Angel Investor یا سرمایه گذار فرشته چیست؟

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که یکی از این روشها، سرمایه گذاری فرشته یا Angel investing است که توسط سرمایه گذار فرشته یا Angel Investor انجام می‌شود. در این مدل سرمایه گذاری، فرد سرمایه‌گذار دارای نقدینگی بالایی بوده و به دنبال سرمایه گذاری در شرکت ها یا شغل های نو پا میباشد و در ازای سرمایه گذاری خود به دنبال دریافت بخشی از سهام آن شغل یا شرکت است. به طور کلی سرمایه گذاران فرشته در ازای تامین نقدینگی پروژه هایی نوپا که پتانسیل دارند یا تا حدودی ثابت شده اند، سهام آن را دریافت خواهند کرد و به نحوی شریک کسب و کار خواهند شد.

 

Angel Investor چیست؟

سرمایه گذار فرشته معمولا سرمایه گذاری‌های پرخطری انجام می‌دهد، به همین دلیل این سرمایه گذاران به دنبال سود بیشتر هستند. مبلغ سرمایه گذاری که برای این امر اختصاص داده میشود معمولا حدود ده الی بیست درصد از دارایی سرمایه‌گذار است و بیشتر از آن برای سرمایه گذاری های فرشته ریسک نمیکنند زیرا امکان موفق نشدن پروژه را نیز در نظر میگیرند.

 

انواع سرمایه‌گذار فرشته

سرمایه‌گذار فرشته انواع مختلفی دارد و هر کدام به روش‌ها و دلایل مختلفی بودجه مورد نیاز را تامین میکنند یا از آنها حمایت میکنند. سرمایه‌گذار فرشته میتواند یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان شما باشد که در کنار حمایت عاطفی به دنبال کسب سود و سرمایه گذاری نیز میباشد البته باید مد نظر داشته باشید که سرمایه گذاری باید با دید باز و بررسی شده باشد و مسائل احساسی نباید باعث سرمایه گذاری بدون بررسی شود.

همچنین سرمایه‌گذار فرشته میتواند یک فرد با تجربه در کار باشد که علاوه بر سرمایه گذاری در کار، میتواند در یافتن منابع و کارمندان شرکت کمک شایانی کند و کسب و کار میتواند از تجربیات تجاری این فرد نیز برخوردار شود. نوع دیگر، سرمایه‌گذار فرشته دامنه است، این نوع سرمایه‌گذار تجربه و تخصص زیادی در شغلی که در آن میخواهد سرمایه گذاری کند دارد، این نوع سرمایه‌گذار در روند پروژه و آینده شرکت بسیار مفید خواهد بود و علاوه بر تامین اعتبار، در مسائل تخصصی نیز کمک شایانی خواهد کرد.

سرمایه گذاری فرشته 1

نوع دیگر سرمایه‌گذار فرشته سرمایه گذارانی هستند که نمیدانند شما چه کسی هستید یا با ایده شما آشنا نیستند و پس از بررسی های لازم اقدام به سرمایه گذاری در تخصص شما میکنند. در این بین سرمایه گذارانی وجود دارند که سابقه سرمایه گذاری های متعدد و موفقی دارند و دائما در حال سرمایه گذاری های پر خطر هستند، در این حالت سرمایه‌گذار فرشته اعتبار مورد نیاز شما را تامین میکند ولی به دلیل سرمایه گذاری های متعدد، درگیر دیگر سرمایه گذاری ها نیز میباشد و ممکن است نتواند به اندازه دیگر سرمایه‌گذار هایی که در بالا ذکر کردیم درگیر ایده و کار شما باشد. بهترین سرمایه‌گذار، ترکیبی از همه اینها است، یعنی سرمایه گذاری که ترکیبی از موارد و مزایا بالا را داشته باشد تا به بهترین شکل بتوانید از مزایای آن برای ایده خود بهره ببرید و به سمت موفقیت حرکت کنید.

Marc andreessen یک سرمایه‌گذار فرشته موفق است و موفقیت های بسیاری در کارنامه خود دارد، تا کنون او بیش از ۳۷ سرمایه گذاری فرشته انجام داده است و صاحب صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر Andreessen Horowitz  میباشد.

 

مزایا و معایب سرمایه‌گذار فرشته

همانند تمامی روش های دیگر سرمایه گذاری، این روش نیز دارای مزایا و معایب خاص خودش است، در ادامه این مقاله به بررسی مزایا و معایب این روش سرمایه گذاری میپردازیم.

سرمایه گذاری فرشته 2

 

مزایا سرمایه‌گذار فرشته

زمانی که یک سرمایه‌گذار فرشته بر روی ایده یا کار شما سرمایه گذاری میکند، شما نیازی به باز پرداخت پول نخواهید داشت زیرا شما سهام ایده یا شرکتی که با سرمایه این فرد راه‌اندازی کرده اید را واگذار خواهید کرد.

سرمایه‌گذار فرشته سرمایه خود را در دست دارد و انگیزه سرمایه گذاری بالایی دارد به همین دلیل بسیار مناسب تجارت ها و ایده هایی است که مرحله راه‌اندازی را رد کرده اند اما همچنان برای توسعه نیاز به سرمایه دارند، در این لحظه سرمایه گذاران فرشته وارد میشوند و میتوانند علاوه بر تامین اعتبار، کمک های مالی و تجربی در اختبار شما قرار دهند.

سرعت تامین مالی سرمایه‌گذار فرشته بسیار بیشتر از سایر روش های تامین مالی است و سرمایه گذاران پس از توافقات لازم، سریعا اعتبار را در اختیار شما قرار میدهند تا بتوانید ایده های خود را اجرایی کنید و در عین حال میتوانید از تجربیات آنان نیز بهره‌مند شوید و احتمال موفقیت را افزایش دهید.

 

معایب سرمایه‌گذار فرشته

سرمایه‌گذار فرشته در ازای اعتباری که در اختیار شما قرار میدهد حدود ۱۰ الی ۵۰ درصد از سهام شرکت یا کار شما را میخواهد و خود این مسئله میتواند در روند شرکت تاثیر گذار باشد، یعنی زمانی که سرمایه‌گذار فرشته نخواهد ادامه دهد میتواند کار شما را متوقف کند یا در آینده آن تاثیر گذار باشد.

در صورت اختصاص سهام بیشتر به این سرمایه‌گذار، او میتواند بر اساس توافقات، کار شما را کامل در اختیار بگیرد یا شما را از بسیاری از تصمیم گیری ها منع کند و ایده یا شرکت شما را کاملا در اختیار خود بگیرد.

سرمایه گذاران فرشته کم تجربه میتوانند باعث بروز مشکل در سیستم کاری شما شوند، اگر یک سرمایه‌گذار فرشته به اندازه کافی اعتبار ارائه ندهد باعث بروز مشکل در مراحل پیشرفت میشود همچنین راهنمایی ها و توصیه های نادرست یک فرد کم تجربه ممکن است روند پیشرفت را آهسته‌تر کند یا شرکت را در جهت نادرست هدایت کند.

سرمایه گذاری فرشته 3

 

تفاوت سرمایه گذاری فرشته با سرمایه گذاری خطر پذیر

زمانی که بحث راه‌اندازی شرکت های نوظهور و استارتاپ ها میشود، سرمایه گذاری خطر پذیر و سرمایه گذاری فرشته برای تامین اعتبار و نقدینگی گزینه های مناسبی هستند اما باید بدانید شباهت این دو روش سرمایه گذاری فقط در همین مسئله است، قبل از راه‌اندازی کسب و کار و شروع کار بر روی ایده خود، موارد زیادی وجود دارد که باید بررسی شود تا به یک نتیجه قاطع دست پیدا کنید و متوجه شوید کدام سرمایه‌گذار برای شما مناسب تر است. در ادامه به بررسی تفاوت ها و موارد مربوط به این دو روش سرمایه گذاری میپردازیم.

سرمایه گذاران فرشته افرادی هستند که دارای نقدینگی بالا و سرمایه زیادی میباشند و به دنبال سرمایه گذاری پول خود هستند و میخواهند با سرمایه گذاری از کسب و کار های نوظهور حمایت کنند و در عین حال سود قابل توجهی به دست آورند اما سرمایه‌گذار خطر پذیر عموما صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری هستند که از جمع‌آوری پول چندین سرمایه‌گذار مختلف تشکیل شده اند.

سرمایه گذاران فرشته عموما ریسک گریز تر هستند و به دنبال ریسک های کمتری در سرمایه گذاری نسبت به سرمایه گذاران خطر پذیر میباشند در حالی که صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر ریسک پذیبر تر بود و سطوح خطر بالاتری در سرمایه گذاری را قبول میکنند.

یکی از مهمترین تفاوت ها مبلغی است که در سرمایه گذاری وارد میکنند، عموما سرمایه گذاران فرشته مبلغ کمتری نسبت به صندوف های سرمایه گذاری را وارد بازی میکنند ولی شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر مبالغ بیشتری را برای سرمایه گذاری بر روی هر پروژه اختصاص میدهند.

سرمایه گذاران فرشته عموما تامین سرمایه میکنند و در مدیریت شرکت نیز میتوانند تا حدودی مشارکت داشته باشند اما سرمایه گذاران خطر پذیر به دنبال سطح بالایی از مشارکت و تصمیم گیری در مورد کاری هستند که در آن سرمایه گذاری کرده اند و اغلب تقاضای جایگاه و کرسی در هیئت مدیره را دارند تا دید  کاملی به مسائل مدیریتی و روند شرکت داشته باشند. همچنین مدت زمانی که سرمایه گذاران فرشته میخواهند در دوره سرمایه گذاری برای هر شرکت باشند کمتر از سرمایه گذاران خطر پذیر است.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میشود از مقاله سرمایه‌گذار خطر پذیر یا Venture capital چیست؟ بازدید نمائید.

 

جمع‌بندی

سرمایه‌گذار فرشته سرمایه گذاری است که در ازای تامین اعتبار درصدی از سهام ایده یا شرکت شما را میخواهد و از این طریق سود خواهد کرد البته این نوع سرمایه گذاری با ریسک هایی همراه است، در صورت موفق نشدن شما در کسب و کار، سرمایه‌گذار نه تنها سود نخواهد کرد بلکه سرمایه ای که برای ایده اختصاص داده است را از دست خواهد داد به همین دلیل این نوع سرمایه گذاری از ریسک نسبتا بالایی برخوردار است. در صورت موفقیت، سرمایه‌گذار سهامی از ایده یا شرکت را در دست خواهد داشت و از ابتدا در تصمیم گیری ها تاثیر گذار بوده و خواهد بود.

سرمایه گذاران فرشته اغلب برای جلوگیری از ضرر، اقدام به سرمایه گذاری در چندین پروژه میکنند زیرا در عین حال که احتمال برد در هر ایده ای وجود دارد، روی دیگر سکه شکست است. به همین دلیل سرمایه گذاری در چندین پروژه باعث میشود برد در یک پروژه باعث جبران شکست احتمالی و سرمایه از دست رفته در پروژه دیگر شود. همچنین باید در نظر داشته باشید سرمایه گذاری فرشته راه سریعی برای کسب سود نیست زیرا امکان دارد ایده یا شرکت مورد نظر چندین سال نیاز به زمان داشته باشد تا به بازدهی و کسب درآمد برسد. در بالا به بررسی سرمایه‌گذار فرشته و جزئیات این روش سرمایه گذاری پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا