کاهش ۷.۳ میلیارد دلاری اقتصاد استیبل کوین

از ابتدای سال جاری، اقتصاد کریپتو ۴۱.۷۷ درصد رشد کرده و به ارزش بازار فعلی ۱.۱۷ تریلیون دلار رسیده است. با این حال، در میان این رشد، اقتصاد استیبل کوین در یک بازه زمانی ۱۴۰ روزه ضرر قابل توجهی معادل ۷.۳ میلیارد دلار را تجربه کرد.

 

استیبل کوین‌ها تغییر قابل توجهی را تجربه می‌کنند

طبق آخرین داده‌ها، اقتصاد استیبل کوین در سال ۲۰۲۳ شاهد کاهش ۷.۳ میلیارد دلاری ارزش بوده است. سوابق بایگانی نشان می‌دهد که در ۶ ژانویه، ارزش اقتصاد استیبل کوین به ۱۳۸.۱۲ میلیارد دلار رسیده است، اما از امروز به ۱۳۰.۷۹ میلیارد دلار کاهش یافته است. قابل ذکر است که پروژه‌های استیبل کوین متعددی در چهار ماه گذشته بازخریدهای قابل توجهی را تجربه کردند و USDC به تنهایی بیش از ۱۴ میلیارد دلار کاهش داشت. به طور مشابه، BUSD از هفته اول ژانویه با بازخریدهای بیش از ۱۱ میلیارد دلار مواجه شد، در حالی که DAI با بازخریدهایی بالغ بر ۳۶۱ میلیون دلار روبرو شد.

 

در حالی که USDC و BUSD بازخریدی بیش از ۷.۳ میلیارد دلار را در سال ۲۰۲۳ تجربه کردند، چند پروژه استیبل کوین دیگر توانستند با رشد این ضررها را متعادل کنند. به عنوان مثال، TUSD را در نظر بگیرید که سال را با ارزش بازار تقریباً ۸۴۶.۵۷ میلیون دلار آغاز کرد. امروز، این استیبل کوین دارای ارزش بازار ۲.۰۴ میلیارد دلار است که نشان‌دهنده نرخ رشد ۱۴۰.۹۷٪ است.

 

به طور مشابه، تتر (USDT) شاهد افزایش قابل توجهی در ارزش بازار خود بود. در هفته اول ژانویه، USDT به ۶۶.۲۹ میلیارد دلار رسید، اما از آن زمان تاکنون بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته و به ۸۲.۹۵ میلیارد دلار رسیده است. در ۶ ژانویه ۲۰۲۳، اقتصاد استیبل کوین ۲۷.۱۱ میلیارد دلار در حجم تجارت ۲۴ ساعته ثبت کرد. با این حال، به سرعت تا ۲۱ می ۲۰۲۳، حجم بازار توکن‌های وابسته به دلار به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و به ۱۰.۷۷ میلیارد دلار رسیده است.

 

اگرچه حجم فعلی ممکن است کوچکتر به نظر برسد، اما معاملات استیبل کوین به ارزش ۱۰.۷۷ میلیارد دلار همچنان بخش قابل توجهی را تشکیل می‌دهد و ۵۷.۹ درصد از کل حجم معاملات ۲۴ ساعته در کل اقتصاد کریپتو را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر، زمانی که حجم توکن وابسته به دلار به ۲۷.۱۱ میلیارد دلار رسید، ۸۱.۳۶ درصد از حجم تجارت جهانی روزانه (در ۶ ژانویه ۲۰۲۳) را در بین ۱۲,۷۷۵ دارایی کریپتویی فهرست شده در coingecko.com در آن زمان به خود اختصاص داد.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا