مالیات ۷ میلیون دلاری ماینرهای کریپتو به قزاقستان

دولت قزاقستان امسال و سال گذشته بیش از ۷ میلیون دلار مالیات از شرکت‌های استخراج ارز دیجیتال در این کشور دریافت کرده است. این خبر در بحبوحه فشارهای نظارتی فزاینده منتشر می‌شود که دسترسی صنعت را به انرژی کم هزینه محدود می‌کند و در عین حال بار مالیاتی آن را افزایش می‌دهد.

 

طبق قانون جدید ماینرها با هزینه‌های بالاتر و چالش‌های بیشتری روبرو هستند

کمیته درآمد دولتی وزارت دارایی به نقل از رسانه‌های محلی و رسانه Forklog اعلام کرد که خزانه قزاقستان ۳.۰۷ میلیارد تنگه (تقریباً ۶.۹ میلیون دلار) مالیات از نهادهای درگیر در ماینینگ ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ دریافت کرده است.

 

استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال در این کشور آسیای مرکزی از اول ژانویه سال گذشته ملزم به پرداخت مالیات و هزینه هستند. در سال ۲۰۲۳، آنها تا ۲۷ آپریل ۲۴۰ میلیون تنگه (تقریباً ۵۴۰,۰۰۰ دلار) را به بودجه واریز کرده اند. وزارت دارایی یادآور شد که تمام پرداخت‌های سررسید سه ماهه اول باید تا ۲۵ می انجام شود.

 

در ۶ فوریه امسال، رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف قانون جدید در مورد دارایی‌های دیجیتال در جمهوری قزاقستان را امضا کرد که برخی از مقررات آن هنوز اجرایی نشده است. فعالیت‌های مرتبط با کریپتو مانند استخراج را تنظیم می‌کند و با اصلاحاتی در کد مالیاتی همراه است. مهم‌تر از همه، این قانون دسترسی استخراج‌کنندگان به برق ارزان را پس از مقصر دانستن کمبود برق محدود می‌کند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا