پیشرفته

SUI چیست؟ پیشرفت دهنده وب۳

Sui چیست؟ تبدیل به یکی از سوالات متداول این روزهای بازار ارز دیجیتال شده است! به دلیل ماهیت متفاوت و امکان ارائه ایردراپ برای مشارکت کنندگان در اکوسیستم سویی، این مقاله را آماده کردیم تا با هم با این بلاکچین لایه ۱ بیشتر آشنا شویم. Sui یک بلاکچین لایه ۱ بدون مجوز و مجهز به PoS است که هدف آن ارائه تسویه فوری و توان عملیاتی بالا است و در عین حال طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز حساس به تاخیر نسل بعدی را نیز فعال می‌کند. این برنامه توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا پروژه‌های Web3 ایجاد کنند که به امواج عظیم مورد انتظار کاربران Web3 خدمت کند.

sui چیست

 

SUI چیست؟

Sui اولین بلاکچین لایه ۱ بدون مجوز است که از ابتدا طراحی شده است تا سازندگان و توسعه دهندگان را قادر سازد تجربیاتی ایجاد کنند که برای میلیاردها کاربر بعدی در وب ۳ پاسخگو باشد. Sui به صورت افقی مقیاس‌پذیر است تا طیف گسترده‌ای از توسعه برنامه‌ها را با سرعت بی نظیر و با هزینه کم پشتیبانی کند.

شرکتی که به بازنگری زیرساخت وب ۳ از اصول اولیه اختصاص دارد. سویی اولین اقدام ما است و یک قدم بزرگ است. این یک مشتق از شبکه Diem یا یک پیشرفت افزایشی نیست. این یک پیشرفت گام به گام در فناوری بلاکچین برای پاسخگویی به نیازهای نسل بعدی کاربران و توسعه دهندگان رمزارز است.

 

Sui چگونه کار می کند؟

Sui در یک توالی از دوره‌ها (۲۴ ساعت) عمل می‌کند. کمیته‌ای از تایید کنندگان هر دوره را مدیریت می‌کند. مجموعه اعتبار سنجی بدون مجوز از دوره‌ای به دوره دیگر مرتب می‌شود. کاربران می‌توانند سهام خود را به اعتبارسنجی‌ها واگذار کنند. واگذاری سهام خود به شما این امکان را می‌دهد که قدرت رای گیری را تثبیت کنید و سهمی از هزینه‌ها را به دست آورید. علاوه بر این، شبکه Sui تا زمانی که دو سوم سهام کلی را به اختصاص داده شود، ویژگی‌های امنیتی خود را حفظ می‌کند.

اعتبارسنجی‌ها می‌توانند به صورت افقی از طریق تقسیم‌بندی درون اعتبارسنجی مقیاس شوند. در نتیجه، گره‌ها می‌توانند با اختصاص منابع بیشتر مقیاس شوند. این می‌تواند از طریق CPU، حافظه، ذخیره سازی در یک ماشین یا بیش از چندین ماشین باشد.

سویی چیست

 

توافق موازی و پیشرفت در طراحی سیستم

Sui به صورت افقی بدون محدودیت بالایی برای پاسخگویی به تقاضای برنامه در حالی که هزینه‌های عملیاتی بسیار پایین در هر تراکنش را حفظ می‌کند، مقیاس می‌شود. پیشرفت در طراحی سیستم آن یک گلوگاه حیاتی در بلاکچین‌های موجود را از بین می‌برد: نیاز به اجماع جهانی در مورد فهرست کلی تراکنش‌ها. با توجه به این‌که بیشتر تراکنش‌ها برای منبع مشابهی در برابر سایر تراکنش‌ها رقابت نمی‌کنند، این محاسبه بیهوده است.

Sui با فعال کردن توافق موازی روی تراکنش‌های مستقل، جهش قابل توجهی در مقیاس‌پذیری انجام می‌دهد. مقامات سوئی چنین تراکنش‌هایی را با استفاده از پخش مداوم بیزانس انجام می‌دهند و هزینه‌های سربار اجماع جهانی را بدون به خطر انداختن تضمین‌های ایمنی و زندگی حذف می‌کنند.

این پیشرفت تنها با مدل داده جدید Sui امکان پذیر است. به لطف نمای شی‌محور و انواع مالکیت قوی Move، وابستگی‌ها به صراحت کدگذاری می‌شوند. در نتیجه، Sui بر روی اکثر اشیا به صورت موازی تراکنش‌ها را به توافق می‌رساند و آن‌ها را اجرا می‌کند، در حالی که اقلیتی از تراکنش‌هایی که بر وضعیت مشترک تأثیر می‌گذارند، از طریق اجماع متحمل خطای بیزانسی سفارش داده می‌شوند و به صورت موازی اجرا می‌شوند.

Sui تنها بلاکچین امروزی است که می‌تواند با رشد وب ۳ مقیاس‌پذیر شود و در عین حال به عملکرد، هزینه، برنامه‌پذیری و قابلیت استفاده پیشرو در صنعت دست یابد. همان‌طور که در چند ماه آینده به سمت راه‌اندازی شبکه اصلی پیش می‌رویم، ظرفیتی فراتر از قابلیت‌های پردازش تراکنش‌های سیستم‌های تثبیت‌شده سنتی و بلاکچین به طور یکسان نشان خواهیم داد. ما Sui را به عنوان اولین پلتفرم بلاکچین قابل برنامه ریزی در مقیاس اینترنتی می‌بینیم که یک لایه اساسی برای وب ۳ است.

 

مقیاس پذیری و تسویه فوری

امروزه کاربران بلاکچین‌های موجود مالیات قابل توجهی را با افزایش استفاده از شبکه به دلیل توان عملیاتی محدود می‌پردازند. علاوه بر این، تأخیر بالا، پاسخگویی برنامه‌ها را محدود می‌کند. این عوامل به تجربیات بد کاربر کمک می‌کند که در وب ۳ بسیار رایج است:

  • بازی‌ها کند هستند و به طور غیرقابل قبولی گران هستند
  • سرمایه گذاران زمانی که نتوانند وام‌های کم وثیقه در DeFi را نقد کنند وجوه خود را از دست می‌دهند
  • حجم بالا، ارزش کم به ازای هر تراکنش، خدمات بازار انبوه مانند پرداخت‌های خرد و کوپن‌ها خارج از شبکه قیمت گذاری می‌شوند.
  • قیمت‌های مصنوعی بالای دارایی‌ها به دلیل قیمت بالای گاز

 

Sui به صورت افقی برای برآوردن نیازهای برنامه‌ها مقیاس می‌شود. ظرفیت شبکه متناسب با افزایش قدرت پردازش مقامات Sui با اضافه کردن کارگران افزایش می‌یابد که در نتیجه هزینه‌های گاز پایین حتی در هنگام ترافیک شبکه بالا می‌رود. این مشخصه مقیاس پذیری در تضاد شدید با دیگر بلاکچین‌ها با تنگناهای سفت و سخت است. با طراحی، مقامات Sui (گره‌ها) می‌توانند به طور مؤثری توان عملیاتی شبکه را برای برآورده کردن تقاضای سازندگان و سازندگان بی‌نهایت مقیاس کنند. Sui می‌تواند برای وب ۳ کاری را انجام دهد که اینترنت برای وب ۲ انجام داد.

این آزمایش از پیکربندی استفاده می‌کند که در آن هر مشتری یک دسته از ۱۰۰ تراکنش (یعنی انتقال به ۱۰۰ گیرنده مجزا) را با یک امضا ارسال می‌کند. این پیکربندی الگوی استفاده پیش‌بینی‌شده از یک بلاکچین بسیار مقیاس‌پذیر را به تصویر می‌کشد. به عنوان مثال، یک کیف پول حافظ یا سرور بازی که در مقیاس کار می‌کند احتمالا نیاز به ارسال صدها یا هزاران تراکنش روی زنجیره در هر ثانیه دارد. مرجعی که روی یک دستگاه کار می‌کند، می‌تواند ۲۰۰۰۰ TPS را با ۸ هسته پردازش کند و با اضافه شدن هسته‌های بیشتر، همان رشد خطی در توان را نشان می‌دهد.

سویی‌چیست

 

زبان قرارداد هوشمند ایمن

انتقال قراردادهای هوشمند قدرت برنامه‌های Sui. Move یک زبان برنامه نویسی است که ابتدا در فیس بوک برای نوشتن قراردادهای هوشمند ایمن توسعه یافت. این یک زبان مبتنی بر پلتفرم است که کتابخانه‌های مشترک، ابزارها و جوامع توسعه‌دهنده را در سراسر زنجیره‌های بلوکی فعال می‌کند.

طراحی Move از مشکلاتی مانند آسیب‌پذیری‌های ورود مجدد، توکن‌های سمی و تاییدیه‌های توکن جعلی که مهاجمان برای سرقت میلیون‌ها نفر در پلتفرم‌های دیگر استفاده کرده‌اند، جلوگیری می‌کند. تاکید آن بر ایمنی و بیان، انتقال از web2 به web3 را بدون درک پیچیدگی‌های زیرساخت اصلی برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌کند. ما مطمئن هستیم که Move موقعیت خوبی دارد تا نه تنها برای Sui بلکه برای هر پلتفرم قرارداد هوشمند نسل بعدی تبدیل به محیط اجرایی واقعی شود.

 

نقشه راه Sui

devnet Sui در می ۲۰۲۲ منتشر شد. در حال حاضر از چهار گره که توسط Mysten Labs اداره می‌شوند و یک Sui Explorer تشکیل شده است. در حال حاضر، شبکه تست Sui وجود ندارد.

شبکه آزمایشی به تدریج ویژگی‌ها و مکانیسم‌های مورد نیاز برای یک شبکه اصلی آماده تولید و تست استرس را معرفی می‌کند. هدف شبکه آزمایشی اعتبارسنجی طرح‌ها، اعتبارسنجی اعتبار سنجی‌ها، گره‌های کامل، کیف پول‌ها، زنجیره‌های ابزار توسعه دهندگان و کسب تجربه عملیاتی خواهد بود.

شبکه

  • برای اولین بار، یک شبکه عمومی Sui چند نهادی مونتاژ خواهد شد. مراسم پیدایش توزیع شده، پیکربندی اعتبارسنجی، هماهنگی عملیاتی و عملیات اصلی شبکه، همگی مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.
  • توسعه دهندگان Sui اولین فرصت خود را برای استقرار در testnet خواهند داشت.

استیکینگ

  • مکانیسم اثبات سهام واگذار شده شبکه را ایمن می‌کند. به هر موجودیتی باید اجازه داده شود تا توکن‌های SUI کافی را جمع‌آوری کند تا به عنوان یک اعتبارسنجی در مکانیسم DPoS Sui عمل کند.
  • چالشی متمرکز بر توسعه و به کارگیری اصول اولیه مالی، به‌ویژه قرار دادن مشتقات و اصول DeFi.

به روز رسانی

  • این مرحله اپراتورها را با انجام عملیات‌های کلیدی شبکه مانند تغییرات مجموعه اعتبارسنجی، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و پاسخ به حادثه، به سرعت طی می‌کند.

SUIچیست؟

 

توانایی تعریف دارایی غنی در زنجیره

مقیاس پذیری Sui به پردازش تراکنش محدود نمی‌شود. ذخیره سازی نیز کم هزینه و به صورت افقی مقیاس پذیر است. این به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که دارایی‌های پیچیده با ویژگی‌های غنی را که مستقیما روی زنجیره زندگی می‌کنند، به جای معرفی لایه‌های غیرمستقیم در ذخیره سازی خارج از زنجیره برای صرفه جویی در هزینه‌های گس، تعریف کنند. جابجایی ویژگی‌ها در زنجیره، توانایی پیاده‌سازی منطق برنامه‌ای را که از این ویژگی‌ها در قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند، باز می‌کند و ترکیب‌بندی و شفافیت برنامه‌ها را افزایش می‌دهد.

دارایی‌های زنجیره‌ای غنی، برنامه‌های کاربردی و اقتصادهای جدید مبتنی بر سودمندی را بدون تکیه صرف بر کمبود مصنوعی امکان‌پذیر می‌سازد. توسعه‌دهندگان می‌توانند NFT‌های پویا را پیاده‌سازی کنند که می‌توان آن‌ها را به شیوه‌ای خاص برنامه ارتقا، بسته‌بندی و گروه‌بندی کرد، مانند تغییرات در آواتارها و آیتم‌های قابل تنظیم بر اساس گیم‌پلی. این قابلیت اقتصادهای قوی تری را در بازی ارائه می‌دهد زیرا رفتار NFT به طور کامل در زنجیره منعکس می‌شود و NFT‌ها را ارزشمندتر می‌کند و حلقه‌های بازخورد جذاب‌تری ارائه می‌دهد.

مقاله Web3 چیست؟ + ویژگی های وب۳ را بخوانید.

 

تجربه کاربری بهتر برای WEB3

Sui می‌خواهد به در دسترس‌ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند تبدیل شود و توسعه‌دهندگان را قادر خواهد ساخت تا تجربه‌های کاربری عالی در web3 ایجاد کنند. برای معرفی میلیارد کاربر بعدی، توسعه دهندگان را با ابزارهای مختلف توانمند می‌کنیم تا از قدرت بلاکچین Sui بهره ببرند. کیت توسعه Sui (SDK) توسعه دهندگان را قادر می‌سازد بدون محدودیت بسازند.

سوئی چیست

 

کلام آخر SUI

بنیان‌گذاران Sui رهبران ارشد سابق سازمان تحقیق و توسعه بلاکچین پیشرفته فیس بوک هستند. برخی از پیشرفته‌ترین اجزای منبع باز، از جمله زبان برنامه‌نویسی، موتور اجرا و رمزنگاری شبکه Diem را Sui اجرا کرده است. سویی یک تجربه مهیج در ساخت و ایده پردازی در مورد فناوری‌های پیشرفته‌ای داشته است که اکنون راه خود را به بسیاری از پروژه‌های منبع باز پیدا کرده‌اند.

ما زیرساخت‌ها را در فضای web3 مطالعه کردیم و شکاف‌های زیادی را دیدیم که منجر به تجربیات ضعیف کاربران در سراسر صفحه می‌شود. مسائل بارز هزینه بالا و توان عملیاتی کم (tps کم) است. مسائل نه چندان واضح عبارتند از: ذخیره سازی محدود، غیرقابل انعطاف و قابلیت برنامه ریزی ذاتا ناامن، خلاقیت توسعه دهندگان را محدود می‌کند. توسعه‌دهندگان با برنامه‌های بزرگ شروع می‌کنند، اما در حین ساخت، محدودیت‌های بلاکچین‌های فعلی آن‌ها را مجبور می‌کند تا عملکردها را به خطر بیاندازند که منجر به تجربه ضعیف کاربر می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر سویی به سایت SUI.IO مراجعه کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا