آموزش سرمایه‌ گذاریآموزش آلت کوین‌ها

معرفی ۹ آلت کوین برای سرمایه گذاری

آلت کوین چیست؟

ما در اینجا قصد داریم به شما کاربران ۹ آلت کوین برای سرمایه گذاری معرفی کنیم، اما پیش از معرفی بیاید تا شناختی از آلت کوین ها داشته باشیم. به هر ارز دیجیتال غیر از بیت کوین، آلت کوین میگویند. آلت کوین‌های موجود تنوع بسیار زیادی دارند، از کوین های بزرگ مانند اتر و BNB گرفته تا توکن‌های پروژه‌های تازه راه‌اندازی شده. آلت کوین ها به طور سنتی با توکن های ERC-20 در اتریوم و توکن های بومی دیگر بلاکچین های بزرگ مرتبط بوده اند.

 

معرفی آلت کوین

در حالی که بیت کوین معمولاً بر اخبار ارزهای دیجیتال تسلط دارد، آلت کوین ها اکنون سهم مناسبی دارند. چه افزایش قیمت Dogecoin باشد و چه به‌روزرسانی‌های اتریوم، خوب است در هنگام سرمایه‌گذاری یا معاملات ارزهای دیجیتال درباره چیزهایی که ارائه می‌شود بیشتر بدانید. مقدار زیادی آلتکوین در دسترس است، بنابراین اجازه دهید به برخی از پروژه‌های برتر در کلاس‌های مختلف دارایی‌های کریپتو نگاهی بیندازیم.

هر کوینی غیر از بیت کوین یک آلت کوین در نظر گرفته می شود و اندازه آنها از بلاکچین های بزرگ با ارزش بازار تا پروژه های کوچک جدید متغیر است. آلت کوین ها اغلب جزء ضروری تنوع سبد ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شوند. با سرمایه گذاری در آلت کوین های خوب، می توانید ریسک کلی سبد خود را کاهش دهید. سرمایه گذاری در کلاس های مختلف آلتکوین یک استراتژی سرمایه گذاری مسئولانه است. این کلاس ها شامل توکن های پلتفرم، استیبل کوین ها، توکن های DeFi، حتی میم کوین ها هستند.

 

چرا باید روی آلتکوین ها سرمایه گذاری کنم؟

در حالی که بیت کوین (BTC) بزرگترین کوین ارزش بازار و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است، شما باید به عنوان یک سرمایه گذار بزرگ، سبد سرمایه گذاری خود انتخاب کنید. برای انجام این کار در دنیای کریپتو، باید آلتکوین بخرید. می‌توانید ریسک کلی خود را با قرار دادن سبد ارزهای دیجیتال خود در معرض کوین ها و بخش‌های مختلف در کریپتو، مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا GameFi کاهش دهید. به این ترتیب، اگر قیمت بیت کوین سقوط کند، سایر سرمایه گذاری های رمزنگاری شما ممکن است برخی از ضررها را برایتان جبران کند.

 

توکن های پلتفرم

برخی از بلاکچین‌ها به کاربران اجازه می‌دهند پروژه‌ها، توکن‌ها و حتی بلاکچین‌ های قابل همکاری خود را ایجاد کنند. اتریوم شناخته‌شده‌ترین پلتفرم و یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها است، اما دیگران از آن پیروی کرده‌اند و زیرساختی برای پروژه‌های نوآورانه جدید فراهم کرده‌اند.

 

اتر (ETH)

اتر توکن اصلی پلتفرم اتریوم است که در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین و تیم هم بنیانگذارش ایجاد شد. اتریوم یک توسعه فناوری بزرگ در اکوسیستم ارزهای دیجیتال بود و به عنوان بلاکچین اصلی نسل دوم شناخته می شود. از اصول غیرمتمرکز بیت کوین استفاده کرد و کاربرد آن را با کد قابل برنامه ریزی افزایش داد. این اسکریپت ها، که به عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می شوند، به صورت خودکار اجرا می شوند و طبق مجموعه قوانین توسعه دهنده اجرا می شوند. آنها همچنین تغییر ناپذیر هستند، به این معنی که توسعه دهندگان نمی توانند آنها را پس از استقرار در بلاکچین تغییر دهند.

اتر به عنوان توکن ابزار بلاکچین استفاده می شود. تمامی تراکنش ها و تعاملات با قراردادهای هوشمند، کاربر را ملزم به پرداخت اتر می کند. هر نوع فعالیت به مقدار معینی نیاز دارد که توان محاسباتی مورد نیاز را اندازه گیری می کند. استفاده از یک قرارداد هوشمند پیچیدگی بیشتری نسبت به ارسال یک توکن ساده ERC-20 از یک کیف پول به کیف دیگر نیاز دارد.

هزینه ای که برای گاز می پردازید بر اساس بلوکی که آن را به آن اضافه می کنید تعیین می شود و به عنوان هزینه پایه شناخته می شود. همچنین می‌توانید اتر را به عنوان بخشی از ارتقای برنامه‌ریزی‌شده آن به اتریوم ۲.۰ در ازای بهره، به اشتراک بگذارید. هنگامی که شما سرمایه خود را استیک کردید، اتر شما تا زمان انتشار اتریوم ۲.۰ تا دو سال دیگر قفل خواهد شد. اتر همچنین سقف عرضه ندارد، اما کارمزد تراکنش به عنوان یک مکانیسم کاهش تورم سوزانده می شود.

 

اتر 9 تا

 

سولانا (SOL)

SOL توکن اصلی بلاکچین سولانا است که در مارس ۲۰۲۰ راه اندازی شد. Solana بر مقیاس پذیری تمرکز دارد و از مکانیزم اجماع جدیدی به نام اثبات تاریخ استفاده می کند. Proof of History جایگزین مُهر زمانی یک بلوک می شود و در عوض از یک تابع هش برای اندازه گیری زمان استفاده می کند. این مکانیسم سرعت شبکه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد؛ سولانا همچنین دارای قابلیت قرارداد هوشمند است.

SOL به عنوان یک توکن ابزاری برای کاربران جهت پرداخت هزینه تراکنش یا گاز هنگام تعامل با قراردادهای هوشمند عمل می کند. شبکه تمام درصدی از کارمزد هر تراکنش را به عنوان یک معیار کاهش تورم می سوزاند. این بلاکچین در مجموع ۴۸۹ میلیون توکن SOL تولید خواهد کرد. همچنین در صورت داشتن SOL و مشارکت در مکانیسم اجماع اثبات سهام، می‌توانید اعتباربخش شبکه شوید. اعتبارسنجی‌ها و سهامداران برای کار در افزودن تراکنش‌های جدید به یک بلوک، با توکن‌های SOL پاداش می‌گیرند.

 

سولانا (SOL) 9 تا

 

پولکادات (DOT)

DOT اولین بار در سال ۲۰۱۷ به عنوان نماد بومی Polkadot شناخته شد. این بلاکچین توسط Gavin Wood، خالق اتریوم، رابرت هابرمایر و پیتر چابان توسعه یافته است. DOT بر ایجاد زنجیره‌های بلوکی قابل همکاری متمرکز است و دارای سه مورد اصلی است: حاکمیت ، سهامداری و پیوند.

مدل حاکمیت DOT به کاربران اجازه می دهد تا در مورد هزینه های شبکه، ارتقاء و پاراچین تصمیم گیری کنند. Polkadot همچنین دارای یک مکانیسم اجماع اثبات سهام است که کاربران را ملزم می‌کند که DOT ​​را برای مشارکت در آن استیک کنند. استیک DOT مانعی برای دستکاری شبکه فراهم می‌کند، زیرا ممکن است توکن‌های خود را از دست بدهند. 

 

پولکادوت (DOT) 9 تا

 

بایننس کوین (BNB)

BNB توکن اصلی زنجیره هوشمند بایننس است. این کوین در سال ۲۰۱۷ روی بلاکچین اتریوم در یک ICO راه اندازی شد تا برای توسعه خدمات تبادل بایننس سرمایه جمع آوری کند. در سال ۲۰۱۹، BNB با مکانیزمی برای تبدیل توکن از یک توکن ERC-20 به یک توکن BEP-2 به زنجیره بایننس نقل مکان کرد. بایننس DEX (صرافی غیرمتمرکز) بر روی زنجیره بایننس ساخته شده است و از BNB به عنوان یک توکن ابزار برای پرداخت هزینه های کاهش یافته استفاده می کند. کاربران همچنین باید به BNB برای انجام نقل و انتقالات در زنجیره بایننس در سیستم تراکنش مبتنی بر آن بپردازند.

در سپتامبر ۲۰۲۰، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به عنوان یک بلاکچین موازی با زنجیره بایننس راه اندازی شد. BSC یک فورک از بلاکچین اتریوم است و قابلیت های قرارداد هوشمند را ارائه می دهد. BNB همچنین توکن بومی BSC با استفاده از پروتکل BEP-20 است و برای پرداخت هزینه های گاز برای تراکنش ها و تعاملات قرارداد هوشمند استفاده می شود. موارد استفاده دیگر برای BNB شامل شرکت در مکانیسم اجماع Proof of Staked Authority با سهامداری BNB و پرداخت هزینه های کمتر در Binance Exchange است. بایننس همچنین مقادیری از توکن را در هر فصل به عنوان مکانیزم کاهش تورم می سوزاند. این سوختگی ها تا سوختن ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ BNB ادامه خواهد داشت که معادل نیمی از کل عرضه BNB است.

 

BNB 9 تا

 

میم کوین ها (Meme Coins)

در حالی که کوین های میم به طور سنتی ارزش زیادی برای سرمایه‌گذاران فراهم نمی‌کردند، اما به طور فزاینده‌ای بازده بالایی ارائه می‌کنند. اگر یک مورد را به سبد خود اضافه می کنید، توجه داشته باشید که آنها سرمایه گذاری هایی با ریسک بالا هستند.

 

دوج کوین (DOGE)

Dogecoin توسط جکسون پالمر و بیلی مارکوس در دسامبر ۲۰۱۳ به عنوان تقلیدی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ایجاد شد. بلاکچین آن در اصل بر اساس کار لایت کوین است، اما روش اجماع اثبات کار آن با ریگ های استخراج SHA-256 سازگار نیست. اگرچه Dogecoin طنزی از ماهیت سوداگرانه رمزارز است، اما در طول سال ها به یک فرصت سرمایه گذاری با دستاوردهای قابل توجه تبدیل شده است.

هیچ مورد کاربردی دیگری جز تسهیل پرداخت ها ندارد. جوامع آنلاین در Reddit و دیگر پلتفرم‌ها از Dogecoin به عنوان راهی برای ارائه راهنمایی استفاده می‌کردند. به دلیل افزایش ارزش و طلسم شیبا اینو، محبوبیت و جامعه آنلاین آن افزایش چشمگیری داشته است. ایلان ماسک نیز حمایت زیادی از این پروژه نشان داده است و جامعه آن را تحریک کرده و عامل “میم” آن را افزایش داده است. Dogecoin در ابتدا دارای محدودیت ۱۰۰ میلیارد کوین بود، اما این سقف سخت اکنون حذف شده است. این باعث تورم کوین می شود زیرا ماینرها سالانه پنج میلیارد Dogecoin جدید استخراج می کنند.

 

دوج کوین (DOGE) 9 تا

 

استیبل کوین ها (Stable Coins)

افزودن یک استیبل کوین به پرتفوی شما مزایایی در نقد شوندگی و ثبات سبد شما دارد. آنها کم خطر هستند و همچنین می توانند در محصولات برای کسب درآمد غیرفعال ثابت استفاده شوند. به عنوان مثال، Binance Earn راه‌های متعددی را برای به اشتراک گذاشتن استیبل کوین‌های شما و کسب بازدهی در ازای آن ارائه می‌کند. شما می‌توانید از ویژگی‌های ارزهای فیات یا سایر دارایی‌های پایدار در بلاکچین بهره ببرید. استیبل کوین ها همچنین به دلیل توانایی محافظت در برابر نوسانات قیمت برای سرمایه گذاران مفید هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

BUSD

BUSD یک استیبل کوین با پشتوانه فیات است که توسط بایننس و پکسوس به دلار آمریکا متصل شده است. برخلاف برخی دیگر از استیبل کوین‌ها در بازار کریپتو، BUSD با نسبت ۱:۱ دلار آمریکا در یک حساب بانکی پیوند خود را حفظ می‌کند. توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک تنظیم می شود و استیبل کوین حسابرسی های منظم را تکمیل می کند تا اطمینان حاصل شود که کاملاً وثیقه است.

می‌توانید BUSD را در بازار آزاد ارزهای دیجیتال یا با ارسال USD به Paxos خریداری کنید، که سپس BUSD جدید برای شما ایجاد می‌کند. بایننس همچنین دروازه های فیات را برای خرید استیبل کوین ارائه می دهد. همچنین می توانید BUSD خود را با استفاده از روش های مشابه به دلار تبدیل کنید. BUSD در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و اتریوم وجود دارد.

معامله گران و سرمایه گذاران از BUSD برای قفل کردن سود، بهبود نقدینگی و اجتناب از نوسانات قیمت رایج در ارزهای دیجیتال استفاده می کنند. هنگام خرید کریپتو از طریق صرافی بایننس یا سایر صرافی های غیرمتمرکز BSC (DEX)، متوجه خواهید شد که BUSD در جفت ارزهای دیجیتال بسیار رایج است. این ویژگی آن را به یک کلید ارزشمند برای سرمایه گذاری در سایر توکن های BEP-20 تبدیل می کند.

 

BUSD 9 تا

 

دای (DAI)

DAI یک استیبل کوین رمزنگاری شده است که در دسامبر ۲۰۱۷ ایجاد شد و از دلار آمریکا پیروی می کند. یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) به نام Maker، اجرای توکن را مدیریت کرد. هر توکن DAI با رمزنگاری بیش از حد وثیقه می شود تا نوسانات آن جبران شود و اطمینان حاصل شود که قیمت DAI نسبتاً ثابت باقی می ماند. به عنوان مثال، اگر ETH 3000 دلار است، باید ۱ ETH برای شاید ۲۰۰۰ DAI ارائه دهید. این محاسبه بر این فرض استوار است که شما برای وثیقه به ۱.۵ برابر نیاز دارید، اما با توجه به بازار تغییر می کند.

اگر قیمت وثیقه شما به زیر سطح معینی کاهش یابد، هزینه ای متحمل می شوید یا منحل خواهید شد. بسیاری از کاربران برای ایمن بودن، وثیقه بیشتری از آنچه لازم است ارائه می کنند. اگر به زیر ۱ دلار کاهش یابد، یعنی ۰.۹۹ دلار، کاربران می توانند وثیقه خود را با قیمت کمتری بازیابی کنند. بر اساس مثال قبلی، فرض کنید باید ۲۰۰۰ DAI را با ۳۰۰۰ دلار ETH مبادله کنیم. ما می توانیم DAI را با قیمت ۱۹۸۰ دلار در بازار آزاد خریداری کنیم و ۲۰ دلار صرفه جویی کنیم. با کاهش قیمت DAI، این تخفیف بیشتر می شود. پس از آن تمام DAI معامله شده از بین می رود و همچنین عرضه را کاهش می دهد. هر دوی این عوامل به بازگرداندن DAI به ۱ دلار کمک می کنند. زمانی که DAI بالاتر از ۱ دلار باشد، وضعیت معکوس رخ می‌دهد و باعث ارزان‌تر شدن DAI و افزایش عرضه آن در بازار می‌شود.

 

DAI 9 تا

 

کوین های دیفای (DeFi Tokens)

پروژه‌های DeFi به طور فزاینده‌ای توکن‌های خود را برای حاکمیت، سهام‌داری و تقسیم سود منتشر می‌کنند. به دلیل استفاده چندگانه، کوین ها همه کاره هستند و به جای نگه داشتن، راه های زیادی برای کسب درآمد ارائه می دهند. اگر تصمیم به خرید کوین های DeFi دارید، معمولاً می توانید با استفاده از قدرت رای خود بر توسعه پروژه تأثیر بگذارید.

یونی (UNI)

UNI توکن بومی Uniswap، بازار خودکار (AMM) و DEX در اتریوم است. اگرچه Uniswap در نوامبر ۲۰۱۸ راه اندازی شد، توکن UNI بعداً در سپتامبر ۲۰۲۰ با عرضه کل ۱ میلیارد UNI ضرب شد. هیچ فروش ICO یا کوینی وجود نداشت که برای پروژه های DeFi غیر معمول است. این پلتفرم ۴۰ درصد توکن ها را در طول زمان بین بنیانگذاران، ۱۵۰ میلیون توکن UNI را بین کاربران قبلی و بقیه را در استخرهای استخراج نقدینگی توزیع کرد. مدل Uniswap فوق‌العاده محبوب است و در بسیاری از بلاکچین‌های مختلف ایجاد شده است.

UNI به دارندگان حقوق حاکمیتی را ارائه می دهد و به آنها اجازه می دهد پیشنهادهایی را ایجاد کنند و در مورد آنها رای دهند تا پلتفرم را تغییر دهند. برای ارائه یک پیشنهاد، باید حداقل ۱٪ (۱۰ میلیون UNI) از کل عرضه را داشته باشید. با این حال، هر کسی که دارای UNI است، زمانی که کیف پول آنها دارای حق رای است، می تواند رای دهد. قدرت رای شما بر اساس میزان UNI شما تعیین می شود. این پیشنهادات می تواند شامل تغییرات در ساختار هزینه، استخرهای جدید یا تغییر سوئیچ هزینه پروتکل ها باشد. اگر تعداد زیادی از کاربران با تغییر کارمزد موافقت کنند، ۰.۰۵٪ از تمام هزینه‌های مبادله Uniswap را می‌توان بر اساس هر تصمیمی که سیستم حاکمیتی تصمیم می‌گیرد استفاده کرد.

 

UNI 9 تا

 

کیک (CAKE)

CAKE توکن بومی PancakeSwap است که در سپتامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد. PancakeSwap یک AMM و DEX در زنجیره هوشمند Binance است که محبوبیت خود را افزایش داده است. این در واقع یک فورک Uniswap اتریوم است. این پروژه دارای یک طراحی توکنومیک پیچیده است که انتشار کوین های جدید را با سوزاندن کوین های قدیمی متعادل می کند. کیک حداکثر عرضه را ندارد و با هر بلوک تولید می شود. توکن های جدید از طریق مزارع، قرعه کشی ها بین کاربران توزیع می شوند. PancakeSwap همچنین کیک را به طور منظم از طریق فهرست طولانی مکانیسم ها می سوزاند . به عنوان مثال، این پروژه تمام کیکی را که برای NFT ها صرف شده است، ۱۰۰٪ از کیکی که در پیشنهادات اولیه مزرعه (IFO) جمع آوری شده است، و ۰.۰۵٪ از هر معامله انجام شده در PancakeSwap V2 را می سوزاند. CAKE همچنین به عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می کند که به کاربران اجازه می دهد در مورد پیشنهادات و تغییرات PancakeSwap رأی دهند. مثل اکثر پلتفرم‌های DeFi، قدرت رای دادن یک کاربر با مقدار کیکی که در اختیار دارد تعیین می‌شود. همچنین می‌توانید برای کسب جوایز کیک بیشتر و توکن‌های پروژه در استخرهای، کیک را استیک کنید.

 

CAKE - توکن PancakeSwap 9 تا

 

کلام آخر

اگر می خواهید سبد ارزهای دیجیتال خود را متنوع کنید، سرمایه گذاری روی آلت کوین ها می تواند گزینه خوبی باشد. اگر در زمینه ارزهای دیجیتال تازه کار هستید، نگاهی به برخی از بزرگترین پروژه های ذکر شده در اینجا نقطه شروع خوبی است. ارزهای دیجیتال با ارزش بازار بزرگ معمولاً نسبت به پروژه های کوچکتر و جدیدتر ریسک کمتری دارند. به طور کلی، بهترین توصیه ای که می توانیم ارائه دهیم این است که همیشه در مورد هر توکن یا کوینی که روی آن سرمایه گذاری می کنید تحقیق کنید.

امتیاز دهید

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا