افراد تاثیرگذارافراد تاثیرگذار 2021افراد تاثیرگذار 2022

آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) هم بنیانگذار سولانا (Solana)

زندگینامه آناتولی یاکوونکو

آناتولی یاکوونکو مهندس کامپیوتر روسی و یکی از بنیانگذاران پروژه سولانا است. او White Paper بلاکچین سولانا را نوشته و در اتحاد جماهیر شوروی بزرگ شده است. آناتولی یاکوونکو از پنج سالگی به کامپیوتر علاقه داشت. در نهایت، یاکوونکو به ایالت متحده آمریکا نقل مکان کرد تا زندگی خود را بسازد. 

در رابطه با تحصیلات آناتولی یاکوونکو باید گفت که او در دانشگاه Illinois فارغ‌التحصیل شد و علی رغم توصیه های اساتید مختلف، در رشته علوم کامپیوتر مدرک خود را گرفت و سپس به San Diego رفت تا بر روی Qualcomm کار کند؛ جایی که توسعه سیستم عامل ها را رهبری کرد. Anatoly Yakovenko همچنین، توسعه سیستم های توزیع شده و فشرده سازی را به ترتیب در Mesosphere و Dropbox رهبری کرد. از جمله موفقیت های دیگر بنیانگذار Solana در توسعه فناوری می توان به دو اختراع، برای پروتکل های سیستم عامل هایی با کارامد بالا اشاره کرد.

 

آناتولی یاکوونکو در 2021

 

آناتولی یاکوونکو در ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ سالی کلیدی برای سولانا بود؛ چراکه این پروژه با وجود انتقال یخبندان اتریوم به اتریوم ۲.۰، توجه زیادی را به خود جلب کرد. توسعه دهندگان و مهندسان احتمالاً از سرعت پایین تراکنش ها و کارمزدهای بالا خسته شده بودند؛ زیرا توکن SOL در سال ۲۰۲۰ از میانگین زیر ۲ دلار به بیش از ۲۰۰ دلار در ۲۰۲۱ رسید. با این حال، شبکه از دو یا چند مشکل رنج می برد.

در ماه سپتامبر، سولانا در حالی که تلاش می کرد ۴۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را پردازش کند، قربانی بار اضافی در شبکه شد. این حمله DDoS در صرافی غیر متمرکز Raydium رخ داد و شبکه برای ۱۸ ساعت با مشکل مواجه شده بود. یاکوونکو مجبور شد تا از اعتباردهندگان سولانا بخواهد تا شبکه را دوباره راه‌اندازی کنند که برخی از افراد سطح غیر متمرکز بودن آن را زیر سؤال بردند. حمله ی گفته شده همچنین باعث انشعاب شبکه شد که منجر به ارتقای نود ها و DApp های شبکه، قبل از بازگرداندن به عملکرد کامل شبکه شد.

در حالی که برخی حمله را یک نقطه ضعف برای شبکه می‌دانند، آناتولی یاکوونکو ادعا کرد که با توجه به عدم تعطیلی شبکه و راه‌اندازی پس از ۲۴ ساعت، این حمله قدرت Solana را نشان می دهد. او همچنین با تأکید بر اشکلات مهمی که تیم از آن زمان به آنها پرداخته است، این اتفاق را در دراز مدت مثبت تلقی کرد. برای شبکه ای که تانسیل “قاتل اتریوم” شدن را دارد و می تواند پردازش میانگین ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه را داشته باشد، یاکوونکو سولانا را مکملی برای دومین کریپتو بزرگ جهان می‌داند.

سولانا اولین کنفرانس مهم خود را (Solana Breakpoint) در نوامبر برگزار کرد که ده ها توسعه دهنده ی هیجان زده را معرفی کرد که ادعا می کردند این پروژه Web 3.0 را معرفی می کند. در آنجا، کاربران، Brave را دیدند که با سولانا همکاری کرد تا یکپارچگی بومی را ارائه دهد.

Brave یک مرورگر خصوصی با قدرت رمزنگاری، با بیش از ۴۲ میلیون کاربر می باشد.

Solana در دسامبر اعلام کرد که رسماً کربن خنثی شده می باشد، در حالی که مایکل جردن و پسرش ۱۰ میلیون دلار سرمایه اولیه برای راه‌اندازی یک DApp متمرکز بر ورزشکاران، در شبکه، در سال ۲۰۲۲ جمع‌آوری کردند.

 

آناتولی یاکوونکو در 2022

 

آناتولی یاکوونکو در ۲۰۲۲

آناتولی یاکوونکو همچنان خوشبین است که برای موفقیت بازار کریپتو، پروژه هایی غیر از سولانا نیز باید موفق شوند. او معتقد است که ممکن است یک پروژه برای بازی بهترین باشد و پروژه ی دیگری برای میزبانی هنر؛ نه اینکه یک شبکه همه مسئولیت ها را به عهده بگیرد. اسناد رسمی Solana پیشنهادهای طراحی پذیرفته شده ی مختلفی را نشان می دهد که هنوز به مرحله اجرایی نرسیده اند؛ پروژه هایی همچون ارتقاء در مشتریانِ توسعه ی Rust فعلی و نسخه ای از تأیید تراکنش های بین زنجیره ای.

در اکتبر ۲۰۲۱، Ignition Hackathon در سولانا به پایان رسید که شاهد ۵۶۸ پروژه ارائه شده توسط توسعه دهندگان بود و اهداف این پروژه ها کسب سهم خود از جوایز بود. برخی از پروژه ها مطمئناً به چیزی بزرگتر در شبکه Solana تبدیل خواهند شد. Solana Ventures با Forte  و Griffin Gaming Partners شریک شد تا ۱۵۰ میلیون دلار برای نوآوری های بازی های وب ۳ کنار بگذارند. بنابراین می توان انتظار داشت که سولانا در طول سال، سرمایه گذاری بیشتری بر روی بازی ها انجام دهد. 

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا