او قبلا به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور کار می‌کرد و معاون مدیر ارشد فناوری ایالات متحده در کاخ سفید بود. او این پلتفرم را با استیون گلدفدر، مدیرعامل، که دارای مدرک دکترا از دانشگاه پرینستون است، و هری کالودنر، مدیر ارشد فناوری، که تیم مهندسی در آزمایشگاه آف‌چین را رهبری می‌کند، پایه‌گذاری کرد.

 

شبکه آربیتروم چگونه کار می‌کند؟

شبکه آربیتروم از یک طراحی اساسی ارز دیجیتال پیروی می‌کند که در آن افراد علاقه‌مند می‌توانند، اجرای قراردادهای هوشمند را به عنوان یک ماشین مجازی آسان کنند. ماشین‌های مجازی برنامه‌هایی هستند که بر روی ماشین مجازی آربیتروم یا معماری AVM کار می‌کنند. طراح ماشین مجازی گروهی از مدیران را برای ماشین مجازی مربوطه اختصاص می‌دهد. توجه به این نکته مهم است که یک مدیر صادق می‌تواند ماشین مجازی را وادار کند که طبق کد کار کند. طرف‌های مرتبط با نتیجه ماشین مجازی می‌توانند، افرادی را برای ایفای نقش مدیران انتخاب کنند یا مدیریت مستقیم را تضمین کنند.

بهترین توضیح کار شبکه آربیتروم نشان می‌دهد که چگونه همه اعتبار‌دهنده‌ها را مجبور به تکرار اجرای هر VM نمی‌کند. برعکس، مدیران می‌توانند با هزینه‌ی قابل‌توجه پایین‌تری برای تاییدکنندگان، به پیشبرد وضعیت یک VM کمک کنند. در چنین مواردی، تاییدکننده‌ها فقط باید هش را برای وضعیت ماشین مجازی دنبال کنند تا وضعیت کامل. مدیران برای موافقت با عملکرد ماشین مجازی انگیزه دریافت می‌کنند.

تاییدکنندگان با حمایت همه مدیران، تغییرات ایالتی را می‌پذیرند. در صورت عدم توافق بین دو مدیر در مورد اقدامات یک ماشین مجازی، تاییدکنندگان می‌توانند از تکنیک دوبخشی برای کاهش اختلاف استفاده کنند. کار شبکه آربیتروم شامل اجرای یک دستورالعمل است که توسط مدیری ارائه می‌شود که اثبات ساده‌ای از دستورالعمل مربوطه ارائه می‌دهد. ماشین‌های مجازی و طرف‌های درگیر می‌توانند ارز و پیام‌هایی را برای یکدیگر ارسال کنند. در صورتی که مدیری اظهارنظر قابل بحثی را بیان کند و توسط مدیر دیگری به چالش کشیده شود، پروتکل دوبخشی شروع به کار می‌کند.

آربیترام درمقابل آپتیمیسم

 

مقایسه شبکه آربیتروم با آپتیمیسم

تیم Optimism فناوری rollup را ایجاد کرد. توسعه‌دهندگان آربیتروم از کد منبع باز خود برای افزودن برخی از ویژگی‌های خود استفاده کردند و شبکه آربیتروم را راه اندازی کردند. تفاوت‌های اصلی بین دو راه حل لایه ۲ اتریوم یعنی شبکه آربیتروم و Optimism عبارتند از:

  • تایید تقلب
  • وابستگی به اتریوم آپتیمیسم
  • پل‌های رمزی
  • تایید تقلب
  • استفاده از اثبات تقلب یک دور است. آربیتروم از چندین دور اثبات تقلب استفاده می‌کند.

آربیترام در مقابل آپتیمیسم

 

آیا توکن آربیتروم را می توان خرید؟

عملکردهای Arbitrum نشان می‌دهد که کاربران ممکن است، در مورد نشانه‌های شبکه آربیتروم کنجکاوی داشته باشند. جالب اینجاست که آربیتروم تا به حال کوینی برای ارائه ندارد. بنیان‌گذاران Arbitrum هیچ برنامه‌ای برای معرفی یک نشانه بومی Arbitrum به این زودی ندارند. شرکت پشت سر Arbitrum به سادگی نمی‌خواست توکن دیگری توسعه دهد و اجازه استفاده از هر ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم را می‌دهد. بنابراین، شما باید مراقب هر گونه طرح airdrop تبادل Arbitrum که ممکن است کلاهبرداری پنهان باشد، باشید.

 

هزینه تراکنش در شبکه آربیتروم

بزرگترین مشکلی که آربیتروم قصد دارد در شبکه‌های بلاکچین حل کند به کارمزد تراکنش‌ها اشاره دارد. شبکه آربیتروم برای پیگیری هزینه‌های اجرا برای تراکنش‌های مختلف در شبکه Arbitrum به ArbGas متکی است. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که تمام دستورالعمل‌های ماشین مجازی Arbitrum نیاز به هزینه ArbGas دارند. هزینه یک تراکنش خاص، کل مبلغ کارمزد ArbGas برای دستورالعمل‌های موجود در تراکنش‌ها در مقایسه با محدودیت گس اتریوم است.

بنابراین، بدیهی است که شما هیچ محدودیت از پیش تعریف شده خاصی برای هزینه‌های ArbGas ندارید. مهم‌تر از همه، ArbGas در مقایسه با کارمزد گس ETH برای یک تراکنش خاص، نسبتا ارزان‌تر است. هزینه ArbGas به جبران هزینه‌های اعتبارسنجی‌های زنجیره‌ای کمک می‌کند و در کنار تایید تمام دستورالعمل‌ها توسط ماشین مجازی Arbitrum کمک می‌کند.

بنابراین، کاربران باید همیشه اطمینان حاصل کنند که EthBridge هرگز از حد گس لایه ۱ تجاوز نمی‌کند، از طریق تخمین گس لایه ۱ مورد نیاز برای EthBridge. علاوه بر این، تخمین زمان شبیه‌سازی برای توان عملیاتی زنجیره جمع‌آوری نیز مهم است، زیرا به یافتن محدودیت سرعت زنجیره کمک می‌کند.

 

معماری آربیتروم

نکات مهمی که باید قبل از استفاده از پل Arbitrum بدانید، کیف پول MetaMask است؛ عمیقا بر روی معماری Arbitrum تمرکز دارد. شما می‌توانید چهار جز حیاتی را در اکوسیستم Arbitrum بیابید که برای عملکردهای مختلف مناسب هستند. این چهار مولفه به نقش‌های مهمی مانند تاییدکننده، کلید، ماشین مجازی و مدیر اشاره دارد. در ادامه مقاله مروری کوتاه بر عملکرد آن‌ها در اکوسیستم آربیتروم خواهیم داشت.

تایید کننده: تایید کننده یک نهاد جهانی یا پروتکل توزیع شده است که مسئول بررسی مشروعیت تراکنش‌ها و مسئولیت انتشار تراکنش‌های پذیرفته شده است.

کلید: نکته کلیدی به عضوی از پروتکل که قادر به مالکیت ارز در کنار پیشنهاد معاملات است، اشاره می‌کند. می‌توانید به هش کلید عمومی به عنوان علامت شناسایی اعتماد کنید. علاوه بر این، کلید همچنین با امضای آن‌ها با کلیدهای خصوصی در تراکنش، به پیشنهاد معاملات کمک می‌کند.

ماشین مجازی: ماشین مجازی یا VM در Arbitrum یک شرکت کننده مجازی در پروتکل با کد و داده‌های مورد نیاز برای تعریف عملیات ماشین مجازی است.

مدیر: مدیر ماشین مجازی فردی است که مسئول پیگیری پیشرفت ماشین مجازی است. علاوه بر این، مدیر همچنین اطمینان حاصل می‌کند که VM مطابق انتظارات مورد نظر عمل می‌کند.

آربیتروم چیست؟

 

شبکه آربیتروم و نحوه اتصال به MetaMask

شبکه آربیتروم اولین راه حل L2 است که برای اتریوم ارائه شده است. این شبکه در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیارد دارایی قفل شده دارد و بیش از ۳ میلیون تراکنش را پردازش کرده است. شبکه آربیتروم بر امنیت لایه ۱ اتریوم (L1) متکی است و آن را به شبکه‌ای امن با هزینه گس ارزان‌تر تبدیل می‌کند. در ادامه مقاله نحوه اتصال شبکه آربیتروم به متامسک را برای شما آورده‌ایم:

ابتدا شبکه Arbitrum را مستقیما از MetaMask خود در سه مرحله اضافه کنید. MetaMask خود را باز کنید و روی “Ethereum Mainnet” در بالا کلیک کنید:

اتصال آربیترام به متامسک

سپس «Custom RPC» را انتخاب کنید.

اتصال‌آربیترام به متامسک

در آخر، اعتبار شبکه نشان داده شده در زیر را وارد کنید و روی «افزودن شبکه» کلیک کنید.

اتصال‌آربیترام به‌متامسک

اکنون که شبکه آربیتروم را به متامسک خود وصل کرده‌اید، می‌توانید ETH خود را پل بزنید و dapp‌های جدید را کشف کنید.

 

کلام آخر شبکه آربیتروم

L1های اولیه مثل اتریوم و بیت‌کوین به تمرکززدایی و امنیت بیش از مقیاس‌پذیری اهمیت می‌دادند، همان‌طور که هزینه‌های بالای گس در هر دو پلتفرم دیده می‌شود. با این حال، آربیتروم قصد دارد این سه‌گانه بلاکچین را با پیاده‌سازی مجموعه‌های خوش‌بینانه که هر سه عنصر را برآورده می‌کند، حل کند.

با این حال، جامعه اتریوم معتقد است که راه حل جامع بلندمدت شامل اجرای zk-Rollup است. به عنوان پیشرفته‌ترین پلتفرم L2، امیدواریم که شبکه آربیتروم به جذب روندهای فعلی فناوری برای گسترش پلتفرم و ترویج گسترش آن ادامه دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت arbitrum.io مراجعه کنید.

 

سوالات متداول شبکه آربیتروم

آربیتروم برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

Arbitrum Bridge یک مجموعه خوش بینانه است، یک راه حل مقیاس‌پذیر ساده که به تخلیه تراکنش‌ها و ذخیره داده‌ها در لایه دو شبکه کمک می‌کند. نمای کلی دقیق آموزش پل آربیتروم همچنین نشان داد که چگونه راه حل جدید مقیاس‌بندی L2 سهولت قابل توجهی در استفاده ارائه می‌دهد.

آیا شبکه آربیتروم ایمن است؟

Arbitrum بر امنیت لایه ۱ اتریوم (L1) متکی است و آن را به یک شبکه امن با هزینه گس ارزان‌تر تبدیل می‌کند.

آیا می‌توانم از Arbitrum در MetaMask استفاده کنم؟

برای افزودن توکن‌های Arbitrum به MetaMask، باید آن‌ها را به صورت دستی نیز اضافه کنید. شما همچنان توکن‌ها را دریافت خواهید کرد، حتی اگر هنوز آن‌ها را به کیف پول اضافه نکرده باشید. با این حال، تا زمانی که آن‌ها را به صورت دستی وارد نکنید، نمایش داده نمی‌شوند.

آربیتروم چگونه کسب درآمد می‌کند؟

آربیتروم از تکنیکی به نام جمع‌آوری تراکنش‌ها برای ثبت دسته‌ای از تراکنش‌های ارسال‌شده در زنجیره اصلی اتریوم و اجرای آن‌ها در زنجیره‌های جانبی لایه ۲ ارزان‌قیمت و مقیاس‌پذیر استفاده می‌کند.

آیا آربیتروم سرمایه گذاری خوبی است؟

چشم انداز بلند مدت آربیتروم بسیار مثبت است. این پلتفرم دارای چندین ویژگی منحصر به فرد است که آن را به یک سرمایه گذاری جذاب برای علاقه‌مندان به فضای دارایی دیجیتال تبدیل می‌کند. علاوه بر این، تیم پشت سر آربیتروم تجربه و فداکاری برای موفقیت پلتفرم را دارد.

آیا آربیتروم بر روی اتریوم ساخته شده است؟

هدف آربیتروم کاهش هزینه‌های تراکنش و ازدحام با جابجایی محاسبات و ذخیره‌سازی داده‌ها تا جایی که می‌تواند از بلاکچین اصلی اتریوم (لایه ۱) است. ذخیره سازی داده‌ها از بلاکچین اتریوم به عنوان راه حل‌های مقیاس‌بندی لایه ۲ شناخته می‌شود.

آیا OpenSea از arbitrum پشتیبانی می‌کند؟

اکوسیستم پررونق Arbitrum رشد دیگری پیدا کرده است، زیرا برترین Token Non-Fungible (NFT) OpenSea اعلام کرد که اکنون از زنجیره تخصصی اجتماعی و بازی Arbitrum Nova پشتیبانی می‌کند. ما هیجان زده هستیم که اکنون از Arbitrum Nova پشتیبانی می‌کنیم.

آیا آربیتروم هزینه گس دارد؟

هزینه Gas برای ارسال $ETH در شبکه Arbitrum حدود ۰.۲۷ دلار است که نسبت به سایر شبکه‌های Layer2 نیز بالاتر است.

آیا آربیتروم غیرمتمرکز است؟

Arbitrum در چندین پروتکل مالی غیرمتمرکز مانند SushiSwap، Curve و Abracadabra ادغام شده است. داده‌های DeFi Llama نشان می‌دهد که ۲ میلیارد دلار ارز دیجیتال در قراردادهای هوشمند Arbitrum قفل شده است. تقریباً ۳۰٪ از صرافی غیرمتمرکز (DEX) SushiSwap است.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا