اخبار ایراناخبار ارز دیجیتال

۱۳۰۰ پرونده کلاهبرداری در حوزه رمزارز طی ۵ ماه

سردار وحید مجید، رییس پلیس فتا  درباره کلاهبرداری در حوزه رمز‌ارز‌ها گفت در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷۲ مورد پرونده کلاهبرداری در حوزه رمزارز داشتیم. در سال ۱۴۰۰ این پرونده‌ها به ۲۲۹۳ مورد رسید و در ۵ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۳۰۰ پرونده کلاهبرداری در حوزه رمزارز تشکیل شده است.

 

رییس پلیس فتا از تشکیل بالغ بر ۱۳۰۰ پرونده در حوزه رمزارزها از ابتدای سال تاکنون خبر داد

وی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با بیان اینکه رمزارزها دو ویژگی دارند افزود اولین ویژگی رمزارزها این است که به هیچ وجه به عنوان یک ابزار قانونی پرداخت بین متعاملین نباید مورد استفاده قرار بگیرد، چراکه پشتوانه قانونی ندارند. همچنین به عنوان ابزار تعهدآور پرداخت در شکایت‌های رسمی هم مورد استناد نیستند. وی با بیان اینکه در این حوزه خلاء قانونی وجود دارد، گفت به دلیل همین مشکلات قانونی که وجود دارد، ما از مردم تقاضا داریم در معاملاتشان از ارزهای دیجیتال استفاده نکنند.

 

سردار مجید همچنین درباره ارسال لینک‌های آلوده از طریق پیامک به افراد گفت:

این لینک‌های آلوده از طریق پیامک به تلفن کاربر ارسال می‌شود و وقتی فرد این لینک را باز می‌کند، تلفن همراه فرد آلوده شده و مدیریت تلفن همراه در اختیار هکر قرار می‌گیرد و از این طریق هکر می‌تواند به همه چیز دست پیدا کرده و اهداف مجرمانه خود از جمله برداشت‌های غیرمجاز را از این طریق دنبال کند.

 

وی افزود ما در این زمینه بررسی‌های کارشناسی انجام دادیم و با اپراتورهای تلفن همراه جلساتی را برگزار کرده‌ایم و همچنین این موارد را به مراجع قضایی نیز اعلام کرده‌ایم و با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم با برخورد با این بدافزارها و هکرها، موجبات آرامش شهروندان را ایجاد کنیم.

 

رییس پلیس فتا با بیان اینکه یکی از دستاوردهای ما این است که مردم آگاهی و دانششان در حوزه سایبری ارتقا پیدا کرده است، گفت:

ملاحظاتی که در این حوزه وجود دارد را از طریق ارتباط با ما از پلیس پیگیری می‌کنند. البته ما هم در برنامه‌های آموزشی بارها اعلام کرده‌ایم که چنانچه فردی گوشی تلفن همراهش به بدافزار آلوده شد. وارد تنظیمات گوشی شده سپس آیکون اپلیکیشن یا aps شده و اپلیکیشنی را که مشکوک است، حذف می‌کند. همچنین می‌توانند وارد تنظیمات گوشی شده و سپس در آیکون اپلیکیشن‌ها، بخش مجوزها را فعال کرده و در آنجا بررسی می‌کنند تا دسترسی به پیامک به کدام اپلیکیشن داده شده و آن را حذف کنند.

 

سردار مجید همچنین درباره برخورد با اقدامات مجرمانه در سایت‌های خرید و فروش کالای دست دوم گفت در رابطه با بازارهای آنلاین به ما اعلام کلاهبرداری‌های زیادی می‌شود. ما با مسئولان این سایت‌ها جلسات فراوانی برگزار کرده‌ایم و راهکارهای زیادی به آن‌ها داده‌ایم تا بسترهای خودشان را در ارتباط با احراز هویت واقعی افرادی که چه به عنوان فروشنده و چه به عنوان مشتری وارد این سایت‌ها می‌شوند، ارتقا دهند.

 

وی افزود:

مهلت‌هایی برای این موضوعات مشخص کرده‌ایم. در برخی از حوزه‌ها با ما همکاری می‌شود و در برخی از حوزه‌ها باید همکاری بیشتری با ما انجام شود. طرحی را در این رابطه در دست اقدام داریم که اگر این طرح انجام شود آمار کلاهبرداری‌ها در این زمینه تا حدی کاهش پیدا می‌کند، اما همکاری مسئولان بازارهای آنلاین با پلیس بسیار مهم است.

 

رییس پلیس سایبری کشور تاکید کرد:

در حوزه بازارهای آنلاین فعالیت بسیار بالاست و این می‌طلبد که هم ضریب هوشیاری ما بالا باشد و هم زیرساخت‌ها آمادگی بسیار زیادی داشته باشد و ما این ظرفیت‌سازی را از طریق سایر سازمان‌ها و آوردن آن‌ها در این حوزه حتما در دست اقدام داریم.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا