ارز آربیتروم، توکن حکومتی Arbitrum DAO

ارز آربیتروم (ARB) را می‌توان برای رای‌گیری در مورد پیشنهادهای حکمرانی Arbitrum DAO استفاده کرد و به دارندگان $ARB اجازه می‌دهد تا آینده پروتکل‌ها و زنجیره‌های Arbitrum را به طور جمعی شکل دهند. دارندگان توکن همچنین می‌توانند قدرت رای خود را به نمایندگان واگذار کنند. بنیاد آربیتروم راه اندازی توکن جدید خود را تحت عنوان ARB اعلام کرده است.

آربیتروم پروتکل لایه ۲ بلاکچین که برای افزایش مقیاس پذیری در بلاکچین اتریوم طراحی شده است، در حال برداشتن گام‌هایی در انتقال خود به عنوان یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است.

 

ارز آربیتروم چیست؟

ارز آربیتروم یک راه حل مقیاس‌بندی لایه دو اتریوم (L2) است. برای دستیابی به هدف خود در بهبود سرعت، مقیاس پذیری و کارایی هزینه در اتریوم از مجموعه های خوش بینانه استفاده می‌کند. ارز آربیتروم از امنیت و سازگاری اتریوم سود می‌برد. مزیت دیگر، توان عملیاتی بالاتر و کارمزد کمتر در مقایسه با اتریوم است. این به لطف جابجایی بیشتر محاسبات و بار ذخیره سازی خارج از زنجیره امکان پذیر شده است.

رمز اصلی آربیتروم ARB نام دارد و برای حکومت استفاده می‌شود. Offchain Labs، توسعه دهندگان Arbitrum، تغییر به ساختار سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) Arbitrum DAO را اعلام کرد. دارندگان ARB می‌توانند در مورد پیشنهادهایی رای دهند که بر ویژگی‌ها، ارتقا پروتکل، تخصیص بودجه و انتخاب شورای امنیت تاثیر می‌گذارد.

 

نقشه راه ارز آربیتروم

ارز آربیتروم یک نقشه راه بلندپروازانه برای سال ۲۰۲۳ دارد که شامل موارد زیر است:

راه‌اندازی راه‌حل لایه سه خود به نام Orbit. فعال کردن توسعه دهندگان برای استقرار برنامه‌های نوشته شده در زبان‌های برنامه نویسی محبوب مانند Rust، C++ و… با استفاده از Stylus. گسترش مجموعه اعتباردهنده‌های آن به گونه‌ای که اعتبارسنجی‌های سازمانی مستقل بیشتری را شامل شود. انتقال پروتکل آن به لایه دو با Arbitrum One.

در ۱۶ مارس ۲۰۲۳، آربیتروم پرتاب هوایی مورد انتظار خود از ARB را اعلام کرد. این توکن برای کاربران اولیه و ساختمان‌های DAO در Arbitrum ارسال می‌شود و ۱۲.۷۵ درصد از کل عرضه توزیع می‌شود. دریافت‌کنندگان براساس یک سیستم مبتنی بر نقطه، بسته به تعاملشان با شبکه آربیتروم تا تاریخ قطعی ۱ مارس ۲۰۲۳، پاداش دریافت کردند. رویداد تولید توکن در ۲۳ مارس ۲۰۲۳ است.

 ارز آربیتروم

 

ارز آربیتروم چگونه کار می‌کند؟

عملکرد روان شبکه آربیتروم شامل عملکرد چهار نقش کلیدی، تایید کننده، ماشین مجازی، کلید و مدیر است.

Verifier یک پروتکل توزیع شده است که وظیفه بررسی مشروعیت تراکنش‌های پذیرفته شده را بر عهده دارد. ماشین مجازی (VM) مجموعه‌ای از کدها و داده‌هاست که عملکرد آن را مشخص می‌کند. یک کلید عضوی است که دارای ارز است و بر اساس آن معاملات انجام می‌دهد. در همین حال، مدیر شخصی است که پیشرفت یک ماشین مجازی را پیگیری می‌کند تا از عملکرد صحیح شبکه اطمینان حاصل کند.

Arbitrum از یک قرارداد هوشمند برای رمزگذاری قوانین به عنوان یک ماشین مجازی استفاده می‌کند که در آن هر مدیری می‌تواند ماشین مجازی را وادار کند که طبق قوانین چارچوب‌بندی شده کار کند. تاییدکننده‌ها ردیابی هش ماشین‌های مجازی و نه کل شبکه را حفظ می‌کنند. علاوه بر این، مدیران توسط شبکه تشویق می‌شوند تا از توافق باند در مورد عملکرد ماشین‌های مجازی خارج شوند.

 

بنیانگذاران ارز آربیتروم چه کسانی هستند؟

Arbitrum توسط Offchain Labs، یک شرکت توسعه مستقر در نیویورک توسعه یافته است. بنیانگذاران آن اد فلتن، استیون گلدفدر و هری کالودنر، محققان سابق دانشگاه پرینستون با سال‌ها تجربه در علوم کامپیوتر، رمزنگاری و بلاکچین هستند. اد فلتن استاد علوم کامپیوتر در پرینستون است و به عنوان معاون CTO پرزیدنت اوباما خدمت کرده است. او یکی از بنیانگذاران و دانشمند ارشد آزمایشگاه آفچین است.

استیون گلدفدر دانشمند کامپیوتر و کارآفرینی است که دکترای خود را دریافت کرده است. از پرینستون او همچنین یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Offchain Labs است. هری کالودنر دانشمند کامپیوتر و دکتری است. کاندیدای پرینستون او همچنین یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری Offchain Labs است.

در سال ۲۰۲۱، Offchain Labs اعلام کرد که ۱۲۰ میلیون دلار در آخرین بودجه سری B خود به رهبری Lightspeed Venture Partners جمع آوری کرده است و ارزش آن را ۱.۲ میلیارد دلار برآورد کرده است. دیگر سرمایه گذاران برجسته عبارتند از Polychain Capital، Pantera Capital، Mark Cuban و…

ارزآربیتروم

 

چه چیزی Arbitrum را منحصر به فرد می‌کند؟

Arbitrum از مجموعه‌های خوش بینانه برای متمایز شدن از دیگر راه حل‌های مقیاس‌پذیر برای اتریوم استفاده می‌کند. ادعا می‌کند که چندین مزیت را نسبت به سایر راه حل‌های خوش بینانه ارائه می‌دهد، مانند:

سازگاری: Arbitrum از قراردادها و تراکنش‌های اصلاح نشده EVM پشتیبانی می‌کند، به این معنی که هر DApp موجود اتریوم می‌تواند بدون تغییر کد روی Arbitrum اجرا شود.

مقیاس پذیری: Arbitrum می‌تواند هزاران تراکنش در ثانیه را با کارمزد کم و نهایی شدن سریع انجام دهد و در عین حال تضمین‌های امنیتی اتریوم را حفظ کند.

انعطاف‌پذیری: Arbitrum به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های نوشته شده در زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب مانند Rust، C++ و غیره را با استفاده از Stylus، ویژگی معادل EVM+ آینده خود، اجرا کنند.

عدم تمرکز: ارز آربیتروم برای سفارش تراکنش‌ها به هیچ اپراتور یا ترتیب دهنده متمرکزی متکی نیست. در عوض، از یک شبکه غیرمتمرکز اعتبار سنجی استفاده می‌کند که توکن‌های ARB را به اشتراک می‌گذارند و برای تامین امنیت شبکه هزینه دریافت می‌کنند.

 

اکوسیستم ارز آربیتروم

ارز آربیتروم همچنین دارای یک اکوسیستم پر جنب و جوش از DApps، کیف پول، ابزار و… است که آن را به یکی از راه حل‌های مقیاس‌پذیر پیشرو برای اتریوم تبدیل می‌کند. برخی از پروتکل‌های موجود در شبکه عبارتند از: GMX (GMX)، مجیک(MAGIC)، Camelot (GRAIL)، Vela Exchange (VELA)، ZyberSwap (ZYB)، Dopex (DPX)، PlutusDAO (PLS)، TridentDAO (PSI)، Jones DAO (JONES) و…

رشد اکوسیستم ارز آربیتروم را می‌توان از متریک ارزش کل قفل شده (TVL) آن مشاهده کرد. طبق گفته DeFiLlama، TVL آربیتروم در نوامبر ۲۰۲۱ به اوج ۳.۲ میلیارد دلار رسید و در حال حاضر تا زمان نگارش این مقاله حدود ۱.۸۵ میلیارد دلار است. این باعث می‌شود که بالاترین TVL در بین سایر اکوسیستم‌های لایه ۲ باشد.

ارز ARB

 

چند ارز آربیتروم (ARB) در گردش وجود دارد؟

ارز آربیتروم نشانه حاکمیت بومی Arbitrum است. ۱۲.۷۵٪ از کل عرضه توکن‌های ARB را بین گیرندگان واجد شرایط و DAO توزیع می‌کند. کاربرد توکن ARB امکان مدیریت غیرمتمرکز اکوسیستم ارز آربیتروم است. دارندگان ARB شبکه Arbitrum را با رای دادن به پیشنهادات حاکمیتی برای زنجیره‌های Arbitrum One و Arbitrum Nova اداره می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند بر نحوه استفاده از وجوه خزانه داری DAO تاثیر بگذارند. پیشنهادات حاکمیتی می‌تواند شامل ارتقا زنجیره، تغییر پارامترهای شبکه، تخصیص کمک‌های مالی و جوایز، ادغام ویژگی‌های جدید و موارد دیگر باشد.

ارز آربیتروم (ARB) مثل توکن هزینه گس مانند ETH در شبکه اتریوم کار نمی‌کند. در عوض، هزینه‌های Arbitrum با ETH یا هر توکن ERC-20 دیگری که توسط DApps پشتیبانی می‌شود، پرداخت می‌شود. این بدان معناست که دارندگان ARB نیازی به خرج کردن توکن‌های خود برای استفاده از سرویس‌های Arbitrum ندارند، بلکه می‌توانند آن‌ها را به اشتراک بگذارند و هزینه‌هایی را برای تامین امنیت شبکه دریافت کنند.

مجموع عرضه توکن‌های ARB 10 میلیارد ثابت است. تخصیص توکن به شرح زیر است: خزانه داری Arbitrum DAO: 42.78٪ (۴.۲۷۸ میلیارد)، تیم‌ها و مشاوران Offchain Labs: 26.94٪ (۲.۶۹۴ میلیارد)، سرمایه گذاران: ۱۷.۵۳٪ (۱.۷۵۳ میلیارد)، airdrop به کاربران: ۱۱.۶۱۲ میلیارد٪ (۱). ایردراپ به DAO: 1.13% (113 میلیون).

 

ارز آربیتروم چگونه ایمن می‌شود؟

ارز آربیتروم امنیت خود را از شبکه Ethereum می‌گیرد که اجماع و نهایی بودن معاملات ارز آربیتروم را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، اتریوم اعتبار محاسبات خارج از زنجیره و در دسترس بودن داده‌ها را در پشت محاسبات تضمین می‌کند. استفاده از جمع‌آوری‌های خوش‌بینانه به این معنی است که Arbitrum تراکنش‌ها را روی مجموعه خارج از اتریوم اجرا می‌کند و چندین تراکنش را در یک دسته قبل از ارسال آن به شبکه اصلی جمع‌بندی می‌کند. معاملات خارج از زنجیره معتبر فرض می‌شود و هیچ مدرک معتبری ارائه نمی‌شود.

در صورت بروز اختلاف، یک دوره زمانی پس از ارسال جمع بندی وجود دارد که در آن هر کسی می‌تواند با ارائه یک مدرک تقلب، تراکنش را به چالش بکشد.

 ارزARB

 

از کجا می‌توان ارز آربیتروم (ARB) خرید؟

صرافی‌های متمرکز Binance، Bybit، BitMEX، Poloniex، OKX، KuCoin و… اعلام کرده‌اند که ARB را در فهرست قرار خواهند داد. در واقع در این صرافی‌ها ارز آربیتروم را می‌توانید، خرید و فروش کنید.

 

کلام آخر

آربیتروم یکی از ارزهای لایه دوم اتریوم است که به تازگی توکن خودش را ارائه کرده است. این ارز پس از عرضه شدید نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرد. باید منتظر به آرامش رسیدن بازار برای این ارز مطرح باشیم. به دلیل ایردراپی که آربیتروم داشته است، خیلی‌ها ارزهای خود را پس از دریافت به فروش می‌رسانند؛ این دلیلی برای فروش زیاد این توکن می‌شود. پس در خرید این ارز دیجیتال مراقبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت  arbitrum.io مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

آیا ارز آربیتروم سرمایه گذاری خوبی است؟

در حالی که معرفی یک توکن جدید می‌تواند نوساناتی در ارزش آن ایجاد کند، TVL بالا و اکوسیستم شکوفا آن را به عنوان یک بازیگر مهم در بخش لایه ۲ بازار معرفی می‌کند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مانند همه سرمایه گذاری‌های ارزهای دیجیتال، ارز آربیتروم بسیار سوداگرانه و بسیار خطرناک است.

آیا ارز آربیتروم در شبکه ETH است؟

Arbitrum اولین راه حل L2 است که برای اتریوم ارائه شده است. این شبکه در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیارد دارایی قفل شده دارد و بیش از ۳ میلیون تراکنش را پردازش کرده است. Arbitrum بر امنیت لایه ۱ اتریوم (L1) متکی است و آن را به شبکه‌ای امن با هزینه گس ارزان‌تر تبدیل می‌کند.

ارز آربیتروم متعلق به چه کسی است؟

اد فلتن، استاد علوم کامپیوتر و روابط عمومی در پرینستون، در سال ۲۰۱۸ شرکت Offchain Labs، شرکتی که پشت سر ارز آربیتروم قرار دارد، تاسیس کرد.

چرا ارز آربیتروم بهتر از آپتیمیسم است؟

آربیتروم هزینه‌های کمتری با اثبات تقلب چند دور دارد که نیاز به اتکای کمتری به لایه ۱ دارد. Arbitrum به لطف سازگاری بهتر EVM، پشتیبانی توکن بومی اتریوم و پل بدون مجوز برای انتقال دارایی‌ها که از Optimism در همه معیارهای قابل مقایسه شکست می‌خورد، محبوب‌تر است.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا